عکس/ جلسه شورای انقلاب فرهنگی

رئیس‌جمهور گفت: بر مبنای بد بینانه تا یک سال دیگر هم درگیر کرونا هستیم. فعلا مبنا را بر این می‌گذاریم امسال و شاید سال آینده مواجه با این مشکل هستیم و کار اصلی در مقابل آن تغییر در سبک زندگی است.

به گزارش مشرق، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور عصر امروز در جلسه مدیران وزارت بهداشت و متخصصان کرونا گفت: هدف من از این جلسه بررسی پرونده این بیماری در ۸ ماه گذشته است.

وی ادامه داد: بر مبنای بد بینانه تا یکسال دیگر هم درگیر این بیماری هستیم. فعلا مبنا را بر این می‌گذاریم امسال و شاید سال آینده مواجه با این مشکل هستیم و کار اصلی در مقابل آن تغییر در سبک زندگی است.

رئیس جمهور بیان داشت: مهمترین مساله این است که ما مردم را برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی قانع کنیم. با شرایطی که کشور دارد مردم باید به بزرگان بخش پزشکی اعتماد کنند. اینکه می‌بینیم رهبر انقلاب خودشان را نسبت به مصوبات ستاد ملزم می‌دانند خیلی مهم است. 

بیشتر بخوانید:

وی با اشاره به اینکه برخی متخصصین لحن یکسانی با مردم سخن نمی‌کنند گفت بشارت و انذار باید در کنار یکدیگر باشد. مردم اگر در کنار ما نباشند موفق نمی‌شویم. مردم نباید فکر کنند از جریمه برای آن‌ها کیسه دوخته‌ایمو ما می‌خواهیم همه مردم توجه کنند و بپذیرند که شرایط امروز کشور ما با دیروز متفاوت است و این شرایط ممکن است ماه‌ها پیش روی ما باشد.

روحانی خاطر نشان کرد: همه تلاش ما باید این باشد که طرف مبتلا نشود و اگر مبتلا شد بستری نشود. محیط بیمارستان خودش می‌تواند مبتلا کننده باشد. ما باید زنجیره را متوقف کنیم. وقتی مطمئن شدیم کسی مبتلا شده است، به دنبال آن برویم و بیست یا سی نفر را دنبالشان برویم. لازمه آن است که تست را گسترش دهیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما آزمایشگاه‌هایمان را باید تکمیل کنیم. کیت‌هایی که مورد نیاز است را خریداری کنیم و بیاوریم و ما اینجا هیچ محدودیتی در این زمینه نداریم و اگر لازم باشد همانطور که وزیر بهداشت گفتند می توانیم بیست میلیون یا سی میلیون خرید کنیم. وزیر بهداشت ما گفت برای خرید واکسن ممکن است پولی که می‌دهیم به واکسن نرسد ما گفتیم ایرادی ندارد. ما برای بهداشت و درمان مردم محدودیتی نداریم. 

وی اظهار داشت: من این را منظم و مرتب در ستاد گفتم که هر فرد که مبتلا شد خانواده، دوستان نزدیک و کسانی که با او همراه بودند را فراخوان کنیم و بلافاصله قرنطینه کنیم. ما مجازات سختی برای کسی که قرنطینه را رعایت نکند گذاشتیم. هر فردی که مبتلا است و قرنطینه را بشکند هر دفعه که از قرنطینه خارج می‌شود ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود. مردم ما نباید از تعداد ابتلای زیاد بترسند و مهم نیست اما اگر فوتی ما افزایش یافت این به معنای آژیر خطر است. 

رئیس قوه مجریه گفت: وزارت بهداشت اعلام کرده ۲۵ هزار تست PCR گرفته می‌شود من اینجا می‌گویم این تعداد تست را به ۱۵ هزار دیگر یعنی ۴۰ هزار تست در روز برسانید و ما هم هزینه آن را می‌دهیم. من از نیروی انتظامی می‌خواهم مصوبات را اجرا و عمل کنند. هر موردی که باعث ابتلای بیشتر می‌شود را به مردم بگوئیم.

روحانی بیان داشت: در این جلسه مطرح شد که ما از تجربه کشورها به خوبی استفاده کنیم. من خواهش می‌کنم بخش تحقیقات ما از تجربه همه کشورها استفاده کنند. ما منابع مورد نیاز تخت‌ها و تجهیزات مورد نیاز را تامین می‌کنیم. ما باید نیروی انسانی مورد نیاز را استخدام کنیم. ستادهای استانی همه پر تلاش هستند اما استان تهران بار بیشتری بر دوشش است و همه ستادهای استانی اختیاراتی دارند که از آن‌ها استفاده کنند. اعلام قبل از اینکه ما بررسی کنیم مشکلی را حل نمی‌کند و مردم را سردرگم می‌کند.

رئیس جمهور اظهار داشت: دولت و همه مردم کشور قدردان زحمات و تلاش‌های عظیم کادر درمان در مبارزه به کرونا هستند. بعضی از موارد مانند مسافرت‍ها نیاز به پروتکل‌های جدید دارد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال تهیه این پروتکل‌ها است.

روحانی افزود: اینکه هر فردی که می‌خواهد مسافرت برود از زمانی که از خانه حرکت می‌کند تا زمانی که با خانه بازگردد چه کاری باید انجام دهد،‌ لازم بود پروتکلی در این زمینه تهیه شود و برای اجرا شدن دقیق آن، برخوردهایی که لازم  است انجام شود.

رئیس قوه مجریه خاطر نشان کرد: پروتکل‌ها حتی برای بیمارستان‌ها نیز باید اجرا شود. ممکن است فردی نیازمند یک خدمت پزشکی باشد، باید به کدام بیمارستان و با چه شرایطی مراجعه کند. طبق آمار یکی از قسمت‌هایی که پروتکل‌های بهداشتی خیلی رعایت نمی‌شود، مطب برخی از پزشکان است که خوشبختانه اکنون به مراتب بهتر شده است. به عبارتی رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید برای همه بخش‌ها و بیمارستان‌ها باید اجرایی شود.

وی با تاکید بر اینکه ستاد مقابله با کرونا زمان و وقت ندارد بیان داشت: بعضی از موارد ممکن است به ظاهر مدنظر قرار گیرد اما در مقام عمل ممکن است تاثیری نداشته باشد. چیزی که در مقام عمل تاثیر گذار است سبک زندگی و حذف زنجیره کرونا است.

روحانی خاطر نشان کرد: اینکه تعطیل می‌کنیم طرفی را که در خانه می‌مانیم چطور مدیریت کنیم. این فرد در خانه نمی‌ماند و تمام کارهای عقب افتاده خود را انجام می‌دهد. دولت با همه امکاناتی که در اختیار قرار دارد اولویت اولش سلامت است. 

رئیس جمهور تاکید کرد: با همه توان برای مسائلی که وزارت بهداشت و درمان ضروری می‌داند در خدمت هستیم. امیدوارم در کنار هم بتوانیم از این موج عبور کنیم. اگر واکسنی در دنیا کشف شد و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی باشد این واکسن حتماً تهیه می‌شود. کسی جوری سخن نگوید که دولت، وزارت بهداشت، پزشکان و پرستاران صد در صد برای مقابله با این بیماری از تمام ظرفیت‌ها استفاده نمی‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 6
 • علی IR ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  18 0
  ازکرونا نمی ترسیم چون باماسک ورعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری واحتیاط بالاخره تمام می‌شود اماکروناغلط می کرد دلاررا32000 تومان کنه.والا از طاعون وسل وکرونا و... بدتربود.
 • دکتر یوسف اویسی IR ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  5 2
  چون بیماری کرونا1- در افراد سالم و بدون التهاب مزمن حتی بدون علامت ظاهر می شود. 2- افراد در مدت کوتاه ابتلای مجدد پیدا می کنند. احتمالا این بیماری مانند سرماخوردگی نه داروی ضد ویروس خواهد داشت نه واکسن . بنابراین تا ابد این ویروس با انسان ها خواهد بود. لذا انسان ها برای پیشگیری از مرگ باید التهاب مزمن خود را کاهش دهند.
  • IR ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
   2 1
   کاملا این نظر این دکتر عاقلانه و صحیح است مگر این که کرونا از اول بدین صورت که طرح کرده اند نباشد و دروغ باشد
 • DE ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  16 0
  هزاران بار بدتر از کرونا،عملکرد تیم پاکدست شما به این ملته.
 • IR ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  16 0
  خودش رو میگه! :)))))))
 • IR ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  15 0
  کاش زودتر دورت تمام میشد
 • رضا IR ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  12 1
  اگر دولت نمی دلشتیم مشکلات مردم کمتر از این وضعیت می بود.
 • IR ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  13 0
  میشه بخوابیم، وقتی بیدار شدیم نباشی.
 • IR ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  14 0
  صدا و سیما شده سخنگوی دولت این چه وضعشه جرات نداره انتقاد کنه؟
 • پری IR ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  11 0
  کی بود میگفت ۱۵اسفند ۹۸ کرونا نیست !؟و همه چی به روال عادی بر میگردد
 • IR ۲۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
  9 0
  اگر خوشبینانه نگاه کنیم چقدر طول میکشه.؟؟؟
 • IR ۰۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  5 0
  با یه خداحافظی خوشحالمون کن
 • کوروش AU ۰۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  4 0
  سلام آقا روحانی شما اگر جای انسانهای بیکار دستفروش در این کشوربودید این شرایط را که خود در پستوی اطاق هستید و پول که از این دولت به شما می‌دهند ومجبور به کار کردن نیستید و هرزگاهی پشت تریبون حرف می‌زنید چگونه این دستفروش مستاجر درآمد خود را با مریضی می‌تواند در خانه در بیاورد خودرا قاضی این موصوع کنید متشکرم
 • ۰۴:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  6 0
  بر مبنای خوشبینانه تا سال دیگه از دست تورم و دروغ خلاص می شویم، البته اگه با کمبود و گرانی مواد غذایی و دارو نمردیم.
 • DE ۰۴:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  4 1
  بر مبنای بدبینانه تا یک سال دیگر هم درگیر کرونا هستیم// خدا را شکر پس استعفاء منتفی شد. ولی کمتر از یک سال مونده!
 • IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  5 0
  خدایا یا ما را بکش راحت شویم یا این هیات دولت را فعال کن تا ما راحت شویم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس