صدرالحسینی

تحلیلگر مسائل غرب آسیا با اشاره به ایجاد آشوب در لبنان توسط مثلث عبری، عربی و آمریکایی در یک سال اخیر تصریح کرد: آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی بیش از همه ذینفع انفجار روز سه‌شنبه در بیروت هستند.

به گزارش مشرق، عصر دیروز (سه‌شنبه) ۱۴ مرداد ماه انفجاری مهیب در بندر بیروت رخ داد که بر اثر آن تعداد زیادی کشته و مجروح شدند، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شب گذشته انفجار بیروت را تأسف آور و نگران کننده خواند و گفت: با اندوه بسیار این حادثه و اخبار آن را دنبال می‌کنیم. از سوی دیگر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه نیز اعلام کرد که ایران همانند همیشه آماده کمک به لبنان است.

بیشتر بخوانید:

بایدن خواستار کمک فوری دولت ترامپ به لبنان شد

*علت حادثه بیروت

در همین خصوص «سید رضا صدرالحسینی» تحلیلگر مسائل غرب آسیا عنوان کرد: انفجار مهیب و بسیار هولناک در بندر بیروت رخ داد و متاسفانه تعداد کثیری از همنوعان ما در این کشور کشته و مجروح شدند.

وی با بیان اینکه حادثه از زوایای مختلف در حال بررسی است که علل آن چه بوده، خاطرنشان کرد: به این نکته رسیدند که ظاهرا محموله نیترات آمونیم که به صورت قاچاق مدتی قبل وارد بیروت شده بود و توسط مسئول مربوطه، پلیس بندر و سازمان اطلاعات لبنان با حکم رسمی و حقوقی دادگاه این محموله توقیف و در انبار نگهداری می‌شد، بر اثر حادثه اتصال برق منفجر شده است.

این کارشناس مسائل منطقه بیان کرد: این انفجار باعث انفجار انبار اصلی شده که بر اثر آن حدود ۵۰ تن مواد منفجر شده که بر اساس آخرین آمار قریب ۷۸ نفر کشته و بیش از چهار هزار نفر زخمی شده‌اند.

*ذینفعان انفجار بیروت

صدرالحسینی افزود: علت حادثه هر چه بوده قطعا از زوایای مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد، ولی آنچه مهم است ذینفعان این حادثه است که با توجه به تحولاتی که در یک سال گذشته در لبنان مشاهده می‌کنیم، برای به هم ریختگی و ایجاد آشوب در این کشور، توسط مثلث عبری، عربی و آمریکایی، در حال حاضر هم بیشترین ذینفعان آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی هستند، به ویژه اینکه در هفته‌های اخیر یکی از ماموران حزب الله لبنان در سوریه به‌واسطه بمباران رژیم صهیونیستی به شهادت رسید و موضوع انتقام سخت حزب‌الله از رژیم صهیونیستی مطرح شد. 

این کارشناس مسائل منطقه عنوان کرد: به نظر می‌رسد در کوتاه‌مدت رژیم صهیونیستی این منفعت را می‌برد که این انتقام به تعویق می‌افتد و به همین خاطر سود خواهد برد. 

وی توضیح داد: رژیم صهیونیستی با توجه به شرایط داخلی که بیش از یک سال است با آن درگیر است و دولت شکننده‌ای که در آنجا وجود دارد، نمی‌تواند ببیند کشوری چون لبنان دارای ثبات است و به همین خاطر به شیوه‌های مختلف تلاش کرده که ثبات و آرامش لبنان را به هم بریزد.

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا یادآور شد: البته رژیم صهیونیستی ابتدا در طول یک سال گذشته از بستر اقتصادی موضوع را پیگیری می‌کرد و به نظر می‌رسد وارد فاز جدیدی به نام فاز ایجاد ناامنی شده که بتواند مجددا در دو حوزه اقتصاد و امنیت فشار بیشتری را به لبنان بیاورد.

وی عنوان کرد: باید به این نکته توجه داشته باشیم که در شرایط کنونی مهمترین مسئله، انسجام مردم لبنان و کمک و همیاری جبهه مقاومت و به ویژه جمهوری اسلامی است.

 صدرالحسینی ادامه داد: در شرایطی که ما در آستانه عید سعید غدیر خُم هستیم، با استفاده از آموزه‌های حضرت امیرالمومنین علی (ع) باید به همنوعان، هم‌کیشان و هم‌مذهبان خود در لبنان توجه ویژه‌ای داشته باشیم و قطعا ملت ایران نسبت به این مسئله بی‌تفاوت نیستند.

وی در ادامه این گفت‌وگو خاطرنشان کرد: شکست اینها (آمریکا و رژیم صهیونیستی) در پروژه ایجاد اغتشاش در طول سال گذشته در لبنان از اهمیت برخوردار است. به دلیل به بن‌بست رسیدن این مسئله و انسجام داخلی در لبنان، آنها فاز ناامنی را از بستر اقتصادی به فاز ناامنی انفجاری تبدیل کردند و این هم باعث مشکلات اقتصادی می‌شود، چون بخش قابل توجهی از غلات و گندم لبنان در این بندر بوده و بخش قابل توجهی از آن بر اثر انفجار دیروز از بین رفته است و قطعا کمک‌های بین‌المللی در این رابطه نیاز است.

*قطعا و یقینا جمهوری اسلامی برادران و خواهران خود را در لبنان فراموش نخواهد کرد

صدرالحسینی درباره کمک ایران نیز خاطرنشان کرد: بلافاصله بعد از این انفجار و اعلام نیاز لبنان به کمک‌های پزشکی، جمهوری اسلامی ایران در این رابطه اقدام کرده و در ارتباط با این موضوع تلاش خود را مضاعف کرده و قطعا و یقینا کمک‌های مردمی در این رابطه می‌تواند بسیار موثر باشد.

وی افزود: با توجه با اعلام موضع وزیر خارجه و وزیر کشور و مقامات سیاسی جمهوری اسلامی ایران، قطعا و یقینا جمهوری اسلامی برادران و خواهران خود را در لبنان فراموش نخواهد کرد و براساس نیازمندی‌های لبنان، جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران آماده کمک‌رسانی به مردم لبنان در زمینه‌های مورد نیاز هستند. 

این کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه برخی کشورهای دیگر نیز اعلام کردند کمک‌های خود را آماده و ارسال می‌کنند، اظهار داشت: من بر این اعتقادم که جمهوری اسلامی در این رابطه نباید از هیچ کشور دیگری عقب بماند و روابط صمیمانه بین دو ملت در این راستا قطعا سرنوشت‌ساز خواهد بود. 

*دشمنی آمریکا، رژیم صهیونیستی و سعودی‌ها با ایران بیشتر از لبنان است

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا به موضوع امنیت داخلی کشور و قدردانی از امنیت موجود در کشور (ایران) نیز اشاره کرد و توضیح داد: چرا که هیچ کس شک ندارد بیش از دشمنی که آمریکایی‌ها، رژیم صهیونیستی و سعودی‌ها با لبنان داشتند، با جمهوری اسلامی دارند. یعنی میزان تنفرشان از مرکزیت مقاومت و انقلاب اسلامی قطعا و یقینا از لبنان بیشتر بوده و سعی و تلاش آنها در راستای ناامن کردن جمهوی اسلامی است که نمونه‌های مختلف آن را در سال‌های گذشته مشاهده کرده‌ایم.

وی ادامه داد: اما دستگیری سرتیم‌های ناامن‌کننده در کشور که توسط دستگاه‌های امنیتی صورت گرفته و مراقبت‌هایی که در این حوزه می‌کنند، به نظرم در شرایطی است که باید از امنیت موجود در کشور قدردانی کنیم، آن هم با توجه به شرایط مرزهای ما و دشمنانی که در پشت مرزهای ما برای ایجاد نابسامانی و اغتشاش و ناامنی در کشور آماده هستند.

صدرالحسینی افزود: ضمن قدردانی از خود امنیت، باید به کسانی که این امنیت را برای ما هدیه آوردند که می‌توانیم در شرایط کاملا امن به زندگی روزمره خودمان بپردازیم نیز توجه ویژه داشته باشیم. 

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
  0 3
  مهم نیست دوباره بهتر از قبل می سازیم. ته تهش بعد از مرگ پیاده نظام سراغ شما هم خواهیم اومد و چاره ای جز شنا ندارید.
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
  0 2
  حادثه اتصال برق یکم کیلیشه ای نشده چون توسوریه هم هر موقع انفجاری رخ میده همینو میگین در عراق هم همینومیگین العان در لبنان هم همینو میگین چرا این اتصالی برق فقط در نقاط مهم این سه کشور اتفاق می افتد
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
  0 3
  هنوز خیلی از جسد ها زیر اوار است وچگونه اونا تونستن بفهمن که برق اتصالی کرد ه در این شلم شوربایی که در انجا برقرار است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس