عکس/ ضدعفونی مراکز و اماکن عمومی تهران توسط بسیجیان

به گفته وزارت بهداشت، ۸۵ درصد غربالگری در سطح کشور در اوج بیماری کویید ۱۹ توسط بسیج انجام گرفت.

به گزارش مشرق، مسلم چشمی معاون سلامت و دفاع زیستی سازمان بسیج مستضعفین در پاسخ به این سوال که آیا بسیج قبل از شیوع ویروس کرونا برای مقابله با چنین رخدادهایی آماده بوده است یا خیر؟،گفت: قبل از شیوع بیماری کرونا، در نیروهای مسلح ساختاری برای مقابله با ویروس هایی همچون ویروس منحوس کرونا تدارک دیده نشده بود که بعد از بروز نشانه های این بیماری در هموطنانمان که در اواخر بهمن ماه صورت گرفت، بسیج در راستای آمادگی برای مقابله تهدیدات زیستی و میکروبی برنامه ریزی های لازم را انجام داد اما قبل از شیوع این بیماری، معاونت عملیات سپاه برای مقابله با خطرات بیولوژیک آمادگی لازم را داشت و عمده ترین کارها برای مقابله با باکتری ها و مواد شیمیایی صورت گرفته بود.

وی ادامه داد: زمانی که شیوع بیماری کرونا در ایران آغاز شد، رهبرمعظم انقلاب اسلامی با هوشیاری کامل، دستورات لازم در جهت مقابله با این بیماری را ابلاغ نمودند تا کل نیروهای مسلح تمام اقدامات و راهکارها برای جلوگیری از شیوع این بیماری را در دستور کار خود قرار دهند؛ به همین دلیل، قرارگاه دفاع زیستی امام رضا (ع)در نیروهای مسلح با محوریت بهداشت، درمان و دفاع زیستی به فرمان امام خامنه ای تشکیل شد و همین موضوع بعنوان الگو در سطح تمام رده های نیروهای مسلح قرار گرفت.

دکتر چشمی اضافه کرد: بعد از مدتی سپاه به این تصمیم نهایی رسید که ساختار بهداشت و درمان ها باید تغییر کنند و تبدیل به معاونت سلامت و دفاع زیستی شود و به مرور زمان شاهد آمادگی بیش از پیش سپاه و بسیج و نیروهای مسلح برای مقابله با ویروس منحوس کرونا بودیم.

۸۵ درصد غربالگری در سطح کشور توسط بسیج انجام گرفت

معاون سلامت و دفاع زیستی سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه بسیج برای مقابله با ویروس کرونا کارهای عمده ای انجام داد، افزود: اولین کار توزیع اقلام بهداشتی و ضدعفونی کننده بین کارکنان بسیجی بود و پس از آن کمک به وزارت بهداشت و درمان.

وی تاکید کرد: به گفته وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۸۵ درصد غربالگری در سطح کشور توسط بسیج انجام گرفت؛ همچنین بسیج در سامانه چهل سی که به صورت تلفنی در راستای راهنمایی بیماران مشکوک به کرونا بود، ایفای نقش جدی داشته باشد و باید گفت که بسیج در حوزه تامین و توزیع اقلام محافظتی شامل ماسک و وسایل بهداشتی و محلول های بهداشتی و... نقش پررنگی ایفا نمود و این در حالی است که در ابتدای آغاز شیوع بیماری کرونا، با کمبود ماسک در سراسر کشور مواجه بودیم و قیمت این محصول، با افزایش چشمگیری مواجه بود اما بحمدالله بسیج در کمترین زمان با راه اندازی بیش از چندین هزار کارگاه محلی و خانوادگی به تولید ماسک روی آورد و امروز شاهد تولید میلیون ماسک توسط بسیج و کارگاه های مورد حمایت بسیج در سراسر کشور هستیم.

دکتر چشمی با اشاره به اینکه بسیج در حوزه شناسایی محتکران وسایل بهداشتی و درمانی هم خوش درخشید و طرح هایی همچون طرح مومنانه و کمک به خانواده های نیازمند و آسیب دیده از بیماری کرونا نیز جزو خدمات بسیج بود، ابراز داشت: بسیج در دوران پیک اول بیماری کرونا، در مباحث اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... در کنار مردم بود تا باعث شکست کرونا شویم.

نقش آفرینی ۵۵۰ هزار نیروی جهادی برای مقابله با کرونا

معاون سلامت و دفاع زیستی سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه در پیک اول بیماری کرونا، گروه های جهادی با سازماندهی بسیج وارد میدان شده بودند و برای مقابله با ویروس منحوس کرونا فعالیت انجام می دادند و برخی هم به صورت خودش به این کار روی آورده بودند، گفت: این کار به دلیل احساس تکلیف بود و توسط بسیج پشتیبانی می شدند و باید گفت که این گروه ها در موضوعات رفع آلودگی معابر، مراکز و کارهای پرجمعیت کار می کردند و طبیعاتا نیاز به مواد ضدعفونی کننده داشتند و بسیج در این حوزه همکاری می کرد و در مجموع باید بگویم که حدود ۵۵۰ هزار نیروی جهادی در موضوع مدیریت کرونا به عنوان بسیجی فعالیت داشتند و این در حالی است که ۸۰۰ هزار نفر را در این حوزه سازماندهی کرده بودیم اما فقط آن تعداد بکارگیری شدند.

وی ادامه داد: تا به امروز دکتر نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پرشکی برای سه بار متوالی از نقش بسیج برای مقابله با ویروس کرونا و همکاری بسیج با این وزارتخانه در خدمت رسانی به مردم تشکر کرده و این نشان می دهد که بسیج در این حوزه به صورت جدی وارد شده است.

دکتر چشمی با بیان اینکه بیش از ۸ هزار و ۶۶۷ خادم الشهدا که همه ساله در مناطق عملیاتی دفاع مقدس به زائران راهیان نور خدمت می کردند، در خصوص مقابله با ویروس کرونا و پاکسازی معابر کمک احوال بودند، افزود: قریب به ۱۲ هزار خادم الشهدا برای این کار اعلام آمادگی کرده بودند و تعداد ۱۹۱ گروه جهادی سازماندهی شده که ۱۵۲ هزار گروه بکارگیری شدند، ۱۲۹ هزار گردان های بیت المقدس و... در کارهایی همچون غربالگری، کمک به مردم، ضدعفونی معابر و مراکز درمانی و عمومی، ساخت نقاهتگاه ها و... نقش آفرینی کردند.

راه اندازی ۸۱ هزار و اندی کارگاه تولیدی ماسک توسط بسیج

معاون سلامت و دفاع زیستی سازمان بسیج مستضعفین تاکید کرد: اقدامات ما در خصوص تولید ماسک ۸۱ هزار و اندی کارگاه و ۵۱ میلیون ماسک بوده است و بقیه اش را در اختیار سازمان غذا و دارو قرار دادیم. ۲۱ میلیون لیتر مواد ضدعفونی کننده تولید کردیم. ۸۰ هزار گروه جهادی بسیجی داشتیم که اکثرا سه نفر تا چهار نفر ه سازماندهی ده بوده است.

وی با بیان اینکه در حوزه رفع الودگی ها ۲۹۴ هزار و اندی گروه رفع آلودگی داشتیم و تعداد ۲ میلیون و اندی مکان ضدعفونی شده است، افزود: ۷۶۴ پزشک متخصص و ۲ هزار و اندی پزشک عمومی، ۷ هزار و اندی پرستار، ۳ هزار و اندی بهداشت کار با همکاری بسیج در خدمت به مرد بود و یک میلیون و ۷۳۲ نفر از ما خدمات گرفتند و ما در مجموع ۱۱۶ نقاهتگاه برای بیماران کرونایی احداث نمودیم که ۵ هزار و اندی تخت داشتند.

دکتر چشمی اضافه کرد: بسیج در خصوص طرح فاصله گذاری اجتماعی فعالیت های زیادی انجام داد و از طریق سازمان بسیج اصناف، به اصناف وبازاریان آموزش های لازم در خصوص چگونگی کسب و کار انجام شد و قرار شد که با نهایت رعایت پروتکل های بهداشتی، به کار خود ادامه دهند.

معاون سلامت و دفاع زیستی سازمان بسیج مستضعفین افزود: بیش از ۵ هزار طرح توسط مردم به بسیج ارسال شده است تا از این طریق بتوان بهترین طرح را در خصوص نحوه مقابله با بیماری کرونا انتخاب نمود و انشالله در تلاش هستیم که هر چه سریعتر باعث کشف واکسن و یا داروی بیماری کرونا شویم و نخبگان صنفی را تشویق نمودیم که در این حوزه کار کنند. ما ۸۸ واحد صنعتی با محوریت بهداشتی و تولید محصولات بهداشتی داشتیم که توسط بسیج برای مقابله با کرونا صورت گرفت.

بسیج همیشه در مواقع بحرانی به کمک مردم می شتابد

وی با بیان اینکه بسیج همیشه در مواقع بحرانی به کمک مردم می شتابد، خاطر نشان کرد: در موضوع کرونا، ما احساس مسئولیت می کردیم و بعد از تاکیدات حضرت آقا، بسیج وارد میدان نبرد با ویروس کرونا شد و تفاهمنامه ای با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امضاء کردیم و الحمدالله که همچنان تعامل بسیج با وزارت بهداشت به خوبی است. اصرار وزارت بهداشت این است که هر چه سریعتر، داروی بیماری کرونا کشف و توزیع گردد و تا آن زمان، بسیج درکنار مردم است.

دکتر چشمی تصریح کرد: متاسفانه در این روزها آمار قربانیان بیماری کرونا بالاست و با اینکه این بیماری از اواخر بهمن ماه در کشورمان شناسایی شد، اما در استان های گیلان و قم شدت گرفت و اینک در مرحله پیک دوم بیماری کرونا قرار داریم و این در حالی است که آمار مرگ کرونا در اردیبهشت ماه به روزانه ۳۵ نفر رسیده بود اما اینک به آمار روزانه بیش از ۱۵۰ نفر رسیده است و باید تلاش کرد که باعث نابودی این ویروس از ریشه شد و باید گفت که مهمترین علت اوج گرفتن دوباره بیماری کرونا در کشور، عدم رعایت مسائل بهداشتی و برگزاری مجالس ختم و شادی است و همین تجمعات باعث شیوع سریع این ویروس گردیده است و انشالله بتوانیم چاره اصلی برای مقابله با آن را بیابیم.

معاون سلامت و دفاع زیستی سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به اینکه بیماری کرونا با همه مشکلات و سختی هایی که برای کشورمان به همراه داشت، باعث افزایش سطح فهم و شعور عمومی مردم جامعه در حوزه های بهداشتی شد، گفت: شاید قبل از شیوع بیماری کرونا، موضوع بهداشت و درمان این قدر مورد توجه قرار نگرفته بود و برخی نسبت به رعایت این موارد، اراده ای از خود نشان نمی دادند اما اکنون می بینیم که مردم به حوزه بهداشتی اهمیت زیادی قائل هستند و کرونا باعث شد که سواد بهداشتی جامعه بالا برود و از طرفی دیگر، این ویروس منحوس، باعث اتحاد و همبستگی در کشورمان ایجاد کرد و همه دستگاه ها از جمله سپاه و بسیج، متحد و یکدل در راستای مقابله با این ویروس اقدام نمودند و اگر به تفاوت رفتار مردم ایران با سایر کشورهای خارجی نگاه کنید، می بینیم که در بسیاری از کشورها مردم به فروشگاه ها هجوم آوردند اما در کشورمان شاهد چنین پدیده ای نبودیم و این نشان دهنده فرهنگ دینی و اصیل مردم کشورمان است.

جشنواره تجلی وفاق در راستای ثبت فداکاری های مدافعان سلامت

وی اظهار داشت: در حوزه بهداشت و سلامت هم اهمیت حوزه سلامت را نشان داد و درمان و بهداشت. نشان داد که وقتی سلامت نباشد هیچ چیز نیست. نماز جمعه و جماعت و آموزش و دانشگاه ها و فعالیت های روزمره کشورو بازار همه تحث تاثیر قرار داد و نشان می دهد که سلامت چقدر مهم است و کرونا نقش سلامت را نشان داد و حوزه سلامت بیشتر مورد توجه مسئولان قرار گرفت.

دکتر چشمی با اشاره به برگزاری جشنواره مردمی تجلی وفاق که در راستای تجلیل از فداکاری های مدافعان سلامت و ضبط و ثبت از جان گذشتگی های این عزیزان در قالب های ادبی و هنری است، تاکید کرد: برگزاری جشنواره تجلی وفاق توسط سازمان اردویی،راهیان نور و گردشگری بسیج یکی از اقدامات موثر برای تجلیل از زحمات و از جان گذشتگی های مدافعان سلامت در طول مقابله با ویروس کروناست و رهبرمعظم انقلاب اسلامی هم در سخنرانی های خود بارها تاکید داشته اند که مجاهدت و فداکاری مدافعان و شهدای سلامت باید ثبت و ضبط شود و یقینا این جشنواره می تواند در ثبت و معرفی پزشکان فداکار در جریان مقابله با ویروس کرونا موثر و مفید باشد و بنده از این اقدام ارزشمند سردار یعقوب سلیمانی مسئول سازمان اردویی راهیان نور و گردشگری بسیج تشکر میکنم. این جشنواره با اقدام تشویقی خود باعث ایجاد انگیزه در میان مدافعان سلامت می شود.

وی در پایان گفت: معاونت سلامت و دفاع زیستی سازمان بسیج مستضعفین در راستای مقابله با ویروس کرونا از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد و بسیج ثابت کرده که در مواقع بحرانی، همیشه در کنار مردم است و باید به بحث های زیستی باور داشته باشیم به رعایت پروتکل های بهداشتی ایمان بیاوریم چرا که با یک پدیده عجیب مواجه هستیم که شبیه به حملات زیستی و بیولوژیک است و این نشان می دهد که دشمن فهمید که از این طریق می تواند باعث به تعطیلی کشاندن یک کشور و جهان شود؛ به همین دلیل باید هوشیار باشیم و بسیج تا زمان نابودی این ویروس و بیماری، پای کار خواهد بود.

*خبرگزاری بسیج

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس