اشتباه روحانی در اعلام آمار طرح برق امید/ ویلاها برق رایگان می‌گیرند؟

در اعلام آمار تعداد افرادی که از برق رایگان استفاده می‌کنند، اشتباهی صورت گرفته و واحدهای مسکونی خالی از سکنه و سکونت‌گاه‌های غیر رسمی از آمار تعداد مشترکین بهره‌مند کسر نشده است.

به گزارش مشرق، پس از طرح بحث پیرامون رایگان شدن هزینه برق مشترکین کم مصرف در قالب طرح برق امید، مواضع متفاوتی از سوی کارشناسان و اندیشکده‌های فعال حوزه انرژی در ارتباط با این طرح بیان شده است.

در شرایطی که کلیت موضوع برق امید مورد تاکید متخصصین سیاست‌گذاری انرژی است و اخذ هزینه برق مشابه پله‌های تعرفۀ برق امید از مدت‌ها پیش توسط برخی از کارشناسان این حوزه مطرح شده اما برخی از ابهامات موجود در ارتباط با طرح برق امید، نیازمند بررسی و ارائه جزئیات بیشتر از سوی وزارت نیرو است.

* برق چند نفر ایرانی در طرح برق امید رایگان می‌شود؟

یکی از جزئیات ابهام برانگیز موجود در طرح برق امید، مسئله در برگیری تعداد افراد بهره‌مند از برق رایگان است. مطابق اطلاعات ارائه شده از سوی رئیس جمهور، برق 30 میلیون ایرانی در قالب طرح برق امید رایگان خواهد شد. به منظور توضیح بیشتر حول اظهارات مطرح شده توسط رئیس جمهور به سراغ یکی از متولیان برق امید رفتیم. مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در تشریح گزاره مطرح شده مبنی بر رایگان شدن برق 30 میلیون نفر، گفت:« تعداد 8 میلیون و 400 هزار مشترک برق خانگی در طی سال‌های 97 و 98 در رده مشترکین کم مصرف رده‌بندی شده‌اند. بنابر این برآورد و استناد به شاخص بعد خانوار در این سال‌ها 30 میلیون نفر جزء افرادی دسته بندی می‌شوند که در صورت تداوم کم مصرفی، در طرح برق امید از برق رایگان بهره‌مند خواهند شد.»

بیشتر بخوانید

برق ۳۰ میلیون نفر از دو ماه آینده مجانی می‌شود/ هر ۵۰ روز یک سد مخزنی افتتاح می‌کنیم

توجه به اظهارات سخنگوی صنعت برق کشور موید این امر است که آمار بهره‌مندی 30 میلیون نفری از برق رایگان با توجه به 8.4 میلیون مشترک کم مصرف و ضرب این آمار در بعد خانوار بدست آمده است اما توجه به آمار موجود در صنعت برق مشخص کننده این نکته است که استناد به این شیوه برای محاسبه تعداد افراد بهره‌مند صحیح نیست. در ادامه این گزارش به بیان دلیل نادرست بودن گزاره رایگان شدن برق 30 میلیون ایرانی خواهیم پرداخت

*استفاده 30 میلیون ایرانی از برق رایگان، یک اشتباه آماری است

علت صحیح نبودن این استدلال در آن است که هر اشتراک برق به منزله یک خانوار محاسبه نمی‌شود. به منظور اثبات این ادعا، لازم است تعداد خانوارهای کشور را با تعداد اشتراک‌های برق خانگی مقایسه کنیم. مطابق آمار، تا پایان خردادماه سال جاری، 29 میلیون مشترک خانگی از نعمت برق بهره‌ می‌گیرند در حالی که بر اساس نتایج آخرین سرشماری نفوس و مسکن تنها 24 میلیون خانوار در کشور زندگی می‌کند.

در حقیقت علت اختلاف آمار بین مشترکین و تعداد خانوار در کشور، وجود واحدهای مسکونی خالی و همچنین انشعاب برق سکونت‌گاه‌های غیر دائم است که منجر به بیشتر شدن آمار مشترکین برق در مقابل تعداد خانوار می‌شود.

نکته قابل توجه آن است که تقریبا تمامی واحدهای مسکونی خالی و سکونت‌گاه‌های غیر دائم نظیر تفرجگاه‌ها، جزء مشترکین کم مصرف به حساب می‌آیند زیرا خانواری در این واحدها ساکن نیست یا مدت زمانی کمی در ماه‌ را در سکونت‌گاه غیر دائم می‌گذراند. آمار صنعت برق مشخص کننده آن است که بیش از 4 میلیون و 600 مشترک (16 درصد از کل قبوض صادره) متوسط مصرف 12 کیلووات ساعت دارند که به معنی منزل مسکونی خالی از سکنه می باشد. در شرایطی که این آمار را از 8.4 میلیون اشتراک کم مصرف کم کنیم. محاسبه می‌شود که تنها 3.8 میلیون اشتراک باقی می‌ماند. البته همین آمار 3.8 میلیون اشتراک نیز نمی‌تواند با تعداد خانوار تطابق داشته باشد زیرا سکونت‌گاه‌های غیر دائم از آن کسر نشده و آماری هم برای تخمین این سکونت‌گاه‌ها وجود ندارد.

توجه به استدلال مذکور نشان‌دهنده این امر است که در شرایط کنونی و با جزئیات موجود نمی‌توان نسبت به محاسبه تعداد افرادی که از برق رایگان استفاده می‌کنند اقدام کرد. اما این نکته قطعی است که تعداد این افراد قطعا از 13 میلیون نفر کمتر است.

*جزئیات طرح برق امید در کمیسیون انرژی بررسی می‌شود

ابهام مطرح شده در ارتباط با تعداد افراد استفاده کننده از طرح برق امید، در حالی مطرح می‌شود که مجلس شورای اسلامی این طرح را زیر نظر دارد و به منظور دقیق تر شدن جزئیات و بهتر شدن آن تلاش می‌کند. در همین ارتباط مالک شریعتی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، در تشریح نحوه نظارت مجلس بر جزئیات طرح رایگان شدن برق 30 میلیون ایرانی، تصریح کرد: « در جلسه کمیسیون انرژی ، یکی از کارشناسان مرکز پژوهش‌ها توضیح مختصری درباره طرح برق رایگان وزارت نیرو ارائه کرد و مقرر شد کمیته برق این کمیسیون به ریاست آقای محمدنژاد جلسه‌ای را با مسئولین وزارت نیرو در این حوزه تدارک ببینند.»

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات، در بیان دستور کار کمیته برق مذکور، اظهار داشت:« قرار است در این کمیته جزئیات محاسبات نحوه مصرف گروه‌های کم‌مصرف خوش‌مصرف و پرمصرف را ارائه شود. ضمن اینکه تعداد مشترکین مشمول این طرح مشخص شده و محاسبات آن نیز ارائه شود.»

شریعتی با اشاره به فرآیند بررسی طرح برق امید، گفت:«گزارش این موضوع از سوی کمیته برق مذکور به صحن کمیسیون انرژی ارائه خواهد شد تا پس از آن گزارش کمیسیون انرژی به صورت رسمی در خصوص این موضوع اعلام شود.»

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  15 0
  اشتباه دیگشون اینِ که هنوز قیمت موبایل و تبلت رو گران نکردن یاخبر از موبایل فروشی ها ندارند که چهره ی شرمنده ی اولیا را در بازار موبایل ببینن چون مدارس غیر حضوری ست در غیر اینصورت حضوری ست!
  • IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
   9 0
   اشتباه نه "دروغ"
 • IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  10 0
  مشرق یک سر به بازار موبایل بزن واز حال پدرومادرها خبربزار نه مثل درمان کرونا سکوت کنی
  • IR ۰۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
   1 0
   فری دیگه حنات رنگی نداره شاید درسهای روباه پیر رو خوب یاد نگرفتی نه غلام
 • IR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  17 1
  اشتباه ؟! زبونتو گاز بگیر ایشون مدرک دکترا داره تو چی میگی ؟! برای اولین باره که تو عمرش یه اشتباه کرده و یه آمارش نادرست دراومده ! تو عمرشون دروغ نگفتن !
  • IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
   7 0
   مدرک دکترا در اشتباه دارد
  • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
   0 0
   خوش به حالش خیلی باسواده مثل ما که نیست .
 • SE ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  12 1
  آب و برق مجانی نخواستیم ولی به حرف امام راحل گوش داده ما رو در عوض به مقام والای انسانیت برسونید!!
 • SE ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  5 0
  یَقُولُونَ بِأَفْوَاهِهِم مَّا لَیْسَ فِی قُلُوبِهِمْ وَاللّهُ أَعْلَمُ بِمَا یَکْتُمُونَ
 • IR ۰۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  1 0
  یَقُولُونَ بِأَفْوَاهِهِم مَّا لَیْسَ فِی قُلُوبِهِمْ وَاللّهُ أَعْلَمُ بِمَا یَکْتُمُونَ
 • IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  2 0
  روحانی ثابت کرده حرف به حرف کلمات و جملاتش قصد و هدف خاصی دارد خیلی وقتها حرفهای ظاهرا بی معنی یا بی مناسبت میزند بعدا معلوم میشود حداقل هدفش گمراهی اذهان ، تشویش افکار عمومی و یا ارسال کد برای مخاطب خاصی هست کدوم خونه ای زیر 100 مصرف داره سی میلیون سهله سی هزار خانوار هم مشمول نمیشود اتفاقا 20 میلیون خانوار هزینه برق شان چندبرابر خواهد شد تخصص ایشان و هم مسلکان ایشان هست یک جز از یک کل را انتخاب کرده روی آن مانور می دهند چند وقت بعد معلوم میشود کاسه ای زیر نیم کاسه بوده است .
 • IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  0 0
  هفته شاهد قطعی چند باره آب و برق بودیم .معلوم نیست شما آمار کجا رو اعلام میکنی .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس