سردار جلالی: سال ۹۸ نشان داد اراده ملی می‌تواند بر همه چالش‌ها غلبه کند/ سال ۹۹ سال گشایش و فرصت‌ها

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: امروز دلار و اقتصاد نقطه تهدید کشور است.

به گزارش مشرق، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل صبح امروز در نشست با خبرنگاران اظهار داشت: در سال ۸۲ رهبر معظم انقلاب اسلامی دستور تشکیل سازمان پدافند غیرعامل را صادر فرمودند. هرساله ۸ آبان نیز روز ملی پدافند غیرعامل است و طی یک هفته برنامه‌ها و اقداماتی بدین‌ مناسبت برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید:

سردار جلالی: نیازمند «فرمانده شهری» با اختیارات بالا برای مقابله با حوادث شهری هستیم

وی با بیان اینکه برنامه‌های امسال از پنجم تا دوازدهم آبان برگزار می‌شود و در تعریف پدافند غیرعامل گفت: این پدافند، پدافند بدون اسلحه و مکمل پدافند نظامی است. رویکرد امروز ما پدافند هوشمند ترکیبی است.

سردار جلالی خاطرنشان کرد: تقسیم کاری بین سازمان پدافند و سازمان مدیریت بحران شکل گرفته است. مقابله با تهدیدات طبیعی با مدیریت بحران و مقابله با تهدیدات انسان‌ساخت با سازمان پدافند غیرعامل است. طی سه دهه گذشته شکل و نوع تهدیدات تغییر پیدا کرده و از این رو نیازمند رصد دائم است.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها استراتژی‌شان را از جنگ ترکیبی دنبال می‌کنند، تلاش می‌کنند تا لبه جنگ بیایند اما وارد آن نشوند، این به‌دلیل قدرت بازدارندگی نظامی ایران است.

سردار جلالی بیان کرد: تهدید ترکیبی، ترکیبی از تمام مؤلفه‌های قدرت است. قدرت‌ها در برابر ضعف‌ها قرار می‌گیرند و به‌نوعی تناظر با نقاط ضعف ما دارد. ما اگر بتوانیم ضعف‌ها را کم کنیم، تهدید کم خواهد شد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: امروز دلار و اقتصاد نقطه تهدید کشور است. محور بودن دلار در اقتصاد کشور باید کاهش پیدا کند، همچنین تحولی در حوزه فناوری‌ها در حال انجام گرفتن است که این فناوری‌ها (هوشمندسازی)، ماهیت زیرساخت‌ها را تغییر می‌دهند در نتیجه تهدید علیه زیرساخت‌ها، در حوزه فناوری خواهد بود.

سردار جلالی عنوان کرد: پایداری زیرساخت با رضایتمندی و سطح کیفیت زندگی مردم پیوند خورده است، از این رو مفهوم جدیدی با عنوان جنگ زیرساخت‌ها شکل گرفته است‌. امروز همه عملیات‌های ترکیبی دشمن در کنش با مردم شکل می‌گیرد. قطع هر یک از خدمات تأثیر بسیاری بر زندگی مردم خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: تهدید دیگر دشمن تهدید رسانه‌ای است. دشمن به‌دنبال تحریک مردم است که نقاط آسیبی خودمان بر این وضعیت اثر می‌گذارد.

سردار جلالی گفت: هنوز طبیعی بودن و ساخت انسان بودن ویروس کرونا محل سؤال است. ۲۵ آزمایشگاه آمریکایی در کشورهای منطقه وجود دارد که هیچ نظارتی بر آن وجود ندارد.

وی ادامه داد: هدف آمریکا مجبور کردن کشور به مذاکره در موضع ضعف یا تسلیم کردن ایران است. اعلام نفی مذاکره در شرایط موجود به بن‌بست رساندن برنامه دشمن است. به‌نظر می‌رسد فشار حداکثری در حال به پایان رسیدن است و در حال عبور از آن هستیم، البته منوط به ارسال پیام مقاومت و نه ضعف از درون است.

سردار جلالی گفت: با همه فشارها توانستیم قدرت دفاعی ایجاد کنیم، به‌گونه‌ای که آمریکا برای ورود به عرصه جنگ نظامی خط قرمز تعریف کند، به همین دلیل هم در حمله موشکی ایران به عین‌الاسد پاسخ نداد.

وی همچنین ابراز کرد: در برابر استراتژی دشمن، رویکرد دفاع مردم‌پایه تعریف شده است. حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی کشور به‌عنوان خدمت‌رسانی به مردم، حفظ و تداوم کارکردهای کشور مبتنی بر فضای سایبری، حفظ و ارتقای آمادگی ادارات و سازمان‌ها، دفاع زیستی از مردم، امن‌سازی زیرساخت‌های شهری، حفاظت و صیانت از مردم در برابر هر تهدید و حادثه‌ای و صیانت از افکار عمومی از جمله مؤلفه‌های این دفاع است.

سردار جلالی با یادآوری اینکه سال گذشته ۱۲۰ رزمایش پدافند غیرعامل در سراسر کشور برگزار شد، گفت: امسال نیز تا دهم دی ماه ۱۵۰ رزمایش برگزار خواهد شد که در حال طرح‌ریزی و برنامه‌ریزی هستیم.

وی ادامه داد: سامانه توزیع شرکت گاز را بومی کردیم که منجر به امن‌سازی خواهد داشت. امن‌سازی نطنز در برابر حملات سایبری نیز از یک سال و نیم پیش آغاز شده است.

سردار جلالی گفت: طی سه سال ۲۰۰ محصول در حوزه دفاع سایبری ساخته شده است‌. سوییچ‌ها و موتورهای ارتباطی نمونه‌هایی از این محصولات هستند. دستگاه‌های قانونی نیز مکلف به استفاده از آنان هستند. آزمایشگاه‌های مرجع سایبری نیز در کشور ایجاد شده که قدرت کشف و شناسایی پیشرفته‌ترین تهدیدات را دارند، به‌طور مثال یک دوربین مداربسته خارجی تصاویر را به خارج ارسال می‌کرد که شناسایی کردیم.

وی در حوزه مقابله با تهدیدات زیستی و کرونا گفت: آزمایشگاه سطح سه ایمنی را برای نخستین بار تولید کردیم. به‌کمک وزارت بهداشت برای ۱۲ استان پرخطر، تجهیزات با ابزارهای خاص آماده کردیم.

سردار جلالی در حوزه دام و نباتات هم گفت: با همکاری وزارت جهاد، نقشه بیماری‌ها را تهیه کردیم. نظام ارجاع مصدومان شیمیایی در سطح منطقه‌ای، استانی و ملی نیز تدوین شد. در مناطق عسلویه و ماهشهر، اورژانس‌های عملیاتی ایجاد کردیم.

وی در حوزه هسته‌ای گفت: برای هفت استان هسته‌ای طرح‌های پدافندی آماده و در چند نقطه رزمایش حتی به‌صورت مردمی برگزار کردیم. امسال نیز رزمایش‌های هسته‌ای برگزار خواهیم کرد. این رزمایش‌ها جزو الزامات آژانس هم است.

سردار جلالی با اعلام این خبر که سند راهبردی تهدیدات شهری آماده شده است، گفت: این رویکرد در دنیا نو و بدیع است. سند توسط وزارت کشور به شهرداری‌ها ابلاغ شده است و ۵۲ شهر بالای ۲۰۰ هزار نفر به‌عنوان اولویت برای اجرای سند انتخاب شد. در سال گذشته در ۴۶ شهر، با کمک وزارت دفاع و کشور تجهیزات در اختیار شهرداری‌ها قرار داده شد. در تهران نیز پنج بسته تجهیزاتی به شهرداری داده شد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل در خصوص برنامه‌های امسال هفته پدافند نیز گفت: برای هر روز برنامه‌های محوری مشخص شده است. امسال باتوجه به شیوع ویروس کرونا، برنامه‌ها طبق شیوه‌نامه‌های بهداشتی و با استفاده از ابزارهای ارتباطی انجام خواهد گرفت. رویکرد بسیاری از برنامه‌ها نیز در رابطه با مقابله با کرونا خواهد بود.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری اظهار داشت: تجربه نشان داده است که تغییر رییس‌جمهور در آمریکا، تغییر راهبردی ایجاد نخواهد کرد و ممکن است تغییراتی در روش‌ها و شیوه‌ها ایجاد کند.

سردار جلالی همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص لغو تحریم‌های تسلیحاتی گفت: برداشته شدن این تحریم برای کشور مهم است، می‌توانیم بخش دفاعی‌مان را تقویت کنیم و مازاد تولیدمان را هم بفروشیم اما اینکه فکر کنیم همه تحریم‌ها برداشته شده، خوش‌خیالی است. تحریم‌های سازمان ملل برداشته شده است اما آمریکا اعلام کرده است کشورها را تحریم خواهد کرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل در مجلس شورای اسلامی گفت: با تصویب این طرح، تعاملات و ارتباطات سازمان پدافند غیرعامل با دستگاه‌های دولتی در چارچوب قانونی قرار خواهد گرفت و قرار نیست سازمان جدیدی ایجاد شود. این طرح در کمیسیون امنیت ملی در حال بررسی و قید یک‌فوریت برای طرح در صحن علنی دریافت کرده است. امیدواریم با تصویب این طرح، مشکلات سابق برطرف شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل در پاسخ به سؤال دیگری ابراز کرد: دانش پدافند غیرعامل، تحریمی است و کشوری به ما این اطلاعات را حتی در سطح دانشگاهی نمی‌دهد از این رو در داخل اقدام به تولید دانش و اشراف بر تهدیدات کردیم، ۱۷ رشته دانشگاهی در این حوزه طراحی و ایجاد شده است. پدافند شهری نمونه‌ای از این رشته‌هاست.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری بیان داشت: هر نفوذی به زیرساخت، حملات سایبری شناخته می‌شود که البته سه سطح بر مبنای اهمیت دارد. ما مرکزی داریم که سطح تهدیدات را شناسایی و مقابله خواهد کرد. حملات کم‌اهمیت بسیار است و به‌سرعت مقابله خواهد شد. حملات پراهمیت، جنگ سایبری است که خدماتی را متوقف کند. مسئولیت مقابله با جنگ سایبری با سازمان است. سال گذشته یکی دو مورد حمله این‌چنینی انجام شد که مقابله شد و در حوزه هسته‌ای هم نبود.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس