کد خبر 1106130
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۱
مالیات خریداران سکه در سال 98 تعیین شد

رئیس کل سازمان امور مالیاتی مالیات خریداران سکه در سال ۹۸ را تعیین کرد.

به گزارش مشرق، امید علی پارسا رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور نحوه اخذ مالیات از خریداران سکه در سال ۹۸ را تعیین کرد.

بیشتر بخوانید:

طرح مجلس برای اخذ مالیات از سکه، ارز و سهام کلید خورد+سند

در متن این بخشنامه آمده است: با توجه به مفاد مواد (۱) و (۹۳) قانون مالیاتهای مفہ اصلاحی مصوب ۱۳۹۴/۴/۳۱ و بنا به اختیار حاصل از تبصره ماده (۱۰۰) قانون مذکور و به منظور تکریم مودیان و تسهیل وصول مالیات عملکرد سال ۱۳۹۸ دریافت کنندگان سکه تمام بهار آزادی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مقرر می‌دارد:

۱- مشمولین مالیات مقطوع و تکالیف آنها

۱-۱- تمامی اشخاص حقیقی خریدار سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که در سال ۱۳۹۸ به دریافت حداکثر (۱۸۵) قطعه سکه اقدام نموده مشمول مالیات مقطوع موضوع این دستور العمل می باشند.

این گروه از خریداران سکه از نگهداری اسناد و مدارک موضوع قانون صدرالاشاره و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف می باشد. بدیهی است با استناد قسمت اخیر تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیاتهای مستقیم اصلاحیه ۱۳۹۴/۰۴/۳۱ مالیات اشخاص موضوع این بند که اظهار نامه مالیاتی خود را در موعد مقرر تسلیم نمایند بر اساس رسیدگی به اسناد و مدارک ارائه شده تعیین خواهد شد.

۱-۲- مهلت پرداخت مالیات موضوع این دستورالعمل حداکثر تا پایان مردادماه سال ۱۳۹۹ می باشد خریداران مذکور مکلفند با مراجعه به سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی http://tax.gov.ir نسبت به پرداخت مطالبات متعلق به شرح بند (۲) این دستورالعمل اقدام نمایند. پرداخت مالیات بعد از سررسید تعیین شده موجب تعلق جریمه دیرکرد موضوع ماده ۱۹۰ قانون مالیات های مستقیم خواهد شد.

میزان مالیات مقطوع قابل پرداخت اشخاص حقیقی دریافت کننده سکه براساس تعداد سکه تحویلی طی سال ۱۳۹۸

۲-۱- تا ۱۰ سکه مشمول مالیات نمی باشد 

۲-۲- نسبت به مازاد ۱۰ سکه تا ۳۰ که به ازای هر قطعه سکه ۲.۰۰۰.۰۰۰ ریال مالیات مقطوع

۲-۳- نسبت به مازاد ۳۰ سکه تا ۵۰ عدد سکه به ازای هر قطعه سکه ۵.۲۰۰.۰۰۰ ریال مالیات مقطوع

۲-۴- نسبت به مازاد ۵۰ قطعه سکه تا ۱۸۵ عدد سکه به ازای هر قطعه سکه ۶.۵۰۰.۰۰۰ ریال مالیات مقطوع

۳- سایر موارد

۳-۱- در خصوص اشخاصی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به صورت کامل تا پایان مردادماه سال ۱۳۹۹ ندارند، مالیات مقطوع تعیین شده حداکثر چهار ماه به صورت مساوی تقسیط می‌شود.

۳-۲- اشخاصی که در سال ۱۳۹۸ نسبت به دریافت بیش از (۱۸۵) قطعه سکه از بانک مرکزی اقدام نموده و همچنین صاحبان مشاغلی که حسب سوابق پرونده با مجوز صادره از سوی مراجع ذیربط به شغل مرتبط با خرید و فروش سکه اشتغال دارند مشمول این دستورالعمل نبوده و مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات متعلق در موعد مقرر پایان مردادماه ۱۳۹۹ می‌باشند.

۳-۳- از آنجا که مطابق حکم تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیاتهای مستقیم اصلاحی مصوب ۱۳۹۴/۴/۳۱ مالیات مقطوع تعیین شده مطابق بند (۲) این دستورالعمل در صورت عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر، قطعی و وفق مقررات قابل وصول می باشد لذا اوراق قطعی تمامی مشمولین موضوع بند (۱) این دستورالعمل، یک ماه پس از سررسید پرداخت مالیات صادر و به مودیان ذیربط ابلاغ خواهد شد.

۳-۴- آن دسته از مشمولین این دستورالعمل که به مالیات قطعی شده اعتراض داشته باشند اعتراض آنها برابر مقررات در هیأت حل اختلاف مالیاتی موضوع تبصره یک ماده (۲۱۶) قانون مالیاتهای مستقیم اصلاحی مصوب ۱۳۹۴/۰۴/۳۱ قابل رسیدگی خواهد بود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
  5 1
  سلام چرا مالیات از خریداران دلار صورت نمی گیرد که دلال دلار در بازار حذف شود
  • IR ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
   0 0
   قابل شناسایی نیستن چون
 • IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
  3 3
  باید مالیات سکه رو از اینهم بیشتر میکردین برای هرقطعه یک میلیون این محتکران سکه باعث شدند سکه بشه 10 میلیون و دادگاههای مهریه هم شلوغه باید پدر این محتکران سکه رو دراورد که باعث فروپاشی خانواده ها شدند و گرانی سکه باعث تحریک زنها شده
 • بازنشسته IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
  3 2
  سلام باز م این مالیات کمه باید افزایش بدین
 • IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
  1 2
  روی شاه رو با مالیات گرفتناتون دارید سفید میکنید.
 • ناشناس IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
  2 2
  درود و وقت بخیر ----باید مالیات خیلی خیلی بیشتری وضع میکردین تو هرسکه نزدیک 9 میلیون سود میکنند مثلا مالیات برای هر قطعه سکه یک میلیون تومن تعیین میشد .
 • داود IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
  1 2
  سلام && میگم در برابر سود سرشار 7-8 میلیونی 400 هزار تومان مالیات چیزی نیس که!!!!!!
 • ناشناس IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
  3 2
  نرخ مالیاتها کمه
 • عبدالله مومن IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
  3 0
  چرا باید در کشور. شغلی به عنوان دلارخری و دلارفروشی وجود داشته باشد؟
 • حسین IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
  0 1
  دزدها به بهشت نمیروند
  • IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
   0 0
   منفی اشتباهی
 • IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
  2 0
  از دلالن در هر زمینه ماشین - خانه - سکه - میوه - برنج مالیات بگیرید نمیشه یک شب میلیاردها تومن به جیب بزنند
 • IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
  0 0
  همش دزدی
 • IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
  0 0
  پس بالای 185 سکه چی؟؟؟
 • IR ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
  0 0
  مسخره است. اولا زمان فروش اعلام نکردند وگرنه چه بس بیشتر مردم از بازار آزاد میخریدند. همچنین امثال من که برای دیگران به نام خودم خریدند اینکار رو نمیکردند. همچنین خیلیها بجای سکه میرفتن خونه یا طلا میخریدند. کلا کسی حق نداره با یک شرایطی که مردم فکر میکنند معامله کنه دو سال بعد شرایط جدید اعلام کنه.
 • عباس GB ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
  0 0
  قانون باید شفاف وساده وهمگانی باشد ، این قانون من درآوردی که اعلام کردند فقط از یک مغز مریض برمیاد ،چون اولا تمام چیزها ازجمله مسکن، خودرو ، لوازم خانگی همه چندبرابر شده چرا از آنها مالیات نمی گیرند ، ا طرفی وقتی ارزش پول ملی ظرف سی ما گذشته یک پنجم شده تقصیر مردمه که بر نابودنشدن دارایی شان چیزی خریدند یا مسئولینه ، در پایان قانونی که باچنین سرعتی اعلام میشه حتما برای سرکیسه کردن مردمه ولا غیر
 • IR ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
  0 0
  خونه کمتر گرون شده؟ اونایی که سرمایشون خونه است حاضرن رشد قیمتش رو مالیات بدن؟ اونایی که ماشین خارجی دارند و قیمتهاش دلاری رفته بالا چطور؟ مالیات میدن؟ اگر روز اول اعلام میکردید باز هم مردم میخریدند یا میرفتن بازار آزاد مقداری گرانتر میخریدند؟ یا ...
 • SE ۰۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
  0 0
  اصلا چرا سکه در بازار فروخته میشود در دنیای پیشرفته مردم سرمایه گذاری طلا را در بورس انجام میدهند و سود حاصل از فروش سفته طلا شامل مالیات ۲۰ تا ۳۰ درصدی میشود خلاص. خرید و فروش فیزیکی اصلا نباید صورت بگیرد. البته تزیین الان طلا اشکال ندارد.
 • IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
  1 0
  یه سرگرمی بهتر برای مردم درست کنید
 • محمد IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
  0 0
  امیدوارم خزانه رو که پر کردید حیف و میل نکنید. البته فقط امیدوارم و از شما بعیده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس