اخبار ویژه روزنامه ها

اصلاح‌طلبان نمی‌توانند بگویند اگر روحانی موفق بود، مال ماست و اگر ناکام شده، ربطی به ما ندارد. نمره قبولی یا مردودی روحانی حتما و قاعدتا در کارنامه اصلاح‌طلبان ثبت می‌شود.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

**********

کیهان

آمریکا: ایران با اقدامات سایبری در انتخابات ما دخالت می‌کند
شورای امنیت ملی آمریکا می‌گوید ایران با اقدامات سایبری در انتخابات ریاست جمهوری آن کشور دخالت  می‌کند.


این شورا ادعا کرد ایران برای تحت تاثیر قرار دادن انتخابات ایالات متحده، به انتشار اطلاعات گمراه‌کننده در اینترنت ادامه می‌دهد.


این شورا می‌افزاید: «ایران به منظور اثرگذاری بر انتخابات و ترویج مضامین تفرقه‌انگیز در رسانه‌های اجتماعی و سنتی،‌ به انتشار اطلاعات گمراه‌کننده در اینترنت ادامه می‌دهد، و از عملیات سایبری برای هدف قرار دادن چهره‌های سیاسی و کارزارهای انتخاباتی سیاسی ایالات متحده استفاده می‌کند.»


اوایل شهریورماه نیز،‌ ژنرال پال میکی ناکاسونی، رئیس آژانس امنیت ملی و ریاست فرماندهی سایبری آمریکا، ادعا کرده بود ایران به کارزارهای تاثیرگذاری آنلاین،‌ فعالیت‌های جاسوسی و حملات علیه نهادهای دولتی و بخش‌های صنعتی می‌پردازد.


ویلیام اوانینا،‌ رئیس مرکز ضد اطلاعات و امنیت ملی آمریکا،‌ هم قبلا از فعالیت‌های ادامه‌دار چین، روسیه و ایران به منظور تاثیرگذاری بر روند انتخابات ریاست جمهوری نوامبر 2020 خبر داده بود.


وزیر دادگستری آمریکا و مشاور امنیت ملی ترامپ نیز چند نوبت، ادعاهای مشابهی را تکرار کرده‌اند.

وقتی جای طلبکار و بدهکار در روزنامه دولت عوض می‌شود
روزنامه دولتی ایران می‌گوید مجلس برای مشکلات معیشتی هنوز کاری نکرده است.


این روزنامه ذیل تیتر «مجلس برای مشکلات معیشتی هنوز کاری نکرده است» نوشت: هفتم خردادماه امسال، یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز به‌کار کرد. مجلسی با اکثریت اصولگرایان که با شعار حل مشکلات معیشتی پا به بهارستان گذاشته بودند، حالا ۱۰۰ روزگی خود را هم رد کرده است. همان ۱۰۰ روزی که در ابتدای دولت اول روحانی همه منتظر گشایش در اوضاع کشور و به تعبیری معجزه بودند، حالا چه دستاوردی از سوی نمایندگان مجلس را به خود دیده است؟


نمایندگان دوره یازدهم کار نظارتی خود را با میزبانی از دولتمردان آغاز کردند. حضور محمدباقر نوبخت رئیس‌سازمان برنامه و بودجه، عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی و عادل آذر رئیس‌مرکز آمار برای اطلاع‌یافتن نمایندگان از اوضاع اقتصادی کشور، نخستین میهمانی دولتی‌ها در بهارستان بود و پس از آن نوبت به تعدادی از وزیران هم رسید. وزرای اقتصاد و دارایی، اطلاعات، راه و شهرسازی، نیرو، فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، امور خارجه، جهاد کشاورزی، بهداشت، دفاع، کشور و تعاون و همچنین رئیس‌سازمان انرژی اتمی میهمانان بعدی بهارستان بودند تا تعاملی که وعده آن داده شده بود رنگ و بوی اجرایی به خود بگیرد؛ اما بدرقه بد محمدجواد ظریف و همچنین عدم رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت، راه را برای هرگونه تعامل ناهموار کرد.


این روزنامه می‌افزاید: برای حل مشکلات معیشتی مردم تنها اعداد و ارقام طرح‌ها بالا می‌رود و خبری از تصویب آنها و حتی در دستور قرار گرفتن‌شان هم نیست. ارسال ۲۰۰ طرح به هیئت‌رئیسه مجلس با موضوع اقتصاد و معیشت که از سوی احمد آبادی فراهانی اعلام شد، از اقدامات مجلسی است که ۳ ماه از آغاز به کار آن می‌گذرد. رکوردی که در این مجلس به ثبت رسیده است، چه اثری در زندگی مردم داشته است؟ آیا رفع مشکلات معیشتی که نمایندگان به دنبال آن بوده‌اند در گرو ارائه این طرح‌ها است؟
آن‌گونه که در میان نمایندگان هم مطرح است، این مجلس تاکنون کارنامه درخشانی نداشته است.


این فضاسازی روزنامه دولت در حالی است که مسئولیت حل مشکلات معیشتی اصالتاً برعهده دولت است و متأسفانه دولت در هفت سال سپری شده، به‌جای تسهیل معیشت مردم، با بی‌تدبیری‌های خود، این مشکلات را چند برابر کرد. اما جالب این است که روزنامه دولت به خود اجازه می‌دهد از مجلسی که 3 ماه است آغاز به کار کرده،‌ طلبکاری کند و به نحوی بنویسد که انگار در جایگاه منتقد نشسته و این نمایندگان مجلس جدید هستند که هفت سال است دولت را اداره می‌کنند!

همشهری: تورم و کسری بودجه نتیجه سیاستگذاری غلط دولت است
یک کارشناس اقتصادی معتقد است اینکه دولت روی گزینه مدیریت کسری بودجه متمرکز شده، به‌دلیل کیفیت نامطلوب سیاستگذاری طی دو سه سال اخیر، بیش از یک کلیدواژه با ظاهر قشنگ اما با استفاده از روش‌های عجیب و غریب است.


روزنامه همشهری از قول علی چشمی استادیار دانشگاه می‌نویسد: مسیرهای تامین کسری بودجه مشخص است؛ از جمله استقراض از کانال اوراق قرضه مثل اسناد خزانه و اوراق مشارکت و مسیری که در دنیا و اصول بودجه‌ریزی نهادینه شده، این است که منابع ناشی از این استقراض نباید صرف امور جاری شود و باید در طرح‌های اقتصادی و عمرانی هزینه شود. این الگوی استاندارد برای تامین کسری بودجه است، اما دولت در ماه‌های اخیر رفتار عجیبی برای تامین کسری بودجه داشته، هرچند که مسیر فروش اوراق بدهی را با کمک بانک مرکزی در پیش گرفته، اما مصمم است که بخشی از این کسری بودجه را از محل فروش سهام شرکت‌های دولتی تامین کند که طبق اعلام وزیر اقتصاد؛ 100 هزار میلیارد تومان از این محل منابع پیش‌بینی شده که تا اواخر مرداد حدود 26 هزار میلیارد تومان از این محل درآمد داشته است. واقعیت این است که روش کم‌دردسرتر و کم‌هزینه‌تری نظیر فروش اوراق قرضه و سهام سراغ نداریم که بتواند ثبات اقتصادی را حفظ کند و تورم‌زا نباشد. به ‌نظرم اینکه دولت روی گزینه کسری بودجه متمرکز شده، به‌دلیل کیفیت نامطلوب سیاستگذاری دو، سه سال اخیر، بیشتر یک کلیدواژه با ظاهر زیباست؛ اما در باطن به‌نظر می‌رسد بر استفاده از روش‌های عجیب و غریب استوار شده باشد.


به‌نظر می‌رسد در واقعیت ماجرا، دولت دنبال تامین کسری بودجه از مسیری است که دولت‌های آینده را در مسیر سخت قرار می‌دهد. یا اینکه بخواهد اموال و دارایی‌های خود را بفروشد یا اینکه به بانک مرکزی فشار وارد کند تا از کانال‌هایی بتواند استقراض کند. سال‌هاست که دولت می‌خواهد نقدینگی را به سمت تولید ببرد، اما افزوده شدن حجم زیاد نقدینگی در این سال‌ها باعث شده تا این نقدینگی به جای حرکت به سمت تولید، به چاله‌های مالی واریز شود و نقدینگی از این چاله‌ها به سمت نقدینگی حرکت نمی‌کند و دسترسی تولیدکنندگان به نقدینگی سخت‌تر شده و هزینه تامین مالی تولید بالاتر رفته است. به همین دلیل 2 رویکرد تامین کسری بودجه دولت و مدیریت نقدینگی به سمت تولید همخوانی نمی‌تواند داشته باشد.


این کارشناس می‌افزاید: وقتی دولت تورم ایجاد می‌کند قدرت خرید کم درآمدها بیشتر آسیب می‌بیند و به‌دلیل بالا رفتن نرخ بهره بانکی تولیدکنندگان دچار رشد هزینه می‌شوند. سال‌هاست دولت و بانک مرکزی برای حمایت از تولید و اقشار ضعیف جامعه و ایجاد اشتغال با عنوان‌های مختلف طرح‌هایی را اجرا کرده‌اند که به رانت‌جویی اداری کمک کرده و نتیجه آن افزایش مراجعه برای گرفتن تسهیلات ارزان‌قیمت بوده است. این سیاست‌ها در ادبیات اقتصادی به سیاست منافع خاص مشهور است؛ یعنی وام ارزان قیمت به گروه‌ خاصی می‌رسد که با سیستم اداری ارتباط می‌گیرند و یا رشوه می‌دهند، این سیاست‌ها نه ‌تنها مولد نیست و به هدف نمی‌رسد، بلکه آثار تورمی هم دارد و به منافع عمومی آسیب می‌زند که ثمره آن منافع بزرگ برای طیف کوچک و آسیب و ضرر بزرگ برای اکثریت جامعه خواهد بود. نمونه‌های زیادی از این رویه‌ها را می‌توان رصد کرد.

منابع بانکی باید صرف تولید شود نه سوداگری در بورس
کارشناسان اقتصادی می‌گویند سرمایه‌گذاری بانک‌ها در بورس خلاف قانون است.


به گزارش روزنامه جام جم براساس تصمیم هفته گذشته دولت در راستای حمایت از بازار سرمایه مقرر شد منع مشارکت بانک‌ها در رابطه با مفاد ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، استثنا شده و بانک‌ها مجاز به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه شوند. در عین حال، نقش بانک‌ها در تاسیس نهادهای مالی در بورس نیز باید تقویت شود.


بهاءالدین حسینی هاشمی، مدیرعامل اسبق بانک صادرات درباره رفع ممنوعیت سرمایه‌گذاری بانک‌ها در بازار سرمایه گفت: این اقدام یعنی حضور منابع بانکی در بازار سرمایه با وظایف ذاتی نظام بانکی مغایر است؛ چرا که سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه سرمایه‌گذاری مستقیم در امر تولید نبوده و صرفا یک نوع خرید و فروش سهم است و بانک نقشی در ایجاد ثروت ندارد در حالی که منابع بانک‌ها صرفا باید تحت ۱۳عقد شرعی تعیین شده در قانون مورد مصرف قرار بگیرد اما اینجا مشخص نیست خرید و فروش سهم در بورس تحت عنوان کدام عقد تعیین شده در قانون است. وی این اقدام بانک‌ها را به نوعی ورود بانک ها به بنگاه‌داری دانسته و خاطرنشان کرد: این در حالی است که بانک ها از بنگاه داری منع شده‌اند اما این تصمیم به‌نوعی به این معناست که بانک‌ها با خرید سهام شرکت‌های بورسی، سهامدار آن شرکت می‌شوند که این اقدام حتی اگر در راستای مشارکت حقوقی باشد به‌نوعی به افزایش بنگاه‌داری بانک‌ها منجر خواهد شد و مغایر با سیاست‌های بانک مرکزی است.


ماشاءا... عظیمی، عضو شورای‌عالی بورس هم با بیان این که صندوق توسعه ملی برای طرح‌های زیرساختی و توسعه‌ای نقش کمک‌کننده دارد گفت: صندوق توسعه ملی به منظور حمایت از سرمایه‌گذاری‌های مختلف با نظر متولیان طرح می‌تواند ورود کند و کمک‌هایی را در قالب منابع برگشت‌پذیر در نظر بگیرد.


دبیرکل اتاق تعاون افزود: تزریق ریالی به بورس اگر بدون برنامه‌ریزی در بخش بازار پول باشد و نرخ ارز به صعود خود ادامه دهد موجب رشد تورم خواهد شد و کمک‌ها در این بخش را کم اثر می‌کند.


عظیمی با تاکید بر این که ورود به نقدینگی به هر بازاری غیر از بورس تورم‌زاست، گفت: اگر منابع از بورس به سایر بازارهای مدیریت نشده وارد شود، بدون شک موجب افزایش تورم شده و نرخ ارز را نیز از کنترل خارج می‌کند که ما این موضوع را به اطلاع نمایندگان بانک مرکزی در شورای عالی بورس رسانده‌ایم.

حالا که روحانی ناکام شده ربطی به ما اصلاح‌طلبان ندارد؟!
یک سایت حامی دولت نوشت: اصلاح‌طلبان نمی‌توانند بگویند اگر روحانی موفق بود، مال ماست و اگر ناکام شده، ربطی به ما ندارد. نمره قبولی یا مردودی روحانی حتما و قاعدتا در کارنامه اصلاح‌طلبان ثبت می‌شود.


عصر ایران در انتقاد از مسئولیت‌گریزی اصلاح‌طلبان می‌نویسد: جریان اصلاحات، پای نام روحانی مهر تایید زد و رسانه‌ها و مردم نیز به اعتبار همین تایید پای کار آمدند و روحانی را به پاستور فرستادند، بنابراین اصلاح‌طلبان نمی‌توانند بگویند اگر روحانی موفق بود، مال ماست و اگر ناکام شده، ربطی به اصلاح‌طلبان ندارد. نمره قبولی یا مردودی روحانی، حتما و قاعدتا در کارنامه اصلاح‌طلبان نوشته می‌شود.


اما نتیجه این روند چیست؟ فقدان استراتژی تعریف شده اصلاحات در زمان خاتمی، تضعیف و حذف اصلاح‌طلبان واقعی در دوران احمدی‌نژاد و ضعف عملکرد دولت دوم روحانی(به هر علت) و رویگردانی عملی وی از ادبیات اصلاح‌طلبی، منجر به وداع تاریخی و رسمی با اصلاحات می‌شود.


آنچه در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی دیدیم تنها بیت اول غزل خداحافظی است و ادامه ماجرا در انتخابات ریاست‌جمهوری 28 خرداد 1400، عیان‌تر و عریان‌تر رخ نشان خواهد داد. خاتمی نیز «تَکرار» نخواهد کرد و تکرار هم کند، گوش شنوایی نخواهد یافت.


این سرنوشت محتوم جریانی است که به جای گفتمان‌سازی استراتژیک و برنامه‌ریزی عملیاتی برای اجرای اصلاحات واقعی و مردمی، به اعتبار شخصی افراد تکیه کند و شروع به خرج کردن آن نماید و ناگهان ببیند که سرمایه بر باد رفته و دست‌ها خالی شده است. از این رو، هرچند نیاز به اصلاح امور کشور همچنان باقی است، اما باید گفت که جریان اصلاح‌طلبی متعارف، رسما به محاق می‌رود، جریانی که زمانی تنها از فقدان استراتژی اصلاح‌طلبانه رنج می‌برد و اینک، دچار افت سرمایه اجتماعی شده است. نویسنده در پایان تاکید می‌کند که با این وضعیت باید از اصلاح‌طلبان در تاریخ ایران خداحافظی کرد.

برداشت دوباره از صندوق توسعه آثار تورمی در پی دارد
نشریه همسو با دولت می‌گوید انتقال یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه برای جلوگیری از ریزش بیشتر بورس، «شاخص‌سازی با پول تورمی» است.


دنیای اقتصاد درباره اظهارات سخنگوی دولت در این زمینه نوشت: علی ربیعی اعلام کرد از هفته آینده، صندوق توسعه ملی مجاز است یک درصد از دارایی خود را در صندوق ثبات‌ساز سرمایه‌گذاری کند. پیش‌تر نیز مدیرعامل بورس اعلام کرده بود با جدیت به دنبال اجرایی کردن این مصوبه هستند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که این موضوع به علل مختلف یک سیاست ناکارآمد و تورم‌ساز است. نکته نخست این است که بررسی‌ها نشان می‌دهد این نوع حمایت‌ها تنها در جهت شاخص‌سازی و انحراف بازار از مسیر اصلی است و حتی فعالان بازار سرمایه نیز از این موضوع استقبال نمی‌کنند. موضوع دوم نیز این است که استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در شرایط کنونی، باعث افزایش پایه پولی و در نتیجه رشد نقدینگی می‌شود که در نهایت ضربه آن بر کل پیکره اقتصاد کشور وارد می‌شود. در نهایت، هم بازار و هم مردم از این تصمیم متضرر می‌شوند.


صندوق توسعه ملی ایران براساس قانون برنامه پنجم توسعه با هدف تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت و گاز، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی به ثروت‌های ماندگار، مولد و سرمایه‌های زاینده اقتصادی تأسیس شد. تبدیل درآمدهای ملی به منابع ماندگار و سرمایه‌های مولد به این معنی است که اصل ثروت ملی حاصل شده حفظ و همچنین منجر به تولید ارزش افزوده و سود برای کشور شود. این بدان معنا است که درآمدهای ملی برای نسل‌های آینده باقی خواهد ماند و هدف تأسیس صندوق ثروت ملی محقق می‌شود.
اما در شرایط کنونی به نظر می‌رسد تصمیم دولت برای تخصیص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی با هدف تثبیت بازار سرمایه صورت‌گرفته که با هدف اصلی صندوق در تناقض است. بسیاری از بازیگران بازار سرمایه، از مداخلات غیرکارشناسی دولت گریزان شده و چشم انتظار بازگشت تعادل به بازار هستند. از سوی دیگر، رانت‌جویان با علم کردن این موضوع که سرمایه مردم در حال سوختن است، دولت را مجبور می‌کنند که از هر منبع موجود یا ناموجود برای پرکردن باک بازار استفاده کند تا بتواند در این زمین دوباره کسب منابع کند.


اما استفاده از این منابع، یک خطر دیگر برای انتظارات بازار دارد. در وضعیتی که بورس دچار نوسان است و نااطمینانی فعالان از آینده بازار افزایش یافته است اعلام خبر تزریق منابع ملی خود نیز می‌تواند سیگنالی منفی برای سهامداران باشد. دخالت دولت در بازار سرمایه ممکن است خبر از حال وخیم بازار سهام و احتمال نزول‌های آتی را به مردم مخابره کند. ارسال نشانه‌های منفی برای انتظارات سهامداران برخلاف هدف اصلی دولت برای ایجاد ثبات در بازار است.
استفاده دولت از صندوق توسعه ملی منجر به عدم تعادل جدید در ترازنامه بانک مرکزی و انبساط در پایه پولی و موج‌سازی تورمی به قیمت ایجاد یک رانت جدید می‌شود.
 

ایران

بنیاد ملی افزایش جمعیت تشکیل می‌شود؟

   خبر اول اینکه، یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس درباره جزئیات طرح «افزایش جمعیت» گفت که بر اساس این طرح و در صورت تصویب، بنیاد ملی افزایش جمعیت به ریاست رئیس جمهوری تشکیل می‌شود. سید علی موسوی به «انتخاب» گفت: دلیل اصلی ما برای این مسأله ایجاد نظم و تمرکز بیشتر در اجرای طرح است. چراکه بیشتر طرح‌هایی که تاکنون درباره افزایش نرخ جمعیت مطرح شده و به همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها و نهادهای مربوطه ابلاغ شده است، نیازمند یک سکانداری واحد و مشخص بوده است. لذا ما پیشنهاد ایجاد بنیاد ملی افزایش جمعیت را مطرح کردیم. به گفته وی، این تمرکزگرایی باعث می‌شود که بنیاد ملی افزایش جمعیت سکانداری بحث افزایش نرخ رشد جمعیت را عهده‌دار شود. البته ما در طرح پیش‌بینی‌ کردیم که این بنیاد زیر نظر دولت و مشخصاً زیر نظر مستقیم رئیس جمهوری فعال باشد و شخص رئیس‌جمهوری، ریاست این بنیاد را انتخاب کند.یکی از محورهای تشویقی این طرح برای فرزندآوری هم اختصاص سهام برای فرزندان سوم به بعد خانواده‌هاست. موسوی در این باره افزوده: قبلاً هرچه طرح تشویقی برای فرزندآوری مطرح شده بود برای دولت بارمالی سنگینی ایجاد می‌کرد. لذا نمایندگان مجلس این بار دنبال طرحی برای عدم ایجاد بارمالی برای دولت بودند. این پیشنهاد سهام آیندگان، بار مالی برای دولت ندارد.

 نامزدی زنان برای ریاست جمهوری منع قانونی ندارد

  خبر دیگر اینکه،سخنگوی شورای نگهبان نداشتن رئیس جمهور زن در کشور را به بحث‌های فرهنگی مرتبط دانسته و گفته که در این خصوص مانع قانونی وجود ندارد. عباسعلی کدخدایی در بخشی از گفت‌وگوی خود با روزنامه اطلاعات گفته است: قوانین بخشی از این مسأله است اما از نظر من، بخش عمده‌ای از آن بحث فرهنگی است. می‌توانیم همین سؤال را به این صورت مطرح کنیم که چرا در امریکا بعد از سیصد سال هنوز رئیس جمهور زن نداریم. آیا بحث تفاوت بین زن و مرد بوده است؟ به نظر می‌رسد بیشتر این موضوع فرهنگی است. وی افزوده: بگذارید مثال دیگری از داخل کشور خودمان‌ بزنم. در همین انتخابات اخیر، تعداد خانم‌هایی که برای نمایندگی مجلس ثبت‌نام کردند و تأیید صلاحیت شدند بسیار زیاد بود. از بین آنها تعداد 16، 17 نفر انتخاب شدند. یعنی خانم‌ها هم به خودشان رأی نمی‌دهند، اینجا که دیگر شورای نگهبان مقصر نیست. پس دقیقاً مسأله ممنوعیت‌های قانونی نیست و پای مسائل فرهنگی در میان است. کدخدایی ادامه داد: شاید در دوره‌ای ریاست جمهوری خانم‌ها هم اتفاق بیفتد؛ کما اینکه در هیچ دوره‌ای وزیر زن نداشتیم اما در دولت آقای احمدی‌نژاد یک وزیر زن هم منصوب شد. بنابراین، منع قانونی وجود ندارد و شاید در دوره‌های آتی رئیس جمهور زن هم داشته باشیم.

خراسان

دستور برخورد با مدیرانی که بودجه را در مهلت قانونی مصرف نمی‌کنند
یک نهاد مسئول در ابلاغیه روزهای اخیر خود خطاب به مدیران امور مالی سازمان ها و ادارات دولتی، متذکر شده با توجه به محدودیت های زمانی تعیین شده برای جذب و مصرف منابع قانونی، هر نوع انتقال وجوه مصرف نشده به حساب سپرده دستگاه ها برای استفاده از این منابع در سال مالی آینده ممنوع بوده و مدیرانی که بدون پرهیز از این دستور، این وجوه را به حساب های تعیین شده توسط خزانه واریز نکنند، باید توجه داشته باشند که با پیگرد قانونی و عواقب مصوب شده مواجه خواهند شد.

 دستور 5 مسئول مهم اقتصادی دولت معطل یک باگ نرم افزاری!
در حالی که بر اساس بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات سال 1399 و رفع تعهدات ایفا نشده سال های 1397 و 1398 که به تایید سه وزیر اقتصادی، رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس کل بانک مرکزی رسیده و در تیرماه امسال ابلاغ شده بود، تولیدکنندگان موظف شده بودندبرای صادرات از محل ورود موقت، اقدام به ثبت آماری ورود موقت در سامانه جامع تجارت کنند و گمرک جمهوری اسلامی، برای این آمار پروانه صادر کند، گزارش روزهای گذشته یک مقام مسئول نشان می دهد فعلا امکان فنی ثبت آمار مذکور در سامانه جامع تجارت وجود ندارد.

آرمان ملی

تجمع متقاضیان خرید خودرو

جمعی از متقاضیان خرید خودرو روز یکشنبه مقابل ساختمان وزارت صنعت تجمع و اعلام کرده‌اند در مراجعه به سایت پیش فروش محصولات ایران خودرو، امکان ثبت نام ندارند و این در شرایطی است که در هیچ‌کدام از فروش فوق‌العاده یا پیش‌فروش‌های قبلی این شرکت برنده قرعه‌کشی نبوده‌اند. علی جعفری یکی از تجمع‌کنندگان گفت: برای ثبت‌نام در طرح پیش‌فروش محصولات ایران خودرو به سایت این گروه خودروسازی مراجعه کردم، ولی در سایت با این عنوان که شما قبلاً برنده قرعه کشی شده‌اید، ثبت‌نام برایم مسدود بود.

تجمع معلمان نهضت مقابل مجلس

گروهی از معلمان نهضت سوادآموزی و پیش‌دبستانی روز یکشنبه، مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. این معلمان خواستار تعیین‌تکلیف وضعیت استخدامی خود با توجه به سوابق کاریشان بودند.

واکنش به ماجرای جنجالی همسر استراماچونی

شایعه‌ای جنجالی درباره سفر سال گذشته خانواده آندره استراماچونی مربی سابق استقلال به جزیره کیش منتشر شده است. این گزارش حکایت از آن داشته است که در این سفر، همسر استراماچونی تصور کرده بود، سواحل ایران هم مثل سواحل اروپاست و با ظاهری نامتعارف در آنجا ظاهر شده بود که مسئولان وارد شدند و اختلافی بین آنها و سرمربی ایتالیایی به وجود آمد. امیر سلطانی معاون سابق باشگاه که در این سفر سه روزه همراه با آنها بود، می‌گوید: «کاملا دروغ است. در این سفر کوچک‌ترین مشکلی به وجود نیامده است. همسر استراماچونی هم کاملا تابع قانون و مسائل شرعی کشورمان بوده است.»

تجمع طلبکاران شهرخودرو

طی روزهای اخیر عده‌ای از مردم مالباخته که در مجموعه شهرخودرو برای دریافت ماشین ثبت‌نام کرده بودند، پس از ماه‌ها انتظار بی‌ثمر مقابل فدراسیون فوتبال جمع شدند تا صدای خود را به گوش رسانه‌ها و مسئولان برسانند. این جمعیت که ماه‌ها از موعد دریافت خودروی‌شان گذشته ولی هنوز اتومبیلی از این شرکت خصوصی دریافت نکرده‌اند، خواهان پاسخگویی مالک این شرکت یعنی فرهاد حمیداوی شده‌اند. مشخص نیست حمیداوی با این میزان از شاکی و بدهی چگونه همراه تیم شهرخودرو برای تماشای لیگ قهرمانان آسیا به قطر سفر کرده است.

تجمع آبادانی‌ها مقابل فرمانداری!

باشگاه نفت آبادان شرایط نامعلومی دارد و بسته شدن پنجره نقل و انتقالات این تیم برای فصل بعد، مشکلات این باشگاه را دوچندان کرده است. ‌درحالی که چند روزی از شروع فصل نقل و انتقالات می‌گذرد، این تیم چیزی در حدود 10 بازیکن خود را از دست داده و فعلا هم امکان جذب بازیکن جدید را هم ندارد؛ موضوعی که باعث اعتراض و نگرانی هواداران این تیم شده است. در این راستا از آبادان خبر می‌رسد تعدادی از هواداران این تیم دیروز با حضور در مقابل فرمانداری آبادان، نسبت به این موضوع واکنش نشان داده‌اند و از مسئولان شهر برای حل مشکلات این باشگاه کمک خواسته‌اند.

محدودیت‌های توئیتر برای ترامپ

توئیتر به یکی از توئیت‌های «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا را به دلیل نقض قوانین این شبکه اجتماعی، برچسب‌زده و دسترسی به آن را محدود کرده است. ترامپ در توئیتی خطاب به رأی‌دهندگان ایالت کارولینای شمالی نوشت: اطمینان حاصل کنید که برگه‌های رأی شما زود شمرده، امضا و فرستاده می‌شود. به محل‌های رأی‌گیری بروید و ببینید که آرای شما شمرده می‌شود. وی همچنین ادامه داد: اجازه ندهید آرای شما را به طور غیرقانونی از شما بگیرند. توئیتر اعلام کرده است که به دلیل نقض قوانین این شبکه و «به‌ویژه تشویق مردم به دو بار رأی دادن» یعنی رأی پستی و رأی حضوری، پرچسب زده است.

تجمع اعتراضی مالکان مسکن مهر

جمعی از مالکان مسکن مهر بلوک ‌D82، که منتظر تحویل منازل‌شان هستند، مقابل اداره راه و شهرسازی تجمع کردند. کانال تلگرامی سلام سربدار نوشت: مسئولان این اداره سعی داشته‌اند با دخالت نیروی انتظامی، مردم را از اعلام اعتراض خود منصرف و خود نیز از رو در رو شدن با مالکان معترض فرار کنند، که خوشبختانه با حسن رفتار نیروی انتظامی و تلاش پلیس، فضای صحبت برای مردم مهیا شد. شایان ذکر است، مسکن‌های مهر بلوک D82 سبزوار که قرار بود، طی سال 90 تا 92 به مالکان تحویل داده شود، اکنون با گذشت حدود 10 سال، به‌دلیل قصور پیمانکار هنوز به آنان تحویل داده نشده است.

ورود قوه قضائیه به موضوع استراماچونی

پای قوه قضائیه هم به ماجرای بازگشت سرمربی ایتالیایی به استقلال باز شده است. ماجرای تلاش باشگاه استقلال برای بازگرداندن استراماچونی به عنوان سرمربی این تیم و تداخل آن با قانونی که به تازگی مبنی بر منع بکارگیری نیروهای خارجی در فوتبال ایران از سوی فدراسیون به تصویب رسیده است، تبدیل به یک کشمکش جدی میان باشگاه و فدراسیون شده است و از همین رو مهدی عبدیان، عضو هیات مدیره استقلال با ارسال نامه‌ای به قوه قضائیه درخواست ورود به این ماجرا را داشته است.

تجمع اعتراض کارگران کنتورسازی

کارگران کنتورسازی ایران به بهانه خلع‌ید مدیرعامل این شرکت مقابل در ساختمان دادگستری این استان تجمع کردند. ایلنا نوشت؛ به گفته کارگران کنتورسازی ایران دلیل این تجمع اعتراض به جذب نیروی جدید شرکت و بی‌تفاوتی مسئولان با وجود مصوبات متعدد در رابطه با تعیین‌تکلیف مدیریت شرکت و خلع‌ید وی و بسته ماندن شرکت اعلام شده است. این تجمع پس از آن صورت گرفته که بدهی 15 میلیارد معوقه کارگران این واحد صنعتی از سوی سازمان برنامه و بودجه در سفر نوبخت طی روزهای اخیر به کارگران پرداخت شده است. اعتراضات کارگری طی این مدت عمدتا به منظور خلع‌ید مدیرعامل شرکت صورت گرفته است.

دردسر توئیتر برای کاربران ایرانی

به نظر می‌رسد برخی کاربران ایرانی توئیتر با مشکل جدیدی مواجه شده‌اند و کد تاییدیه ورود و وریفای اکانت به شماره موبایل آنها ارسال نمی‌شود. البته ظاهرا این مشکل که از هفته گذشته گریبانگیر کاربران ایرانی توئیتر شده، محدود به یکی از اپراتورهای همراه است و مشترکان سایر اپراتورها چنین مشکلی را ندارند.

سردر ورودی پاستور بنویسید

سیدعلی یزدی‌خواه، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: آذری جهرمی می‌گوید زورم به اپراتورها نمی‌رسد، وزیر راه و شهرسازی می‌گوید، مسکن نخرید تا ارزان شود، سرپرست وزارت صمت می‌گوید قیمت خودرو حباب است، رئیس بانک مرکزی در مورد دلار دیگر نظر نمی‌دهد، وضعیت اقتصاد، معیشت و کرونا هم که مشخص است، لطفا سردر ورودی پاستور بنویسید دولت تعطیل است.

حکم طبری باید اعدام می‌شد!

عباس سلیمی‌‏نمین، کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به حکم طبری، معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه‌قضائیه به 31 سال حبس، اظهار داشت: بنده به‌‏عنوان عضوی از افکار عمومی ایران معتقدم که این حکم قطعا انتظارات مردم را برای برخورد با مفاسد اقناع نخواهد کرد. سلیمی‎نمین تصریح کرد: قطعا حکم طبری باید اعدام در نظر گرفته می‌شد، لذا چنانچه بخواهند با این حکم مساله را پایان دهند، این حکم لکه ننگی است که به‏‌راحتی از دامن قوه قضائیه پاک نخواهد شد.

«نادران» در بیمارستان بستری شد

الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس که اواخر مردادماه به ویروس کرونا مبتلا شده بود و در قرنطینه خانگی به سر می‌برد به دلیل درگیر شدن ریه و حاد شدن بیماری در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شد.

ورود به قراردادهای پرحاشیه فوتبال

دیوان محاسبات کشور طی نامه‌ای به وزارت ورزش و جوانان، به ماجرای قراردادهای پرحاشیه در فوتبال ورود کرده و خواستار انتظام بخشی به آن شده است. در این نامه اشاره شده است: پیرو اشکالات به‌وجودآمده در اجرای قراردادهای مربیان و بازیکنان ورزشی توسط باشگاه‌ها و فدراسیون فوتبال که این روزها گریبان باشگاه‌های مختلف به‌ویژه پرسپولیس، استقلال و نیز تیم ملی را گرفته، لازم است وزارت مذکور در انعقاد و اجرای قراردادهای جدید مربیان و بازیکنان با فدراسیون و باشگاه‌های ورزشی، به جهت صرفه و صلاح بیت‌المال، حداکثر کنترل، دقت و انتظام بخشی را به عمل آورد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • علی اصغر قاسم پور IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۴
  1 5
  مقاله نویس محترم بهتره در مورد تندروها هم بنویسه، همونها که مشکلات عدیده ی زمینه ای رو با سیاستهای اشتباه خود به وجود آوردند، مشکلات خیلی فراتر از اصلاح طلب و غیره هست، اساسی تر از اینهاست، اینها هم اون وسط موندن چکار بکنن. شما کره ی جنوبی رو در نظر بگیرین از کجا به کجا رسید، یک کشور با امکانات و منابع بسیار محدود از هر نظر، اما با سیاستها و حرکت هوشمندانه و مناس با موقعیت و شرایط خود اکنون به یکی از کشورهای پیشرفته ی دنیا تبدیل شده، فکر کلان باید کرد، اون طرفتر رو هم باید دید، نه در افکار دگم سنتی غرق شد و پیشرفت رو به در جا زدن و عقب ماندن تبدیل کرد، باید از هوش استفاده کرد، بهترین مسیر رو برای هر چه سریعتر رسیدن به هدف پیمود و بعد حرف زد.
  • جواب روحانی به شما ،دوست عزیز. IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۴
   6 0
   سخنان انتخاباتی دکترحسن روحانی در سال 92: ارزش پول ملی را نصف کرده‌اید و هنوز هم شعار می‌دهید؟! من دولت راستگویان را تشکیل خواهم داد؛ چقدر شرم آور است؛ تورم بالای ۳۰ درصد، کاهش قدرت خرید پول ملی به کمتر از نصف، بیکاری بالای ۱۳ درصد و همچنین رشد اقتصادی صفر و یا حتی منفی؛ همه ضعف و ناکارآمدی‌ها را نمی‌توان پای تحریم‌ها نوشت؛ رئیس جمهور باید پاسخ‌گو باشد؛ به خاطر امیدی که به راه حل دارم و پیش پای ملت هیچ بن‌بستی را نمی‌بینم، باید تدبیر جای بی‌تدبیری را بگیرد. پ.ن: سکه در آستانه ۱۳ میلیون تومان قرار گرفته و قیمت دلار در حال فتح ۲۷ هزار تومان است!
 • IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۴
  2 2
  روحانی و احمدی نژاد با شعارهای اصلاح طلبانه اومدن بالا ولی دروغ می گفتند.
  • IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۴
   3 0
   آش پختی.!!!
 • DE ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  3 0
  دستور برخورد با مدیرانی که بودجه را در مهلت قانونی مصرف نمی‌کنند// قربونتون تا مشغول برخورد با مدیرانی که بودجه را در مهلت قانونی مصرف نمی‌کنند هستید , برخورد با مدیرانی که بودجه را در محل قانونی مصرف نمی‌کنند و نکرده اند هم بکنید.
 • سربدار IR ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
  0 0
  حجت‌الاسلام محمدتقی فاضل میبدی، از فعالان اصلاح‌طلب در بخشی از مصاحبه با شماره سه‌شنبه گذشته روزنامه آرمان ملی پیرامون رئیس‌جمهور روحانی اظهار کرده است: "کسی که مسئولیت پیدا می‌کند باید ببیند ظرفیت جامعه چقدر است و مردم چه می‌خواهند و قدرت خودش چقدر است و بر آن اساس به مردم وعده بدهد آقای روحانی که منتخب شد و ما نیز مبلغ ایشان بودیم، وعده‌های زیادی به مردم داد، او شرایط پیش روی خود را نمی‌دید بدان معنا که برای عمل به وعده‌های خود هیچ برنامه‌ای نداشت و اساسا شاید برخی از وعده‌های او در حیطه اختیارات ریاست‌جمهوری در ایران هم نبود و این برای رئیس‌جمهوری ایراد بزرگی محسوب می‌شود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس