هادی طحان نظیف

بررسی صلاحیت و بررسی اعتبارنامه، دو نهاد برآمده از قانون است و نتیجه هر دو، اعتبار حقوقی دارد. اولی مستند به اصل ۹۹ و دومی مستند به اصل ۹۳ ‎قانون اساسی است.

به گزارش مشرق، هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در توییتر نوشت:

‏۱/ پرونده اعتبارنامه منتخب گچساران بسته شد. همانطور که وعده داده بودم، نکاتی را در این خصوص عرض می‌کنم.

‏۲/ بررسی صلاحیت و بررسی اعتبارنامه، دو نهاد برآمده از قانون است و نتیجه هر دو، اعتبار حقوقی دارد. اولی مستند به اصل ۹۹ و دومی مستند به اصل ۹۳ ‎قانون اساسی است.

انجام دقیق آنها وظیفه شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی است و تصویب/عدم تصویب اعتبارنامه حق قانونی نمایندگان است.

‏۳/ شورای نگهبان همانطور که رسما اعلام کرد، تصمیم‌گیری راجع به اعتبارنامه نمایندگان را حق و مسئولیت قانونی نمایندگان می‌داند و نفیاً یا اثباتاً هیچ نظری بر رد یا تأیید اعتبارنامه منتخبان نداشته است. رد اعتبارنامه هیچ نماینده‌ای تضعیف‌کننده ‎شورای نگهبان نیست.

‏۴/ طی هفته‌های اخیر از سوی برخی افراد، مطالبی به شورای نگهبان و برخی اعضای آن منتسب شد که درست نبود؛ از روند تأیید صلاحیت آقای ‎تاجگردون تا خبر کذب عضویت فرزند یکی از اعضای شورا در هیات مدیره یک شرکت!

مبارزه با فساد با اتهام‌پراکنی و تمسک به مطالب غیرمستند سازگار نیست

‏۵/ بررسی اعتبارنامه، کاری تحقیقی است و نیازمند دقت فراوان

قضاوت نادرست و اتهام‌زنی به شورای نگهبان، نهادهای امنیتی، مراجع قانونی، شعبه و کمیته تحقیق اعتبارنامه و بیش از ۱۲۰ نفر از نمایندگانی که رای موافق ندادند، درست نیست کما اینکه نمایندگانی هم که رای موافق دادند، حتما حجت داشته‌اند

‏۶/ در انتخابات اخیر، صلاحیت برخی از بزرگان سیاست یا منسوبان مقامات عالی رتبه تأیید نشد. ۷۵ نماینده، معاون رئیس جمهور، برخی استانداران سابق و خویشان مقامات

اصرارهای مکرر و فشارهای آشکار و پنهان نیز نتوانست کمر شورا را خم کند.

‏۷/ دقت نظر شورا و پایداری بر نظر خود، عده‌ای را خشمگین و سیلی از تخریب‌ها و هجمه‌ها را روانه شورا کرد.

برخی مقامات اجرایی نیز به میدان آمدند و در طرفداری یک جریان سیاسی، اظهارات تعجب‌برانگیزی داشتند. اما حمایت کم‌نظیر مقام معظم رهبری، شورا را در انجام وظایف قانونی مصمم‌تر کرد.

‏۸/ آمریکا نیز نتوانست عصبانیت خود را پنهان کند و ‎تحریم پنج عضو شورای نگهبان توسط آمریکا آنهم یک روز مانده به انتخابات، مدال افتخاری برای اعضا بود که نشان از درستی راه و مسیر صیانت از ‎حق الناس داشت.

‏۹/ شورای نگهبان نهادی نیست که برای انجام وظایف قانونی‌اش از کسی هراس داشته باشد یا برای تصمیم‌گیری احساساتی یا دچار هیجان‌زدگی شود و با فشارهای سیاسی و رسانه‌ای عقب بنشیند و حق‌الناس را نادیده انگارد.

شورای نگهبان تابع ادله و مستندات است و ‎اقناع اعضا ملاک رأی نهایی است.

‏۱۰/ در بررسی صلاحیت، گاهی نظر من در تأیید یا رد داوطلبان رأی نمی‌آورد ولی به آرای دیگران احترام می‌گذاشتم چون از نزدیک می‌دیدم اتخاذ تصمیم درست و رعایت حق داوطلبان و مردم برای اعضا مهم است.

گاهی با یک رأی بیشتر، نظر شورا تغییر می‌کرد ولی معیار، رای اکثریت بود و جای گلایه نداشت.

‏۱۱/ در خصوص صلاحیت منتخب گچساران از ابتدا اختلاف‌نظر بود. پاسخ مراجع استعلامی متفاوت و محتوای پرونده ترکیبی از مطالب صحیح، کذب و یا بی‌سند بود و باعث ابهامات زیادی شد.

در هیات مرکزی همه مطالب موجود بررسی و پاسخ‌های داوطلب در چندین نوبت شنیده شد اما اکثریت اعضای آن متقاعد به رد نشدند.

‏۱۲/ این نکته مهم است بدانید، مبنای نظر شورا استعلامات واصله است و اعتبار اولیه گزارش‌ها و اسناد باید توسط مراجع استعلامی تایید شود.

شورا نیز دستگاه اطلاعاتی مستقلی ندارد و صرفا با تحقیقات محلی که انجام آن توسط توده مردم صورت می‌گیرد، فرآیند بررسی را تکمیل می‌کند.

‏۱۳/ پس از تجمیع مدارک و پاسخ‌های داوطلب، گزارش وضعیت پرونده تنظیم می‌شود و اعضا در مقام داوری، رای می‌دهند.

‏۱۴/ اختلاف نظر مراجع قانونی در پرونده‌ی مورد اشاره و کیفیت اعتبار اسناد در نتیجه‌گیری موثر بود و صحت، اعتبار یا استناد بسیاری از مطالب برای رد صلاحیت آقای تاجگردون به تایید اکثر اعضا نرسید و کفه‌ی استعلامات مثبت بر استعلامات منفی چربید.

‏۱۵/ شورای نگهبان برای انجام مسئولیت‌های خود نه از کسی انتظار تشکر دارد ونه از سرزنشِ ملامت‌گری، نگرانی؛ مهم این است که همانطور که امام راحل فرمودند خدا را درنظر داشته باشد و بر اساس حجت شرعی و قانونی عمل کند

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  9 0
  حالا چرا اینها را در رسانه دشمن منتشر می کنید؟
 • صالحه مومن IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  3 5
  کتاب مسافر دمشق را که در بایگانیها تبلیغ کردید از کجا تهیه کنیم؟
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  7 5
  مگر همیشه گفته نمیشود که صلاحیت نامزدها باید برای شورای نگهبان «احراز» شود؟ شما هم که میگویید پرونده زیادی داشت و مخلوط درست و نادرست بود و استعلام مراجع اطلاعاتی هم متفاوت بود همه اینها یعنی نمیشود صلاحت چنین شخصی احراز شده باشد پس شما چگونه ایشان را تایید به معنای احراز صلاحیت کردید؟!
  • IR ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
   1 0
   همین ثابت می کند شورای نگهبان تا جاییکه بتواند و راه داشته باشد مانع حضور افراد نمی شود و راه برای خیلیا باز می گذارد پس وقتی کسی رد می شود یعنی از نامناسب بودنش دیگه خیلی مطمئن هستند
 • GB ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  11 0
  تاج گردون آدم پول داری بود. همین سر نخ را بگیرید بر جلو - مساله حل می شه.
 • IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  1 0
  افت مهم شورای نگهبان برچسب سیاسی خوردن ان است که باید خیلی مواظب باشند مثل ریاست جمهوری تصادفا وهمینجوری یک دفعه دو گروه سه به سه هم وزن وهم قیافه شکل نگیره ،از باب اتقوا مواضع التهم
 • IR ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  2 0
  اعضای شورای نگهبان باید دقت بیشتری می کردند بجای توجیه و دلایل غیر منطقی سازوکاری تهیه شود تا امثال تاجگردون به راحتی در شورای نگهبان تایید نشوند
 • IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  0 0
  ماله به دستها
 • IR ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  0 0
  ببین تاج گردون دیگه چی بوده که تونسته تایید شورای نگهبان هم بگیره ! فقط موندم چرا تاج گردون انقدر به مجلس علاقه داشت . این ادم تا سطح وزیرم میتونست بیاد بالا حتی رییس جمهور . وبخور بخورشم زیاد باشه ولی همش چسبیذه بود به مجلس ! بنظرمن این مشکوکه ! دنبال اینو باید بگیرین !
 • IR ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  1 0
  شوراي نگهباني امتحان خوبي ندارد.هم جاي تاسف است وهم نگراني ازاينكه موارد ديگرراهم درست بررسي نكند.نياز به اين همه ذكر موارد نبود.ماحصل كار عبور اقاي تاجگردان از كانال شوراي نگهبان است كه به سهولت انجام شده است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس