یمن

عربستان که از واکنش انتقام جویانه قبایل استان الجوف در مورد جنایت هفته پیش خود وحشت‌زده شده، پیشنهاد رشوه کلان به خانواده‌های قربانیان را مطرح کرده که این پیشنهاد با مخالفت قاطع قبایل مذکور مواجه شد.

سرویس جهان مشرق - عربستان سعودی اخیرا در جنایتی جدید یک مراسم عروسی در روستای دوردست المساعفة در استان الجوف واقع در شمال شرق صنعا را هدف حملات هوایی خود قرار داد که در نتیجه این جنایت ۳۱ غیرنظامی که بیشتر آنها زنان و کودکان بودند، به خاک و خون کشیده شده و ده ها تن دیگر زخمی شدند.  این جنایت تمام یمن را تکان داد و واکنش‌های خشمگینانه ای در محافل مردمی و حقوقی یمن ایجاد کرد.  رژیم آل سعود ۲۴ ساعت بعد از وقوع این حمله بود که به انجام آن اذعان کرد، اما از آنجایی که از واکنش‌های منفی این اقدام در سطح قبیله‌های منطقه الجوف و به ویژه مناطق هم مرز این استان با اراضی عربستان سعودی نگران بود،  پیشنهادی را برای مهار حس انتقام جویانه قبایل این منطقه برای داوری قبیله ای در خصوص قربانیان این جنایت از قبیله بنی نوف مطرح کرد که البته این پیشنهاد بلافاصله از سوی تمامی قبایل منطقه رد شده و آنها اعلام کردند که از قاتلان زنان و کودکان خود قصاص خواهند گرفت.

نکته قابل توجه این بود که اذعان عربستان سعودی به انجام این حمله مانند حملات گذشته از زبان سرتیب منصور المنصور فرمانده نیروهای موسوم به تیم مشترک ارزیابی حوادث یمن در ائتلاف متجاوز سعودی مطرح نشد، بلکه از طریق قبایلی مطرح شد که رویکردی دوستانه با ریاض داشتند و ریاض سعی کرده بود این قبایل را به عنوان میانجی برای آرامش بخشیدن به خانواده‌های قربانیان و راضی کردن قبایل آنها مأمور کند. ریاض بدون در نظرگرفتن عرف رسمی،   برای اولین بار طی ۵ سال گذشته موضوع داوری قبیله‌ای جهت سرپوش گذاشتن بر این جنایت را مطرح کرده و شیوخ  مورد حمایت عربستان اعلام کرده‌اند که ریاض آمادگی تحویل دادن ده تفنگ کلاشینکف و ۵۰۰ هزار ریال سعودی به خانواده‌های قربانیان این جنایت را دارد.

منابع مطلع به روزنامه لبنانی الاخبار گزارش دادند که میانجگری العوجری الستنیل شیخ هواداران عربستان سعودی در جلب توجه قبایل منطقه ناکام مانده و همین موضوع باعث شده ریاض پیشنهاد جدیدی مبتنی بر پرداخت سه خودرو و سه میلیون ریال سعودی به هر یک از خانواده‌های قربانیان را مطرح کند. ریاض از شیوخ قبیله جهم خواسته است تا میانجیگری جدیدی را برای راضی کردن خانواده‌های قربانیان را آغاز کند و این حمله را یک اشتباه غیر عمد توصیف کند، اما تلاش جدید سعودی در این رابطه نیز با شکست مواجه شده و قبایل منطقه اعلام کردند که با خون فرزندان خود سازش نخواهند کرد. آنها تهدید کرده‌اند که انتقام سختی از سعودی‌ها خواهد گرفت.

منابع قبیله ای در استان الجوف با تاکید بر اینکه خون زنان و کودکان منطقه قابل سازش نیست، ابراز داشتند  که سه خانواده قربانی شده در این حملات  در مناطق دور از محور درگیری‌ها بودند و هیچ درگیری در این منطقه وجود نداشت، لذا توجیهی برای چنین عملیاتی وجود ندارد.  علاوه بر این که تعداد قابل توجهی از اهالی این روستا از چندین سال پیش در نیروهای عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مخلوع یمن که زیر نظر عربستان اداره می شود، حضور داشته‌اند، لذا آنها رشوه‌های سعودی‌ها برای راضی کردن قبایل منطقه را نمی‌پذیرند و به اصطلاح «خون تنها یا خون پاک می شود.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  55 9
  به کدامین گناه.
  • IR ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
   36 3
   مقاومت در برابر آل سقوط ظالم و آدمکش
 • عبد الحمید IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  14 1
  آلهم اجعل بءسهم بینهم شدید سرانجام خائنین به وطن مزدوران عربستان
 • علیرضا IR ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  47 3
  اللهم العن آل سعود قاطبا
 • جعفر IR ۲۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  24 2
  خدا لعنتشون کنه چند ساله دارند مردم یمن را بخاک خون می کشند بعد اینجوری مردم داغدیده را بسخره گرفتن
  • اویس یمانی IR ۰۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
   10 2
   سلام جعفر اویس قرنی ۱بار درعمرش رفت عربستان ؛تاپیامبر متوجه شد فرمود از طرف یمن عطر و بوی بهشت به مشام میاد》خدایا مردم یمن رو سربلند و سعادتمند فرما
 • DE ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  21 2
  لعنت بر آل یهود, آل بی وجود, آل سجود درمقابل یانکی ها , آل نحس و شوم , آل سقوط , آل جهود ودر یک کلام لعنت بر آل سعود
 • IR ۲۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  21 4
  الهی عظم البلاء و برح الخفاء ...
 • iran IR ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
  1 1
  جنایتکاران سعودی نام خادمین حرم رو هم روی خود گذاشتند ! سعودی ها ابزار و آلت دست یهود بین المللی و آمریکا شدند برای قتل عام زنان و کودکان بی دفاع یمن !
 • محمد IR ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  8 3
  ای خدااااااااااااااا
 • بهرام IR ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  2 5
  من فکر نمیکردم ازین ها غیرتی هم در بیاد ولی الان معلوم شد که تواین روزگارها تنها جایی که ملتش نه تنها پیشرفت نکردن بلکه خیلی خیلی زیاد هم کم رفتیم انگار که این سرزمین را دوا زده حاکم همه چیز عربستان کشت وخون ریخت جای اینکه بیاد گناه کارشو گردن این واون بندازه واسلام واسطه عملش انجام بده پیشنهاد پول داد ...
  • DE ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
   2 1
   پیشنهاد میلیاردی سعودی‌ها به خانواده‌های داغدار یک عروسی..... آقا بهرام یکبار دیگه همین کامنتت را بخوان اگر تو زور خودت را فهمیدی 3 تا سوت بزن اگر من زور تو را فهمیدیم من 3 تا سوت میزنم .چی بلغور کردی ؟ آل سقوط 75 سال است به جهان اسلام و اسلام و تاریخ اسلام خیانت کرده و هزاران میلیارد برای نابودی اسلام اصیل و مسلمانان خرج کرده است .هر وقت غربیها پول کم میارن این گاوهای شیرده و دیگر گوساله های سامری میلیاردها دلار جمعا با غربی ها قرارداد تجاری و نظامی امضاء میکنند. وملت های عرب گرسنه و عقب افتاده نگه داشته میشوند.
 • IR ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  4 3
  این یمنی ها عجیب با غیرتن، عربستان خودشو پاره ام بکنه از پسشون برنمیاد
 • خخخخ IR ۰۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  8 8
  ایران که بدتره، صد رحمت به آل سعود
  • IR ۲۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
   1 3
   البته تو ایران آدمایی مثل تو بله چون قرآن می‌گوید منافقان از کفار بدترند
 • IR ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  6 1
  بن سلمان و ملک سلمان حرام زداه
 • 00000 IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  7 3
  لعنت خدا بر آل سعود و وهابی های کثیف دنیا
 • IR ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  4 1
  ای خدا دستمان کوتاه است. دست ما را برای دفاع از مردم ظلم دیده یمن بلند کن.
 • IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  2 3
  ای حروم زاده ها، نوادگان ابوسفیان و هند جگر خوار،
 • شاهد IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  0 2
  خدا میدونه عامل اصلی تمام بحران های منطقه کیست .و گناه کشتار مردم بیگناه یمن - سوریه و عراق و البته ایران زیر سر کیست.!تا الان رسوا شده از این پس نیز رسوا و نابود خواهد شد. نشانه های پایان دیده میشود.
 • حسین IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  3 2
  بدبختی پا لخت گرسنه. پول رابگیرید برید دنبال کارتون. چون اگر نگیرید از هر وجهت ضرر کرده اید. هم نزدیکانتان از دست رفته اند. هم حقتان پایمال شده. گوش به حرف مشت مفتخور که شمارا تحت سیطره قرار داده اند نکنید خودتان رابیش از این بدبخت نکنید
 • علی IR ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
  0 4
  برای چی شماها شهرها و مدارس و بیماستانها را هدف قرار نمیدید شماها هم بزنید حتی اب شیرین کنها را شما هم رحم نکنید زدن فقط مراکز نظامی کفایت نمیکنه بخدا دوتا مثل بیمارستانها و بازارهایی که مردم نجسشان دارند خرید میکنند بزنید عربستان فورا دست از وحشی گریش برمیداره

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس