آخرین توده یخی دست نخورده کانادا ذوب شد

آخرین توده یخی دست نخورده کانادا واقع در نواحی نزدیک به قطب شمال نیز ذوب شد و این امر به شکل‌گیری یک کوه یخ در ابعاد محله منهتن نیویورک انجامیده است.

به گزارش مشرق به نقل از بیزینس اینسایدر، تقریباً نیمی از آخرین توده یخی بزرگ کانادا بعد از ذوب شدن از سرزمین اصلی جدا شده و وارد اقیانوس شده است.

بررسی تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که این توده در حال حاضر در قالب دو کوه یخ در حال حرکت است که ابعاد یکی از آنها به اندازه محله منهتن است.

دانشمندان می‌گویند این پدیده ناشی از گرمایش زمین و افزایش دمای مناطق قطبی در مقایسه با سال‌های گذشته است. توده‌های یخی ذوب شده و در حال حرکت ۴۰۰۰ سال قدمت داشته‌اند و با تداوم حرکت در آب‌های اقیانوس ممکن است به قطعات بیشتری تقسیم شوند.

بررسی‌های دانشمندان کانادایی نشان می‌دهد دمای هوای شمال کانادا و قطب شمال در تابستان امسال ۹ درجه فارنهایت بیشتر از متوسط دمای این منطقه از سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۰ بوده است. توده یخ یادشده که میلن نام دارد، در جزیره السمیر و در نوناووت کانادا واقع بوده است.

بر مبنای تصاویر ماهواره‌ای ۴۳ درصد کل این توده یخی شکسته شده و از سرزمین اصلی جدا شده است و ضخامت آن فعلاً به ۸۰ متر می‌رسد. تاریخ این رویداد ۳۰ یا ۳۱ جولای بوده است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس