اخبار ویژه روزنامه ها

داماد رئیس‌جمهور در مقاله‌ای می‌نویسد: باید یک تجدید حیات در جریان‌های سیاسی در کشور به وجود آید و آن جریان اعتلاطلبی است.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

**********

کیهان

اروپا بازیچه اینستکس را با هماهنگی دولت ترامپ علم کرد

چرا اینستکس، بازیچه‌ای چرند است؟ روزنامه وطن با اشاره به بیانات اخیر رهبر انقلاب در این زمینه نوشت: رهبر انقلاب در بخشی از بیانات اخیرشان ژانویه ۲۰۱۹، پس از اعلام رسمی «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان مبنی بر «ایجاد سازوکار مالی ویژه اروپا» برای تجارت با ایران، آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور اروپایی در سخنانی تأکید کرد اتحادیه اروپایی قصد ندارد بر سر برجام و تأمین منافع ایران، با واشنگتن وارد منازعه شود!

دیگر سیاستمداران اروپایی از جمله امانوئل مکرون، ترزا می‌ و بوریس جانسون نیز معتقد بودند هر گونه تصمیم و اقدامی در قبال ایران و توافق هسته‌ای، باید در ذیل پازل استراتژیک مشترک ضدایرانی «ایالات متحده/ اتحادیه اروپایی» تعریف شود. بر همین اساس، مقامات اروپا پس از توافق با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی این کشور، تصمیم به پیشبرد تاکتیک «خرید زمان از ایران» با استناد به یک «ساختار انتزاعی» گرفتند.

بنابراین اینستکس به لحاظ ماهوی، نماد «استقلال اروپا از آمریکا» برای «تأمین نیازهای ایران‌»  نبود، بلکه نماد «همپیمانی مشترک آمریکا- اروپا» در «حفظ یکجانبه تعهدات ایران» بود. از سوی دیگر، «اینستکس» اساسا یک «ساختار انتزاعی» بود و در عمل، ویژگی‌ها و زیرساخت‌های اولیه برای تبدیل به یک «شبکه عملیاتی» را نداشت. اهداف اعلامی فریبکارانه تروئیکای اروپایی از جمله «خرید نفت از ایران‌» و «راه‌اندازی تجارت غیردلاری با کشورمان»، سریعا جای خود را به «تأمین اقلام بشردوستانه» آن هم به صورت محدود و قطره‌چکانی داد! از سوی دیگر، اروپاییان به طور همزمان به «بانیان ایجاد ساختار موهوم اینستکس» و «ناظران و ارزیابی‌کنندگان» آن تبدیل شدند. اینستکس از ابعاد ماهوی، حقوقی و عملیاتی دارای مشکلات عدیده بود و همین موارد سبب شد اتحادیه اروپایی بدون هیچ هزینه‌ای، از ادعاهای فریبنده و نمایشی خود درباره تأمین منافع ایران در برجام عقب‌نشینی کند!

اینستکس «بازیچه» بود، زیرا محصولی تاکتیکی برای «حفظ تعهدات برجامی ایران» محسوب می‌شد و حتی ایجاد و تولد آن معلول هم‌افزایی استراتژیک – تاکتیکی آمریکا و اتحادیه اروپایی بود.

اینستکس به اندازه‌ای «چرند» بود که حتی در ادبیات ظاهری مقامات اروپایی، از یک «رود خروشان» تبدیل به یک «تشت بدون آب» شد! مقامات اروپایی ناگهان یادشان افتاد حداقل ۸۰ درصد اقتصاد اتحادیه اروپایی در دست بخش خصوصی است و حتی ظرفیت ۲۰ درصدی اقتصاد دولتی نیز نمی‌تواند در خدمت تأمین منافع ایران در برجام قرار گیرد! همچنین اروپاییان در یک لحظه متوجه شدند نمی‌توانند شرکت‌های بزرگ، متوسط و حتی کوچک خود را وادار به تجارت با ایران کنند، زیرا آنها از تحریم‌های ثانویه و یکجانبه آمریکا هراسانند! همه اینها در عرض «یک لحظه» و البته پس از ماه‌ها مانور اروپاییان بر سر «اینستکس» به ذهن آنها رسید(!)

 حرف‌های رادیکال حجاریان و علوی تبار نقض شعار اصلاح‌طلبی است

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی از سعید حجاریان خواست از تندروی و رادیکالیسم پرهیز کند.

محمدصادق جوادی حصار در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا تصریح کرد: بزرگان اصلاحات باید در انتخاب واژگان، شعارهای سیاسی و یا عناوین عمل سیاسی دقت بیشتری به خرج دهند؛ چراکه اگر بعدا بخواهند آن را اصلاح کرده و از عوارض مترتب بر آن پیشگیری کنند، ممکن است دیگر دیر شده باشد.

وی می‌افزاید: اصلاح‌طلبی یعنی اینکه تلاش کنیم وضع موجود را اصلاح کنیم، اگر از موضع اصلاح بیرون رفتیم و مواضع و رفتار ما رادیکال شد، در این صورت دیگر چنین کنشی اصلاح‌طلبانه نخواهد بود.

جوادی حصار در پاسخ این سؤال که «چه عواملی باعث شد تا طیفی فعال شوند و حتی شدت این روند به جایی رسیده که حجاریان در گفت‌وگویی حتی فرد باسابقه‌ای مانند بهزاد نبوی را محافظه‌کار بنامد؟»، اظهار داشت: من برای آقای حجاریان هم احترام قائل هستم و هم صمیمانه ایشان را دوست دارم، همچنین باید بپذیریم که به هر حال رفتارهای رادیکال همواره توانسته یک جمع و گروهی از مخاطبان را جذب و با خود همراه کند. در نتیجه اگر قرار بر این باشد که بخشی از دوستان ما در جریان اصلاح‌طلبی به عنوان جناح رادیکال فعالیت کنند، بعید نیست که جمعی هم با آن‌ها همراه شوند اما فکر نمی‌کنم رفتارهای رادیکال در این شرایط خیلی نتیجه دهد.

وی با بیان این‌که رفتار رادیکال با اصلاح‌طلبی سنخیت ندارد، افزود: باید مقداری اجازه و زمان دهیم تا این دیدگاه‌ها با فرصت بیشتر تشریح و مشخص شود که منظور از رادیکالیسمی که آقای علوی‌تبار یا آقای حجاریان مطرح می‌کنند، چیست، در چه حوزه‌ای باید رادیکال باشیم؟ این رادیکال بودن قرار است در حوزه نظریه‌پردازی باشد، در خصوص عمل سیاسی باشد و یا در مواجهه با اردوگاه اصلاح‌طلبان؟ به این معنا که هرکسی این دیدگاه را نپذیرد باید دور نگه داشته شود؟ باید مشخص شود  که در کدام حوزه‌ها می‌خواهند رفتارهای شارپ و رادیکال از خود نشان دهند.

وی گفت: رادیکالیسم بی‌پشتوانه و بدون زمینه اجتماعی همراهی جامعه را در پی نخواهد داشت و به تعارض و تناقض‌گویی منجر خواهد شد، دوستانی مثل آقای حجاریان باید در انتخاب واژگان، شعارهای سیاسی و یا عناوین عمل سیاسی دقت بیشتری به خرج دهند؛ چراکه اگر بعدا بخواهند آن را اصلاح کرده و از عوارض مترتب بر آن پیشگیری کنند، ممکن است دیگر دیر شده باشد.

رفتاری رادیکال‌تر از تحریک به آشوب سراغ دارید

دبیرکل حزب اصلاح‌طلب «کار» می‌گوید جریان اصلاحات دارای طیف رادیکال نیست.

حسین کمالی به روزنامه آرمان گفت: بعضی از برخی طیف‌های اصلاح‌طلب به عنوان طیف رادیکال نام می‌برند که صحیح نیست و جریان اصلاحات دارای طیف رادیکال نیست. در اندیشه و گفتمان اصلاحات رادیکالیسم جایگاهی ندارد. در نتیجه نمی‌توان دو اصطلاح رادیکال و اصلاح‌طلب را در کنار اصلاح‌طلبی قرار داد. کسانی که رادیکال خوانده می‌شوند و به دنبال براندازی هستند خود به خود از دایره اصلاح‌طلبی خارج می‌شوند. اصلاحات در مرحله نخست به دنبال حفظ اساس نظام است. در مراحل بعدی به دنبال اصلاح‌گری و بازسازی است. در چنین رویکردی نیز رادیکالیسم جایگاهی ندارد و مورد نظر نیست. جریان اصلاحات اساس نظام جمهوری اسلامی را پذیرفته است. در عین حال تلاش می‌کند ایرادها و اشکالاتی را که وجود دارد، مرتفع کند. ممکن است برخی افراد صحبت‌هایی را مطرح کنند که تداعی‌کننده رویکرد رادیکال در جریان اصلاحات باشد اما در واقع چنین نیست و دیدگاه‌هایی که این افراد مطرح می‌کنند شخصی است و نباید به نام یک طیف در جریان اصلاحات نوشته شود.

برخلاف ادعای آقای کمالی، نقش افراطی‌گری چنان در طیف مدعی اصلاح‌طلبی برجسته است که به سختی می‌توان ادعا کرد غیر از افراطی‌گری، رفتار شاخص دیگری از این طیف قابل مشاهده است.

گردانندگان اصلی این طیف،‌ تدارک‌کننده در آشوب 78 و 88 بودند و نقش جریان براندازی وابسته به آمریکا و اسرائیل و انگلیس در این دو آشوب کاملاً محرز است. شعار انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است، در تجمعات تحریک‌شده از سوی امثال خاتمی و موسوی و مجمع روحانیون و حزب (منحله) مشارکت سر داده شد و هرگز این افراد مخالفتی با این شعار یا شعار حذف جمهوری اسلامی نشان ندادند بلکه خود، تدارک‌کننده اصلی بستر ساختارشکنی و حمله به اسلام و انقلاب و قانون اساسی بودند.

میرحسین موسوی نامزد مدعیان اصلاح‌طلبی، صراحتاً در سال 88، هتاکان و حرمت‌شکنان روز عاشورا را مردمان خداجو توصیف کرد اما هیچ مدعی ‌اصلاح‌طلبی- جز معدود افرادی در گوشه و حاشیه- از این موضع خیانت‌آلود اعلام برائت نکردند.

همین طیف بودند که دروغ تقلب را به افکار عمومی تزریق کردند و از تمکین به نهادها و ساز و کارهای قانونی طفره رفتند بلکه مردم را دعوت به شورش کردند.

روحانی با تعلل در معرفی وزیر صمت هزینه‌سازی اقتصادی می‌کند

یک روزنامه حامی‌ دولت می‌گوید: تعلل و وقت‌کشی رئیس‌جمهور در معرفی وزیر پیشنهادی صمت مشابه کاری است که وی در ماجرای معرفی وزیر جدید کشاورزی انجام داد.

آفتاب یزد درباره پیامدهای اقتصادی تاخیر در معرفی وزیر صمت نوشت:

ظاهرا دولت به‌دنبال طی کردن سال پایانی فعالیت خود با روی آرامش و ثبات نیست. رئیس‌جمهــوری در اقدامی بجا اما دیرهنگام و بعد از کلی خســارت وارد شــدن ناشــی از تداوم حضور وزیر معزول صمت، مدرس خیابانی را به سرپرســتی وزارت صمت منصوب کرد، غافل از اینکه این انتصاب قریب به 3 ماه به درازا خواهد کشید بدون آنکه سرپرست کنونی شایســته تعیین تکلیف فوری شود! داستانی که در مورد سرپرســتی وزارت جهاد کشــاورزی نیز تجربه‌ای مشابه را طی کرد تا در واپسین لحظات به‌دلیل شیوع کرونا برای مدتی با اخــذ مجوز از مقام معظم رهبری تا پس از تعطیلات نوروزی عباس کشاورز همچنان سرپرست بماند تا کاظم خاوازی در واپسین لحظات به‌عنوان وزیر جدید جهاد کشاورزی جای کشاورز را در وزارت جهاد کشاورزی بگیرد! حال داســتان مشابه در حال تکرار شدن است.

تاکیــد روحانی بر اینکــه معرفی 2 وزیر برای تصدی پســت وزارت صنایع و معادن و وزارت بازرگانی قانونی اســت، موجی از واکنش‌های منفی را به همراه داشــته است و آنها با استناد به اینکه بر اساس اصل 94 قانون اساســی، مصوبات مجلس تا به تایید نهایی شــورای نگهبان نرسد، تبدیل به قانون نمی‌شود و قابل اجرا نیست، با طعنه به اینکه بسیار بعید است «رئیس‌جمهوری حقوقدان» کشورمان از آن مطلع نباشد! آن را به چالش کشیدند.

اما تعویق معرفی وزیر صمت چه پیامدهایی در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در یکی از اصلی‌ترین وزارتخانه‌ها که باید در حال کمک به سیاست‌های جهش تولید باشد، خواهد داشت؟ علی شریعتی، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی در این خصوص اظهار داشت: نکته مبهم در زمینه علاقه آقای روحانی به تفکیک وزارت تجارت و صنعت در مدت کوتاه باقی‌مانده، پیامدهای منفی آن است.

وقتی امروز اقتصاد در دوران ضعف و بیماری ناشی از انواع شوک‌های اقتصادی قرار دارد این دست اقدامــات ناگهانی پیامدهای منفی خاص خود را نیز خواهد داشــت. کما اینکه فقط جابجایی مسئولیت توزیع نهاده دامی بین دو وزارت جهاد کشــاورزی و وزارت صمت هزینه‌های سنگینی را به دامداران، مرغداران و متعاقب آن مردم و صنایع گوشــت و صنایع لبنی کشور وارد کرده است.

مخاطب «باید»‌های دامادی که می‌خواست معاون وزیر شود

  داماد رئیس‌جمهور می‌گوید: اعتلاطلبی، آرمانی است که ابتر مانده است.

کامبیز مهدی‌زاده در مقاله روزنامه آرمان که با عنوان «مشاور عالی معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور» امضا کرده،‌ می‌نویسد: باید یک تجدیدحیات در جریان‌های سیاسی در کشور به وجود آید و آن جریان اعتلاطلبی است. اصولگرایی و اصلاح‌طلبی، دسته‌بندی‌های سیاسی نام‌آشنایی است که نزدیک ماه‌های انتخابات‌ بیشتر به گوش می‌رسد، باید با نگاهی عمیق به این دو جریان سیاسی کشور نگاه کنیم، به‌راستی راهبرد این دو جریان سیاسی چیست؟ این دو جریان تا به امروز کدام برنامه مدون و عملیاتی را ارائه کرده‌اند؟ چه دستاوردهایی داشته‌اند؟

وی می‌افزاید: باید روش‌ها را اصلاح کنیم، به مرحله‌ای رسیدیم که دیگر روش‌های قدیمی جواب نمی‌دهد، باید مرحله دیگری شروع کنیم با این شیوه نمی‌توان به اوج رسید. چقدر چهره‌های تکراری از دو جریان ببینیم، باید میدان را باز کنیم‌. چقدر مردم باید تاوان این تقسیم‌بندی‌ها را بدهند؟ با حرف نمی‌توان پیشرفت کرد. باید همه شرمنده باشیم سر خود را پایین بگیریم و پاسخگوی این مردم باشیم اما باید بدانیم تا ابد وقت نداریم، زیرساخت‌های کشور نیاز به یک برنامه‌ریزی اساسی و علمی دارد،‌ جریان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی همانند کشتی به گل نشسته و در حال فرسودن است، باید این بدنه را از نو ساخت و به اصطلاح اورهال کرد. اعتلای‌ سیاسی کشور در گرو توسعه سازندگی است و باید زیرساخت‌های قوی در کشور ایجاد کنیم که این باعث استحکام سیاسی می‌شود. باید از خام‌فروشی در حوزه معدن و نفت فاصله بگیریم و به سمت صدور فناوری و تکنولوژی پیش برویم و با پشت‌سر گذاشتن رویکردهای سنتی چپ و راست نیاز است به سمت گفتمان جدید حرکت کنیم. چرا که مردم عزیز از شعارهای تکراری غیرعملیاتی به تنگ آمده‌اند و بایستی خون تازه‌ای به جان نخبگی سیاسی کشور تزریق شود. در این مسیر، گفتمان جدید اعتلاطلبی نیازمند مدیریت علمی مبتنی بر دانش روز، اقتصاد بدون نفت، استفاده از ظرفیت منابع انسانی جوان کارآمد، داشتن روحیه جانشین‌پروری و بهره‌گیری از دیپلماسی اقتصادی است.

ادبیات داماد آقای رئیس‌جمهور فارغ از اینکه معلوم نمی‌کند مخاطب بایدهای مدنظر او در هشتمین سال دولت کیست، از ناکامی‌های متعدد دولت نیز حکایت می‌کند.

گفتنی است مهدی‌زاده که متولد 1364 است، آذر 97 با حکم وزیر صمت به‌عنوان معاون این وزارت منصوب شد اما در پی اعتراض‌های گسترده رسانه‌ها و کارشناسان، این حکم لغو شد.

سهم دولت در ایجاد تورم 40 درصدی

استقراض دولت از بانک مرکزی و چاپ پول بدون پشتوانه، علت اصلی ایجاد نقدینگی و تورم حاصل از آن است. این سخنان را یک کارشناس اقتصادی در واکنش به طبیعی خواندن گرانی‌ها توسط سرپرست وزارت صمت عنوان کرد.شقاقی شهری به فرارو گفته است: سخنان این مقام دولتی معطوف به این است که دولت هنوز نتوانسته برای علت اصلی نابسامانی‌های قیمت‌ها چاره‌جویی کند، اگر خواهان جلوگیری از سونامی مدام افزایش قیمت‌ها هستیم، باید موتور محرک رشد نقدینگی مهار شود.

عامل اول رشد نقدینگی در افزایش کسری بودجه دولت مستتر است، دولت با استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول بدون پشتوانه نقدینگی زیادی را خلق می‌کند که این منابع به بازارهای مختلف هجوم برده و باعث التهاب می‌شود.

شقاقی با بیان اینکه افزایش سود بانکی نیز دیگر عاملی است که نقدینگی موجود در جامعه را افزایش می‌دهد، اظهار داشت: زمانی‌که سود سپرده‌های بانکی زیاد می‌شود، بانک‌ها برای پرداخت سود سپرده‌گذاران خود نیز روی به خلق پول می‌آورند که این خود به افزایش تورم دامن می‌زند، این در حالی‌ است که بانک مرکزی اول آمد به دلیل اینکه پرداخت سود بالا به بانک‌ها فشار می‌آورد و تراز مالی آن‌ها را منفی می‌کند،  نرخ سود را کاهش داد، اما دوباره و به فاصله زمانی کوتاهی نرخ سودها با افزایش همراه شد.

این استاد دانشگاه‌ با تاکید بر اینکه ناترازی بانک‌ها عامل سوم افزایش نقدینگی است، اضافه کرد: در حال حاضر میزان دارایی‌ها و بدهی‌های بانک‌ها به هیچ عنوان تناسبی با هم ندارد، به بیان دیگر بدهی‌های بانک‌ها خیلی بیشتر است و برای اینکه این نسبت را متناسب جلوه دهند، اقدام به خلق پول می‌کنند.

شقاقی تصریح کرد: در حال حاضر براساس آمار بانک مرکزی رشد نقدینگی در خردادماه با رشد 34 درصدی روبه‌رو بوده این مسئله یکی از بالاترین نرخ‌ها طی سالیان گذشته است، از سوی دیگر با توجه به نرخ رشد اقتصادی منفی یک درصد غیرنفتی و رشد اقتصادی منفی هفت درصدی نفتی، این مسئله یکی از تبعات منفی آن تورم 40 درصدی است.


 

ایران

رضایت استرالیا از وضعیت شهروند زندانی‌اش در ایران

خبر اول اینکه، وزارت امور خارجه استرالیا در بیانیه‌ای اعلام کرد که سفیر این کشور در ایران به دیدار «کایلی مور گیلبرت»، زندانی استرالیایی متهم به جاسوسی رفته و وضعیت او را خوب توصیف کرده است. به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه نیویورک تایمز، دولت استرالیا اعلام کرد که سفیر این کشور پیش از انتقال اخیر کایلی مور- استاد دانشگاه استرالیایی متهم به جاسوسی - به زندانی دیگر در ایران به ملاقات او رفته و «حالش خوب بوده است.» کایلی مور گیلبرت استاد مطالعات خاورمیانه در دانشگاه ملبورن بود که با محکومیت به ۱۰ سال زندان در سپتامبر ۲۰۱۸ به زندان اوین فرستاده شد. نگرانی‌ها درباره اوضاع او پس از اخباری مبنی بر اینکه او به زندان قرچک منتقل شده است، افزایش یافت. وزارت امور خارجه استرالیا در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور خواستار دسترسی فوری کنسولی شده بود و لیندال سکز، سفیر این کشور در ایران کایلی مور را روز یکشنبه در زندان قرچک ملاقات کرد. در این بیانیه آمده است: دکتر مور گیلبرت حالش خوب است و به غذا، امکانات بهداشتی و کتاب‌ دسترسی دارد. ما همچنان به دنبال دسترسی کنسولی مداوم به مور گیلبرت خواهیم بود.

عمران خان همچنان به دنبال میانجیگری بین تهران- ریاض

دست آخر اینکه، نخست‌وزیر پاکستان با اشاره به روابط ایران و عربستان تأکید کرد:‌ میانجیگری پاکستان میان تهران و ریاض متوقف نشده و پیشرفت‌ها در این مسیر هرچند به صورت کند و آرام، ادامه دارد. به گزارش ایرنا، عمران خان در مصاحبه با شبکه خبری الجزیره گفت: همه تلاش خود را به کار بردیم تا مانع درگیری نظامی میان ایران و عربستان شویم و تلاش‌های ما نتیجه‌بخش بود. وی درباره یمن نیز تصریح کرد: آنچه در یمن رخ می‌دهد یک فاجعه انسانی است و پاکستان تلاش کرده که صلح در این کشور برقرار شود زیرا یمن در معرض ویرانی قرار دارد.

خراسان

ناز بانک ها برای کمک به آسیب دیدگان از کرونا

گزارش یک مقام مسئول دولت در حوزه اقتصاد به تعدادی از مدیران نهاد ریاست جمهوری نشان می دهد به رغم تاکیدات و ابلاغیه های صورت گرفته به بانک ها برای اعطای تسهیلات به صاحبان کسب و کار متضرر شده از کرونا، همچنان دلایل و 

بهانه هایی از جمله عدم پاسخ گویی مناسب برخی بانک ها و موسسات اعتباری در زمان مراجعه متقاضیان، اظهار بی اطلاعی از روند موضوع و کندی طی شدن پروسه، باعث نارضایتی و اعتراض جامعه هدف شده است.

هشدار جدی درباره بازگشت بحران به بازار تخم مرغ

طبق نامه روزهای گذشته یک نهاد اجرایی به تعدادی از نهادها و سازمان های دولتی، با اشاره به گلایه مندی برخی مسئولان از وضعیت نابه سامان بازار مرغ و تخم مرغ در هفته های قبل، تاکید شده در صورتی که پیگیری های لازم از سوی وزارتخانه های جهادکشاورزی و صنعت برای تامین ارز و واردات مرغ های خاص، صورت نگیرد، تامین تخم مرغ در ماه های پایانی امسال با مشکل مواجه خواهد شد.

آرمان

فوت رئیس کمیته امداد ماهشهر بر اثر کرونا

رئیس کمیته امداد امام ماهشهر گفت: رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) بندر امام بر اثر مبتلا شدن به کرونا جان خود را از دست داد. علی شمس بیان کرد: محمدرضا قنبری بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داد. وی افزود: قنبری مدتی بر اثر ابتلا به کرونا در منزل و بیمارستان درمان خود را طی می‌کرد. شمس گفت: متاسفانه وی نتوانست مقابل این بیماری منحوس مقاومت کند و جان خود را از دست داد.

نوه آقای بازیگر، شاکی پرسپولیس

در جدیدترین حکم صادره از سوی کمیته انضباطی علیه باشگاه پرسپولیس، این باشگاه به پرداخت 460 میلیون تومان به آدام همتی هافبک سابق خود محکوم شده است. همتی که اکنون در تیم پارس جنوبی جم توپ می‌زند، در دوران بسته بودن پنجره نقل و انتقالات پرسپولیس یکی از مهره‌های کلیدی ترکیب برانکو ایوانکوویچ بود و توانست با سرخ‌پوشان پایتخت حضور در فینال لیگ قهرمانان آسیا را تجربه کند.

استان رکورددار چک برگشتی

خردادماه امسال در بین 31 استان ایران‌، بیشترین نسبت تعداد چک‌های برگشت‌ خورده به‌ کل چک‌های رد و بدل شده در شبکه بانکی به‌ ترتیب مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد برابر با 1/18 درصد، چهارمحال و بختیاری معادل 15درصد و کردستان 6/14 درصد بوده است. از منظر ارزش ریالی، بالاترین نسبت چک‌های برگشتی به استان خراسان جنوبی با 4/21 درصد، سیستان و بلوچستان 8/19 درصد و لرستان 2/19 درصد و کمترین نسبت چک‌های برگشتی هم به استان‌های گیلان 6/8 درصد، البرز 3/9 درصد و هرمزگان 6/9درصد اختصاص دارد.

تجمع کارگران هپکو

اعتراضات کارگران هپکو به چهارمین روز پیاپی رسید و همچنان مسئولان نسبت به این اعتراضات واکنشی نشان نمی‌دهند. صبح دیروز کارگران مقابل دفتر مدیریت این شرکت تجمع کرده و نسبت به عملکرد مدیران این شرکت اعتراض کردند.‌ کارگران هپکو در دور جدید اعتراضات خود به سوءمدیریت در این شرکت اعتراض کرده و خواستار تعیین‌تکلیف هرچه سریع‌تر وضعیت شرکت شده‌اند. کارگران از مسئولان می‌خواهند که هرچه سریع‌تر مالکیت شرکت تعیین‌تکلیف شود و مدیران فعلی آن به دلیل عدم‌توانایی در رونق تولید عزل شوند.

عیادت علی‌اکبر ولایتی از طالب‌زاده

رئیس بیمارستان مسیح دانشوری دیروز ضمن عیادت از نادر طالب‌زاده هنرمند و کارگردان سینما که چندی پیش دچار بیماری کرونا شده بود، در جریان روند درمانی وی قرار گرفت. علی‌اکبر ولایتی در این ملاقات اظهار امیدواری کرد که هر چه زودتر با تثبیت و اطمینان از شرایط جسمانی وی، به زودی از بیمارستان مرخص شود و برای وی آرزوی سلامتی کرد. نادر طالب‌زاده هم در این ملاقات از عیادت و اهتمام علی‌اکبر ولایتی، زحمات کادر درمانی، پزشکان و متخصصان بیمارستان مسیح دانشوری قدردانی کرد.

محکومیت 37 هزار دلاری استقلال

کاظم قیم مدیر بین‌الملل باشگاه استقلال در خصوص پرونده میگوئل کولی گفت: رای کمیته تعیین وضعیت فیفا در خصوص کولی مربی سابق استقلال صادر شده که به موجب این رای باشگاه استقلال به پرداخت 37 هزار دلار محکوم شده است. او افزود: این رای در حالی صادر شده که کولی چیزی بالای 170 هزار دلار با سود پولش را مطالبه کرده بود ولی با دفاعیات خوبی که از طرف باشگاه استقلال انجام شده، فیفا ادعای کولی را رد کرده است و در نهایت باشگاه استقلال باید یک رقم 26 هزار دلار و یک رقم 11 هزار دلار را به کولی بدهد.

تجمع کارگران شرکت پتروشیمی رازی

صبح دیروز تعدادی از کارگران شرکت پتروشیمی رازی در ماهشهر خوزستان دست به تجمع اعتراضی زده‌اند. یکی از این کارگران در این باره گفت: مدیرعامل شرکت قول پرداخت یک حقوق پایه به‌عنوان پاداش به ما داده بود، ولی متأسفانه این موضوع فقط شامل کارکنان رسمی شد. وی ادامه داد: سایر کارگران پیمانی فقط 3 میلیون و 600 هزار تومان دریافت کرده‌اند که این موضوع با قول مدیرعامل منافات دارد. بر اساس اخبار دریافتی، کارگران واحدهای بسته‌بندی، نیروگاه FPC، فن اندیش در پتروشیمی رازی به این موضوع اعتراض کرده‌اند.

اعطای مدال هواشناسی به دانشمند ایرانی

اعطای مدال جامعه هواشناسی آمریکا به دانشمند ایرانی پروفسور ایرانی برنده جایزه مدال علوم آب‌شناسی جامعه هواشناسی آمریکا در 2021 میلادی شد. پروفسور سروش سروشیان سال 1948 در کرمان متولد شد و هم‌اکنون عضو موسسات مهم و معتبری چون آکادمی ملی مهندسی و فرهنگستان بین‌المللی کیهان‌نوردی است. وی در سال 2009 به عضویت در شورای علوم و فناوری کالیفرنیا منصوب شده است. تابناک نوشت: سروش سروشیان هم‌اکنون استاد برجسته مهندسی عمران و محیط‌زیست و علوم زمین دانشکده مهندسی هنری ساموئلی، دانشکده مهندسی عمران و محیط‌زیست و مدیر مرکز هیدرومتئورولوژی و سنجش از دور (CHRS) دانشگاه کالیفرنیا است.

نماینده ماکو هم کرونایی شد

محمد علی‌پور نماینده ماکو در مجلس با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود از ابتلای خود به کرونا ویروس خبر داد. او نوشت: با سلام خدمت مردم شریف شهرستان‌های ماکو، چالدران، شوط و پلدشت؛ اعلام می‌دارد به‌جهت حضور مستمر در صحن علنی و کمیسیون مجلس شورای اسلامی و حضور هفتگی در حوزه انتخابیه و خدمت‌رسانی به مردم شریف منطقه و حضور در میان مردم، از هفته گذشته به‌رغم رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی درگیر با کرونا شده و لاجرم به‌مدت چهارده روز الزاما باید موارد ایمنی را رعایت کرده و تحت مراقبت کرونایی قرار گیرم.

آزادی همه کارگران بازداشتی هفت‌تپه

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس گفت: در حال حاضر هیچ کارگری از هفت‌تپه در زندان و بازداشت نیست. برنا نوشت؛ سید نظام‌الدین موسوی خاطرنشان کرده: با توجه به صحبت‌های کارگران در حال حاضر هیچ کارگری از هفت‌تپه در زندان و بازداشت نیست. اگر تعدادی از کارگران هم به زندان رفتند، مشمول عفو شدند و بعضی از افرادی که مشمول عفو یا تبرئه شدند، بیکار بودند که به سرکار برگشتند. اما شنیدم بعضی از آنها در گذشته احضار شدند یا الان احضار شدند، اما ظاهرا درحال حاضر کسی در حوزه کارگران هفت‌تپه بازداشت یا زندانی نیست.

ملک سلمان مُرده است؟!

افشاگر مسائل خاندان سعودی از یک رویداد مهم و غافلگیرکننده در عربستان خبر داد. شخصی که از افراد نزدیک به خاندان سعودی است و خودش را در فضای مجازی «مجتهد» معرفی می‌کند از یک اتفاق غافلگیرکننده و شوک‌آور و حادثه‌ای مهم یعنی احتمال مرگ سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان خبر داد. مجتهد، توئیت مبهمی را منتشر و در آن اعلام کرد بر اساس اطلاعات مهمی که به دست آورده است بر یک رویداد مهم در عربستان سرپوش گذاشته می‌شود و محمدبن‌سلمان، ولیعهد سعودی به سبب این رویداد همچنان سردرگم و به هم ریخته است.

سرقت یکی از آلبوم‌هایی کاخ گلستان؟

به تازگی مسئولان مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ موزه گلستان متوجه شده‌اند یکی از آلبوم‌های تاریخی کاخ گلستان که از آلبوم‌های غنی این مجموعه و متعلق به دوره ناصری (قاجار) بوده، مفقود شده است. پیگیری از مسئولان مختلف تاکنون به این نتیجه رسیده است که اصل موضوع تایید شده اما ظاهرا با توجه به در دست بررسی بودن این مساله برای رسیدن به جزئیات آن، هیچ یک از مسئولان امر آن را به طور رسمی تایید نکرده که ماجرا از قول او نقل شود. همچنین گویا هنوز زمان مفقود شدن این آلبوم قدیمی مشخص نشده است.

کتک زدن مرد مسلمان

گروهی از هندوهای افراطی هند با سد کردن راه یک کامیون حامل گوشت گاو راننده را از خودرو پایین کشیده و مورد ضرب‌وشتم قرار دادند. این اتفاق در منطقه گورگان در نزدیکی دهلی‌نو رخ داده است. مهاجمان ابتدا نام راننده را سوال می‌کنند و وقتی وی خود را لقمان معرفی می‌کنند او را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند. پلیس یکی از مهاجمان را دستگیر کرده است. لقمان نیز به دلیل جراحات شدید وارد شده به بیمارستان منتقل شده است. با این حال گروهی از نیروهای پلیس و مردم تماشاگر این برخورد وحشیانه هندوها بوده‌اند و اقدامات خاصی برای جلوگیری از وقوع حادثه انجام نداده‌اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • كريم IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
    3 2
    ميانجيگري ميان ايران و عربستان يك چراغ سبز براي شناختن يك حكومت جعلي به عنوان يك رژيم موجّه جنايت پيشه است كه يمني ها را به اين روز انداخته بيش نيست. ما رابطه با عربستان را مي خواهيم چه كنيم. اگر مسئله زيارت خانه خدا كه از واجبات است در ميان نبود، ما اصلا با آنها هيچ كاري نداشتيم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس