کد خبر 1116140
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰
حجت الاسلام مهدوی نژاد

مسئول هیئت انصار ولایت یزد گفت:هیأت مردم نهادترین تشکل عالم است که بر پایه عشق و معرفت و حول محور سیدالشهدا علیه السلام و اهلبیت علیهم السلام کار می کند.

به گزارش مشرق، حجت الاسلام والمسلمین مهدی مهدوی نژاد در برنامه روایت هیأت، ضمن گرامیداشت مرحوم آیت الله آیت اللهی از علمای شهر یزد با اشاره به برگزاری مراسم های عزاداری دهه اول محرم عنوان کرد: هر شهری عزاداری سنتی و سبک خود را دارد، در یزد عزاداری به این صورت است که دسته جات در هیآت مختلف حاضر شده و سینه زنی می کنند؛ لذا این سبک با محافل ثابت تفاوت دارد.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط پیش آمده متأثر از همه گیری ویروس کرونا، هیآت یزدی پس از اعلام ستاد ملی کرونا مبنی بر ممنوعیت حرکت دسته جات غافلگیر شدند و طبیعتاً دسته جات باید تعطیل می شد؛ لکن با توجه به سبک عزاداری یزدی ها که با محوریت حرکت دسته جات بود، دسته های عزاداری تعطیل شد اما عزاداری تعطیل نشد.

مهدوی نژاد با تأکید بر اینکه عزاداری ها تعطیل نشد و فقط دسته های حرکت عزاداری تعطیل شد، ادامه داد: در فضای به وجود آمده بعضی از رسانه ها شیطنت کرده و اتفاقات را بد منعکس کردند؛ بعضی هم این موضوع را سیاسی کردند؛ لکن محافل عزاداری برپا بود و شاهد بودیم که هیآت در فضای باز مقابل حسینیه ها، خیابان ها و پارک ها با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی عزاداری کردند.

وی گفت: خطاب به معاندین می گویم که دست به امام حسین علیه السلام نزنند که عظمتش بیشتر و بیشتر می شود؛ همانطور که در عزاداری های محرم امثال شاهد بوده و هستیم.

مهدوی نژاد در خصوص برگزاری مجالس سوگواری هیأت انصار ولایت عنوان کرد: در محرم امثال ده هزار متر در امامزاده سید جعفر محمد فضاسازی انجام شد و دویست نفر خواهر و برادر به عنوان خادم جهت برگزاری هرچه بهتر مراسم با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی خدمت کردند.

مسئول هیئت انصار ولایت یزد اضافه کرد: امسال در هیأت، کمیته سلامت اضافه شده بود و کار ویژه بهداشتی را برعهده داشت. قریب به پنج هزار نفر در فضای باز امامزاده با رعایت فاصله گذاری ها حضور پیدا می کردند و شاهد استقبال عجیب از سوی عزاداران حسینی بودیم؛ به گونه ای که در شب سوم ناگزیر از اضافه کردن بخش دیگری از امامزاده و آماده سازی آن جهت حضور خواهران شدیم. زیر آسمان شهر

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی نژاد با بیان اینکه هیأت مردم نهادترین تشکل عالم است که بر پایه عشق و معرفت و حول محور سیدالشهدا علیه السلام و اهلبیت علیهم السلام کار می کند، افزود: معتقدیم که هیأت باید فرآوری شود، هیأت دارای ظرفیت فوق العاده ایست که با حضور همه طیف ها در آن شاهد حضور بروز استعدادهای فراوانی است؛ لذا با این زمینه، ما در هیئت انصار ولایت چند موضوع را مورد توجه ویژه قرار داده ایم که از جمله آن می توان به فعالیت هایی نظیر ۱۳۰ شب برنامه در طول سال، فعالیت کانون جوانان رضوی و اجتماع ۴۰ هزار نفری به عنوان بزرگترین اجتماع شهر یزد، هیئت علمی متشکل از اساتید حوزه و دانشگاه، مجتمع آموزشی با دو دبستان و سه پیش دبستانی مبتنی بر آموزش هوش اخلاقی، خیمه الذاکرین تربیت مداحان نوجوان، مجموعه ادبی شعر مع الحسین، مدرسه هنر و رسانه برای تربیت هنرمندان ارزشی و انقلابی، گروه جهادی اشاره کرد.

وی با اشاره به نام گذاری مراسمات هیأت به عنوان هیأت زیر آسمان شهر گفت: این نام گذاری سه پیام داشت: اول اینکه مشخص می کرد که هیأت، در فضای باز است؛ دوم این نام گذاری با توجه به روایتی که می فرماید: «زمانی که اباعبدالله علیه السلام به شهادت رسیدند، آسمان ۴۰ روز بر سیدالشهدا علیه السلام خون گریه کرد» لذا ما نیز در زیر آسمان عزادار، سوگواری می کنیم و سوم در روایت از امام صادق علیه السلام داریم که «هرگاه خواستی امام حسین علیه السلام را زیارت کنی، به زیر آسمان برو.»

مسئول هیأت انصار ولایت با اشاره به عزم، همت و اهتمام هیئات عزاداری به پروتکل های بهداشتی اظهار کرد: هیأتی ها و مذهبی ها نشان دادند که از عقلانیت بالاتری برخوردارند؛ چرا که این دستورات بهداشتی را صرفاً یک مسئولیت اجتماعی نمی دانند، بلکه نگاه شرعی به آن دارند؛ لذا وقتی رهبری، مراجع و علما بر رعایت این موارد تأکید می کنند، شاهد هستیم که هیئتی ها و مذهبی ها فراتر از یک مسئولیت اجتماعی، به عنوان یک مسئله شرعی آن را رعایت می کنند.

وی با بیان اینکه مسئولین بهداشتی هم اذعان داشتند که هیأتی ها پروتکل های بهداشتی را به خوبی و دقیق رعایت کردند، گفت: مسئولین دیدند باتوجه به حساسیتی که روی محافل و مجالس عزاداری بود، مردم به بهترین شیوه و با رعایت اصول آن را برپا کردند؛ لذا از مسئولین می خواهیم در بقیه بخش های اجتماعی هم مدیریت شود که در مسئله سلامت دچار مشکل نشویم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس