اظهارات روحانی درباره صلح امام حسن(ع) - کراپ‌شده

برخی کارشناسان دینی، اظهارات رئیس‌جمهور در مورد صلح امام حسن را مصداق «تحریف تاریخ» دانستند، برخی تحلیلگران سیاسی هم این قبیل اظهارات تکراری روحانی را «حاشیه‌سازی برای فرار از پاسخگویی» عنوان کردند .

به گزارش مشرق، سخنان اخیر رئیس‌جمهور در هیئت دولت و تحریف تاریخ از سوی او، با واکنش گسترده فعالان سیاسی و کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شد؛ واکنش‌هایی که به روز چهارشنبه گذشته ختم نشد و همچنان پابرجاست.

این چندمین بار است که جناب رئیس‌جمهور بنا بر هر مناسبتی، با پیش کشیدن موضوع تاریخی «صلح امام حسن(ع)» آن را تحریف و مصادره به مطلوب می‌کند.

در این مورد مطالب بیشتری بخوانید:

حجت‌الاسلام روحانی روز چهارشنبه گذشته و در آستانه فرارسیدن ایام رحلت پیامبراکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) در جلسه هیئت دولت گفت: «امام حسن(ع) امام صلح و پیوند بود، ایشان امامی بود که با ایجاد وحدت برای حفظ اساس اسلام، گام برداشت. وقتی برخی از اصحاب امام حسن(ع) آمدند با زبان معترضانه که چرا صلح کردید، چرا پیمان را امضا کردید، حضرت فرمودند، جامعه اسلامی که فقط شما ۱۰ نفر نیستید، شما ۲۰ نفری که این جا نزد من آمدید که فقط دنیای اسلام نیستید. من در مسجد رفتم برای مردم سخنرانی کردم و دیدم اکثریت قاطع جامعه صلح می‌خواهند و وقتی که مردم این را می‌خواهند، صلح را انتخاب می‌کنم. این راه امام مجتبی (ع) است. امام مجتبی به ما می‌آموزد که مرد جنگ باشیم به روز جنگ و مرد صلح باشیم به روز صلح. اگر در روز صلح، جنگیدیم و در روز جنگ، صلح کردیم، هر دو خطا و اشتباه است. به‌موقع باید بایستیم و بجنگیم و به‌موقع باید صلح کنیم.»

همین بخش از اظهارات تکراری جناب روحانی که معطوف به سیاست‌های هسته‌ای و توجیه مذاکره با دشمنان قسم‌خورده نظام اسلامی بود، باعث شد تا هشتگ‌های «جریان تحریف» و «صلح امام حسن» و «خیانت اصلاح‌طلبان» در فضای مجازی داغ شده و موجی از انتقادات از سوی کارشناسان و فعالان سیاسی و فرهنگی و همچنین کاربران شبکه‌های اجتماعی علیه رئیس‌جمهور و مدعیان اصلاحات مطرح و منتشر شود.

برخی کارشناسان دینی اظهارات رئیس‌جمهور در مورد صلح امام حسن را مصداق «تحریف تاریخ» دانستند، برخی تحلیلگران سیاسی هم این قبیل اظهارات تکراری روحانی را «حاشیه‌سازی برای فرار از پاسخگویی» عنوان کردند و برخی هم آن را «علامت دادن به طرف آمریکایی».

تحریف دین به دلیل منافع و انگیزه‌های شخصی

آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری، امام‌جمعه قم دیروز جمعه در سخنان آدینه‌ای خود از برداشت‌های نادرست از دین به‌عنوان یکی از آسیب‌های دینداری نام برد و خاطرنشان کرد: برخی به دلیل منافع و انگیزه‌های شخصی دین را وارونه تفسیر کرده و خود و پیروان خود را دچار مشکل می‌کنند، این افراد اسلام و آیات را تفسیر به رأی می‌کنند و برداشت‌های خود را ارائه می‌دهند که واقعیت ندارد.

صلح امام حسن را وارونه تفسیر نکنید!

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه اظهار داشت: اگر امام مجتبی (ع) با معاویه از سر ناچاری وارد صلح می‌شوند نباید تفسیر نادرست داشته باشیم چراکه صلح ایشان زمینه‌ساز قیام امام حسین(ع) بوده است.

همچنین، حجت‌الاسلام حسینی، امام‌جمعه نسیم شهر تهران در ویژه‌برنامه رادیویی «در ساحت حضور» بااشاره به صلح امام حسن(ع) اظهار داشت: برخی از افراد می‌گویند همان‌طور که امام حسن(ع) صلح کرد تا معاویه را معرفی کند، ما نیز با دشمنان صلح کنیم؛ آیا ما دشمنان خود را نمی‌شناسیم و باید صلح کنیم تا آمریکا و مستکبرین عالم و کسانی که دستور شهادت سردار سلیمانی را دادند، به مردم بشناسانیم؟

وی افزود: ما در شرایط امام حسن(ع) نیستیم که مجبور به صلح شویم تا مردم دشمنان را بشناسند؛ کسی که مدعی دینداری است، چطور می‌تواند ادعا کند که امام حسین(ع) به ما درس مذاکره داد و ما در زمانی مثل زمان امام حسن(ع) واقع شده‌ایم و این فرد از هر لائیکی از مذهب فاصله گرفته است.

قیاس صلح امام حسن با معاویه و مذاکره با آمریکا، باطل است

حجت‌الاسلام حجتی، امام‌جمعه موقت کرمانشاه هم در نشست با جمعی از طلاب اظهار داشت: مطالعه در اسناد تاریخی به‌ویژه در تاریخ اسلام به‌نوعی برای همه قابل ارزش است و می‌تواند بسیاری از حقایق را روشن کند. وی درباره حرف‌های اخیر رئیس‌جمهور گفت: قیاس این دو موضوع یعنی صلح امام حسن(ع) با معاویه و زمزمه‌های کنونی درباره مذاکره با آمریکا، قیاسی کاملاً باطل است.

سخنان رئیس‌جمهور جفا به امام حسن(ع) بود

آیت‌الله سلیمانی، نماینده ولی‌فقیه در کاشان نیز در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه صلح امام حسن(ع) صلح انتخابی، اختیاری و معمولی نبود، تأکید کرد: صلح امام حسن(ع) نشات گرفته از زیرکی دشمن بود که اگر امام حسن(ع) مقابله می‌کرد آسیب جدی به دین اسلام وارد و ضایعات بالایی نصیب مسلمانان می‌شد اما امام حسین(ع) اگر قیام نمی‌کرد ضایعات مسلمانان بالا بود.

وی با بیان اینکه شجاعت امام حسن(ع) همانند شجاعت امام حسین(ع) بود، ابراز داشت: درد دین امام حسن(ع) همانند امام حسین(ع) بود اما شرایط دو امام در زمان‌های مختلف متفاوت بود و اگر تحلیل رئیس‌جمهور فراتر از تحلیل شرایط زمان است، به‌نوعی جفا به امام حسن(ع) است.

لااقل به ایمان مردم رحم کنید!

حجت‌الاسلام رستمی، رئیس‌نهاد رهبری در دانشگاه‌ها نیز طی مطلبی در اینستاگرام خود نوشت: چطور می‌شود برای مطامع سیاسی روزی پیام کربلا را مذاکره خواند و روزی دیگر صلح حسنی را به‌غلط مصادره کرد؟ آقایان اگر در سیاست‌ورزی مشکل دارید، لااقل به ایمان این ملت رحم کنید.

تاریخ عوض می‌شود وقتی علمدار عباس باشد یا ابن عباس!

واکنش‌ها به اظهارات روحانی به همین‌جا ختم نشد. برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در صفحه‌های مجازی خود در شبکه‌های اجتماعی به انتقاد از حرف‌های رئیس‌جمهور پرداختند.

سید نظام‌الدین موسوی، نماینده مردم تهران در مجلس درباره پذیرش صلح توسط امام حسن(ع) طی توییتی نوشت: در کربلا فرمانده سپاه حسین(ع) یعنی حضرت عباس (س) امان‌نامه شمر را رد کرد و تا پای جان پای امامش ایستاد. اما امام حسن(ع) زمانی صلح را پذیرفت که فرمانده سپاهش یعنی عبیدالله بن عباس با یک‌میلیون درهم رشوه، خود را به معاویه فروخت. تاریخ عوض می‌شود وقتی علمدار عباس باشد یا ابن عباس!»

صلح یا حاشیه‌سازی برای فرار از مسئولیت؟

کمال حسین‌پور، نماینده مجلس در صفحه خود در توییتر نوشت: قیاس وضع کنونی کشور با زمان امام حسن قیاس مع‌الفارق است. صلح کلیدواژه‌ای برای فرار دولت از مسئولیت در قبال وضع موجود و ترفندی برای منحرف کردن افکار مردم از واقعیت‌هاست و صرفاً شعاری برای انتخابات است. رئیس‌جمهور چرا در ۷ سال گذشته به دنبال صلح نبودند!»

ابراهیم رضایی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز از این منظر به اظهارات اخیر روحانی پرداخت و با هشتگ «حاشیه‌سازی برای فرار از پاسخگویی» نوشت: «لیبرال‌ها از تاریخ ۲۵۰ ساله اهل‌بیت (ع) فقط صلح امام حسن را یاد گرفته‌اند. شاید خودشان را ابن عباس می‌دانند یا شاید جعده دختراشعث بن قیس. ولی اینجا مدینه یا کوفه نیست، امیرش هزار مالک دارد.»

مجتبی رضاخواه، نماینده مردم تهران در مجلس هم در مطلبی نوشت: «برای توجیه ناکارآمدی و ضعف از اعتقادات دینی هزینه نکنید! یک‌بار تاریخ را تحریف کرده و از کربلا درس مذاکره گرفتید تا به‌اصطلاح تحریم‌ها را بالمره بردارید؛ تحریم‌ها که برداشته نشد، اما نرخ ارز ده برابر شد! بدانید این‌بار تحریف صلح امام حسن(ع)، نه از خسران دنیایتان می‌کاهد و نه آخرت!؟»

صلح یا علامت دادن به طرف آمریکایی؟

زهره سادات لاجوردی، نماینده مردم تهران در مجلس هم در مطلبی نوشت: «وسط کارزار فشار حداکثری ترامپ، حرف زدن از صلح نشانه چیست؟ آیا می‌تواند معنایی جز این داشته باشد که به طرف آمریکایی علامت بدهد که تحریم‌ها و فشارها به نتیجه رسیده است؟ آقای روحانی! منطق ملت ایران مقاومت و ایستادگی در مقابل زورگویی است»

گلایه از سکوت خواص

وی در مطلب دیگری از سکوت برخی خواص نسبت به تحریف تاریخ ابراز گلایه کرد و نوشت: «در مقابل تفاسیر غلط و تحریف شده از تاریخ اسلام که عده‌ای برای مطامع سیاسی خود روزی پیام عاشورا را مذاکره می‌خوانند و روز دیگر صلح حسنی را مصادره به مطلوب می‌کنند، چرا علمای قم ساکت‌اند؟!»

همچنین حسن رحیم‌پور ازغدی، استاد حوزه و دانشگاه در صفحه مجازی خود در شبکه اجتماعی نوشت: «رئیس‌جمهور مملکت اسلامی، امام حسن و امام حسین و امام زمان (عج) را به نفع کارهای خود تحریف کرد و علما و مراجع اسلام هر بار هم سکوت کردند و بازهم بعد از ۱۴۰۰ سال و با سکوت خواص دوباره علی تنها ماند!»

سید محمد حسینی، وزیر اسبق ارشاد هم در مطلبی نوشت: «اصلاح‌طلبانی مثل تاج‌زاده که از صلح امام حسن دم می‌زنند، نقش خائنانی چون‌اشعث‌بن قیس را بازی می‌کنند که حکمیت و ابوموسی‌اشعری را بر امام علی(ع) تحمیل کردند و سپاه امام مجتبی را از مقابله با معاویه منصرف و صلح را بر امام تحمیل کردند. البته این بار شتر در خواب بیند پنبه‌دانه!»

ابراز تعجب از سخنان روحانی

پیرهادی، مدیرمسئول روزنامه رسالت در سرمقاله این روزنامه با عنوان «همان‌قدر سیاست نمی‌دانید که دین نمی‌فهمید» نوشت: «ما از ابتدا هم از جناب روحانی انتظار نداشتیم اهل ایستادگی بر اصول و مقاومت جدی در برابر بدخواهان ایران اسلامی باشد، اما آنچه حقیقتاً عجیب بوده و قابل‌پذیرش نیست، آن است که ایشان پس از ۷ سال نسخه‌پیچی بر اساس منطق سازش و مذاکره و دستاورد تحقیقاً هیچ، بازهم منطق امتحان پس داده و شکست‌خورده خود را تئوریزه می‌کند.»

همچنین عبدالله گنجی، مدیرمسئول روزنامه جوان هم در مطلبی نوشت: «از روحانی با لباس روحانیت برای انطباق صلح امام حسن با ایران- آمریکا تعجب می‌کنم. نقطه مقابل امام حسن(ع) مسلمانان بودند و همین اطرافیان امام را دچار بحران تحلیل کرده بود. مسئله امام حسن وحدت درون جامعه اسلامی بود و به کسی واگذار کرد که متأسفانه از نگاه برخی موجه بود. نه غیریت بیرونی»

منبع: کیهان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 38
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 23
 • IR ۰۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  39 4
  مجلس باید ورود کرده وبرخوردی اساسی نماید،حوزه وعلما ومراجع ومجلس خبرگان چراساکتند؟!
  • IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
   6 1
   مجلس رفته سیستان گل بچیند
 • IR ۰۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  27 3
  مراجع هم سکوت می کنن
 • IR ۰۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  24 3
  آخرین دست و پاهاتم بزن اما غرق شدنت حتمیست
 • IR ۰۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  25 4
  جای خالی واکنش علمای حوزه و مراجع به شدت احساس میشه
  • IR ۰۶:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
   4 2
   چی؟ بلندتربگو. صدات نمی آید.
  • IR ۰۷:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
   3 1
   الحوزه؟!
  • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
   9 0
   بعضی از علما بخاطر نقد رحیم پور ازغدی به حوزه به ایشان حمله کردتد وسروصدا راه انداختند اماحالا برای این تحریف نمی دانیم چقدر طول بکشدکه صدایی از آن ها درآید
 • رضا IR ۰۵:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  12 1
  بدترين و بهترين باسخ به روحانى را به ترتيب حسينى وزير سابق ارشاد و سركار خانوم لاجوردى دادند. روحانى كه خودش ادعا دارد مملكت در وضعيت جنگيست ، آنگاه مثل ترسوها حرف از صلح ميزند. اف بر غيرت نداشته
 • علی IR ۰۶:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  21 1
  آقایون برای دوچرخه سواری و ورزشگاه رفتن زنان فریاد وا اسلاما سر میدن، ولی برای تحریف مسلّم تاریخ و مظلومیت امام حسن علیه السلام، هیییچ!
 • IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  13 2
  حوزه های علمیه کجاهستند؟
  • IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
   0 4
   متن را کامل نخواندی علما برعلیه حرفهای روحانی جواب داده اند.
 • IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  10 2
  کم مونده اینا بگن آقا دلار رو چند کنیم به تسلیم دوباره راضی میشین؟
 • IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  11 3
  مردم منتظر واکنش مراجع تقلید اند
 • IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  4 0
  کسی از صلح امام حسن علیه السلام وجنگ امام حسین علیه السلام چیزی میگه که دیندار واقعی وعاقل وشجاع باشد.!
 • IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  7 14
  دریغ از یک جمله مستند در رد سخنان روحانی .
  • IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
   12 0
   ترسوها عاقل نیستند.!
  • باران IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
   5 0
   مستند میخوایین ؟؟ صلح از طریق برجام ! مگه چی شد؟ باز تحریم شدیدتر از سابق و برنامه ریزی مملکتی مسخره ش بر پایه متزلزل وعده های خشک و خالی برجامی که هیچکدومش عملی نشد و همه وقت و انرژی مردم را تلف کرد این هس نتیجه دلخوش کردن ب وعده های خارجی و رها کردن امکانات داخلی تورم رو به افزایش ک میخاد تقدیم کنه ب دولت بعدی
 • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  9 2
  کسی از اسلام مطلب میگه که اسلام شناس واقعی باشد.!
 • IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  13 2
  روحانی با اون سابقه مذاکره قبلی و اون صلح قبلی، چطور روش میشه باز بگه مذاکره و صلح؟ باوجود حمله رذیلانه به سردار عزیزمون، چه طور روش میشه بگه؟
 • IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  3 0
  یعنی حتی پیکان هم همه دستندازهای خارجی رو مو به مو به سرنشین ها منتقل نمی کرد، اینا فشارها رو عینا نه بلکه کلی بییشترش میکنن و منتقل میکنن به مردم!!! ممنون از رای دهندگان که کنسرت داریم
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  9 1
  ترسوها عاقل نیستند بهترین جواب است.!
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  15 1
  آقای ازغدی خوب جواب روحانی را دادند.
 • IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  1 8
  روحانی تحریم های تسلیحاتی رو برداشت و این یکی‌ از نتایج برجام هست و اگر چه در داخل ایران و چه در داخل آمریکا اجازه می دادن قطعا امروز ما با جهان تجارت می کردیم و وضعیت اقتصادی به این شکل نبود
 • ایرانی IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  9 1
  دلقک تو رو چه به این حرفا به فنا دادی مملکتو امام حسن علیه السلام چقدر مظلومه که این داره در مورد ایشون اظهار نظر میکنه
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  4 0
  مجلس مجلس کدوم مجلس مجلس روستای ما از این مجلس باسوادتراست
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  6 1
  روحانی دائم میخواد مردم مشغول به یک موضوعی باشند واز مسائل اصلی کشور غافل باشند این هم یکی از همان موضوعات غفلت زاست.!!!
 • IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  3 0
  بعضی ها برای رسیدن به گندم ری امام حسین علیه السلام که هیچ 72 تن را به مسلخ می برند.
 • نور IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  4 0
  رئیس جمهور و تعدادی از وزرا و اطرافیانش باید به خاطر این اوضاع و مصائبی که بر سر این مردم اورده اند باید پاسخگوباشند نه طلبکار ؟ و به خاطر کوتاهی شان باید بر اساس قانون جوابگوی ملت ایران بشوند .
 • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  3 0
  امثال روحانی بودند که صلح را به امام حسن ع و امام علی ع تحمیل کردند و اکنون او منتظر آمدن بایدن است و وای به حال ملت اگر بایدن پیام بدهد که بیا توی بغل من
 • IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  6 0
  کسیکه این تیپ را می‌زند لیاقت سخن گفتن از اهل بیت علیهم السلام را ندارد توظاهرت اینطوری اونوقت دم از اسلام میزنی.؟!
 • US ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  1 9
  صلح امام حسن ع همان نرمش قهرمانانه رهبری است چرا عناد میورزید عقده های سیاسی اجازه پذیرش حقیقت را بشما نمیدهد برجام را با دست پس میزنید و با پا پیش می کشید
  • IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
   1 1
   یعنی فلفل دلمه ای بایدکرد تو دهنتون که هنوز نمی دونید رهبرمملکت درباره صلح امام حسن ع چی گفته اونوقت همچین قیاسی رو انجام می دهبد
 • باران IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  1 0
  مستند میخوایین ؟؟ صلح از طریق برجام ! مگه چی شد؟ باز تحریم شدیدتر از سابق و برنامه ریزی مملکتی مسخره ش بر پایه متزلزل وعده های خشک و خالی برجامی که هیچکدومش عملی نشد و همه وقت و انرژی مردم را تلف کرد این هس نتیجه دلخوش کردن ب وعده های خارجی و رها کردن امکانات داخلی تورم رو به افزایش ک میخاد تقدیم کنه ب دولت بعدی جرات دادن به ترامپ به شهادت رساندن سردار عزیزمون اگه اقتدار حکومتی روحانی بیشتر بود نباید ترامپ میتوانست این جسارت بکنه
 • IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  3 1
  صلح امام حسن ع بهانه است روحانی و غربگرایان میخواهند کرنش و انفعال حداکثری در مقابل امریکای قاتل کنند . و نهایتا ایران را به سمت خلع سلاح و سپس بلای خانمانسوز لیبی و عراق را سر ایران بیاورند .
 • مجید ایرانی IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  0 0
  دهنت بشکنداز همان اول با این تورم عامدانه .میدانستیم همه. که برنامه ت چیست!!! خدا تو را نبخشد. تحریف امام و اسلام. در این 8 سال ت.... چرا مسیولین قضایی دهن این را نمیبندد؟؟ میلرزی و میترسی از امریکا؟ خب به جهنم. برو یه جای گرم پیدا کن.. مردم ایران همونها هستند که برای شهادت حاج قاسم. همه آمدند و سنگ تمام گذاشتند.
 • علی IR ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  0 1
  هنوز هم امام حسن علیه السلام مظلومترین در تاریخ است لا اقل بی اطلاع برو نظر امام خمینی را در مورد امام حسن علیه السلام بخوان می گویند وقتی امام زمان (عج) قیام می فرمایند عده ای با آیات قرآن در مقابل ایشان احتجاج می کنند
 • Dasa IR ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  1 1
  اظهارات روحانی ناشی از مصونیتی است که حوزه برا ملبس ها ایجاد کرده. به نظر شما اگر این سخنان از زبان یک کت و شلواری یا دانشگاهی بیان شده بود حوزه زبان او را از بیخ و بن قطع نمیکرد؟ چرا دادگاه ویژه روحانیت به تحریفات ریس جمهور رسیدگی نمیکند؟ چرا وقتی استاد رحیم پور سخنان امام و شهیدمطهری رو در مورد حوزه بیان میکنه و به حوزه انتقاد میکنه همه به ایشان هجمه وارد میکنن تا جایی که تکفیرش میکنند؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس