کد خبر 1121204
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۲
عزم پاکستان برای تحکیم روابط تجاری با ایران

علاقه‌مندیم همانطور که با برخی کشورهای همسایه مبادلات کالا انجام می‌شود، با کشور پاکستان نیز تبادل کالا و تجارت از مرزها انجام گیرد.

به گزارش مشرق، تصمیم تازه «عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان مبنی بر گام رو به جلو در بخش تقویت زیرساخت‌های مرزی در ایالت بلوچستان با هدف توسعه مناسبات تجاری و مراودات مرزی بازتاب گسترده‌ای در محافل رسانه‌ای این کشور داشته است.

این تصمیم در نشستی بی‌سابقه با حضور فرمانده ارتش پاکستان، وزرای امور خارجه، کشور، تجارت، دارایی و دستیار ویژه نخست وزیر پاکستان در امور اطلاع رسانی که تا چهار سال پیش نیز فرماندهی یگان نیروهای ارتش در ایالت بلوچستان به عنوان استاد همجوار مرزی با سیستان و بلوچستان ایران را برعهده داشت، اتخاذ شد.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران دهم اردیبهشت امسال در گفت وگوی تلفنی با نخست وزیر پاکستان بازگشایی بازارچه‌های مرزی دو کشور همسایه با رعایت کامل موازین بهداشتی را موجب توسعه روابط تجاری تهران–اسلام‌آباد دانست و افزود: علاقه‌مندیم همانطور که با برخی کشورهای همسایه مبادلات کالا انجام می‌شود، با کشور پاکستان نیز تبادل کالا و تجارت از مرزها انجام گیرد.

گام جدید در توسعه زیرساخت‌های مرزی در آستانه سفر مقام بازرگانی پاکستان به تهران

تصمیم مقام‌های عالی رتبه سیاسی، اقتصادی و نظامی پاکستان برای توسعه زیرساخت‌های مرزی با ایران درحالی عنوان می‌شود که قرار است «عبدالرزاق داود» مشاور ارشد نخست وزیر پاکستان در امور بازرگانی و سرمایه گذاری (سرپرست وزارت بازرگانی) برای حضور در نهمین نشست کمیته مشترک تجاری ایران و پاکستان عازم تهران شود.

این دومین سفر مشاور ارشد عمران‌خان به ایران به شمار می‌رود. توسعه زیرساخت‌های مرزی، تحکیم مراودات بازرگانی و تدوین نقشه راه برای افزایش همکاری‌های اقتصادی از مهم‌ترین اهداف سفر سرپرست وزارت بازرگانی پاکستان به ایران اعلام شده است.

عمران‌خان: مصمم به ایجاد رفاه در زندگی مرزنشینان هستیم

دفتر نخست وزیری پاکستان پنجشنبه شب بیانیه رسمی درباره نشست عمران‌خان و فرمانده ارتش این کشور با حضور سایر مقامات ارشد سیاسی و نظامی با دستور کار توسعه بازارچه‌های مرزی با ایران را صادر کرد.

در این بیانیه که یک نسخه آن در اختیار دفتر ایرنا در اسلام‌آباد قرار گرفت، آمده است: نخست وزیر پاکستان افزایش مراودات مرزی با جمهوری اسلامی ایران و تقویت زیرساخت‌ها به ویژه توسعه بازارچه‌های مرزی را برای رفاه زندگی مرزنشینان، ایجاد فرصت‌های امرار و معاش برای نسل جوان و قشر کارگر و هچمنین راهکار اساسی برای جلوگیری از تجارت غیرقانونی (قاچاق) حائز اهمیت دانست.

عمران‌خان تاکید کرد که تداوم طرح حصارکشی مرزهای پاکستان با ایران که تا اواخر مرادماه امسال بیش از ۹۰ کیلومتر آن توسط طرف پاکستانی تکمیل شده است و ساخت بازارچه‌های مرزی برای توسعه تجارت میان دو کشور، گام بسیار مهمی برای مدیریت فعالیت‌های اقتصادی و جلوگیری از سوء استفاده قاچاقچیان از ضعف زیرساخت‌ها و سوء مدیریت در امر تجارت قانونی است.

نخست وزیر پاکستان ساخت ۲ بازارچه مرزی را در مرحله اول اعلام کرد که قرار است تا اواسط بهمن ماه امسال (فوریه ۲۰۲۱) تکمیل شود و پس از سنجش و بررسی میزان موفقیت و ایجاد ظرفیت آن مراحل بعدی برای احداث ۴ بازارچه دیگر در نزدیکی مرز مشترک با جمهوری اسلامی ایران به اجرا درمی آید.

عمران خان در این جلسه اعلام کرد: پاکستان با تکمیل طرح حصارکشی مرزها و توسعه زیرساخت‌های بازارچه مرزی مصمم به جلوگیری از پدیده قاچاق و کمک به تامین رفاه و رشد زندگی مرزنشینان است.

پاکستان مصمم به فعال‌سازی گذرگاه‌ها و بازارچه‌های مرزی است

«عبدالرزاق داود» مشاور ارشد نخست وزیر و سرپرست وزارت بازرگانی پاکستان پانزدهم شهریورماه امسال طی مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا از طرح دولت پاکستان برای افزایش تعداد بازارچه‌های مرزی با ایران و تلاش برای تسهیل فعالیت‌های بازرگانی در مرز مشترک دو کشور سخن گفت و افزود: هدف ما تسهیل زندگی ساکنان مناطق مرزی و همچنین آسان‌تر شدن فعالیت‌های بازرگانی است.

وی اظهار داشت: ما معتقدیم که فعال‌سازی تجارت مرزی را با اجرای موفقیت آمیز تاسیس یک بازارچه مرزی شروع کنیم. پس از تاسیس بازارچه مرزی آن را عملیاتی کنیم، میزان موفقیت آن را بررسی کرده و پس از طی تمامی مراحل، طرح تاسیس بازارچه مرزی دیگری را به اجرا بگذاریم.

سرپرست وزارت بازرگانی و سرمایه گذاری پاکستان تاکید کرد که تاسیس سه یا چهار بازارچه مرزی از نظر ما کافی نیست بلکه هدف اصلی تمرکز بر عملکرد بهتر بازارچه و سپس حرکت به سمت جلو است که متعاقباً مسیر گشایش دیگر بازارچه‌ها را نیز هموار خواهد ساخت.

وی اظهار داشت: دولت ایالت بلوچستان، استان همجوار مرزی با سیستان و بلوچستان ایران احداث بازارچه‌های مرزی را در دستور کار دارد که نتایج اولیه آن دسترسی آسان مرزنشینان ایران و پاکستان به کالاهای اساسی است.

عبدالرزاق داود برای شرکت در نهمین نشست کمیته مشترک تجاری ایران و پاکستان که قرار است اواسط مهرماه (هفته اول ماه اکتبر) به میزبانی تهران برگزار شود، در راس یک هیات تجاری و اقتصادی به ایران سفر خواهد کرد.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس