ایران و چین نمایه

یک سایت حامی برجام می‌گوید: روابط با چین، پلی برای عبور از سیاست «نه شرقی، نه غربی»، به «هم شرقی، هم غربی» است.

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

سایت «دیپلماسی ایرانی» به مدیریت صادق خرازی، ضمن اشاره به سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین مدعی شد: «چینی شدن رویکرد خارجی ایران می‌تواند تیغ فشار حداکثری را کُند کند، اما از سوی دیگر راهی است که غایت آن از مسیری دورتر بازگشت به جامعه جهانی و سازش با نظم مسلط در روابط بین‌الملل است. به عبارت بهتر سنگین شدن وزنه شرق و عدول از «سیاست خارجی نه شرقی نه غربی»، در نهایت به یک توازن جدید از رهگذر قسمی موازنه مثبت می‌انجامد و نه شرقی و نه غربی مالوف، به «هم شرقی هم غربی» تبدیل می‌شود. این روند تا حدودی شبیه چرخش استراتژیک در سیاست خارجی چین است، هنگامی که در دهه هفتاد از ترس مسکو به واشنگتن نزدیک شد. این تحول مقدمه پذیرش نظم مسلط از سوی پکن بود. در نهایت اما چین به توازن مطلوب و منبعث از الزامات ژئوپلتیک خود رسید. واشنگتن بزرگ‌ترین شریک اقتصادی و مسکو نزدیک‌ترین همکار بین‌المللی آن شدند. به همین خاطر تحولات اخیر را باید نقطه عطفی در سیاست خارجی به حساب آورد.»

بیشتر بخوانید:

فیلم/ اهمیت قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین

واهمه واشنگتن از طوفان ژئوپولیتیک ایران و چین +فیلم

بیانیه سفارت ایران درباره چگونگی تردد میان ایران و چین

درباره این تحلیل غلط‌انداز گفتنی است شعار «نه شرقی نه غربی» به مفهوم عدم ارتباط با شرق و غرب (انزوا) نیست، بلکه به مفهوم تاکید به استقلال کشور و نفی سلطه‌گری و سلطه‌پذیری است. این تصریح و تاکید ذیل اصول دوم و سوم قانون اساسی تحت عنوان «نفی هرگونه سلطه‌گری و سلطه‌پذیری و طرد کامل استعمار» مورد تصریح قرار گرفته، همچنان که در اصل ۱۵۲ نیز تاکید شده است: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر اساس نفی هرگونه سلطه‌جویی و سلطه‌پذیری، حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور، دفاع از حقوق همه مسلمانان و عدم تعهد در برابر ابرقدرت‌های سلطه‌گر و روابط صلح‌آمیز با دُوَل غیرمحارب استوار است».

بنابراین اگر شعار «نه شرقی نه غربی» به‌عنوان شعار انقلاب اسلامی و منطق مصرح در قانون اساسی، به مفهوم نفی سلطه و دفاع از استقلال کشور است، ادعای هم شرقی و هم غربی مبتنی بر نفی آن راهبرد، منطق وابستگی و غلط است.

متاسفانه برخی طیف‌های خوش‌بین یا ماموریت‌دار، در ماجرای برجام، رویکردی را در پیش گرفتند که خلاف منطق استقلال و رعایت مصالح کشور بود و خوش‌بینی و اعتماد واگذاری یک‌طرفه امتیاز به دشمن سر موضع را توجیه می‌کرد و حتی از نظارت مجلس فراری بود. خروجی این روند، خسارت‌های آشکار شده برجام است، نقطه مقابل این رویکرد، خروج از اتکای به غرب و تنوع بخشیدن به شرکای سیاسی و اقتصادی آن هم با رعایت ضوابط قانونی، از جمله بررسی فرآیند همکاری در مسیر قانونی (مجلس شورای اسلامی) است.

ضمنا برخلاف ادعای نویسنده متن فوق، گسترش همکاری با چین، قابل مقایسه با چرخش راهبردی چین به سمت آمریکا در دهه ۱۹۷۰ میلادی نیست. چه اینکه ما هرگز در حالت تخاصم با چینی‌ها نبوده‌ایم و ضمنا این روزها، مخاصمه شدید چینی‌ها و آمریکایی را می‌بینیم. در واقع چینی‌ها برخلاف غربگرایان ایرانی، هرگز به آمریکا اعتماد نکرده و نسخه واگذاری توانمندی‌های خود در ازای جلب اعتماد و وعده‌های آمریکا را نپیچیدند بلکه در طول این چند دهه، بر قدرت خود افزودند و در مقابل فشارها و زیاده‌خواهی‌های واشنگتن کوتاه نیامدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • عبدالله مومن IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
  8 2
  همین مانده بود که دستمال کاغذی مصرف شده افسادطلبان و خاندان هاشمی . مفسر انقلاب و تحلیلگر مسائل کشور شود. ههههههههههههههههههههههه
 • IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
  4 0
  اصلاحات دهنش رو ببنده و الا خورد می شه.
 • فرهادم IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
  10 1
  نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی. نه چین نه روسیه همشون دنبال منفعت خودشون هستند
  • IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
   1 5
   همه به دنبال منافع خودشون هستند. این تویی که باید حواست باشه داری چه چیزی رو امضا می کنی. مگرنه نمیشه خودت رو در انزوا قرار بدی بعد بگی همه به دنبال منافع خودشونن!!
 • رضا IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
  5 0
  اینکه واضحه... توی یک محل دوتا گردن کلفت هستند که اون آقا ژیگول که البته منابع مالی زیادی هم داره برای در امان ماندن از اونا لاجرم باید سبیل اون یکی رو چرب کنه.... حالا معنی.... نه شرقی نه غربی.... رو فهمیدید؟
 • . IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
  1 0
  وقتی از آرمانهای اصیل انقلاب دور شویم و اشخاص( حفظ اشخاص )بر انقلاب مقدم باشند ، شعار عزت مندانه نه شرقی نه غربی تبدیل می شود به بلاتکلیفی نه ، شرقی نه ، غربی
 • محمد IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
  0 0
  این دیوانه همچنان از کلمه جامعه جهانی استفاده میکنه. کدام جامعه جهانی؟اروپا و آمریکا از نظر اینان یعنی کل جهان جامعه جهانی که اینان تعریف کردند در حال نابودی است اصلا نیازی نیست از طریق چین به جامعه جهانی وصل شد ،چون در آینده نزدیک این کلمه معنای خود را از دست میدهد
 • علی اصغر قاسم پور IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
  0 0
  فرهنگ ناب دوآتیشه ها و تندمزاجها هم از کامنت هاشون مشخصه، قبل از تعقل به زمین و زمان و همه غیر از خودشون می تازن. برای اداره ی موفق کشور رویکردی به جز تفکر علمی و منطقی و به روز نیست.
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
  1 0
  وقتى بيش از هفتادسال پيش درفاصله ١١٠٠ كيلومترى زابل امريكائيها برروى رود خانه هيرمند سد كجكى را شروع به ساخت كردند سرنوشت امروز درياچه هامون رقم ميخورد حالاهم سرنوشت استفاده كنندگان از دلارهاى عربستان با امضاى تفاهم نامه ايران وچين درحال رقم خوردن است سهم عمده درامد عربستان از فروش نفت به چين تامين ميشود وامضاىتفاهم نامه همچون سدكجكى عمل خواهد كرد ودرياچه دلار عربستان خشك خواهد شد ترس ازاين عوارض را بهره مندان هركس به زبانى بيان ميكند
 • IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۷
  0 3
  ارقدیم وازصدراسلام تجارت ومبادله بین ملتها باهرنوع مرام ومَسلکی رواج داشته واین باعث تقویت اقتصادی می شود وقران هم ان را ردنکرده)، تنگ نظری راکنار گذاشته راه حل ارایه دهیم نه تخریب کنیم. تخریب ومشوش کردن اذهان اسان است ولی مدیریت، اجرا واستقامت بسی سخت. هیچ کشوری بدون روابط اقتصادی بادیگر ملتهانمی تواند به حیات خود ادامه دهد حتی قدرتهای بزرگ

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس