روحانی

رئیس جمهور در مراسم بهره‌برداری و رونمایی از دستاوردهای ملی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، تاکید کرد که همه تلاش های جمهوری اسلامی ایران در زمینه دفاعی، بر مبنای راهبرد بازدارندگی است.

به گزارش مشرق، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این مراسم که روز پنجشنبه در آستانه ۳۱ مرداد؛ روز صنعت دفاعی و در نوزدهمین هفته از افتتاح طرح‌ها و پروژه‌های ملی کشور برگزار شد، گفت: ما راهبرد تهاجمی نداریم، نمی خواهیم جایی را اشغال و یا به ملتی صدمه بزنیم و همسایگان مطمئن باشند قدرت دفاعی ما به نفع آنها و دوستانمان خواهد بود.

 رئیس جمهور با بیان اینکه ایران هیچگاه و بویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، آغازگر هیچ جنگی نبوده است، گفت: راهبرد ما راهبرد بازدارنده دفاعی است و همه توان ما برای حفظ کشور و بازدارندگی است.

دکتر روحانی با قدردانی از وزارت دفاع بخاطر دستیابی به خط تولید موتور ملی توربوجت سبک (اوج) و  رونمایی از موشک بالستیک شهید حاج قاسم و موشک کروز شهید ابومهدی و رونمایی از موتور توربوفن سبک (جهش)، افزود: این بسیار مبارک است که در نوزدهمین هفته از افتتاح طرحهای ملی از تولیدات بخش دفاعی رونمایی کرده و سخن گفتیم و این افتتاح و رونمایی ها در شبی انجام گرفته که شب آغاز ماه محرم؛ ماه ایستادگی، فداکاری و ماه فرهنگ عاشورایی است.

رئیس جمهور با آرزوی علو درجات برای همه شهیدان ایران اسلامی، از نامگذاری دو موشک تولیدی به نام شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی قدردانی کرد و در جریان افتتاح خط تولید این دو موشک گفت: شهید گرانقدر قاسم سلیمانی به گردن مردم ما و کل منطقه حق دارد و مجاهدت‌های بسیار بزرگی در طول زندگی خود از دوران دفاع مقدس گرفته تا مبارزه با داعش در منطقه داشته است و شهید ابومهدی نیز از یاران باوفای شهید سلیمانی نقش بزرگی در مبارزه با داعش در منطقه و بویژه عراق ایفا کرد.

دکتر روحانی پیشرفت دانشمندان، دانشگاه ها و شرکتهای دانش بنیان و صنایع دفاع کشور را ستودنی دانست و تاکید کرد: برای ما مهم است که طی شش سال گذشته توانسته ایم در صنعت دفاعی، از جایگاه ۲۳ جهانی به جایگاه چهاردهم دست یابیم و این نشان می دهد که چه استعدادها، تلاشها و فداکاریها در کنار هم قرار گرفته تا به این رده در زمینه صنعت دفاعی جهان دست یافته ایم.

 رئیس جمهور افزود: این افتتاح ها نشانگر موفقیت کشور در زمینه تولید تسلیحات راهبردی، بازدارنده و پدافندی است و کشور نیز همپای صنعت دفاعی دنیا در حال پیشرفت است.

دکتر روحانی پیشرفت های نظامی کشور در دو حوزه دید و تیر را ارزشمند خواند و گفت: خوشبختانه در بخش دید نظامی همپا با قدرت تیر یا همان برخورد، دفاع و مقابله، ما پیشرفت های بسیار خوبی داشته ایم و توسعه رادارها، پیشرفت های الکترونیکی و تولید پهپادها قدرت دید نظامی کشور را ارتقاء بخشیده اند.

رئیس جمهور افزود: این بسیار مهم است که تسلیحات تولیدی ما دارای دقت لازم، قدرت تخریب کافی و توان مانور پذیری لازم در مسیر راه داشته باشند و استفاده از آنها نیز در کوتاه ترین زمان ممکن انجام گیرد که در همه این عرصه ها تلاش های ارزشمندی انجام گرفته است.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به اهمیت تولید موشک های کروز در عصر کنونی گفت که متخصصان و دانشمندان ما باید بخشی از توانشان را روی تولید و ارتقاء موشکهای کروز دریایی، زمینی و هوایی متمرکز کنند.

 دکتر روحانی اظهارداشت: اینکه در بخش ارتقاء موشکهای کروز دریایی موفق شده ایم طی یک دوره یکسال و نیم،  برد این موشکها را از ۳۰۰ کیلومتر به یکهزار کیلومتر ارتقاء دهیم نشان می دهد که کشور در مسیر تولید و خودکفایی در این عرصه قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید

نخستین تصاویر از موشک بالستیک حاج قاسم

رئیس جمهور با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر دست یافتنی بودن آنچه که می خواهیم، گفت: رسیدن به این دستاوردها و قرار گرفتن درمسیر تولید و خودکفایی بیانگر آن نکته ای است که رهبری معظم انقلاب همیشه بر آن تأکید می‌کردند که ما می‌توانیم و آنچه می‌خواهیم و خواست ما است، دست یافتنی است حال ممکن است زودتر و یا دیرتر برسیم و یکی ممکن است زحمت کمتر و یکی زحمت بیشتر بخواهد.

دکتر روحانی افزود: اینکه در کمتر از دو سال برد موشک های راهبردی دریایی کشور سه برابر افزایش یافته بسیار برای ما اهمیت دارد و این روند را باید در موشک‌های کروز زمین پایه و هوایی هم ادامه دهیم.

رئیس جمهور همچنین با تاکید بر اینکه آسمان ایران اسلامی باید آسمان امنی باشد، گفت: در این زمینه کارهای بزرگی انجام گرفته است و ما باید راداری داشته باشیم که با توجه به فناوری های پرنده های رادارگریز، چیزی از دید آن رادار مخفی نماند تا بتوانیم همه توانمان را برای برخورد با آنها بکار بگیریم.

دکتر روحانی در ابتدای این مراسم نیز با گرامیداشت ماه محرم، گفت: ماه محرم الحرام را که به طلوع هلال آن نزدیک شده ایم گرامی می داریم؛ ماهی برای نشر و بیان فرهنگ مولایمان حضرت امام حسین(ع) که منجی آزادگان در طول تاریخ بوده است و امروز هم منجی همه ما است.

در این مراسم رونمایی از نمایشگاه دستاوردهای اقتدار پهپادی، افتتاح خط تولید موتور ملی توربوجت سبک (اوج)، رونمایی از موشک بالستیک شهید حاج قاسم و موشک کروز شهید ابومهدی و رونمایی از موتور توربوفن سبک (جهش)، از جمله دستاوردهای ملی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بود که با دستور دکتر روحانی به بهره‌برداری رسید و رونمایی شد.

بیشتر بخوانید

فیلم/ روز به یاد ماندنی در صنعت موشکی ایران

با افتتاح خط تولید موتور ملی توربوجت سبک، جمهوری اسلامی ایران در بین ۸ کشور محدود تولیدکننده موتور هواپیمای جنگنده قرار گرفته است.

موشک بالستیک حاج قاسم که در این مراسم رونمایی شد، قادر است در زمان بسیار کوتاهی آماده‌سازی و شلیک شده و با توجه به سرعت بالای حرکت و ‌مقطع کاهش یافته راداری بدون دیده شدن، اهداف تعیین شده را تا شعاع ۱۴۰۰ کیلومتری با دقت نقطه زنی مورد اصابت قرار دهد.

تولید موتور توربوفن سبک نیز یکی از مهم‌ترین دستاوردهای فناورانه در حوزه موتورسازی کشور است که این مهم به صورت بومی با استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان و فناورمحور و توان علمی و پژوهشی دانشگاه‌های برتر کشور محقق گردیده است.

موشک کروز شهید ابومهدی نیز از خانواده موشک‌های سومار و ‌هویزه می‌باشد که دارای برد پروازی ۱۰۰۰ کیلومتر و ‌توانایی انهدام یا آسیب رساندن جدی به شناورهای با تناژ ۳۰۰۰ تن و بالاتر را دارد.


متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اَلسَّلامُ عَلَی الْحُسَیْنِ وَ عَلی عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلی اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلی اَصْحابِ الْحُسَیْنِ

ماه محرم الحرام که به طلوع این هلال نزدیک شده‌ایم را گرامی می‌داریم. فرهنگ مولایمان حضرت ابی عبدالله الحسین(ع) فرهنگ منجی آزادگان در طول تاریخ بوده و امروز هم منجی همه است.

خوشحالم که امسال هم توفیق یافتم در ایام پایانی مرداد ماه که روز صنعت دفاعی نیروهای مسلح است، ملت بزرگ ایران باز هم دستاوردهایی را در زمینه‌های مختلف مشاهده بکنند و شاهد پیشرفت دانشمندان، دانشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنین صنایع دفاع کشور باشند.

بسیار مهم است که در صنعت دفاعی در طول ۵، ۶ سال گذشته، توانستیم از جایگاه بیست و سوم دنیا به جایگاه چهاردهم دست پیدا کنیم و این نشانگر آنست که در طول سال‌های گذشته چه مقدار استعداد، تلاش و فداکاری در کنار هم قرار گرفته تا توانستیم در این رده در زمینه صنعت دفاعی جهان قرار بگیریم.

افتتاح‌های امروز نشان داد که در زمینه سلاح‌های راهبردی و البته بازدارنده و پدافندی تلاش می‌کنیم وقدم به قدم با صنعت دنیا در حال پیشرفت هستیم.

خوشبختانه در زمینه «دید» که یک بخش بزرگ در حوزه نظامی موضوع دید است و آن  اینکه دشمن را از کجا ببینیم در چه ارتفاعی ببینیم و با چه فاصله‌ای ببینیم. در زمینه دید بحمدالله پیشرفت‌های بسیار خوبی داشتیم، رادارها دید ما را افزایش می دهد. بسیاری از تحولات الکترونیکی، دید ما را از لحاظ شنود معمولی یا راداری افزوده می‌کند و همچنین پهپادها هم این چنین بوده و دید را در جاهایی که برای کشف هدف است، اضافه می‌کند.

از طرف دیگر در زمینه تیر، یعنی قدرت برخورد، قدرت دفاع و قدرت مقابله. آنجایی که با موشک پدافندی مقابله می‌کنیم، مثل باور ۳۷۳ که پارسال آن را افتتاح کردیم و بسیار مهم بود. هم این موشک مهم بود و هم موشکی که قبل از آن تحت عنوان سامانه ۱۵ خرداد افتتاح شده بود و با همان توانستیم پهپاد آمریکایی را در خلیج فارس بزنیم و این نشانگر آنست که صنعت دفاعی کشور در زمینه‌های بسیار مهم برای توان و قدرت کشور، پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته است.

مهم این است که سلاح ما دارای دقت لازم و قدرت تخریب کافی باشد در کنار اینکه توان مانور پذیری لازم را در مسیر داشته باشد و استفاده از آن آسان باشد. یعنی بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن با ساده‌ترین لانچرها، موشک را پرتاب کنیم. در سال‌های اخیر و در این یک سال اخیر در همه این زمینه‌ها تلاش‌های بسیار ارزشمندی انجام گرفته است.

مسأله موشک کروز برای کشور اهمیت ویژه‌ای دارد. یک زمانی در دنیا، موشک بالستیک و موشک زمین به زمین به عنوان یک قدرت بزرگ در پهنه تهاجم و دفاع هر دو مطرح بود، امروز می‌توانیم بگوییم هر چه زمان می‌گذرد جایگاه موشک بالستیک پایین می‌آید و جایگاه موشک کروز ارتفاع و جهش بالاتری پیدا می‌کند. دلیل‌اش هم روشن است.

امروز باید توانمان را بر روی موشک کروز بگذاریم. به امیر حاتمی توصیه می‌کنم که برای چند سال توانمندی‌های خود را در زمینه موشک کروز زمینی یا زمین پایه و موشک کروز دریایی و موشک کروز هوایی بگذاریم و همه توان مان را در موشک، در موشک کروز بگذاریم به دلیل امتیازات فراوانی که این موشک دارد و می‌تواند خودش را به خوبی مستتر کند و مسیر امن را طی کرده و دقیق‌تر به هدف اصابت کند. امروز در موشک کروز پیشرفت‌های خیلی قابل ملاحظه‌ای داشتیم اینکه در کروز دریایی در مدت حدود ۱.۵ سال از ۳۰۰ به ۱۰۰۰ کیلومتر رسیدیم بسیار مهم است.

اینکه امروز وزیر دفاع می‌گوید که از موشک کروز دریایی به جای برد ۳۰۰ کیلومتری برای اینکه به بالای ۳ برابرش یعنی هزار کیلومتر برسیم، کمتر از ۲ سال تلاش شده تا به این نتیجه رسیده، بسیار مهم است.

معلوم است که در مسیر تولید و خودکفایی قرار گرفتیم و آن چیزی که رهبری معظم انقلاب همیشه بر آن تأکید می‌کرد که ما می‌توانیم آنچه می‌خواهیم و خواست مان است دست یافتنی است. ممکن است زودتر و یا دیرتر برسیم، یکی ممکن است زحمت کمتر و یکی زحمت بیشتری بخواهد اما بسیار اهمیت دارد که در فاصله زمانی کمتر از ۲ سال بتوانیم برد یک موشک استراتژیک مهم دریایی را به بالای ۳ برابر برسانیم. این روند را باید در موشک‌های کروز زمین پایه و هوایی هم ادامه دهیم چرا که بسیار اهمیت دارد و مهم است.

در زمینه پدافند برای بسیار مهم است که آسمان کشور، آسمان امنی باشد، بحمدالله در این زمینه کارهای بزرگی انجام گرفته است و هر چه کار تکمیلی لازم باشد، باید انجام دهیم. باید بتوانیم آسمان امنی داشته باشیم و باید راداری داشته باشیم که چیزی از دید آن مخفی نماند.

امروز بسیاری از پرنده‌ها اعم از پهپادها و جنگنده‌ها در شرایطی هستند که رادار گریز هستند یعنی اشعه راداری را برنمی‌گردانند و جذب می‌کنند و این کار را برای رادار سخت و مشکل می‌کند. باید بتوانیم تکنولوژی هایی در رادارها بکار ببریم که بتوانیم از وجود و ورود این پرنده‌ها به آسمان کشورمان و نحوه برخورد با این پرنده‌ها و مقابله با آنها همه توان‌مان را بکار بگیریم و استفاده کنیم.

در اینجا ضمن تشکر از وزارت دفاع بخاطر دستیابی به خط تولید موتور توربو جت برای هواپیما و برای دستیابی به فناوری و ساخت موتور توربو فن برای وسیله پرنده سبک تشکر و قدردانی می‌کنم و بر این نکته تأکید می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران در زمینه دفاعی هر چه تولید و هر چه تحقیق و تلاش می‌کند و خودش را آماده می‌کند بر مبنای استراتژی بازدارندگی و دفاعی است.

استراتژی تهاجم نداریم و نمی‌خواهیم جایی را اشغال کنیم. نمی‌خواهیم به ملتی صدمه بزنیم، همسایگان ما باید مطمئن باشند، قدرت دفاعی ایران به نفع آنها است. ما از قدرت دفاعی‌مان به نفع دوستان‌مان استفاده خواهیم کرد و علیه دوستان‌مان هیچ گاه استفاده نخواهیم کرد.

هیچ‌گاه در تاریخ بویژه بعد از انقلاب آغازگر هیچ جنگی نبودیم. همواره دفاع کردیم. در حالی که در منطقه‌ای بودیم که یک بار ۸ سال به کشورمان حمله شد و یکبار به همسایه مان کویت حمله و اشغال شد یکبار به افغانستان حمله و اشغال شد و یکبار هم به عراق حمله و اشغال شد.

علیرغم همه فراز و نشیبی که در کشورهای همسایه دیدیم هیچگاه تصمیم‌مان را عوض نکردیم که راهبرد ما، راهبرد بازدارنده دفاعی باشد، بنابراین همه توان ایران برای بازدارندگی و حفظ کشورمان است.

این را بسیار مبارک می‌دانم که در نوزدهمین افتتاحی که در پنج‌شنبه‌ها داشتیم امروز از تولیدات دفاعی‌ رونمایی کردیم و سخن گفتیم و حتماً مردم هم بسیار خوشحال خواهند شد و این افتتاح و رونمایی در شبی انجام گرفت که شب آغاز ماه محرم الحرام است، یعنی ماهی که ماه ایستادگی و ماه فداکاری و ماه فرهنگ عاشورایی است.

ان‌شاء الله خداوند به همه نیروهای مسلح کشور توفیق دهد و به همه شهیدان مان بویژه شهید حاج قاسم و شهید ابومهدی که امروز دو تا از محصولات به نام آنها بود و به همه آنهایی که در راه وطن شهید شدند، تقاضای علو درجات و برای همه آنهایی که آمادگی دفاع از این کشور دارند، از  خداوند متعال تقاضای قدرت، توان و انگیزه و توفیق بیشتر داریم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • حمید IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۰
  5 9
  سامانه ۱۵ خرداد مال ارتشه پهپاد آمریکا با سامانه سوم خرداد سپاه سرنگون شد عجب بشریه این روحانی
  • سید ضیاءالدین CA ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۱
   1 0
   شما برو خود سخنرانی رو گوش بده. گفته با سوم خرداد زدیم در این متن کامل سخنرانی رو نگذاشتند. امان از پیش داوری
 • IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۰
  2 4
  بفضل الهی.!!!
 • IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۰
  1 4
  رئیس جمهور!از طریق ایمیل به دفتر مرکزی پیام نور در تهران گفتم که کارمندشون ۲۲سال هست که ایجاد مزاحمت میکند و هروقت ایجاد مزاحمت میکرد میگفتم متاسفانه دکتر م ر ز بنده را در سایت پیام نور مرکزی بلاک کردن اینم از حل مشکلات دانشجو!جالب این بود حتی نمی گفتم چکار کرده فقط ملتمسانه ازشون خواهش میکردم که به دادستان شهر بگن من برای دادستان توضیح بدهم!چون رئیس و معاون و حراست نمیتونن کاری کن!
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۰
  1 4
  دیدی مشرق وهابیون خرشون تا کجاهامیره
 • IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۰
  11 7
  حسن روحانی مانع پیشرفت فضایی و نظامیه ایران هستند
 • بختیاری IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۰
  4 3
  بله به لطف همکاری وپشتیبانی های بی دریغ وخالصانه شما،از جمله بودجه دفاعی سنگین ،تعریف وتمجید وجمله معروف شماها در شعارنویسی روی موشک یاموشک پرانی برای ضربه به مذاکرات،اگر چنین دستاوردهایی نداشتندکه عین بی انصافی بود.! حداقل نیروهای سپاه و.. بایستی خودشون رو به حلبی سازان محترم میرسوندند.! اقایون سوار علم وتکنولوژی شدن وصندوق 206 تولید کردند ولی متاسفانه سپاه ته تهش تونست ماهواره نور رو بفرسته فضا.انشالله بیشتر تلاش کنند تا جوابگوی الطاف جنابعالی وهمه کدخدا دوستان باشند.!****************************** ***** سپاهیان عزیز خداییش بیشتر تلاش کنید کمی از خودروسازان یادبگیرید باورکنید اشکالی نداره واز قام ومنزلت شماچیزی کم نمیشه.پاداش وحقوق های نجومی سرجای خودش هست.قول قول قول شماها چشم امید دولتمردان محتررررم هستید.!
 • IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۰
  2 7
  داداچ حسن. اون سوم خرداد بود نه 15 خرداد.
 • میلاد IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۰
  8 5
  پیشرفت در صنایع نظامی و دفاعی نتیجه مدیریت جهادی است و مونتاژ پراید 100 میلیونی نتیجه مدیریت لیبرالی است.
 • IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۰
  4 4
  هرچی پیشرفته مال دولت شماست هرچی مشکله مال تحریم و دولت قبل و همکاری نکردن مردم خداوکیلی اینقدر توهین به شعور مردم در کل تاریخ ایران بی سابقه است
  • وطن پرست DE ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۱
   0 0
   بی سابقه نبود. دولت اصلاحات همین حجم از دری وری رو به خورد ملت می داد.
 • IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۰
  3 6
  البته نمیدونم چرا هر چی ماهواره توسط مخابرات (بعد از چند سال خاک خوردن ماهواره ها ) پرتاب میشه ُ با شکست روبرو میشه!
 • IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۰
  3 4
  نمیدونم تازگی ها روحانی چی ...شده ..وپرت زیاد میگه.
 • IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۰
  7 5
  خدا را بی نهایت شکر که دفاع ما دست ؛سرهنگهاست ؛؛ نه حقوقدانها !
 • IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۰
  1 3
  سلام اشتباه تایپی بود البته این سیستم ها از موشک و رادار مشابه استفاده می کنن شاید اسمشون با هم فرق داره موشک صیاد ۲ و صیاد ۳ و محراب

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس