بیانیه رسمی وزارت امور خارجه درباره پایان یافتن محدودیت‌های تسلیحاتی

وزارت امور خارجه کشورمان طی بیانیه‌ای پایان یافتن محدودیت‌های تسلیحاتی علی‌رغم تلاش‌های شرورانه آمریکا را یک لحظه بزرگ برای جامعه جهانی خواند.

به گزارش مشرق، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار بیانیه‌ای از پایان یافتن محدودیت‌های تسلیحاتی شورای امنیت استقبال کرد.

بیشتر بخوانید:

هراس لابی صهیونیسم در آمریکا از انقضای تحریم ایران

بیانیه جمهوری اسلامی ایران در خصوص پایان محدودیت‌های تسلیحاتی

و ممنوعیت سفر تعدادی از شهروندان و مسئولین نظامی کشور

۲۷ مهر ۱۳۹۹-۱۸ اکتبر ۲۰۲۰

امروز، یک روز بسیار مهم برای جامعه جهانی است، که برخلاف تلاش­های رژیم ایالات متحده، از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) صیانت کرده است. از امروز، همه محدودیت‌های انتقالِ اقلام تسلیحاتی به و از جمهوری اسلامی ایران و همچنین اقدامات و خدمات مالی مرتبط با آن و تمامی ممنوعیت‌­های ورود یا عبور از قلمرو دولت‌های عضو ملل متحد که پیش از این علیه برخی از شهروندان و مسئولین نظامی ایران تحمیل شده بودند، به صورت خودکار خاتمه یافت. بر اساس یکی از نوآوری­های برجام، اختتام قطعی و بدون قید و شرط محدودیت­های تسلیحاتی و ممنوعیت­های مسافرتی مستلزم هیچگونه تصویب قطعنامه‌ی جدیدی نیست و هیچ نیازی به صدور بیانیه و یا هیچ اقدام دیگری از سوی شورای امنیت ملل متحد ندارد.

 لغو محدودیت‌­های تسلیحاتی و ممنوعیت مسافرتی بگونه­ای طراحی شده است که خودکار بوده و به هیچ اقدام دیگری نیاز ندارد. این مهم پس از مذاکرات نفس‌گیر و با پیش‌بینی دقیق از امکان نقض تعهد از سوی یک یا چند طرف دیگر برجام به دست آمد. همین روش برای پایان محدودیت‌های موشکی در سال ۱۴۰۲ (۲۰۲۳) و نیز پایان کامل پرونده هسته‌ای در شورای امنیت در سال ۱۴۰۴ (۲۰۲۵) هم پیش‌بینی شده است.

بنابراین، از امروز، جمهوری اسلامی ایران می­تواند هرگونه سلاح و تجهیزات لازم را، از هر منبعی، بدون محدودیت قانونی و صرفاً براساس نیازهای دفاعی خود تهیه کند و همچنین می­تواند بر مبنای سیاست­های خود تسلیحات دفاعی صادر کند. در اینجا باید این نکته مورد تاکید واقع شود که سنگ بنای سیاست خارجی ایران رد سلطه و فشار در هر شکل آن است. از این رو، تحمیل هرگونه محدودیت در هر زمینه­ای - از جمله مالی، اقتصادی، انرژی و تسلیحاتی - هیچگاه از جانب ایران به رسمیت شناخته نشده است.

در عین حال، دکترین دفاعی ایران بر پایداری عظیم مردم و توانمندی­های بومی استوار است. از زمان دفاع مقدس و جنگ تحمیلی هشت ساله رژیم صدام علیه ایران-که طی آن مردم دلاور ایران قربانی تسلیحات پیشرفته و آتش­افروز غربی شد-تاکنون جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بومی، نیازهای دفاعی خود را تأمین کرده است. این دکترین همچنان محور اصلی و اساسی کلیه اقدامات جمهوری اسلامی ایران در حفظ قدرت دفاعی بوده و خواهد بود. تسلیحات غیرمتعارف و کشتارجمعی و واردات بی‌رویه سلاح‌های متعارف در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران جایگاهی ندارد. توان بازدارندگی کشور مبتنی بر دانش و توانمندی بومی و برخاسته از قدرت و مقاومت مردم ایران است. در تاریخ معاصر، ایران به رغم اختلاف و برتری در قدرت، هیچگاه آغازگر جنگ نبوده است.

ولی متاسفانه معاملات سودآور تسلیحاتی - عمدتاً میان کشورهای غربی و برخی کشورهای منطقه - به طرز قابل توجهی به ارتکاب جنایات جنگی در منطقه-­همانند تجاوز علیه مردم بی­دفاع یمن-کمک نموده و به آن دامن زده است.

علیرغم تلاش­های ناموفق ایالات متحده برای جلوگیری و از بین بردن منافع ایران از قطعنامه ۲۲۳۱، دولت­های عضو ملل متحد موظفند قوانین و مقررات خود را با این قطعنامه که «از دولت­های عضو دعوت می­کند که نسبت به این تغییرات توجه مقتضی داشته باشند» سازگار کنند. جمهوری اسلامی ایران توجه همه دولت­های عضو را به مفاد روشن قطعنامه ۲۲۳۱ و جدول زمانی مربوطه جلب می­نماید.

ایالات متحده، که نیرنگ­های غیرقانونی و بدخواهانه آن در تلاش برای نقض هر چه بیشتر قطعنامه شورای امنیت، در طول سه ماه گذشته چندین بار توسط شورای امنیت به طور قاطع رد شده است، باید رویه مخرب خود را در قبال قطعنامه ۲۲۳۱ رها کرده؛ به پایبندی کامل به تعهدات خود بر اساس منشور ملل متحد بازگردد؛ اقدامات مغایر با حقوق بین­الملل و نادیده گرفتن نظم بین­المللی را متوقف نماید؛ و از دامن زدن به بی ثباتی در منطقه غرب آسیا اجتناب ورزد. بدیهی است هرگونه اقدامی در تعارض با مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ و خصوصاً بند ۱ قطعنامه و چارچوب‌های زمانی مندرج در آن، در شمار نقض ماهوی قطعنامه و اهداف برجام محسوب گردیده و جمهوری اسلامی ایران متقابلاً حق انجام اقدامات لازم برای تامین منافع ملی خود را محفوظ می­دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  12 1
  لغو همه تحریمها که قرار بود در روز اول برجام اتفاق بیفته چه شد؟ این لغو تحریم تسلیحاتی هم که یک پنج سالی به لطف تدبیر!!! تیم مذاکره‌کننده دیر اتفاق افتاد رو هرکسی به پای برجام بنویسد توهین به شعور مردم توهین کرده
  • IR ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
   0 0
   روایت است که وقتی مرده ای وارد برزخ می شود، مرده ها میریزند و از او می پرسند: در دنیا چه خبر؟ یحتمل اگر امروز اموات وارد برزخ شوند و به اهل برزخ بگویند که طبق ادعای سرخه ای و همپالکی ها، تحریم تسلیحاتی برداشته شد، چه غوغایی در برزخ شود؟ بواقع از برزخی که سرخه ای و قوم و قبیله و رفقا و شرکاء او در این چند سال برای مردم بوجود آورده اند، و بیانیه وزارت فخیمه خارجه صادر کرده مشعوف شوند و یکصدا بگویند: بر طبل شادانه بکوب/پیروز و مردانه بکوب/برخیز و پرچم را ببر/بر سردر خانه بکوب/از سرزمین من بگو/تا قله های افتخار..........
 • FR ۰۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  12 2
  ما هم آزادیم مرغ و ماهی وگوشت و روغن و برنج تناقلات وخیلی چیزای دیگر بخریم ولی حیف که دیگه آه در بساط نداریم
  • IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
   1 0
   بجاش ما یکم گوشت و مرغ و... کمتر میخوریم ولی بجاش زن و بچمون که از خونه میرن بیرون مطمئنیم چهار تا سرباز تروریست آمریکایی بهشون تعرض نمیکنن، البته برای بعضی‌ها مرغ و ماهی و تنقلات از ناموسشون مهمتره میتونن اونو انتخاب کنن!!!
 • IR ۰۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  2 1
  ضمن خسته نباشید. .اعلانیه خروج از ان تی پی . صادر میکنید . ؟ معلومه نمیکنید . چراش باشه برای بعد .
 • IR ۰۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  4 9
  قالپاق کامیون کاماز هم بهتون نمیدن حالا برید دلتون خوش باشه که زنبیل ببرید روسیه و چین آشغال بخرید
  • ماداکتو IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
   5 0
   به لطف رای ۲۴ میلیون سیب زمینی مثل شما
  • شاهرخ IR ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
   4 1
   دوست عزیز لغو تحریم یعنی هم خرید و ‌مهم‌تر از آن فروش تسلیحات است که می تواند جایگزین خوبی برای نفت باشد
  • IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
   0 0
   اولأ زنبیل می‌بریم چین و روسیه هر چی بخوایم میخریم یا نمیخریم به هیچ یانکی بی.... مربوط نیست و دومأ تا کور شود هر آنکه نتواند دید !!! اقلا مطمئنیم که یانکی ها مثل عربستان موشک "پاتریوت رو به اونور" بهمون نمیندازن!!!
  • IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
   3 0
   کاماز قالپاق نداره!!!خیلی قالتاقی!
 • IR ۰۵:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  0 0
  داداش شما قرار بود مشکل اقتصاد ما رو حل کنی چیکار به تسلیحات داری قرار بود برجام را بکنید که گرانی و تورم از بین برود که دلار مردم را بدبخت نکند که پراید ۱۴۰ میلیون نشه برنج کیسه ای ۲۵۰تا۳۰۰هزارتومن نشه که گوشت کیلویی ۱۵۰هزار نشه و ...
 • محمدی IR ۰۶:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  0 0
  اگر پایان تحریم تسلیحاتی ایران از 27 مهر مهم نبود آمریکا آبروی خود را دو بار و با تقاضای «عدول از الزام حقوقی ضمیمۀ "ب" برجام و ضمیمۀ "ب" قطعنامۀ 2231» در شورای امنیت سازمان ملل به حراج نمی‌گذاشت و خواستار تمدید نامحدود نمی‌شد. پس، پایان تحریم‌های تسلیحاتی و امکان خرید و فروش سلاح متعارف، «خربزه» نیست تا بگوییم فکر نان باش که خربزه، آب است! روزنه‌ای برای بازگشت به بازارهای جهانی است و میوه‌ای که مخالفان برجام هم می‌توانند از آن بهره‌مند شوند و چون ایران خود تولید کنندۀ سلاح است و با فروش آن درآمد کسب می‌کند پول آن را می‌توان به یکی از زخم‌ها زد.
 • IR ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  3 0
  این همون تحریمه که وزیر برجام سر خود 5 سال قبولش کرد تا امریکا ازش بهونه نگیره؟! :/
 • NZ ۰۷:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  1 1
  خسته نباشی لبخند! هم با تضمین امضاء عشقت کاغذ بازی کردید و هم اقتصاد مملکت را نسکافه ای فرمودید! علی برکت الله!
 • IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  3 0
  چند روز دیگه نگید چون امریکا راضی نیست پس ما هنوز هم نمی‌تونیم تسلیحات بخریم و ...
 • IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  2 0
  خجالت هم خوب چیزیه،،،
 • IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  3 0
  چرا روز مهم برای جامعه جهانی است؟ این جو گیری ها چیه؟
 • US ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  0 0
  سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، تاکید کرده است که کشورش مخالف تحریم تسلیحاتی ایران است. به گفته تحلیلگران برای نشان دادن این مخالفت، روسیه باید دستکم با فروش تجهیزات نظامی به ایران، نشان دهد که از تحریم های ایالات متحده پیروی نمی کند اما فروش تسلیحات نظامی تهاجمی همچون جنگنده های سوخوی ۳۵ یا موشک های زیردریایی، دارای پیامدهای جدی منطقه‌ای است که می تواند مخالفت اسرائیل، عربستان سعودی و شرکای جدید روسیه در حوزه خلیج فارس را به دنبال داشته باشد. با این اوصاف شاید بتوان گفت دست‌کم در کوتاه و میان مدت فروش سلاح های تهاجمی به ایران احتمالا اولویت روسیه نخواهد بود اما ممکن است سلاح های غیر تهاجمی همچون سامانه های دفاع موشکی آنهم شاید با شروطی ممکن شود.
 • IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  0 0
  اقای ظریف خداکنه این پیروزی مثل پیروزی برجام که گفتن " همه تحریمها بالمره رفع خواهد شد" نباشد.
 • حسين DE ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  0 0
  لحظه بزرگ براى جامعه جهانى شما يعنى آمريكا،فرانسه،و انگليس آن زمانى بود كه جواد قرارداد ننگين و خائنانه برجام را امضاء كرد و كشور را بدينجا كشاند كه اين هنوز از نتايج سحر است.
 • FR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  0 0
  نفهمیدی که چه گفتم منظورم اسلحه میتونیم بخریم ولی کو پول برا خریدن بحث خوراکی مثال بود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس