گفتگو|ایزدی: خروج برایان هوک از دولت ترامپ بیانگر شکست سیاست فشار حداکثری علیه ایران است

یک کارشناس مسائل آمریکا گفت: اگر دولت آمریکا در این دو سال توفیقی در پیاده سازی سیاست فشار حداکثری علیه ایران داشت، بدون شک برایان هوک از سمتش اخراج نمی شد.

به گزارش مشرق، فواد ایزدی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل آمریکا درباره  استعفای برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت: هنوز معلوم نیست که آقای هوک اخراج شده یا استعفا کرده که این مسئله در روزهای آینده مشخص خواهد شد ولی از آنجا که  هوک به عنوان مسئول گروه اقدام ایران، وظیفه ایجاد هماهنگی بین نهادهای مختلف دولت آمریکا که در حوزه ایران کار می کنند را داشت،  خروج او از دولت ترامپ نشان دهنده شکست سیاست فشار حداکثری علیه ایران است.

وی افزود: در شرایطی که  سه ماه بیشتر به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پنج ماه به پایان دوره ترامپ باقی نمانده، استعفای فردی که از ابتدای کارزار فشار حداکثری علیه ایران، مسئولیت میز ایران را برعهده داشته، نشان دهنده این است که دولت آمریکا در این دو سال به هیچ یک از اهداف خود در قبال ایران دست پیدا نکرده است. چراکه اگر موفقیتی در این باره کسب کرده بود، دلیلی نداشت که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری چنین تغییر و تحولاتی در بدنه دولت ایجاد کند. به ویژه اینکه برایان هوک مسئول مستقیم در حوزه تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران نیز که مهر ماه سال جاری به اتمام می رسد، بوده است. در حقیقت خروج وی از دولت آمریکا این پروژه را نیز با چالش های جدی مواجه خواهد کرد.

بیشتر بخوانید

واکنش شمخانی به استعفای هوک

پامپئو خبر استعفای برایان هوک را تأیید کرد

ایزدی درباره الیوت آبرامز که جایگزین هوک شده است، گفت: نکته جالب توجه درباره جانشین برایان هوک این است که وی علاوه بر  نمایندگی ویژه آمریکا در امور ونزوئلا، باید همزمان مسئولیت میز ایران در وزارت خارجه آمریکا را نیز بر عهده داشته باشد. این در حالی است که آبرامز در این سالها در انجام کارویژه خود که سرنگونی دولت ونزوئلا بوده، توفیقی نداشته است و سوال اینجاست که فردی که قادر به سرنگونی دولت ونزوئلا که در بحث ثبات دولت و حکومت قابل قیاس با  جمهوری اسلامی نیست، نشده،  چطور می خواهد سیاست فشار حداکثری علیه ایران را مدیریت کند.

این کارشناس مسائل آمریکا ادامه داد: بنابراین انتخاب آبرامز به عنوان مسئول ویژه دولت آمریکا در امور ایران، خود نشاندهنده نوعی شکست در قبال ایران است. البته به هم ریختگی و سردگمی مسئله تازه ای در دولت فعلی آمریکا نیست. ولی از آنجا که برایان هوک جزء معدود چهره هایی بود که از ابتدای دولت ترامپ در وزارت خارجه دارای مسئولیت بوده، این مسئله نشان دهنده این است که حتی آن دسته از مسئولینی که تمامی فراز و نشیب های دولت ترامپ در این نزدیک به چهار را تحمل کرده اند نیز توان ادامه همکاری با این دولت را ندارند.

ایزدی در پاسخ به این سوال که آیا خروج هوک از پرونده ایران می تواند بیانگر این مطلب باشد که آمریکا قصد تغییر سیاست خود در قبال ایران را دارد؟ تصریح کرد: طراحان اصلی سیاست فشار حداکثری علیه ایران جان بولتون و پومپئو هستند که علی رغم اخراج بولتون اما هنوز پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا است. بنابراین نمی توان استعفا یا اخراج برایان هوک را در راستای تغییر سیاست آمریکا در قبال ایران ارزیابی کرد.

وی  بیان اینکه خروج هوک از میز ویژه ایران نشان دهنده تلاش مذبوحانه مقامات آمریکا علیه ایران است، گفت: تا زمانی که پمپئو در وزارت خارجه آمریکا مسئولیت دارد، سیاست این کشور در قبال ایران تغییر نخواهد کرد. البته اگر ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آتی شکست بخورد که تیم سیاست خارجی آمریکا کاملا تغییر خواهد کرد اما حتی در صورت موفقیت مجدد ترامپ نیز بعید به نظر می رسد که پمپئو جزو گزینه های وزارت خارجه آمریکا باشد.

این کارشناس مسائل آمریکا همچنین درباره سابقه کاری الیوت آبرامز خاطرنشان کرد: این فرد در سالهای مسئولیت خود در آمریکای لاتین، جنایت های گسترده ای را علیه مردم این منطقه به ویژه در السالوادور، نیکاراگونه و گواتمالا صورت داده و معروف به همکاری برای کشتار جمعیت چند ده هزار نفری در کشورهای آمریکای لاتین است. البته همانطور که عرض کردم با توجه به شکست آبرامز در پروژه سرنگونی دولت ونزوئلا، به نظر نمی رسد که این فرد نیز همانند هوک، توفیقی در سیاست حداکثری علیه کشورمان داشته باشد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  46 7
  قدرت برایان هوک + پمپئو + جان بولتون + ترامپ + جمهوری خواه ها + دموکراتها در براندازی ایران به مراتب کمتر از اصلاحطلبان تحریفگر، عوامفریب و بیت المال خور است /// صد البته که قدرت "الله" و کسانی که اتکا به "الله" دارند بیشتر است
  • CA ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
   8 6
   خدا شفات بده
  • IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
   1 0
   با کی کار داری ؟
 • محمدایوب IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  32 3
  تسلیت به امریکاییهای ساکن ایران (اصلاح طلبان امریکایی) هرچند ترامپ ه عوض شود فرقی نمیکند چون سربازان انها اصلاح طلبان زمانی که حضوردارند مشکل مردم برطرف نخواهد شد
 • IR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  6 8
  با دلار ۲۲۰۰۰ هزارتومانی و سکه دوازده میلیونی واقعا فکر کردی موفق نبوده در کارش !؟
  • رضا IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
   5 4
   منظور ايزدى در موفق نبودن امريكا ، فروپاشى نظامه كه به درستى ميگه محقق نشده !
 • محمد IR ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  14 3
  برایان خوک
 • IR ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  16 5
  جریان تحریف به مراتب از تحریم خطرناکتر است این جریان در قالب افساد طلبان در طول سالهای گذشته آتش بیار این معرکه بودند و تمام گراها و کدها را به دشمن خبیث می دادند و همه امید آنان در ناامیدی از انقلاب و نظام بود .هرکاری که خواستند دربازار ارز،پول،سکه،مسکن،دارو،قاچاق،بانک و......انجام دادند تا به اصطلاح خودشان کمراقتصاد کشور را برای خوش خدمتی به صاحبان و اربابانشان بشکنند حالا هم دوباره درتحریفی دیگر قصد سیاه نمایی اوضاع ووارونه نشان دادن شرایط دارند.بی جهت نیست که حکیم فرزانه انقلاب آنان را از خود تحریم خطرناکتر توصیف فرموددند.
 • DE ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  6 4
  خروج برایان هوک از دولت ترامپ بیانگر شکست سیاست فشار حداکثری اصلاح طلبان علیه حکومت ایران است. زیرا تئوری فشار حداکثری و تحریمهای درد آور دکترین و پیشنهاد اصلاحطلبچی ها بود به رژیم اوباماست برای ساقط کردن دولت احمدینژاد .آن شیرخر خورده و همپالگیهایش در انگلیس کم گرا ندادند. منافقین اول انقلاب چون کار ایران را تمام شده میدیدند (زرشک) تمام ترور ها و کشتن مردم را با افتخار!!!! در سیاهنامه های خود مینوشتند . چون امریکا اصلاح طلبچیها را مطمئن کرده بود که جرج سورس تیرش خطا نمیرود , اصلاحاتچی ها هم مانند منافقین اول انقلاب کار محمود را تمام شده میدانستند لذا باز عمل کردند و با افتخارِ تمام !!!! بسیاری از خیانت های خود را حتی تیتر روزینامه های اجاره ای کردند. لذا به موقع قبل از فرار سران آنها به خارج و پناهنده شدن بایستی سره را از ناسره باز کرد.تا سیه روی شود آنکه در او غش باشد.
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۸
  4 0
  منظورتون از موفق نبوده یعنی چی واقعا ؟؟؟؟؟؟؟ پدر مردم در اومده دیگه ، نکنه انتظارات دیگه ای داشتید ؟ یا نمیفهمید یا خودتون رو به اون راه میزنید .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس