کد خبر 1102084
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۴
ملک سلمان و محمدبن سلمان

یک رسانه انگلیسی در یادداشتی تحلیلی نوشت، در صورت شکست رئیس‌جمهور آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری، عربستان سعودی و رژیم‌های حاشیه جنوبی خلیج فارس به «بزرگترین بازندگان» تبدیل خواهند شد.

به گزارش مشرق، وبگاه خبری- تحلیلی «میدل ایست آی» در یادداشتی از «نگرانی‌های جدی» عربستان سعودی و کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس درباره شکست احتمالی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خبر داد.

در این یادداشت به قلم «محمد اچ فاضل» استاد حقوق در دانشگاه تورنتو آمده است، در حالی که میزان محبوبیت رئیس‌جمهور آمریکا در آستانه انتخابات ماه نوامبر سقوط کرده است، متحدان او در خلیج (فارس) دلایلی جدی برای نگران شدن دارند. تا انتخاباتی که در آن مردم آمریکا فرصت انتخاب دوباره دونالد ترامپ یا تبدیل او به معدود روسای جمهور تک دوره‌ای تاریخ این کشور و انتخاب جو بایدن رقیب دموکرات او فقط چند ماه فاصله است.

بیشتر بخوانید:

هماوایی امریکا با جنایتکاران خاورمیانه

اسرائیل و عربستان به‌ دنبال تضعیف روابط ایران و چین

نویسنده این مطلب با اذعان به اینکه از حالا تا موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا (۱۳ آبان) می‌تواند اتفاق‌های زیادی بیافتد، وضعیت کنونی ترامپ در مبارزه برای انتخاب مجدد به عنوان رئیس‌جمهور را وضعیت بد توصیف کرد.

وضعیت بد ترامپ و شانس کم او برای پیروزی در انتخابات

وی در توضیح چرایی وضعیت بد ترامپ به «ترکیب شدن» دو موضوع اساسی تاثیرات همه گیری ویروس کرونا در آمریکا بر سلامت عمومی و اقتصاد این کشور با «امواج اعتراضات» علیه خشونت پلیس ضد سیاه پوستان اشاره کرد.

محمد اچ فاضل ادامه داد: «ستاد انتخاباتی ترامپ در یک دردسر عمیق قرار دارد و نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهند که بایدن با ۵۰ درصد در برابر ۴۱ درصد ترامپ از او  پیشتاز است».

این استاد رشته حقوق نوشت: «اگرچه از نظر تئوری برای ترامپ این امکان وجود دارد که به رغم باختن در آرای مستقیم مردمی باز هم در انتخابات پیروز شود، کاری که او در شکست دادن هیلاری کلینتون در انتخابات ۲۰۱۶ هم انجام داد اما طبق گزارش‌ها بایدن در ایالت‌های تعیین کننده شامل میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسین پیشتاز است؛ ایالت‌هایی که ترامپ در سال ۲۰۱۶ با کمترین اختلاف پیروز شد و این موضوع سبب شد که در تعداد آرای الکترال به پیروزی برسد».

وی تصریح کرد: «به طور خلاصه باید گفت، اگر تغییرات خارق العاده‌ای در محیط سیاسی اتفاق نیافتد، یک احتمال قوی وجود دارد که بایدن با قاطعیت در انتخابات فصل پاییز ترامپ را شکست دهد و حتی احتمال اینکه دموکرات‌ها دوباره بر مجلس سنا مسلط شده و عملا کنترل هر سه شاخه حاکمیت را به دست بگیرند، وجود دارد».

معامله قرن؛ کشورهای عربی فلسطین را به اسرائیل بدهند و با ایران تقابل کنند

به نوشته او، «سال‌های (ریاست جمهوری) ترامپ، تحت مستمسک "معامله قرن" شاهد یک تنظیم مجدد و عجیب در روابط ایالات متحده و (کشورهای) عربی بوده است. رئوس و کلیت این معامله شامل این است که کشورهای عربی به ویژه کشورهای (حوزه) خلیج (فارس) دست از هر گونه مقاومت در برابر جاه طلبی‌های اسرائیل در فلسطین بردارند و در ازای آن کشورهای خلیج (فارس) در تقابلشان با ایران از حمایت کامل آمریکا و اسرائیل برخوردار شوند».

از نظر این کارشناس ساکن کانادا، «بُعد دوم روابط بازتنظیم شده (آمریکا و کشورهای عربی در دوره ترامپ)، رویکرد عدم پرسش آمریکا درباره فروش تسلیحات به کشورهای خلیج (فارس) به همراه بستن چشمها به روی نقض حقوق بشر از سوی متحدان عربی (حوزه) خلیج (فارس) بوده است».

وی ادامه داد: «اصرار دولت ترامپ برای فروش تسلیحات تهاجمی به عربستان سعودی و امارات متحده عربی با توجه به مخالفت کنگره به طور خاص جنجال برانگیز بود؛ با توجه به اینکه این دو کشور در نتیجه مداخله در  جنگ داخلی یمن از مارس ۲۰۱۵ علیه مردم یمن رنج و مصیبت انسانی بزرگی ایجاد کرده‌اند».

در این یادداشت آمده است: «قتل وحشتناک جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی در کنسولگری سعودی در استانبول در ماه اکتبر ۲۰۱۸ تناقضات رویکرد معامله محور ترامپ در قبال روابط خارجی را آشکار کرد به طوری که او گفت او برای تحقق عدالت واقعی و عمل به درخواستهای کنگره آمریکا برای پاسخگو کردن عربستان سعودی درباره این عمل فاحش جنایت آمیز، قراردادهای پر سود فروش تسلیحات به سعودی را به مخاطره نخواهد انداخت. ترامپ نشان داده که مایل بوده است برای رهبران عربی خلیج (فارس) جهت پیگیری هر سیاستی که آنها برای امنیتشان ضروری بدانند، لاپوشانی کند و توجهی به مسائل حقوق بشری و دموکراسی نکند تا زمانی که آنها به اسرائیل برای انجام اقداماتش در فلسطین آزادی عمل بدهند و به خرید مقادیر نجومی تسلیحات آمریکایی ادامه دهند و آماده مقاومت در برابر ایران باشند».

به باور نویسنده این مطلب، در صورت سر کار آمدن یک دولت دموکرات در آمریکا حمایت آن از مواضع کنونی دولت ترامپ در قبال کشورهای عربی موضوعی «غیرقابل تصور» خواهد بود.

او معتقد است: «از نظر بسیاری از دموکرات‌ها در آغوش گرفتن  حاکمان مستبد عربی شامل محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی به عنوان یک سیاسی زیرکانه برای تقویت منافع آمریکا نبوده است بلکه در آغوش گرفتن یک مستبد دیگر و همراه در جامعه بین‌المللی (مثل خود ترامپ) است که در تقابل آشکار با موازین حقوقی و قانونی بین‌المللی عمل می‌کند».

برای رژیم‌های خودکامه عربی، ترامپ یک متحد ارزشمند است

فاضل ادامه داد: «خلاصه باید گفت که برای کشورهای خلیج (فارس) ترامپ یک متحد ارزشمند در کاخ سفید هم در موضوع تقابل‌های خارجی آنها با ایران و هم در موضوع تقابل‌های داخلی آنها با اصلاح‌گرایان (در کشورهای عربی) است. اما آنها به نظر می‌رسد که دامنه این موضوع که تا چه حد آمریکایی‌ها آنها را حامیان غیرقابل اصلاح ترامپ می‌بینند، دستکم گرفته‌اند اما این واقعیتی است که باعث نفرت بیش از نیمی از آمریکایی‌های متنفر از ترامپ به آنها (کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس) می‌شود».

در ادامه این یادداشت، بر احتمال قوی «تغییر همه جانبه» در روابط آمریکا و با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در صورت پیروزی بایدن بر ترامپ و دموکرات‌ها بر جمهوری‌خواهان در کنگره تاکید شد.

به ادعای این تحلیلگر، «اتخاذ موضع سخت در برابر این رژیم‌ها (کشورهای عربی) هزینه تقریبا ناچیزی در سطح بین‌المللی برای آمریکا خواهد داشت اما به خوبی در داخل آمریکا مخاطب خواهد داشت. ائتلافی که جایگزین ترامپ خواهد شد، یک ائتلاف چند قومیتی، چند مذهبی و حامی طبقه کارگر خواهد بود و به موضوعاتی از قبیل تبعیض درآمد و ثروت و احترام به حقوق بشر ملزم خواهد شد».

انتقادهای شدید سندرز از سعودی، نظر اکثریت بدنه دموکرات‌هاست

استاد حقوق دانشگاه تورنتو با اشاره به تبعیض‌های گسترده در کشورهای حوزه خلیج فارس از منظر ثروت و درآمد و نقض فاحش حقوق بشر و اصول دموکراتیک در این کشور نوشت: «این امکان وجود دارد که برای دولت جدید بایدن این کشورها تبدیل به کیسه بوکس شوند(هدف انتقادها شدید قرار گیرند)».

محمد اچ فاضل افزود: «اگرچه برنی سندرز در مبارزه برای پیروزی به عنوان نامزد حزب دموکرات پیروز نشد اما او همچنان یک چهره بسیار پر طرفدار در میان پایگاه رای این حزب است و تردیدی نیست که پایگاه رای این حزب در حال نزدیکتر شدن به ایده‌آل‌های اوست. برای مثال شاید محکوم کردن‌های علنی عربستان سعودی توسط او نمایانگر تفکرات بخش اعظم فعالان و رای دهندگان حزب دموکرات باشد».

این متخصص علم حقوق معتقد است: «ماهیت شکننده رژیم‌های (حاشیه) خلیج (فارس) آنها را بیش از دیگران به حمایت خارجی برای بقا وابسته کرده است. آمریکایی‌ها به طور فزاینده دارند از ارائه چنین حمایتی بی‌میل می‌شوند به خصوص اگر این بدان معنا باشد که (ادامه حمایت از آنها) امکان خطراتی از قبیل ایجاد یک جنگ جدید با ایران را هم داشته باشد».

رژیم‌های حاشیه خلیج فارس برای بقا به کمک خارجی نیاز دارند

نویسنده این یادداشت با هشدار به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس درباره احتمال شکست ترامپ از بایدن مطلب خود را پایان می‌دهد.

او نوشت: «کشورهای (عربی حوزه ) خلیج (فارس) که بسیار زیاد روی ترامپ شرط‌بندی و قمار کرده‌اند، بعید است که در پایان دوره اول (ریاست جمهوری) او سود قابل توجهی به جیب بزنند بلکه آنها اگر جمهوری‌خواهان در انتخابات پاییز قاطعانه شکست بخورند، ممکن است در زمره بزرگترین بازندگان قرار گیرند».

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  0 0
  ترامپ دوشنده خوبی بود...
 • علیرضا IR ۰۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  0 0
  البته سرمایه داران داخلی نیز شکست می‌خورند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس