گزارش|دلایل واکنش تند ترکیه به توافق امارات – رژیم اسراییل چیست؟

تهدید ترکیه مبنی بر احتمال بازگرداندن سفیر و قطع رابطه دیپلمایتک با امارات، ارتباط مستقیمی به پرونده فلسطین و توافق اخیر ندارد و مدت‌هاست که تنش در خط آنکارا – ابوظبی، به اوج رسیده است.

به گزارش مشرق، توافق اخیر بین امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی اسراییل دال بر عادی شدن روابط، از سوی چندین کشور اسلامی، با واکنش تند، مواجه شد.

ترکیه نیز یکی از کشورهایی بود که خیلی زود علیه امارات موضع گرفت. اول، ابراهیم کالن سخنگو و مشاور سیاست خارجی و امنیت ملی رئیس جمهور موضع گرفته و امارات را به خیانت و فروختن فلسطینیان مظلوم متهم کرده و از این موضوع خبر داد که ترکیه، برادران فلسطینی را تنها نمی‌گذارد. سپس، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه نیز، به تندی موضع گرفته و از احتمال اتخاذ تصمیمات تند در سطح قطع رابطه، سخن گفت.

بیشتر بخوانید:

واکنش ترکیه به توافق امارات و رژیم صهیونیستی

کشور ترکیه ,

با وجود اتخاذ مواضع تند، نگاهی به تحولات سالیان اخیر و نیز مواضع سیاسی ترکیه در مورد مصر و کشورهای دیگر، می‌توان به این نتیجه رسید که  تهدید ترکیه مبنی بر احتمال بازگرداندن سفیر و قطع رابطه دیپلماتیک با امارات، ارتباط مستقیمی به پرونده فلسطین و توافق اخیر ندارد و مدت‌هاست که در خط آنکارا – ابوظبی، تنش به اوج رسیده است.

از ضیافت یمامه تا لیبی

3 سال پیش و در ضیافت قصر یمامه عربستان سعودی، دونالد ترامپ و داماد او کوشنر در برابر ولیعهد خام و ذوق زده عربستان سعودی و پدرش ملک سلمان، تاکتیکی به کار بستند که بر بسیاری از روابط کشورهای عربی تاثیر گذاشت. تاکتیک آنها، برجسته کردن نقش مصر و امارات به عنوان دو بازوی عربستان و آمریکا در منطقه، در رده دوم قرار دادن اردن، مراکش و بحرین و بی‌اعتنایی به نقش ترکیه بود.

کشور ترکیه ,

از آن زمان تاکنون، همواره شاهد تعامل و ارتباط مداومی بین محمد بن زاید، محمد بن سلمان و عبدالفتاح السیسی بوده‌ایم که البته همیشه به نفع آمریکا و اسراییل و به ضرر جهان اسلام تمام شده است. اما در این میان، این محمد بن زاید بوده که نشان داده از ولیعهد عربستان بلندپروازتر و از ژنرال سیسی جسورتر است.

او نه مانند محمد بن سلمان در اوج ناشی‌گری، برای از میان برداشتن مخالفی همچون خاشقجی، تیم ترور به کنسولگری استانبول می‌فرستد و نه حاضر است به اندازه سیسی در میدان لیبی، رو بازی کند.

آکپارتی و محمد بن زاید

مبنای تحلیل‌های سیاسی و فکری حزب عدالت و توسعه ترکیه در مورد ولیعهد امارات متحده عربی، در چند بند مهم خلاصه می‌شود:

1.محمد بن زاید، دشمن شماره 1 جنبش اخوان المسلمین است و همواره در راستای تضعیف آنان گام بر می‌دارد.

2.محمد بن زاید، پس از حمله 11 سپتامبر، به طور جدی به بازوی امنیتی اطلاعاتی غرب در منطقه تبدیل شده و به دنبال این است که تحت لوای مبارزه با ترور، تمام جنبش‌های اسلامی را تضعیف کند.

3.مدل توسعه منهای دین، اصلی‌ترین تز سیاسی و اقتصادی بن زاید است و با توسل به این رویکرد، به دنبال آن است که امارات را به سنگاپور، هنگ کنگ یا نیویورک منطقه تبدیل کند و در این مسیر، به شدت با مدل دموکراسی محافظه‌کار ترکیه مخالف است و آن را به عنوان رقیب خود می‌بیند.

همچنین موضع نگرش شخصی بن زاید به اردوغان نیز موضوع مهمی است که برای سران آکپارتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. پروفسور چنگیز تومار از اساتید دانشگاه احمد یسوی ترکیه بر این باور است که محد بن زاید، محبوبیت اردوغان در کشورهای غربی را برنمی‌تابد و به دنبال مخدوش کردن این تصویر است.

اصلی‌ترین نقاط اختلاف

در اثنای دورانی که ترکیه نیز از آن به عنوان بهار عربی نام می‌برد، اتاق فکر حزب عدالت و توسعه به دنبال صدور فکر سیاسی و تکثیر الگوی سیاسی – اقتصادی آکپارتی در کشورهای عربی بود و تلاش آنکارا در تونس و مصر از چشم محمد بن زاید دور نماند و تا جایی که توانست، پادزهرهای لازم را برای مقابله با دوستان ترکیه تولید کرد.

امارات متحده عربی در پرونده‌های مهمی همچون فلسطین، سوریه، مصر، تونس و اخیراً لیبی، همواره با ترکیه تضاد منافع داشته و در پشت پرده به دنبال اقدامات ضدامنیتی و اطلاعاتی علیه ترکیه بوده است.

سران حزب حاکم ترکیه بر این باورند که امارات، برای سقوط دولت اردوغان بیش از 3 میلیارد دلار هزینه کرده و در جریان کودتای نافرجام سال 2016 میلادی نیز بر اساس اطلاعات لو رفته از یوسف العتیبه سفیر امارات در واشنگتن، ابوظبی حامی فتح الله گولن بوده و خود را مهیا کرده بود تا در صورت پیروزی کودتاگران، از آنان حمایت کند.

همچنین باید به اهمیت این موضوع اشاره کرد که تلاش برای تحریم و نابودی تدریجی قطر، یکی دیگر از مهم‌ترین نقاط تنش بین ترکیه و امارات متحده عربی است.

محمد بن زاید در کنار محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی، در جستجوی راهی برای درهم کوبیدن اراده قطر و تبدیل آن به یک کشور تحت امر دو ولیعهد مزبور بود. این در حالی است که قطر برای ترکیه، یک کانون استراتژیک است که به واسطه آن، موضوعات مهمی همچون تداوم حمایت مالی – سیاسی از اخوان السملمین در منطقه تحقق پیدا میکند، حضور نظامی ترکیه در خلیج فارس تضمین میشود و شاید از همه مهمتر این که، با سرمایه‌های کلان و فاینانس قطری، اقتصاد ترکیه رونق بیشتری پیدا می‌کند.

آنکارا در برابر یک مثلث

ژنرال عبدالفتاح السیسی، محمد بن زاید و محمد بن سلمان، سه بازوی قدرتمند مصر، امارات و عربستان، هر سه علاوه بر عرب بودن و اشتراک نظر در مورد ضرورت مقابله با قدرت گرفتن جریان اخوانی، در نقطه مخالفت با ترکیه و اردوغان نیز، همراه و هم مسیر هستند و واقعیت این است که اگر چه تیم اردوغان توانسته در بخشی از منطقه، آفریقا و آسیای میانه صاحب نفوذ شود اما حالا در برابر این مثلث، با دشواری‌های خاصی روبروست.

کشور ترکیه ,

ترکیه در پرونده‌های سوریه و عراق، تلاش می‌کند از ظرفیت ترکمان‌ها و اخوانی‌ها بهره ببرد، در خلیج فارس از همکاری مالی و سیاسی قطر استفاده کند و در آفریقا نیز امکانات با واسطه خود را به کار ببندد.

اگر چه ترکیه در این مسیر، از نیروی نظامی و امکان مهمی همچون رصد هوایی برخوردار است اما در برابر قدرت مالی دلارهای نفتی دو محمد، با تنگنا و مشکلات خاصی روبروست. شاید به همین خاطر است که اردوغان، همزمان با موضع‌گیری علیه امارات، برای مذاکره، چراغ سبزی به مصر نشان داد تا دست کم یک ضلع از مثلث، علیه آنکارا موضع نگیرد.

با توجه به موارد مهمی که به آنها اشاره شد، دلایل فراوانی برای تداوم تنش و اختلاف جدی بین ترکیه و امارات متحده عربی وجود دارد و نمی‌توان انتظار داشت که موانع موجود بر سر راه روابط  آنکارا – ابوظبی، در میان مدت از میان برداشته شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 42
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 15
 • IR ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  73 58
  ترکیه در اسراییل، تل آویو سفارت خانه رسمی داره. روابط گسترده تجاری و نظامی با اسراییل داره بعد با وقاحت تمام به امارات انتقاد میکننه که چرا با اسراییل رابطه رسمی داری!!
  • IR ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
   5 7
   به ما چه
 • جوجه تیغی بدنساز NL ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  38 32
  حکایت کسیه که خدای رابطه نامشروعه، بعد به اونکه صیغه شده میگه: اففف بر تو! تو خودت تا خرخره تو روابط نامشروعی با اسرائیل عردوغان بدبخت، ادا درنیار ماس ما
  • IR ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
   0 0
   تیغی بدن ساز جوجه
  • FR ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
   0 0
   واسه ما = برای ما - ماس دیگه چیه؟
  • IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
   3 1
   وضع کار تو آمریکای ابر قدرت!! اینقدر خرابه که از صبح تا شب جلوی کامپیوتر نشستی و نظر میدی؟
 • IR ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  35 20
  همین الآن سفارتخونتو در تل آویو ببند و سفیر اسرائیل را از ترکیه اخراج کن وگرنه دهنتو ببند
 • IR ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  30 24
  ترکیه خودش همه جوره با اسرائیل در ارتباطه. فقط قمپز در میکنه که چند نفر ساده رو فریب بده
 • GB ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  31 31
  اردوغان هارت و پورت زیاد میکنه، فقط جرات حمله به نواحی مرزی کشورهای جنگ زده مثل سوریه و عراق رو داره وگرنه اوائل جنگ داخلی‌ سوریه، همین سوریه ۲ تا از جنگنده‌های ترکیه رو زد ولی‌ ترکیه جرات جواب دادن نداشت.
  • IR ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
   9 38
   همون اسد رو با شما شخم زد تو ادلب. خواب بودی؟؟؟؟!!!!
  • IR ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
   7 8
   ۲۲:۲۰ عجب رویی دارید نصف ادلب از دست دادید سراقب هم که شکست سختی خوردید باز هارت پورت میکنید
 • NL ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  19 33
  بشار جسد داره با خلیفه کفتار همکاری میکنه. حتی برای خلیفه کفتار نیروی نظامی هم فرستاد که چندی از نفراتشون هم قبلا داعشی بودن. حتی خلیفه کفتار تو سوریه سفارت داره. صهیونیست داره از خلیفه کفتار حمایت میکنه. این یعنی چی موضع ایران چیه این وسط. حزب الله، فاطمیون، گروه های تروریستی کرد و... همه دارن با ترکیه مبارزه میکنن. ادلب مهم تر از قدس شده؟ یه جای کار میلنگه بعضیا دارن ادای مسلمون ها رو در میارن. ارتش جمهوری آذربایجان سال های گذشته تونست تو درگیری قره باغ اشغالی کمی پیشروی کنه، جالبه که تو مناطق تحت اشغال ارمنی ها خمپاره و آر پی جی ایرانی کشف شد. واقعا مسخرس، مسلمان میره با کمونیست هم نشین میشه.
  • امیر IR ۲۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
   31 15
   بوزگوردها از داعش حمایت و نفت سوریه و عراق قاچاق میکند تجهیزات نظامی به تروریستها میدن ترانزیت و لجستیک و آموزش تروریستها بر عهده دارند دخل گروه تروریستی ترکی در سوریه همه جوره حمایت میکند ادا اسلام در میارن فتنه که اردوغان برپا کرده از خنجر امارات بیشتر نباشد کمتر نیست
  • جلال IR ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
   29 12
   سفارت رژیم صهیونیستی توی ترکیه هست اون وقت میگه به امارات نداشته باش.روباه مکار اردوخان.ادعای اسلامشون چقد بالاست
  • IR ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
   4 4
   دوکلامم از پژاک‌ محل
 • رضا IR ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  34 24
  ترکیه همان روباه خاورمیانه است نقشی که انگلیس بهش دادند
 • بی نام IR ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  28 11
  ترکیه سفارت رسمی داره پس خودش هم قطع رابطه کنه
 • IR ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  20 22
  چون فلسطینی ها زین پس بجای هواپیمایی ترکیه و فرودگاه استانبول از مسیر دبی و پرواز امارات استفاده میکنن . ترکیه منافق دردش اومده
  • FR ۲۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
   0 0
   واقعاً تحلیلت آبکی بود. امارات با اسرائیل رابطه بیشتری دارد تا ترکیه با اسرائیل. مردم فلسطین حالشون از امارات بهم میخوره. قرارداد اخیر را فراموش کردی؟
 • IR ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  14 23
  خبر انهدام اف۱۶ های ترکیه توسط میگ۲۹ های ناشناس در لیبی درسته مشرق ؟ دو ساعت پیش منتشر شد
 • آزاد RO ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  24 9
  در ترکیه همه چیز وجود داره به جز اسلام و راستی
  • شیعه IR ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
   0 0
   پس چرا ایران از مسلمانان چین حمایت نمیکنه چرا از شیعیان اذربایجان مقابل ارمنستان حمایت نمیکنه و چرا های دیگه مگه خون فلسطینی ها رنگین تر از بقیه مسلمانان است اگه قضاوت میکنید باید حداقل به قول مولایمان حضرت علی ازاد مرد باشی
  • FR ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
   0 0
   خدا پدرت را بیامرزه. در ترکیه قدم به قدم کاباره و میکده و کازینو هست، بعدش ادای مسلمان هم درمیاره.
 • ایرانی IR ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  16 9
  خدامسلمانها راازشراین منافق سفاک گرگ روباه نجات دهد ضربه ای که این پدرخوانده تروریسم کور به کل اسلام زده شاید درمان نشود مایه شرمساری خاورمیانه است 40درصد ترکیه بکجای این قمارباز ل بسته اند؟
  • IR ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
   3 2
   بله خوب بقول خودت اون چهل درصد کورن و فقط تو با چشمهای باباقوریت داری میبینی
 • IR ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  12 1
  ترکیه با بان اعراب شامل عربستان امارات یمن در لیبی مستقیم وارد جنگی فرسایشی شده اند در گیری ایندوعملاتضعیف هر دو را رقم خواهد زد وبه نفع ایران است اما اتحاد با اسراییل عملا هیچ منافعی برای امارات ندار ،امارات توقع دارد سرمایه گذاران اسراییلی به دبی سرازیر شوند وامارات تبدیل به سنگاپور وهنگ کنگ حدید شود ولی اسراییل فقط بل برگ اعراب بازی میکند وفقط این اتحاد به نفع اسراییل وترامپ در انتخابات است
 • حق گو IR ۲۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  12 40
  یاشاسین ترکیه که خار چشم خیلی هاست
  • IR ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
   23 6
   خدا خوارش کرده با سفارت اسراییلش
  • IR ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
   20 8
   خوار هست واقعا این ترکیه
 • IR ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  7 14
  همین چند روز قبل امارات به سازمان ملل بر علیه ایران نامه نوشته متاسفانه ایرانی جماعت دوست رو دشمن و دشمن رو دوست میدونه همینه تو این وضعیم
  • FR ۲۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
   0 0
   سیاست میگه دشمن نیرومند باید نیروی خود را بر سر دشمن من خالی کند. حالا گرفتی چی شد؟
  • IR ۰۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
   1 1
   بله تو حماقت دست همرو از پشت بستیم اونوقت توهم اینو زدیم که چشم سوممونم فعال شده :))))
 • علی IR ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  0 0
  مشرق نیوز واقعا خوب فتنه می‌ندازی ، بین فارس و عرب ، بین ترک و عرب ، بین کرد و عرب ، و الی غیر ای جماعت مسلمان تاکی بین همدیگه فتنه تاکی دعوا کی به حرفپیامبر رو می‌آورید که اتحاد و وحدت داشته باشین
 • م.ح IR ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
  0 0
  اردوغان برای پول و منافع ملی هر کاری میکنه .حتی اگه باشه معامله با داعش ، رابطه با اسراییل، جنگ با یونان و ....
 • IR ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
  3 3
  رابطه ترکیه و رژیم صهیونیستی به قبل از زمان تولد اردوغان برمی گرده ولی برخلاف نظر شما کشورهای عربی حتی اگر همگی متحد بشوند بدون کمک روسیه و یا آمریکا حریف ترکیه نمی شوند حالا امارات که هیچ نمی شود جنگ را فقط با تجهیزات پیشرفته نمی شود برد مرد جنگی و استراتزی هم لازم است که اینها را امارات 500 سال دیگه هم نخواهد داشت
 • IR ۰۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
  2 2
  هردو جریان باطل هستند ولی اخوانی ها شجاع تر از نفرات بن سلمان و بن زاید و سیسی هستند تو لیبی که این طور بوده
 • IR ۰۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
  1 2
  Wow..مشرق توهم اینچیزا حالیت میشه ؟؟ پس چرا خیلی وقتا همراه پانتورکها و تورچیه پرستها زوزه میکشی؟؟ فازت چیه؟ what the phase???
  • IR ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۷
   1 1
   تو پژاکی روده درازی نکنی نمیگن لالی نوکر بی جیره و مواجب آمریکا و اسرائیل تو کجا و کنایه به مشرق کجا
  • IR ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۷
   0 0
   حتی پاچه خواریتان برای مشرق هم حال بهمزنه بوزگورداخ قاتل متوهم
 • NL ۰۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
  0 2
  ترکیه از جمهوری اسلامی می ترسه واسه همین فیلم بازی می کنه که یه وقت سربازان گمنام در ترکیه رژیم رو عوض نکنن
  • IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
   6 3
   ارتش ترکیه پنجمین ارتش دنیا و دومین ارتش ناتو می‌باشد حالا تصور کن بیاد از ایران که چند تا اسلحه پوسیده داره بترسه واقعا تو توهمی فارس فاشیست
 • IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
  7 2
  منظور از این مقاله این است که فقط ما باید در کنار و یار و یاور مردم فلسطین باشیم و حمایت ترکیه از فلسطین را بر نمی تابیم..

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس