کد خبر 1117208
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۴
حاجی بابایی نمایه

رئیس کمیسیون بودجه مجلس گفت: این تصمیم که در آن مواد ۱۶ و۱۷ قانون رفع موانع تولید را ملغی کرده است، تخلف است و چندین پیامد و اثر نامطلوب در اقتصاد و بازارهای مالی دارد.

به گزارش مشرق، حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه وبودجه و محاسبات مجلس گفت: بازار سرمایه یکی از بازارهای مهم تامین مالی در اقتصاد است که لازم است، مورد توجه و تاکید سیاست‌گذاران و مجریان اقتصادی قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: حرکت اقتصاد به سمت بازار سرمایه امری مبارک است و لازم است تا تمامی ارکان تصمیم‌گیر و مجریان از آن حمایت کنند.

بیشتربخوانید:

پول‌های پارک شده به بورس برمی‌گردد

تصمیمات جدید برای بازار بورس

حاجی بابایی گفت:  مهم‌ترین سرمایه در بازار سهام، اعتماد مردم است که افراد می‌توانند مازاد سرمایه خود را از این مسیر به تامین مالی بخش دولتی و غیردولتی اقدام کنند و خود مردم نیز از عایدی آن بهره‌مند شوند.

وی افزود: هیچ کس اعم از شخص حقیقی و حقوقی، بخش دولتی و غیردولتی حق ندارد که در بازار سرمایه به تعهدات خود عمل نکند و به اعتمادی که در بازار ایجاد شده است، خدشه وارد کند. هر گونه خدشه به اعتماد مردم از طرف دولت و دستگاه‌های دولتی و سایر افراد توسط مجلس پیگیری خواهد شد و برخوردهای لازم با آن انجام خواهد شد.
 
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه ومحاسبات مجلس، خطاب به شرکت‌ها و بنگاه‌ها گفت: شرکت ها وبنگاه ها از ظرفیت ایجاد شده در بازار سهام که قیمت تامین مالی کمتری در مقایسه با تسهیلات و انتشار اوراق دارد، استفاده کنند و نسبت به سهام‌داران خرد در بازار که اعتماد کردند و سهام ایشان را خریدند، حمایت کنند و با معاملات خود به آسیب و ضرر نزنند.

وی تاکید کرد: با این حال، در وضعیت فعلی بازار سرمایه می‌توان با کمک مشتقات مالی که نوعی بیمه سهام در قبال نوسانات قیمتی در بازار سهام می‌باشد، ترس و هیجانات در بازار را کاهش داد و مردم از این ابزار استفاده کنند.

حاجی بابایی افزود: مجلس نیز پذیرای نظرات کارشناسی و بهره‌گیری از نظرات فعالان بازار است به شکلی که به طور تخصصی به رفع مشکلات اقدام شود و منفعت آن برای عموم مردم حفظ گردد.

وی با اشاره به مصوبه اخیر شورای عالی بورس گفت:  تصمیم ایشان که در آن مواد ۱۶ و۱۷ قانون رفع موانع تولید را ملغی کرده است، تخلف است. این تصمیم چندین پیامد و اثر نامطلوب در اقتصاد و بازارهای مالی دارد.

رئیس کمیسیون برنامه وبودجه ومحاسبات مجلس اولین پیامد نامطلوب را،  ورود بانک ها و موسسات اعتباری برشمرد و گفت: ورود بانک ها وموسسات اعتباری  که در قانون رفع موانع تولید، محدود و ممنوع شده بود، مجدداً اجازه داده شده است. ورود بانک ها در بازار سهام کشور در میان مدت منجر به افزایش تورم در کشور می شود که در نتیجه آن، افراد ضعیف و اقشار آسیب پذیر جامعه بیشتر در فشار اقتصادی قرار می گیرند.
 
وی خاطرنشان کرد: دومین اثر نامطلوب آن این است که بازار سرمایه که در سال جاری و سال گذشته محل جذب نقدینگی در اقتصاد کشور بود و به عنوان سپری برای افزایش کالا و خدمات در اقتصادی ملی محسوب می شد و کمک به تامین مالی بنگاه ها می کرد، با این تصمیم خودِ بازار سرمایه عامل افزایش نقدینگی در کشور و تشدید تورم خواهد شد که در نهایت برای تولید و بنگاه های اقتصادی مضر است برشمرد.

حاجی بابایی گفت: لغو این مواد قانون توسط مصوبه شورای بورس به معافیت جریمه های مالیاتی برای بانک ها و موسسات اعتباری منجر می شود که به معنای کاهش درآمد مالیاتی دولت است. این کاهش درآمد مالیاتی دولت در شرایطی که دولت با کسری بودجه مواجه است، توجیه پذیر نیست و هزینه جبران کسری بودجه را افزایش می دهد، سومین پیامد مخرب این تصمیم گیری هاست.

رئیس کمیسیون برنامه وبودجه ومحاسبات مجلس اظهار داشت: حکمرانی شرکتی در شبکه بانکی که با تلاش مجلس شورای اسلامی در قانون گذاری و بانک مرکزی در عمل، در حال اصلاح بود، با این مصوبه آسیب خواهد دید. در واقع مجدداً بانک ها در شرکت های مختلف بازار سهام که در صنایع گوناگون پذیرش شده اند، مالکیت پیدا می کنند و دچار تعارض منافع از حیث عملیاتی بانکداری و تسهیلات دهی خواهند شد، از دیگر موارد پیامدهای نامطلوب این تصمیمات است.

وی با تاکید بر لزوم شفافیت در عملکرد دولت گفت: کاهش شفافیت عملکرد دولت نزد مجلس شورای اسلامی از دیگر معایب این مصوبه است.

ی بابایی در تبیین این موضوع افزود،  مطابق با تبصره ۲ ماده ۱۷ این قانون وزارت اقتصاد مکلف است تا گزارش های عملکرد این مواد را به کمیسیون برنامه و بودجه بدهد تا مجلس از رفتار اقتصادی بانک ها که نقش مهمی در اقتصاد و زندگی مردم دارند، مطلع شوند. که با این الغای قانون توسط شورای عالی بورس، این حکم که برای افزایش شفافیت و مسئولیت دولت در قبال مجلس است، از میان خواهد رفت.

وی با اظهار نارضایتی از عملکرد شورای عالی بورس گفت،  سازمان بورس و اوراق بهادار که متصدی شفافیت و افزایش آن در اقتصاد و نظام مالی است، متاسفانه مصوبات شورای عالی بورس را علنی و شفاف منتشر نمی کند و تحلیل و بررسی تصمیمات آن شورا مبتنی بر مصاحبه ها و اخبار غیرکاملی است که از ایشان منتشر می شود.

رئیس کمیسیون برنامه وبودجه ومحاسبات در پایان تاکید کرد، لازم است تا سازمان بورس و شورای عالی بورس نسبت به افشای مصوبات خود اقدام کنند.ضمن اینکه یک درصد صندوق توسعه ملی نیز مراحل قانونی خودرا طی نکرده است و وزیرمحترم اقتصاد وسازمان بورس دراین هفته درکمیسیون برنامه وبودجه ومحاسبات پاسخگو خواهند بود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • یعقوب شمسی IR ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
  11 3
  آقایان نفوذی دشمن.شمادرسمت وزیرکم دزدی کردین فقط ملت ایران دلخوش به پاکی مقام معظم رهبری هستن.پول مردم دوزدین وفراربجلوهم می کنیدبعدریزش 60 درصدی همه دایه ملت شدن اگردرایت رهبری نبود شماملت باکشورفروخته بودین.
 • جواد IR ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
  7 4
  حاجی بابایی عزیز اینکه قرار بود از سال نود چهار یک درصد از پول سازمان توسعه ملی به بورس تعلق بگیره پنج ساله اجرا نشده نظری نداری بورس میتونه سدی در برابر تورم باشه متاسفانه به دلیل خلق نقدینگی زیاد توسط دولت و نبود شغل مردم به بورس روی آوردن اگر این پول خارج بشه قیمت دلار طلا مسکن بالا تر میره حداقل در بورس ملت مالیات کامل پرداخت میکنن
  • IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۲
   2 0
   بورس خودش تورم ساز شده این حرف اقتصاددانان مهم کشور است. فریب بازی دولت را نخوریم
  • جواد IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۲
   0 0
   الان بیش از یک ماه هس بازار سرمایه منفی هس ولی طلا مسکن دلار خودرو رکورد زدن برنج تخم مرغ کره و سایرر مواد غذایی رفتن بالا
 • IR ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
  4 11
  تنها جایی که راست و چپ اتفاق نظر دارند فقط در بدبخت کردن مردم است نمی این معلم آموزش و پرورشی که دکترای رانتی و احمدی‌نژادی داره از بورس چی سرش می شود دارد افاضه می کند؟!
  • IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۲
   1 0
   توهین نکن حاجی بابایی بهترین وزیر آموزش و پرورش بود و مجلس باهاش لج کرد که نتونست ادامه بده
 • حسین IR ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
  7 1
  تا بورس میخواد حرکت مثبت نشون بده اقایان دست بکار شدند وساز مخالف زدند این دوگانگی فقط مردم ضرر میکنن7568
 • ایرانی IR ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
  4 4
  حسد را کنار بگذارید بزارید مردم دوریال سود کنن نسنجیده حرفی می زنید باعث ریزش بازار سهام میشه بهترین محل برای جذب نقدینگی هست بازار بورس حالا که بازار بروس ریزش کرده وباعث خروج نقدینگی شده ایا تورم کاهش پیدا کرد
 • IR ۲۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
  9 0
  من هم موافق آقای حاجی بابایی هستم. بانک هر جا ورود پیدا کرد خراب شد. وقتی در شورای عالی بورس بانکی ها هم باشند چنین مصوبه ای دور از انتظار نیست.
 • IR ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
  0 1
  مردم رو بدبخت کردید با این دو گانگی که معلومه دروغ محضه خداوند جواب شما رو بده
 • مهدی IR ۰۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۲
  1 3
  با سلام مشرق جان خوشت می اید ملت بدبخت بشن اخه این اقای بابایی الان نظر نده نمیشه مگه ایشان اموزش و پرورش را زمان احمد نژاد بدبخت نکرد وزیر نشد حتما باید نماینده بشود نماینده نشد حتما باید استاندار بشود مگه ممللکت این ها را نداشته باشه چی نیشه بسه پر ملت دراوردید هر روز یک نظر
 • احمد IR ۰۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۲
  0 2
  ما نفهمیدیم چی قانونی و چی غیر قانونی است؟ نمیشه اول مشکلات قانونی بین متولیان امر مطرح و پس از یکسان سازی با مردم در میان گذاشته شود؟ یکی میگه مشکلی نیست دیگری میگه قانونی نیست!! آخه این چه وضعیه برای مردم درست کردید؟
 • IR ۰۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۲
  2 2
  برید کشکتونو یسابید بهتره ملتو ول کنین
 • IR ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۲
  2 4
  حسادت امثال حاجی بابایی روکور کرده نمیتونی جلوی گاله روببندی وقتی که مردم شصت درصد رفتن توضرر کدوم گوری بودی خجالت بکش از صفهای جلوی صرافیها
 • فردین IR ۰۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۲
  2 1
  ی کلمه از مادر عروس .حتما خودت دلار و طلا داری و برج ساز هم هستی
 • IR ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۲
  0 1
  بشین بینیم بابا
 • IR ۰۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۲
  0 0
  شما که هر سال یک شغل سطح بالا دارید مشکلات مردم را متوجه میشوید، لطف بفرمائید بی خیال بورس شوید، اگه علم و عرضه ای دارید به فکر افزایش دلار، مسکن، خودرو و مواد غذایی باشید، مشکل مملکت ما افراد بیسوادی مثل شماها است که این مملکت را قبضه کرده اند و کنار نمی روند تا انسانهای باسواد روی کار بیایند.
 • حمید IR ۰۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۲
  0 2
  آقای حاجی بابایی شما بجز اهداف ضد مردمی کار دیگری هم دارید؟؟؟ هرجا لب به سخن گشودید به این ملت و اصناف مختلف ضربه زدید این ضربه مدتی محدود به فرهنگیان بود، الان تعمیم پیدا کرده به عموم مردم در عرض یک ماه نیمی از زندگی مردم تبدیل به خاکستر شد، شما کجا بودید؟؟؟ حال که بعد از جان به لب شدن مردم، تازه قراره یه اتفاق مثبتی بیفته باز کارشکنی شما و همفکرانتان شروع شد واقعا برای شخصیت شما متاسفم
 • مهدی GB ۰۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۲
  2 3
  داستان اینا مشابه داستاه سلبریتی ها واسه فالوور اخه ریاست جمهوری نزدیکه میخوان بیان کاندید شن ماشالا یه روزنامه راستی هم دارن که سریع ساپورت میکنه حاجی دوغتو بنوش
 • IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۲
  0 3
  بجای این حرفها بگید پول سهام دارها کجا رفت شرکتها که خوب سود کردند هم با افزایش داراییها هم با افزایش سرمایه......100میلیون شده 30میلیون سود پیشکش اصل پولمان پرید
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۲
  0 1
  خواهشند خودتان را با بورس مطرح نکنید وقتی سوادی ندارید چون هر حرف نسنجیده باعث التهاب در بازار سرمایه میشه.....چرا شما که اینقدر واردید بازار طلا و سکه ودلار ومسکن وخودرو را کنترل نمیکنید وکاهشی نمیشه دلیلش اینه خودتان ذی نفع هستید با چه زبونی بگیم 60درصد سرمایه پرید سود پیشکش
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۲
  2 1
  تیم پاس تهران را شما نابود کردی حالا نوبته بورسه جان مادرت رو دلار هم کار کن شاید سقوط کنه
 • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۲
  3 0
  حاجی بابایی تو رو خدا بیا با 25 سال ما رو بازنشسته کن .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس