کد خبر 1103946
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۰
روحانی نمایه

گمانه زنیهای مختلفی در خصوص خبر رئیس جمهور از طرحی که "یک گشایش اقتصادی در کشور ایجاد می‌کند" مطرح شده است. برخی محافل از احتمال عرضه اوراق سلف نفتی در بورس خبر می‌دهند.

به گزارش مشرق، رئیس جمهور چند روز قبل اعلام کرده بود،‌"در هفته آینده قرار است گشایشی از لحاظ اقتصادی در کشور به وجود بیاید و دست دولت مقداری باز می‌شود.»

حسن روحانی بر گشایشی تاکید کرده که دست دولت را باز می‌کند، از سوی دیگر رئیس مجلس، بر گشایشی تاکید می‌کند که بازار پول و ارز را سامان می‌دهد. پس این تحول احتمالا قرار است تغییری در حوزه سیاست‌های پولی و مالی باشد.

اما بعد از رئیس جمهور و رئیس مجلس حالا مشاور روحانی جزئیات بیشتری از خبر گشایش اقتصادی هفته آینده داده‌ است، حسام‌الدین آشنا گفته "قبل از هر تصمیم اقتصادی شخصی یک هفته صبر کنید".

بیشتر بخوانید:

در ابتدا در شبکه های اجتماعی با محوریت  برخی بازرگانان گمانه زنی هایی در خصوص تغییراتی در حوزه مسائل مربوط به fatf مطرح شد که این موضوع از سوی معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور  رد شد. به گفته وی خبر مهم اقتصادی که رئیس جمهور از آن سخن می‌گوید، درباره لوایح مرتبط با fatf نیست.

اما پیگیریها نشان میدهد،  احتمالا خبر خوش آقای روحانی، مربوط به  انتشار اوراق سلف نفت باشد.

بر این اساس  نفت خام ایران بصورت بشکه‌ای در بازار سرمایه عرضه خواهد شد،  در این صورت عموم مردم میتوانند  بصورت بشکه‌ای نفت تولیدی پالایشگاههای ایران را  خریداری کنند. از سوی دیگر با توجه به ماهیت اوراق سلف نفت خریداری شده مانند  سهام معامله  خواهد شد. کارشناسان اقتصادی معتقدند، منابع حاصل از عرضه نفت در بورس  صرف  احیای ساخت‌های نفتی-پالایشی و  احتمالا بر طرف کردن جبران کسری بودجه خواهد شد. در واقع این روش یک نوع تامین سرمایه برای زیرساخت‌ها محسوب خواهد شد و جذب نقدینگی مناسبی در پی خواهد داشت. 

همچنین برخی موضوع تضمین بازخرید این اوراق از سوی صندوق توسعه ملی در زمان سر رسید را مطرح کرده‌اند.

کارشناسان اقتصادی  معتقدند گشایش اقتصادی اثرگذار نمی‌تواند ظرف یک هفته رخ دهد. از سوی دیگر در صورت تضمین خرید این اوراق از سوی صندوق توسعه ملی با نرخ مشخص نفت و ارز در زمان سررسید بایستی موانع صادرات نفت خام کشور بر طرف شده باشد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • روزبه IR ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  9 0
  احتمالا ایران به عضویت رسمی پیمان شانگهای دربیاد
  • عبدالله مومن IR ۰۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
   3 0
   ما را به خیر تو امیدی نیست. فقط شر مرسان
 • US ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  18 1
  لابد میخواد یکی دیگر از درهای جنهم را با خنده بروی مردم بگشاید
 • IR ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  13 0
  خدا بخیر بگذرونه ،معلوم نیست این بار چه خوابی برا زدن جیب مردم کشیده.
 • وطن دوست IR ۲۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  12 6
  محضرمبارک رهبرمحبوب ملت ایران رییس محترم مجلس شورای اسلامی آقای رییسی ریس قوه قضاییه شما را بخدا قسم میدهم بررسی نمایید اگر بناست دولت بی کفایت تدبیر وامید طرح خود را بر اساس دزدیدن از جیب مردم نجیب ومظلوم گشایش اقتصادی ایجاد کندنگذارید دوباره مردم را بازی دهند برای نمونه شما میدانید وزارت نیرو در سال جدید هزینه برق را ۱۵۰ درصدافزایش داده است؟ شما میدانید از این افزایش نرخ ارز که به تبع آن باعث گرانی همه چیز شده است توسط دولت وبرای تامین بوجه حقیقی وحقوقی آنهاست؟ آهای آقایان ما باید چکارکنیم که این دولت در آخرکارمانند این ۷سال هیچ گشایشی برای ما ایجاد نکنند!! ترا بخدا نگذارید وضعیت مرد بدتر از این شود هروقت که دولت دم از گشایش میزند حتما طرح جدیدی برای برداشت از جیب مردم را دارد خدامیداند که مصرف برق ما نسبت به سال گذشته نه تنها بیشترنشده بلکه کمترهم شده است ولی قبض برق سه برابر آمده است. بابا این دولت میخواهد مردم را به جایی برساند که با خیال خام خود با آمدن بایدین دمکرات دوباره دست خود را بسوی کدخدا دراز کنند ترا بخدا گول شعارهای روحانی رانخورید.
 • IR ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  3 0
  خب اینجور نقدینگی کاهش پیدا میکنه, کسری بودجه تامین میشه و وقت خریده میشه تا روند صادرات نفت عادی بشه. طرح خوبیه
 • سلام IR ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  10 0
  به این آقا بگویید حرف نزنه بهتره . خدارا برآن بنده بخشایش است که خلق از وجودش در اسایش است .
 • محمدایوب IR ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  7 0
  مارابه خیرتوامیدی نیست شر مرسان به قول اون هنرپیشه زن سیما که مسن هست توجیب مارا نزن بسته اقتصادی پیش کشت هروقت افاضه فرمودی جزگرانی بلبشو چیز دیگری نداشته
 • US ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  9 0
  تو را به ما خیری نیست شر مرسان
 • ناامید DE ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  4 0
  اف ای ...یعنی تحریم بیشتر و ...
 • محمد IR ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  8 0
  وقتی این از گشایش حرف میزنه چهار ستون بدنم می لرزه. اینقدر که ماشالله خوش قول بوده. اینقدر که برا ما قپی اومده.
 • IR ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  0 0
  مام علی (ع) می فرماید: از دوستی با دروغگو بپرهیز زیرا دروغگو چون سراب است که دور را به تو نزدیک و نزدیک را به تو دور می نمایاند.
 • IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  0 0
  مگه برجام همه مشکلات اقتصادی رو حل نکرد؟
 • IR ۰۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  2 0
  نفت رو پیش فروش کنه به مردم قرضهای خودش رو بده دولت بعدی چی میمونه براش
 • IR ۰۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  2 0
  خدا بهمون رحم کنه ، هر وقتی این حسنی میگه خبری در راه است مردم گرفتار تر میشن ، احتمالا کلیدش ...
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  0 0
  پهپاد پست نباشه هر چی بود گشایش است
 • ایکس IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  0 0
  مردم تلاش کنن که ما موفق بشیم
 • هومن IR ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  0 0
  آقای روحانی من میخوام یک خدا قوتی به شما بدهم بخاطر اینهمه چاپ اسکناس بی پشتوانه و ناصحیح وتورم نجومی کارهای اشتباه شما باعث شد 90 درصد مردم فقیر شوند پریدا تقریبا6 میلیونی 90 میلیون شود خانه دار شدن مردم را قرن ها عقب انداختید باعث شدید مردم از فرط گرانی امیدشان را از دست بدهند همه به خاطر تدبیر های غلط شما، شما تا تونستید خون این مردم مظلوم را در شیشه ریختدید همین مردم یک روز براتون جبران خواهند کرد!
 • IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  0 0
  سلام مردم چطور اعتماد کنند که با گذراندن یک قانون سودشان و پولشان به هوا نمی رود و مانند جریان فروش سکه، دولت با مشاهده سود قابل ملاحظه خریداران اوراق آن را مشمول مالیات یا هر کلک دیگری نمیکند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس