ترامپ نمایه

پیام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا این سئوال را پیش آورده که آیا او اختیار عوض کردن تاریخ انتخابات ریاست‌جمهوری را دارد یا خیر.

به گزارش مشرق، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا امروز در پیامی در توئیتر به صورت ضمنی خواستار تأخیر در برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا که قرار است در ماه نوامبر برگزار شود شد.

ترامپ که بارها از رأی‌گیری پُستی انتقاد کرده و مدعی شده این نوع از رأی‌گیری منجر به تقلب می‌شود در توئیتر نوشت: «با برگزاری انتخابات به صورت پستی (نه رأی‌گیری غیابی که خوب است)، انتخابات ۲۰۲۰، نادرست‌ترین و متقلبانه‌ترین انتخابات در تاریخ خواهد بود. شرم بزرگی برای ایالات متحده به بار خواهد آورد. انتخابات را تا روزی که مردم بتوانند به صورت مناسب، سالم و ایمن رأی بدهند به تأخیر بیندازیم؟؟؟»

بیشتر بخوانید:

ترامپ خواستار تعویق انتخابات آمریکا شد

این پیام ترامپ، واکنش‌های گسترده‌ای به همراه داشته و بسیاری از سیاستمداران در آمریکا به رئیس‌جمهور آمریکا یادآوری کرده‌اند که تصمیم‌گیری در این مورد در حوزه اختیارات او نیست.

تاریخ برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری از سال ۱۸۴۵ به این سو، آخرین سه‌شنبه ماه نوامبر تعیین شده است؛ در قوانین فدرال همچنین ذکر شده که دوره رئیس‌جمهور ۲۰ ژانویه به پایان می‌رسد و در همان روز رئیس‌جمهور جدید و معاون او سوگند یاد می‌کنند. 

اما تنها کنگره آمریکا است که می‌تواند درباره تعویق تاریخ انتخابات تصمیم بگیرد. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در توئیتی این موضوع را به ترامپ خاطرنشان کرد و نوشت: «بند ۲ بخش اول قانون اساسی آمریکا صراحت دارد: کنگره می‌تواند زمان انتخابات الکتورها و زمانی که آنها می‌توانند رأی بدهند را  تعیین کند.»

بیشتر بخوانید:

واکنش کمیسیون انتخابات به تلاش ترامپ برای تعویق انتخابات

«الن وینتراب»، یکی از اعضای  کمیسیون فدرال انتخابات آمریکا که یک نهاد نظارتی برای ضمانت اجرای قوانین انتخاباتی است مسئله‌ای مشابه را به ترامپ گوشزد کرد. او نوشت: «نه آقای رئیس‌جمهور. نه. شما اختیار تغییر [زمان] انتخابات را ندارید. این کار نباید هم انجام شود.»

وی اضافه کرد: «ایالات‌ها و نهادهای محلی از شما و کنگره بودجه می‌خواهند تا بتوانند انتخابات را همان‌طور که همه آمریکایی‌ها می‌خواهند به صورت ایمن و سالم برگزار کنند. چرا در این خصوص کاری نمی‌کنید؟»

بیشتر بخوانید:

واکنش سندرز به پیشنهاد ترامپ برای تعویق انتخابات

ترامپ که بارها از رأی‌گیری پُستی انتقاد کرده و مدعی شده این نوع از رأی‌گیری منجر به تقلب می‌شود، به صورت ضمنی خواستار تعویق انتخابات ریاست‌جمهوری آبان ماه آمریکا شد.

احتمال تأخیر در انتخابات آمریکا چقدر است؟

برای اینکه تاریخ انتخابات عوض شود، باید طرحی در این خصوص در هر دو مجلس کنگره تصویب شود، بعد به امضای رئیس‌جمهور برسد و دادگاه‌ها آن را به چالش بکشند.

روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته اگر از کلمه «بعید» برای احتمال وقوع چنین سناریویی استفاده کنیم، باز هم کم است.

درخواست برای تغییر تاریخ انتخابات سابقه دارد؟

سال ۲۰۰۴ مقام‌های دولت جورج بوش پسر خواستار مستقر کردن ساز و کارهایی شده بودند که در صورت وقوع حملات تروریستی بتوان تاریخ انتخابات را تغییر داد. اما این ایده به سرعت به فراموشی سپرده شد و «کاندولیزا رایس» که در آن زمان مشاور امنیت ملی بود گفت که آمریکا حتی زمانی که درگیر جنگ داخلی بوده هم انتخاباتش را برگزار کرده و لازم است رأی‌گیری‌ها در وقت خودشان انجام شوند.

نگرانی‌ها از ترامپ ادامه دارد

با وجود همه اینها، نگرانی‌ها از رفتارهای ترامپ و اینکه آیا او در صورت باخت در انتخابات نتیجه را خواهد پذیرفت ادامه دارد.

یک سازمان غیرانتفاعی به نام «مپ‌لایت» روز چهارشنبه در گزارشی درباره احتمال تشکیک ترامپ در نتیجه انتخابات هشدار داده و از کنگره خواسته تصمیمی در این خصوص بگیرد.

سازمان «مپ‌لایت» در این گزارش به بررسی مجموعه عواملی پرداخته که ممکن است بر انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر میان ترامپ و رقیبش، «جو بایدن» اثر بگذارند. بیماری کووید-۱۹، تلاش‌های دونالد ترامپ برای اعتبارزدایی از رأی‌دهی پستی، امتناع کاندیدها از پذیرش تیجه انتخابات و مسائل دیگر نظام انتخاباتی آمریکا از جمله عواملی هستند که در این گزارش از آنها ابراز نگرانی شده است.

«دانیل نیومن»، رئیس موسسه مپ‌لایت در گفت‌وگویی با واشنگتن‌پست بدون اشاره به نام ترامپ از رفتارهای او ابراز نگرانی کرد و گفت: «ما با رفع نکردن شکاف‌ها و ابهام‌های موجود در قوانین انتخاباتی‌مان که می‌توانند موجب شوند هر دو حزب اعلام پیروزی کرده و بحران پیش بیاورند داریم با آتش بازی می‌کنیم.»

وی اضافه کرد: «کنگره به جای آنکه منتظر فاجعه بماند، باید همین حالا دست به کار شده و برای محافظت از سلامت انتخاباتمان اقدام کند. کنگره باید به طور روشن مشخص کند که اختلافات بر سر نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری باید چگونه حل شوند.»

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس