وزارت کشور

وزیر کشور با اشاره به وجود نارضایتی‌های گروه‌های مختلف مردم در مقاطع مختلف، گفت: در جمهوری اسلامی جدایی بنیادین بین مردم و حکومت وجود ندارد.

به گزارش مشرق، طبق گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ نماینده ولی فقیه در استان، استاندار، رییس کل دادگستری، مدیر کل اطلاعات، فرمانده انتظامی و فرمانده ارشد سپاه پاسداران در استان سیستان و بلوچستان، صبح امروز ۳۱ تیرماه در محل وزارت کشور با رحمانی فضلی دیدار کردند.

در این دیدار وزیر کشور با اشاره به شرایط استان سیستان و بلوچستان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و مرور خدمات و تلاش‌های ارائه شده در این استان در ۴ دهه استقرارجمهوری اسلامی، تصریح کرد: شرایط سیستان و بلوچستان، قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست، اما تحول اساسی منوط به رفع موانع توسعه متوازن مناطق مختلف کشور است.
رییس شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب کشور در همین زمینه کارکرد غیر سازنده نظامات متمرکز اداری و بودجه ریزی شکل گرفته در ایران از قبل از انقلاب را که مانع اصلی توجه مؤثر به مناطق مختلف کشور و ظرفیت‌های این مناطق است تشریح و ابراز امیدواری کرد زمینه تحول در این عرصه فراهم شود.

وزیر کشور بازتولید مستمر سیکل معیوب جمعیت بیشتر، بودجه بیشتر و فعالیت بیشتر را که منجر به تجمیع ثروت و منابع در نقاط محدودی از کشور شده است، زائیده استقرار همین نظامات غلط اداری، پولی بانکی و بودجه ریزی در بیش از ۷۰ سال اخیر در ایران بر شمرد و تأکیدات مکرر رهبر انقلاب در جهت اصلاح نظام بودجه کشور را برای رفع همین مشکل مهم توصیف کرد.

وزیر کشور در جمع بندی این فراز از مطالب خود تصریح کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در همه دولت‌ها و بخصوص در سال‌های اخیر با حمایت‌های شخص مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری، خدمات شایان توجهی در سیستان و بلوچستان ارائه شده که کاهش ۳ و نیم درصدی نرخ بیکاری استان، توسعه گازرسانی به استان، توسعه مؤثر بندر چابهار، گسترش راه‌های مواصلاتی از بزرگراه‌های مختلف تا راه آهن، احداث نیروگاه بادی، احداث فرودگاه در آستانه بهره برداری سراوان، فعال سازی واحدهای کشتارگاهی برای تأمین امنیت غذایی استان، نوسازی مدارس، تسریع در اجرای راه آهن چابهار- زاهدان، پیگیری اتصال پایانه مرزی ریمدان به شبکه ریلی در چابهار، اجرای طرح‌های مقابله با آفت‌های کشاورزی، احیای بافت بلوچ و بهره برداری از ۳۲ هزار هکتار از طرح ۴۶ هزار هکتاری جامع کشاورزی سیستان، از مظاهر آن است، اما اثر بخشی این اقدامات برای رفع نابرابری‌های گسترده موجود، در گرو تحول اساسی در منظومه نظامات اداره امور با رویکرد توجه به ظرفیت‌های همه مناطق کشور و عبور از بخش نگری و سنت‌های تمرکزگرایانه است.

رحمانی فضلی در بخش دیگری از سخنان خود در جمع مسئولان ارشد استان سیستان و بلوچستان به نقش مؤثر آیت ا... مهامی نماینده ولی فقیه در استان اشاره و ابراز امیدواری کرد با استمرار نگاه همدلانه و همگرایانه وی، اثرگذاری در جلب توجهات اقشار مختلف مردم افزایش یابد.

رحمانی فضلی همچنین به شرایط بسیار خوب و منسجم مدیریت در استان اشاره کرد و خاطرنشان کرد: استاندار سیستان و بلوچستان شناخت خوبی نسبت به منطقه دارد و ضمن حُسن تعامل با ظرفیت‌های مختلف استان، در جهت خدمت به مردم، اجرای سیاست‌های کشور و بهبود شرایط استان، با همکاری معاونین و مدیران استان تلاش می‌کند.

رییس شورای امنیت کشور با اشاره به نقش بنیادین مردم در شکل گیری انقلاب اسلامی و دوران تثبیت و استقرار جمهوری اسلامی از آغاز نهضت امام خمینی (ره) تا کنون گفت: دشواری‌های معیشتی در فراز و فرود تحولات انقلاب که علاوه بر واقعیت‌های اقتصاد و مدیریت داخلی، استمرار دشمنی‌های نظام سلطه با استقلال و عزت مردم و کشور ایران منشأ مهم آن است، نارضایتی‌های گروه‌های مختلف مردم را در مقاطع مختلفی در پی داشته است، اما در جمهوری اسلامی جدایی بنیادین بین مردم و حکومت وجود ندارد.

وزیر کشور ادامه داد: در شرایط فعلی که در اوج تحریم‌های ظالمانه قدرت‌های شیطانی دنیا و ظهور آثار آن بر سفره خانواده‌ها هستیم، به طور کاملاً طبیعی احساس نارضایتی در مردم و همزمان امید مردم برای بهبود اوضاع موضوعیت دارد، اما در عین حال آحاد مردم شریف ایران، مخالفتی با انقلاب، منافع ملی، ارزش‌های اسلامی و صیانت از وطن عزیزمان ایران ندارند و از امنیت کشور دفاع و حراست می‌کنند.

رییس شورای امنیت کشور در همین زمینه با اشاره به استقرار امنیت کامل در همه ابعاد و در همه مناطق سیستان و بلوچستان، تاب آوری مردم این استان را شایسته تقدیر بر شمرد و از نقش آفرینی شایسته مردم نجیب و شریف استان سیستان و بلوچستان در همه حوادث و مقاطع مختلف پس از انقلاب از جمله در تقویت ثبات و آرامش در حوادث سال‌های ۹۶ و ۹۸ تقدیر کرد.

جانشین رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور در استان سیستان و بلوچستان در بخش دیگری از سخنان خود در این دیدار، با اشاره به گزارش معاون اقتصادی وزارت کشور درخصوص روند تدوین و اجرای اسناد محرومیت زدائی و توسعه از مناطق مختلف سیستان و بلوچستان، تلاش‌های انجام شده در این عرصه را بر خواسته از رویکرد خاص وزارت کشور به سیستان و بلوچستان و حتی در قالب تبعیض مثبت نسبت به این استان بر شمرد و گفت: برای تحقق این دو سند که با تلاش‌های فراوان تنظیم و پس از تایید رییس جمهور به ۲۴ وزارتخانه و دستگاه اجرایی ابلاغ شده است و علیرغم شرایط فعلی کشور و محدودیت‌های اعتباری از پیشرفت قابل قبولی برخوردار می‌باشد، تاکید نمود که مدیران هر یک از دستگاه‌های اجرایی استان مکلف هستند که تکالیف و مأموریت‌های دستگاه متبوع خود را در اجرای این دو سند و همچنین استفاده از ظرفیت‌ها، مشوق‌ها و تسهیلات پیش بینی شده برای سرمایه گذاری در استان سیستان وبلوچستان، را بعنوان یکی از ۹ استان مشمول شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب، مجدانه پیگیری کنند.

جانشین رییس جمهور در شورای اجتماعی کشور در فراز دیگری از سخنان خود به تلاش‌های انجام شده برای مدیریت حاشیه نشینی و آسیب‌های اجتماعی در سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: حرکت در جهت رفع مشکل حاشیه نشینی سیستان و بلوچستان یکی از ۴ اولویت اصلی کشور در این عرصه است.

وزیر کشور ضمن مرور گزارش ارائه شده از سوی رییس سازمان امور اجتماعی در همین زمینه، اصل محوری جلب مشارکت خود مردم برای کاهش آسیب‌های اجتماعی را رویکرد اصلی وزارت کشور در توجه به استان سیستان و بلوچستان بر شمرد و در عین حال از اختصاص بیشترین اعتبارات اجتماعی در اختیار وزارت کشور در این مدت به سیستان و بلوچستان خبر داد.

وزیر کشو با یادآوری توجه وزارت کشور به اقشار، اقوام و پیروان مذاهب در سیستان و بلوچستان، استمرار و تقویت نگاه بدون هرگونه تبعیض به همه مردم استان را وظیفه همه اجزای حکومت بر شمرد و با اشاره به گزارش معاون سیاسی وزارت کشور گفت: در این سال‌ها در تعیین مدیران سطوح مختلف سیاسی استان، همین نگاه مورد توجه بوده است.

رحمانی فضلی در همین زمینه با تأکید بر اینکه رویکرد همه ما با هر نگاه و سلیقه و گرایش باید تقویت منافع ملی باشد، تصریح کرد: هر نوع نگاه سیاسی منفعت طلبانه به اقشار یا مذاهب، خیانت به ایران و محکوم است.

وزیر کشور در پایان این دیدار ابراز امیدواری کرد که فرصتی برای سفر مجدد وی به استان سیستان و بلوچستان فراهم شود.

در آغاز این دیدار، آیت ا... مهامی نماینده، ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان، مهندس موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان و دیگر مدیران ارشد حاضر در نشست، با ارائه گزارش‌هایی از شرایط استان، دیدگاه‌های خود برای ادامه روند توسعه استان را مطرح کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۲۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
  3 7
  اما بین مردم و اصلاحات قطعا وجود داره. اینو کشتار شما از ملت ایران در 78 88 96 و همین ماجرای بنزین و دیدارهای پشت شیشه ی دودی و ضد گلوله مشخص و اثبات کرده. یه روز تقش در میره و مردم و اصلاحات با هم روبرو می شن. فکر می کنی چقد تحمل می کنیم؟ اینو داشته باش تا وقتش
 • IR ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
  6 0
  باز این پرفسور اظهار نظر کرد
 • DE ۰۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۱
  1 0
  آره مردم عاشق شماها هستند ، بخصوص شخص تو !

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس