کتاب مربع های قرمز - زینب عرفانیان

تقریظ رهبری را نتیجه اخلاص راوی، جناب حاج حسین یکتا و آقای خلیلی، ناشر کتاب می‌دانم. به هر حال، هیچ کاری بدون سختی نیست؛ نوشتن، به خصوص خاطره‌نگاری، جزئیات و سختی‌های خودش را دارد.

به گزارش مشرق، در واپسین روزهای شهریور، تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «مربع‌های قرمز» منتشر شد.

این کتاب، روایتی از خاطرات شفاهی حاج حسین یکتا در دوران دفاع مقدس، به قلم زینب عرفانیان است.

کتابی که بر اساس تقریظ رهبر انقلاب، «بسیار شیرین و جذاب نوشته شده است. ردپای چانه‌گرمی‌های آقای حاج حسین یکتا در آن آشکار است. ظرافت‌های برخاسته از ذوق و قریحه‌ لطیف که در سراسر کتاب گسترده‌است، می‌تواند از نویسنده‌ خوش‌قلم و چیره دست کتاب باشد و می‌تواند هم درافشانی‌های راوی باشد.»

در هفته دفاع مقدس به سراغ نویسنده جوان این کتاب رفتیم و درباره فضای این کتاب و نویسندگی در حوزه دفاع مقدس گفت‌وگو کردیم که در ادامه آن را خواهید خواند. پیوند خوردن با روایت دفاع مقدس زینب عرفانیان پیش از کتاب «مربع‌های قرمز»، نویسندگی کتاب «رسول مولتان» و «علمداران» را در حوزه دفاع مقدس داشته است.

او درباره چگونگی پیوندش با ادبیات و نویسندگی در این حوزه می‌گوید:« پیوند من با دفاع مقدس به کتاب «شوکران» که زندگی‌نامه منوچهر مدق به روایت همسرش است، برمی‌گردد. این کتاب برای من خیلی جذاب بود و می‌توانم بگویم که پای من را به عرصه دفاع مقدس باز کرد. در این کتاب، تازه تفاوت جنس آدم‌های دفاع مقدس را با خودم فهمیدم. این همه گذشت، این همه دوست داشتن و این همه انقطاع در یک آدم خاکی، برایم عجیب و باورنکردنی بود. نمی‌توانستم باور کنم ماجراهای کتاب واقعی باشد. مدام کتاب را می‌خواندم و اول کتاب را نگاه می‌کردم که نوشته شده بود بر اساس خاطرات زندگی شهید و باز باورم نمی‌شد. با خودم می‌گفتم این بیشتر یک رمان عاشقانه است تا زندگی‌نامه. این کتاب مرا خیلی تکان داد و فهمیدم چه داستان‌های طلایی و آدم‌های ویژه و نایابی پشت روایت دفاع مقدس هست. «شوکران» باعث شد تصمیم بگیرم اگر قرار است توفیقی داشته باشم و قلمی بزنم، درباره شهدا و دفاع مقدس باشد.»

تأثیرگذارهای یک روایت تقریظ رهبر انقلاب خستگی‌ام را برد؛ این را نویسنده کتاب «مربع‌های قرمز» می‌گوید و درباره احساسش به این تقریظ اضافه می‌کند:« تقریظ رهبری را نتیجه اخلاص راوی، جناب حاج حسین یکتا و آقای خلیلی، ناشر کتاب می‌دانم. به هر حال، هیچ کاری بدون سختی نیست؛ نوشتن، به خصوص خاطره‌نگاری، جزئیات و سختی‌های خودش را دارد. یک جایی آدم احساس خستگی می‌کند؛ ولی این تقریظ خستگی‌های گذشته که هیچ، خستگی‌هایی را که امکان داشت بعد از این هم پیش بیاید، از تنم بیرون کرد و روحیه‌ای گرفتم از لطف ایشان. البته مسئولیتم بسیار سخت‌تر شده است».

عرفانیان درباره قسمت‌های تاثیرگذار کتابش می‌گوید:« در «مربع‌های قرمز» ناگفته‌هایی از سبک زندگی رزمندگان دفاع مقدس وجود دارد که برایم خیلی جالب بود. این سبک زندگی و بندگی خدا و فضاهای پشت آن خاکریزها، برای من تاثیرگذار بود. این‌ چیزها بود که فضا را رقیق می‌کرد و زمان خواندن کتاب دل را می‌لرزاند.»

کتاب‌هایی که در راه است تبدیل شدن کتاب به فیلم سینمایی، تأثیر به سزایی در بیشتر دیده شدن آن دارد. زینب عرفانیان در پاسخ به این که آیا این کتاب قابلیت تبدیل شدن به فیلم‌نامه را دارد، می‌گوید:«این کتاب را طوری نوشتم که واقع‌نگرانه باشد. هرچند که فضا و پیرنگ داستان را دارد ولی تا جایی است که به امانت خدشه‌ای وارد نشود. نه تنها این کتاب، هر نوشته‌ مستندی که نگاشته شده باشد، قابلیت فیلم شدن را دارد. این به هنر فیلم نامه‌نویسان و کارگردان‌ها برمی‌گردد که از دل این‌ها چه داستانی بیرون بیاید و چطور آن را به تصویر بکشند.»

وی درباره آثار بعدی خود به خراسان گفت:«کتاب بعدی‌ام خاطرات مادر شهیدان خالقی‌پور است که در نوبت طراحی جلد قرار دارد و چند ماه دیگر، به چاپ می‌رسد. بعد از آن هم قرار است کتابی را در فضای دیپلماسی، درباره شهید رکن‌آبادی شروع کنم. نمی‌دانم بعد از آن قرار است در کدام فضا کار کنم، هر چه که قسمت باشد.»

*خراسان 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس