اخبار ویژه روزنامه ها

سفیر فرانسه در تهران می‌گوید دولت متبوعش سازمان منافقین را تروریستی نمی‌داند. لو درباره میزبانی گروه‌های تروریستی از سوی پاریس، ابتدا خود را به تجاهل زده و گفت من متوجه نمی‌شوم!

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

**********

کیهان

شورای آتلانتیک: ایران از برجام ناامید شد توافق با چین، برد- برد است

یک اندیشکده آمریکایی با اشاره به سند همکاری 25 ساله ایران و چین تصریح کرد این توافق، نتیجه ناامیدی ایران از برجام با آمریکا و اروپاست.

شورای آتلانتیک می‌نویسد: ایران در حال نهایی کردن توافق 25 ساله با چین از جمله در حوزه تضمین فروش نفت و همکاری‌های تجاری است. چین دومین اقتصاد بزرگ جهان است. چین و ایران در حال نهایی کردن این توافق هستند و جزئیات دقیق آن در هر دو کشور به طور رسمی اعلام نشده است. برای پکن، این توافقنامه بخشی از ابتکار کمربند و ابتکار جاده ابریشم جدید شی‌جیپینگ، رهبر حزب چین است، او با اجرای طرح جاده ابریشم جدید به دنبال پیوند ده‌ها کشور آسیایی با اروپا و آفریقا در یک برنامه توسعه جهانی به سرپرستی پکن است. به همین خاطر باید این موافقتنامه را نوعی معامله برد- برد دانست.

شرایط این توافق به اندازه کافی محکم شده تا سرمایه‌گذاری چین در ایران به میلیاردها دلار در حوزه‌های زیرساختی و توسعه اقتصادی برسد. چاه‌های نفتی، پالایشگاه‌ها و سایر امکانات نفتی ایران نیاز به نوسازی دارند توافق فوق در تضاد آشکار با امیدهای مداوم دولت ترامپ برای نابودی اقتصاد ایران از طریق کمپین فشار حداکثری است.

واقعیت این است که چین و ایران به یکدیگر احتیاج دارند، چین به نفت نیاز دارد و همین حالا هم بزرگ‌ترین مشتری نفت خام تهران است، از طرف دیگر، تهران باید با رکود عمیقی که بخشی از آن توسط تحریم‌های مجدد آمریکا تحمیل شده دست و پنجه نرم کند.

در مقایسه با توافق‌های طولانی که بین چین و سایر کشورها شکل گرفته، توافق با تهران اگر واقعا اجرا و تداوم داشته باشد، توافقی قابل توجه است. در سال 2013، یعنی یک سال پس از به قدرت رسیدن شی، رئیس‌جمهور چین قرارداد نفتی 270 میلیارد دلاری با روسیه امضا کرد. امروز با وجود رقابت ژئوپلتیکی دو کشور همچنان این توافق نفتی برقرار است آن هم در شرایطی که روسیه امروز بزرگ‌ترین منبع نفت در خارج از سازمان کشورهای صادرکننده نفت یعنی اوپک است. در مارس امسال، هنگامی که تقاضای اروپا برای نفت خام روسیه کاهش یافت، چین 1/6 میلیون تن نفت در طی چهار هفته از مسکو خریداری کرد.

همکاری بیست و پنج ساله بین چین و ایران برای اولین بار در سفر سال 2016، شی پیشنهاد شد. نسخه فعلی این توافق بیش از هر چیز بر حوزه تجارت نفت متمرکز است. توسعه فناوری 5 جی در ایران بخشی دیگر از توافق است که براساس آن شرکت‌های فنی و سخت‌افزاری چین ملزم به توسعه این فناوری می‌شوند. در حوزه امنیتی نیز مقرر شده روابط نظامی محکم‌تری بین سه کشور ایران، چین و روسیه از جمله در حوزه آموزش‌های مشترک، توسعه سلاح و به اشتراک‌گذاری اطلاعات برقرار شود. چندی پیش نیز این سه کشور در دریای عمان رزمایش دریایی مشترکی برگزار کردند.

این ادعا که ایران خود را تسلیم چین کرده و یا به نوعی تبدیل به مستعمره شده صحیح نیست. تهران در برنامه جامع اقدام مشترک یا همان JCPOA (برجام) با قدرت‌های جهانی، از جمله آمریکا به توافق رسید، اما این طرح با رویکرد واشنگتن از هم پاشید، بنابراین طبیعی بود که تهران به دنبال حوزه‌های دیگری برای مذاکره باشد. توافق‌نامه پیشنهادی بین تهران و پکن نشان از ناامیدی ایران از برجام و همچنین کاهش اهمیت آمریکا در غرب آسیا به عنوان منطقه‌ای غنی از نفت دارد. هر وقت واشنگتن و متحدان اروپایی خود عقب‌نشینی کنند، همانطور که در مورد ایران در زمان ترامپ  رخ داد،‌ پکن آماده است تا جای آن‌ها را بگیرد.

ثانیه‌های طلایی بورس که از سهامداران دریغ می‌شود

یک روزنامه حامی دولت می‌گوید دست‌های پنهانی درحال نقش‌آفرینی منفی در بازار بورس هستند اما نظارتی صورت نمی‌گیرد.

شرق می‌نویسد: از ابتدای سال تاکنون چهارمیلیون کد بورسی جدید ثبت شده و شاخص‌ها هر روز رکوردی جدید ثبت می‌کند. این حجم نقدینگی وارد شده به بورس از دارایی مردمی است که به امید کسب سود بالاتر به این بازار روانه شده‌اند؛ اما این بازار چندان صادق نیست و بازی‌هایی دارد که مردم نه از آن مطلع هستند و نه دست‌های پنهان را می‌شناسند.

ترفندها این روزها ثانیه‌های طلایی را از سهام‌داران می‌دزدند. بازار بورس یک بازار ریسکی است و سود و زیان آن لحظه‌ای و ثانیه‌ای است. یک متقاضی اگر ثانیه‌ای را برای ثبت معامله‌اش از دست بدهد، ضرر می‌کند و آن مشتری که ثانیه را به دست آورده، سود می‌کند. ترفند مورد اشاره هم ایجاد دسترسی به همین ثانیه‌های طلایی برای سهام‌داران کلان است.

این روزها بازار بورس تنها پناهگاه توده مردم برای حفظ ارزش پولشان شده و با سیاست‌های تشویقی دولت خیلی‌ها حتی دارایی اندکشان را فروخته و تبدیل به سهام می‌کنند یا از بانک وام می‌گیرند و فکر می‌کنند سپرده این پول به بورس باز هم می‌صرفد به پرداخت اقساط بانکی با بهره، یا کشاورزی که از تراکتورش پولی در نمی‌آورد و فکر کرده اگر آن را بفروشد و پولش را به بورس ببرد، زندگی‌اش شاید اندکی راحت‌تر بگذرد.

اما آیا در این غلغله بورس این سهام‌داران تازه وارد و خرد، سهم و دسترسی برابری با سهام‌داران کلان در انجام معامله بورسی دارند؟ اگر کد بورسی دارید و سهامی در بورس دارید، احتمالا در هنگام انجام فعالیت در سایت کارگزاری‌تان به پیام‌هایی برخورده‌اید که امکان دسترسی‌تان را محدود کرده، پیام‌هایی مانند خطا یا مشکل فنی هسته مرکزی یا خطای ناشناخته که امکان ثبت معامله به شما نمی‌دهد. اما آیا اینها فقط یک خطای فنی است؟

درباره اختلالات فعالیت در نرم‌افزار کارگزاری‌های بورس یک کارشناس آی‌تی، به «شرق» می‌گوید: برای انجام معاملات در بازار بورس، کارگزاری‌ها به عنوان یک واسطه بین مشتری‌ها (سهامداران) و هسته مرکزی سازمان بورس عمل می‌کنند. این هسته مرکزی در واقع تشکیل شده از یک یا چند سرور است که تعداد این سرور(ها) معمولا براساس میزان ترافیک مشخص می‌شود.

مشتری‌ها (سهام‌داران) از طریق رابط کاربری هر کارگزاری که همان وب‌سایت آنلاین یا اپلیکیشن موبایلی انجام معاملات است درخواست‌های خرید یا فروش خود را به سازمان بورس ارسال می‌کنند. گاهی وقت‌ها مشتریان برای خرید یا فروش سهام با پیغام‌های خطایی نظیر «کندی در دریافت پاسخ سفارشات بورسی» مواجه می‌شوند که این کندی باعث وارد شدن خسارت مالی به مشتریان می‌شود. در همین راستا سرور یکی از همین کارگزاری‌ها به تازگی حدود یک هفته تا 10 روز دچار اختلال شده است.

این کندی‌ها در روزهای اخیر زیادتر شده که با پیگیری‌های صورت گرفته از کارگزاری‌ها، این گونه عنوان شد که مشکل از کندی هسته مرکزی سازمان بورس است اما در نهایت با پیگیری از شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، آنها این موضوع را رد کردند. حال سؤال اینجاست که در همین زمان‌هایی که پیغام کندی هسته مرکزی برای مشتریان در حال ارسال است، چگونه تعدادی معامله به سرعت در حال انجام است.

او اضافه می‌کند: دقیقا لحظاتی که بازار هیجانی است و حتما باید سهام را بخرید یا بفروشید، سامانه به قدری کند می‌شود که امکان این معامله برای افراد وجود نخواهد داشت. متأسفانه پس از رفع سکته موقتی سامانه، دیگر دیر شده و فرد امکان معامله را از دست داده و ناگزیر است سهام خود را در قیمت‌های نامتعارفی معامله کند.

برجام برای دموکرات‌ها هم تمام شده است

نامزد دموکرات‌ها در انتخابات آمریکا نیز در صورت پیروزی، با برجام همان کاری را می‌کند که دونالد ‌ترامپ انجام داد.

روزنامه وطن امروز در یادداشتی نوشت: طی ماه‌های گذشته، بسیاری از رسانه‌های آمریکایی از بایدن پرسیده‌اند در صورت پیروزی در انتخابات، چه تصمیمی‌ را در قبال توافق هسته‌ای با ایران اتخاذ می‌کند؟! و او نیز تنها پاسخ داده است: «خروج ‌ترامپ از برجام اشتباه بود!». در مقابل، افرادی مانند «ریچارد نفیو» معمار تحریم‌های ایران در دوران اوباما، «ویلیام برنز» دیپلمات برجسته دموکرات آمریکایی و «جیک سولیوان» یکی از اعضای موثر تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای آمریکا در مذاکرات برجام، تأکید کرده‌اند ایران باید در ازای پذیرش برخی تعهدات سخت‌تر مانند «حذف بند غروب آفتاب» و پذیرش دائمی‌ شدن محدودیت‌های هسته‌ای خود، نسبت به بازگشت کلی (و نه واقعی) دولت بعدی آمریکا به توافق هسته‌ای امیدوار باشد!

نباید فراموش کرد که هم‌حزبی‌های بایدن [که تحت فرمان مطلق او و دیگر سران حزب دموکرات هستند] در قبال «تمدید تحریم تسلیحاتی ایران» همپای ‌ترامپ و پمپئو گام برداشته‌اند تا نزد لابی‌های صهیونیستی محکوم به کم‌کاری در قبال ایران نشوند! نامه اخیر 385 نماینده کنگره آمریکا- شامل اکثر نمایندگان دموکرات-  در حمایت از تمدید تحریم‌ تسلیحاتی ایران با هماهنگی و تایید کامل بایدن انجام شده است. معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا حتی جرات نداشت در مناظره‌های انتخاباتی مقدماتی حزب دموکرات، سخنی از بازگشت مطلق به برجام بگوید! او صرفا خروج ‌ترامپ از توافق هسته‌ای را غیرعاقلانه خواند اما در این حال، بازگشت به برجام را در عمل مشروط به پذیرش همه خواسته‌های نامشروع منطقه‌ای و موشکی واشنگتن از سوی ایران کرد.  

کار به جایی رسیده که رسانه‌های غربی (که همواره تقویت دوگانه کاذب دموکرات-  جمهوری‌خواه را در اخبار و تحلیل‌های خود دنبال می‌کنند) نیز نتوانسته‌اند از کنار «پارادوکس برجامی ‌بایدن» به سادگی بگذرند. به‌عنوان مثال شبکه «یورونیوز» در این‌باره می‌نویسد: «بایدن به طرفداران خود وعده داده با همکاری متحدان آمریکا نسبت به تقویت و گسترش برجام اقدام خواهد کرد. در واقع او با اشاره تلویحی به کافی نبودن ابعاد فعلی برجام تأکید کرده همزمان باید به‌طور موثرتری ایران را به عقب‌نشینی از اقداماتش در منطقه وادار کرد».

بازی بایدن در قبال برجام و دیگر پرونده‌های حساس در حوزه سیاست خارجی آمریکا کاملاً مشخص است. سال 2008 میلادی، زمانی که اوباما در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا پیروز شد، «زبیگنیو برژینسکی» استراتژیست مشهور و مقبول و مشاور اسبق امنیت ملی آمریکا تأکید کرد: «نباید انتظار داشته باشیم با حضور اوباما، مسیر سیاست خارجی آمریکا تغییر یابد. سیاست خارجی آمریکا، مانند یک کشتی بسیار بزرگ است که در یک اقیانوس در حال حرکت است و تغییر مسیر آن بسیار سخت است».

بایدن نیز در صورت پیروزی در انتخابات ماه نوامبر/ آبان، دقیقاً همان مسیر ‌ترامپ را در پیش خواهد گرفت؛ «از باقی نگاه داشتن سفارت آمریکا در بیت‌المقدس تا حمایت از طرح معامله قرن!»؛ «از تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران تا اعمال فشار حداکثری به کشورمان با هدف انعقاد توافقی جامع و بسیار محدودکننده!»؛ «از تقویت دوباره داعش و گروه‌های ‌تروریستی- تکفیری تا حمایت از تجزیه عراق و دیگر کشورهای منطقه!».

آزادی بیان با زبان بمب و جنایت و ترور!

سفیر فرانسه در تهران می‌گوید دولت متبوعش سازمان منافقین را تروریستی نمی‌داند!

فیلیپ یقه بو در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد و درباره میزبانی گروه‌های تروریستی از سوی پاریس، ابتدا خود را به تجاهل زده و گفت من متوجه نمی‌شوم!

او سپس در پی شنیدن نام سازمان منافقین می‌گوید: موضع فرانسه در این مسئله کاملا روشن است. در فرانسه و چندین کشور اروپایی دیگر، گروه MKO قانونا یک گروه تروریستی شناخته نمی‌شوند. ولی فعالیت این گروه‌ها خلاف قوانین فرانسه، کاملا ممنوع خواهد بود. اگر عملیاتی انجام دهند که از نظر ما غیرقانونی باشد، آنگاه این گروه قابل پیگرد قانونی است. دولت فرانسه هیچ ارتباطی با گروه مجاهدین خلق ندارد. ممکن است برخی شخصیت‌های رسانه‌ای و سیاسی از این گروه حمایت کنند. اما براساس قواعد آزادی بیان، سیستم قضایی فرانسه و اروپا نمی‌تواند مانع ارتباط این افراد با این گروه شود. هر بار دولت ایران برای پیگیری اقدامات تروریستی یا مبارزه با تروریسم درخواستی از ما مطرح کرده است ما جواب مثبت به خواست ایران داده‌ایم و با تهران همکاری کرده‌ایم. مسلما آزادی بیانی در اروپا و به ویژه فرانسه وجود دارد که اجازه می‌دهد شخصیت‌های پارلمانی و گروه‌های سیاسی با گروه‌های مختلف وارد تعامل شوند و برای ما امکان جلوگیری از این تعاملات وجود ندارد. موضع دولت فرانسه در مورد این گروه کاملا مشخص است، دولت هیچ ارتباطی با این گروه ندارد و تا زمانی که این گروه از قوانین فرانسه تخطی نکند، نمی‌توان آن را مورد پیگرد قرار داد.

این اظهارات در حالی است که رژیم فرانسه از چهاردهه قبل میزبان قاتلان 17 هزار شهروند و مقام ایرانی است؛ گروهکی که رسماً به این جنایت‌ها اعتراف کرده است و مضحک اینکه سفیر فرانسه، فعالیت‌های جنایتکارانه این سازمان تروریستی انگشت‌نما در دنیا را ذیل عنوان آزادی بیان لاپوشانی می‌کند. یادآور می‌شود فرانسوی‌ها برای مدتی حتی به بازداشت سرکرده‌های این گروهک پرداختند اما بعدها با فشار آمریکا و اسرائیل، اتهام تروریستی بودن را از روی این سازمان برداشتند. فرانسه پس از آن هم پایگاه گروهک‌های برانداز فعال در فتنه سبز شد و این آخری، گردانندگان کانال آمدنیوز را میزبانی می‌کرد.

عملیات فریب اروپا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران

اروپایی‌ها به شکل فریبکارانه در پی تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران هستند که باید در مهرماه پایان پذیرد.

روزنامه وطن امروز در تحلیلی می‌نویسد:  تروئیکای اروپا مخالفت خود با تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران را موفقیتی تاریخی(!) در عرصه دیپلماسی عنوان کرده و آن را مصداق پایبندی(!) خود به سند برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد قلمداد می‌کند!  آیا آنچه در آخرین جلسه شورای امنیت سازمان ملل با هدف بررسی تمدید تحریم تسلیحاتی ایران گذشت، مصداق «مخالفت ذاتی» و «استقلال‌طلبانه» اروپاییان با کاخ سفید بود یا حکایت از «مخالفت محاسبه‌شده» و «هدفمند» با واشنگتن، آن هم ذیل یک نقشه مشترک دارد؟! متاسفانه گزینه دوم صحیح است! با تجمیع 2 گزاره «تصویب قطعنامه ضدایرانی اخیر در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» و «مخالفت اروپاییان با تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران» به وضوح درمی‌یابیم اروپاییان در حال تکمیل فاز دوم «نقشه مشترک خود و آمریکا» با هدف «تمدید محدود تحریم تسلیحاتی ایران» هستند.

در این بازی مشترک، مقامات آمریکایی نخست گزاره‌ای نشدنی به نام «تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی ایران» را مطرح کرده‌اند. پس از آن، بازیگران اروپایی ضمن مخالفت با این گزاره، بر 3 هدف اصلی خود متمرکز هستند. نخست اینکه خود را به عنوان «ناجی برجام»(!) تلقی کنند. دوم مخالفت خود با تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران را به عنوان یک برگ برنده، در مذاکرات برجامی بعدی‌شان با کشورمان نگاه داشته و آن را مصداق عینی حمایت از ایران در مقابل واشنگتن جلوه دهند! سوم از ایران بخواهند با توجه به این مخالفت (مخالفت با تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی ایران)، به گزینه «نرم‌تر»، یعنی «تمدید محدود تحریم تسلیحاتی» تن دهد. بر همین اساس، کشورهای اروپایی در حال تهیه پیش‌نویس قطعنامه تمدید محدود و موقت تحریم تسلیحاتی ایران هستند. حداقلی‌ترین اقدامی که در این ‌باره باید انجام داد، «پرده‌برداری از این بازی مشترک» و تاکید بر «عدم پذیرش تمدید موقت تحریم تسلیحاتی ایران» است. به عبارت بهتر، وزارت امور خارجه ما باید صراحتا اعلام کند پس از پایان یافتن روز 18 اکتبر سال جاری (27 مهرماه)، حتی ثانیه‌ای تن به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی خود نخواهد داد.

ایران

اطلاعیه پلیس بهبهان درباره تجمع روز پنجشنبه

خبر اول اینکه، فرماندهی انتظامی بهبهان دیروز با انتشار اطلاعیه‌ای از شهروندان خواست با هوشیاری از هرگونه تجمعی که می‌تواند مستمسکی برای حرکت ضدانقلاب شود، خودداری کنند. در ادامه این اطلاعیه آمده است: نیروی انتظامی بر اساس وظایف ذاتی و قانونی خود با این تحرکات مذبوحانه به طور قاطع برخورد خواهد کرد. اطلاعیه نیروی انتظامی بهبهان پس از آن صادر شد که در پی‌ یک فراخوان، شامگاه پنجشنبه در منطقه مرکزی شهر، جمعیت معدودی با برگزاری تجمع و سردادن شعارهای هنجارشکن، قصد تحرکاتی داشتند که بلافاصله عوامل انتظامی جمعیت را متفرق وهیچ خسارت مالی و جانی در پی نداشت.

سرهنگ محمد عزیزی، فرمانده نیروی انتظامی بهبهان روز جمعه در گفت‎وگو با ایرنا گفت: در پی یک فراخوان تعداد کمی از مردم بهبهان برای اعتراض به وضعیت اقتصادی در ساعت ۲۱ پنجشنبه در میدان بانک ملی این شهرستان تجمع کردند. ابتدا پلیس سعی داشت تا با مذاکره این افراد را متفرق کند اما آنها نه تنها متفرق نشدند بلکه اقدام به سر دادن شعارهای هنجارشکنانه کردند به همین دلیل پلیس هم با صلابت اقدام به متفرق کردن آنها نمود. فرمانده انتظامی بهبهان اضافه کرد: خوشبختانه با تدابیر انجام شده هیچ گونه خسارات مالی و جانی در این تجمع به وجود نیامد و افراد تجمع‌کننده هم به منازل‌شان هدایت شدند. وی افزود: مردم باید بدانند که افراد و گروه‎های معاند در شرایط حساس کنونی قصد تحریک مردم و ضربه زدن به نظام را دارند و به طور حتم می‌خواهند با تحریک احساسات مردم در جامعه تنش ایجاد کنند زیرا آنها به هیچ عنوان خیرخواه مردم نیستند و برای ضربه زدن به نظام قسم یاد کرده‌اند. پلیس بر اساس وظیفه ذاتی خود با هرگونه بی‎نظمی و یا حرکتی که موجب بر هم زدن آرامش جامعه شود با قدرت و صلابت برخورد خواهد کرد. به همین دلیل افراد نباید تحت تأثیر معاندان و مخالفان نظام قرار گیرند. در حال حاضر آرامش در تمام شهرستان بهبهان حاکم است و هیچ گونه مشکل یا بی نظمی در این شهرستان وجود ندارد.

بازداشت عوامل تشویق مردم به تجمع در خراسان رضوی

خبر دیگر اینکه، سپاه امام رضا (ع) استان خراسان رضوی اعلام کرد: «شماری از عوامل اصلی گروه‎های معاند که مردم را به تجمع و اعتراضات خیابانی تشویق می‎کردند، شناسایی و دستگیر شدند.»

به گزارش فارس، سپاه امام رضا (ع) استان خراسان رضوی، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «با اشراف اطلاعاتی و اقدام سازمان اطلاعات سپاه امام رضا(ع) استان خراسان رضوی شماری از عوامل اصلی گروه های معاند که ضمن ارتباط با شبکه های ضدانقلاب، با انتشار فراخوان‌هایی هواداران و مردم را به تجمع و اعتراضات خیابانی تشویق می‌کردند، شناسایی و دستگیر شدند.سپاه استان فارس هم اعلام کرد تیمی از  گروهک تروریستی که به منظور انجام عملیات ایذایی وارد استان فارس شده بود، توسط سازمان اطلاعات سپاه شناسایی و منهدم و اعضای آن دستگیر شدند. به گزارش ایسنا،‌ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد:این تیم همچنین بنا داشت تا در ایام سالگرد ارتحال رهبر فقید و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران اقدامات ایذایی انجام دهد که با هوشیاری و اشراف اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان (عج) با ناکامی مواجه شدند.

بولتون: ترامپ نمی تواند به توافق بهتری با ایران برسد

دست آخر اینکه،  مشاور پیشین امنیت ملی امریکا در اظهاراتی مدعی شد که عملیاتی همچون عملیات ترور سردار سپهبد سلیمانی تنها در چند روز طراحی نمی‌شوند. به گزارش ایسنا، جان بولتون در گفت‌وگو با شبکه خبری فرانس ۲۴ گفت: من مخالف توافق هسته‌ای با ایران بودم. ترامپ ۱۵ ماه پس از رسیدن به ریاست‎جمهوری همچنان نمی‌توانست از آن خارج شود. فکر کنم او در نهایت دید که این توافق در امریکا محبوب نیست و من از خروجمان از برجام خوشحال شدم. بولتون همچنین مدعی شد: ترامپ همچنان می‌خواهد با ایران مذاکره کند. او فکر می‌کند که می‌تواند به توافق بهتری برسد اما از نظر من این به دور از واقعیت است. او در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: تمام مشاوران ترامپ به وی تأکید کردند که حمله ایران علیه پهپاد امریکایی، تأسیسات عربستان سعودی و کشتی‌های خلیج فارس‌ را تلافی کند اما وی در لحظه آخر تصمیمش را عوض کرد. برخی نیز ممکن است با تصمیم وی برای تلافی نکردن موافق باشند. بولتون همچنین در خصوص ترور سردار سپهبد قاسم سلیمانی گفت: عموماً نباید باور کرد که عملیات‌هایی که نتیجه خاصی به عمل می‌آورند تنها چند روز قبل از عملیات طراحی شده‌اند.
 

خراسان

مراقب بازنشستگی ناگهانی کارمندان متخلف باشید

یک نهاد مسئول دولتی در ابلاغیه روزهای اخیر خود، با اشاره به شرایط رسیدگی به تخلفات کارمندان و مدیران دولتی در هیئت های رسیدگی به تخلفات اداری، متذکر شده است با توجه به تعدد صندوق های بازنشستگی و مقررات مختلف آن ها در خصوص افراد تحت پوشش، در صورت طرح پرونده تخلفاتی درباره مستخدمان مذکور، موضوع باید به اطلاع صندوق بازنشستگی مربوط برسد تا جلوی صدور حکم بازنشستگی این قبیل افراد به درخواست آن ها، گرفته شود.

آرمان

ابتلای جلالی و 11 بازیکن به کرونا

دکتر محمد موقری‌پور سخنگوی ستاد مقابله با کرونای شهرستان سیرجان درباره ابتلای جلالی و 11 بازیکن به کرونا گفت: متاسفانه به طور قطعی 12 نفر از بازیکنان و کادر فنی تیم فوتبال گل‌گهر سیرجان به کرونا مبتلا شده‌اند. صبح پنجشنبه از اعضای این تیم نمونه‌گیری برای تست کرونا توسط آزمایشگاه کرونای دانشکده علوم پزشکی سیرجان انجام شده است، سپس در تایید نهایی مشخص شده که 12 نفر از اعضای تیم گل‌گهر نتیجه آزمایش کرونای‌شان مثبت است.

شهادت 2 عضو کاروان مردم‌یاری

جمال کریمی، فرمانده حوزه مقاومت بسیج اورامان و محمد کرمی، کارمند بخشداری اورامان در جریان اقدام تروریستی ضدانقلاب در منطقه سروآباد کردستان به درجه رفیع شهادت نائل آمده‌اند. گفتنی است در اطلاعیه روابط‌ عمومی قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) آمده است: شب 25 تیرماه در اطراف روستای بلبر منطقه اورامان از توابع سروآباد یکی از کارکنان حوزه مقاومت بسیج به همراه یکی از کارکنان بخشداری و یکی از اهالی منطقه اورامان که در حال مردم‌یاری و کمک‌رسانی به اهالی منطقه در روزهای سخت مبارزه با ویروس کرونا بوده‌اند، از سوی عوامل گروهک‌های تروریستی وابسته به استکبار جهانی مورد هدف قرار گرفته‌اند که بر اثر آن 2 نفر به شهادت رسیده‌اند و یک نفر زخمی شده و در این خصوص موضوع در حال پیگیری است.

آزادی کارگران هفت‌تپه با کفالت

چهار کارگر بازداشتی هفت‌تپه به قید کفالت آزاد شده‌اند. گفتنی است چهار کارگر بازداشتی هفت‌تپه (یوسف بهمنی، ابراهیم عباسی، مسلم چشم‌خاور و محمد خنیفر) که در روزهای گذشته بازداشت شده بودند، آزاد شده‌اند. این در حالی است که از قرار معلوم، این آزادی به قید کفالت صورت گرفته است.

مدیر مستعفی استقلال درگذشت

مدیر مستعفی استقلال درگذشت. سهیل گوهری که هفته پیش 24 ساعت پس از انتصاب متوجه ابتلا به ویروس کرونا شده و از سمت خود در باشگاه استقلال استعفا کرده بود، دار فانی را وداع گفت. گفتنی است گوهری هفته گذشته با حکم سعادتمند در سمت مدیر روابط عمومی باشگاه استقلال منصوب شد، اما پس از یک روز به دلیل ابتلا به ویروس کرونا از سمت خود استعفا کرده بود. او صبح روز جمعه در اثر وخامت حال، دار فانی را وداع گفت.

دستگیری کارمندان متخلف

در پی مبارزه با فساد و تخلف در ادارات دولتی، با دستور قضائی 2 کارمند اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان نجف‌آباد بازداشت شده‌اند. گفتنی است این افراد ظهر روز چهارشنبه 25 تیر ماه با دستور قضائی دادستان نجف‌آباد و با همکاری نیروی انتظامی و سربازان گمنام امام زمان (عج) دستگیر شده و پس از تفهیم اتهام با صدور قرار در بازداشت به سر می‌برند. این در حالی است که پیش از این نیز در رابطه با پرونده فساد مالی و تخلفات اداری دو نفر از کارمندان شهرداری گلدشت به جرم تخلفات مالی بازداشت شده بودند.

هدف سفر «الکاظمی» به ایران

یک منبع دولتی عراق در خصوص هدف سفر «الکاظمی» به ایران تاکید کرد که نخست‌وزیر این کشور با سفر به ایران، آمریکا و سعودی در تلاش است که تنش بین این کشورها را کاهش دهد. این منبع به شبکه خبری روسیا الیوم گفت که مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق در سفرهایی که به ایران، آمریکا و سعودی دارد، «نزدیک‌سازی دیدگاه‌ها بین واشنگتن و تهران و کاهش تنش بین ریاض و تهران را بررسی خواهد کرد». وی خبر داد که هدف بعدی الکاظمی بحث و بررسی این مساله ضروری با سران کشورهای مذکور برای «دور نگه‌داشتن عراق از درگیری بین آنان» است.

استیضاح منتفی؛ طرح سوال باقی‌ست

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری موافق استیضاح رئیس‌جمهور نیستند و بر کمک به دولت و تعامل با هم تاکید داشتند، نمایندگان مجلس از این اقدام منصرف شدند. در حال حاضر موضوع استیضاح رئیس‌جمهور منتفی شده است و دیگر هیچ یک از نمایندگان پیگیر این موضوع نیستند. اما طرح سوال از رئیس‌جمهور با 195 امضا تحویل هیات رئیسه مجلس شده و به قوت خود باقی است. دولت باید قوانین را به درستی اجرا کند تا مشکلات موجود رفع شود.

کلاهبرداری میلیاردی به بهانه تامین ارز

2 کلاهبردار که به بهانه تامین ارز خارجی، 143 میلیارد ریال از شهروندی کلاهبرداری کرده بودند، توسط کارآگاهان پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران دستگیر شده‌اند. در این رابطه مقام انتظامی با اشاره به شناسایی مخفیگاه جدید متهمان در حوالی سعادت گفت: با دستور قضائی، هر دو متهم دستگیر شده و به جرم خود اعتراف کرده‌اند. سرهنگ بهزاد اختیاری ادامه داد: با هماهنگی مرجع قضائی، سند ملک ابطال و ضمن انتقال به نام شاکی، چک 5/3 میلیاردی نیز از متهمان اخذ و به شاکی پرونده مسترد شده است.

حکم پرونده شکایت از فردوسی پور

برخلاف اخبار منتشره پرونده عادل فردوسی‌پور مجری سابق برنامه 90 و مالک سابق باشگاه نفت تهران بسته شده است. در این رابطه فردی که سابقا مالکیت مالکیت نفت تهران را عهده‌دار بوده اعلام کرده است به دلیل انتشار صحبت‌های خلاف‌واقع در برنامه 90، مجری و تهیه‌کننده این برنامه را به 40 ضربه شلاق متهم کرده است. اما پیگیری‌ها در این باره نشان می‌دهد در این گفت‌وگوی رادیویی تنها بخشی از واقعیت گفته شده و این فرد به بخش مهم دیگر ماجرا اشاره نکرده است. در این راستا موضوع مهم این است که حکم این پرونده 40 ضربه شلاق یا جریمه نقدی 5/1 میلیون تومانی بدل از شلاق بوده که عادل فردوسی‌پور با پرداخت آن، اجرای احکام این پرونده را بسته است و حاشیه خاص دیگری نیز در این زمینه وجود ندارد.

تعطیلی 2 روزه یک بانک به خاطر کرونا

فرماندار فریمان درباره تعطیلی 2 روزه یک بانک به خاطر کرونا گفت: به دلیل مثبت شدن تست کرونای 3 تن از کارکنان بانک رفاه این شهرستان، روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، 25 و 26 تیر ماه، این بانک تعطیل شده است. عباس‌علی صفایی علت این تعطیلی را ضدعفونی این شعبه ذکر کرد و افزود: این بانک از شنبه 28 تیر ماه مجددا فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. وی در رابطه با تعداد کارکنان بانک‌های فریمان که به کرونا مبتلا شده‌اند، گفت: در این خصوص به جز ابتلای یک مورد از کارکنان یک موسسه قرض‌الحسنه که متاسفانه منجر به فوت وی شده است و موارد اخیر بانک رفاه، تاکنون موارد ابتلای دیگری نداشته‌ایم.

روایت از گفت‌وگوی روحانی و پوتین

معاون دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به گفت‌وگوی روسای‌جمهوری ایران و روسیه اظهار کرد: در این مکالمه‌ تلفنی، پوتین حمایت قاطع روسیه از ‎برجام را در برابر یکجانبه‌گرایی ایالات متحده اعلام کرد. علیرضا معزی معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری در حساب کاربری خود در توئیتر با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی روسای‌جمهوری ایران و روسیه نوشت: «‏‎روحانی و ‎پوتین گفت‌وگویی 40 دقیقه‌ای داشته‌اند؛ در این مکالمه‌ تلفنی، پوتین حمایت قاطع روسیه از ‎برجام را در برابر یکجانبه‌گرایی ایالات متحده اعلام کرد و خواستار ادامه‌ همکاری‌های سه جانبه‌ی ایران، روسیه و ترکیه در روند ‎آستانه شد».

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  8 0
  سفیر فرانسه وقتی ترورستهای قاتل را تایید می کند چرا اورا هنصر نامطلوب قلمداد نمی کنند -
 • IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  2 0
  دیگه از این همه وادادگی درمقابل غرب حالمونو به هم میزنه
 • حسن IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  0 0
  اقای ناظم اتفاقا شما اختیارات خیلی دارید ولیکن جوابگو نیستید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس