کد خبر 1110729
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۲
مسئولان بورس به جلب اعتماد سهامداران بیشتر توجه کنند

کارشناس مسائل اقتصادی در واکنش به نوسانات بازار بورس گفت: ایجاد جو بی اعتمادی در مردم و خروج پول مردم از بازار سرمایه ارکان اقتصادی جامعه را به لرزه خواهد درآورد که نیازمند دقت نظر مسئولین در این خصوص می باشد.

به گزارش سرویس بورس مشرق، آرمان حاجیان فرد, کارشناس مسائل اقتصادی در واکنش به بازار بورس و نوسانات چند روز گذشته گفت:تخلف آشکار مسئولین ذیربط بورس و فرابورس در عدم توقف نوسان ۲۰ و ۵۰ درصدی در زمان کاهش قیمت سهم، با توجه به دستورالعمل اجرایی نحوۀ انجام معاملات در بورس و فرابورس، شائبه تعمدی و دستوری بودن ریزش بورس را افزایش داده است.

بیشتر بخوانید:

سیر صعودی بازار سهام تا کی ادامه دارد؟

وی با اشاره به ماده دوازده مکرر یک فرابورس و ماده هفده مکرربورس  گفت:در صورتی که قیمت پایانی سهم طی ۵ روز معاملاتی متوالی در دامنه عادی نوسان قیمت، بیش از ۲۰ درصد #افزایش یا #کاهش داشته باشد، فرابورس موظف است در اولین زمان ممکن از لحاظ فنی نماد معاملاتی را به مدت ۶۰ دقیقه در وضعیت سفارش گیری نگه داشته و سپس انجام معاملات را آغاز نماید.

وی با اشاره به ماده دوازده مکرر دو فرابورس و ماده هفده مکرر یک بورس گفت:در صورتی که قیمت پایانی سهم طی ۱۵ روز معاملاتی متوالی در دامنه عادی نوسان قیمت، بیش از ۵۰ درصد افزایش یا کاهش داشته باشد، فرابورس موظف است در اولین زمان ممکن از لحاظ فنی نماد معاملاتی را متوقف کرده و از ناشر درخواست برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی نماید. نماد معاملاتی حداکثر ۲ روز کاری پس از توقف نماد معاملاتی با محدودیت دامنه نوسان بازگشایی خواهد شد. با افت حدود ۶۰۰ واحدی شاخص کل بورس و رسیدن شاخص کل به مرز ۱۶۰۰۰۰۰ واحدی ،اعتماد سهامداران خرد از بین رفته و بی صبرانه منتظر فروش سهامهای خود و فرار از ورطه ریزشی بورس می باشند و این اتفاق بواسطه عدم کنترل و نظارت دولت در این بازار بود که از این پس شاهد هجوم این منابع به سمت بازارهای موازی از جمله ارز و یا طلا خواهیم بود و نشانه این اتفاق ورود قیمت دلار به کانال ۲۳ هزار تومان بود.

 حاجیان فرد گفت: ناظر بازار می بایست در واکنش به آب شدن سرمایه مردم و سهامداران خرد ،با ابزار کنترل سرعت اصلاح قیمت ها را گرفته و از خروج نقدینگی از جمله امروز که طی آن سهامداران خرد ۷۲۵۰ میلیارد تومان  از بازار سرمایه خارج کردند جلوگیری میکردند. شایان ذکر است که ارزش معاملات امروز بالغ بر ۱۵ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به روز قبل ۵۰ درصد رشد داشته است. در واقع ایجاد جو بی اعتمادی در مردم،و خروج پول مردم از بازار سرمایه ارکان اقتصادی جامعه را به لرزه خواهد درآورد که نیازمند دقت نظر مسئولین در این خصوص می باشد.در ضمن بازخورد این اقدامات اقتصادی باعث ایجاد جو بی اعتمادی در کشور و سرمایه گذاری مردم در کشورهای دیگر است که مقام معظم رهبری  درخصوص خرید ملک و  خروج سرمایه از کشورمان تذکر داده بودند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس