سید عباس موسوی نمایه

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره شایعات مطرح شده در برخی رسانه‌ها گفت: برخی ادعاها درباره سند ۲۵ ساله همکاری‌های ایران-چین حتی ارزش تکذیب هم ندارد.

به گزارش مشرق، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به حجم عظیم ادعاهای کذب در فضای مجازی نسبت به تدوین یک نقشه راه 25 ساله بین ایران و چین اظهار داشت: بر اساس توافق سال 1394 روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین که در بند ششم بیانیه سفر رئیس جمهور محترم چین به تهران منعکس شده است، دو کشور صراحتا اراده سیاسی خود را برای توسعه و تعمیق راهبردی روابط بیان داشته و تصمیم گرفتند یک نقشه راه جامع 25 ساله بین دو کشور تدوین شود تا مبنای توسعه منسجم و همه جانبه روابط سیاسی و اقتصادی ایران و چین در سال های آتی قرار گیرد. پیش نویس اولیه این سند با مشارکت نهادهای تخصصی دو کشور تهیه شده و هم اکنون در مرحله مذاکره قرار دارد. بدیهی است که پس از نهایی شدن مذاکرات، این سند برای طی مراحل قانونی به نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به واکنش خصمانه و عصبی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، اضافه کرد: بدون تردید روابط راهبردی ایران و چین که منافع کلیدی متقابل برای مردم دو کشور دارد، واجد دشمنانی است که تمامی تلاش خود را برای شکست این مذاکرات و عدم موفقیت این سند به کار خواهند گرفت.

موسوی ادعاهایی همچون اجاره جزایر ایرانی در خلیج فارس، انحصار فروش نفت با قیمت های پایین، استقرار نیروهای مسلح و غیره را مضحک  دانست که حتی ارزش تکذیب کردن هم ندارد.

وی گفت: تامین منافع ملی ایران تنها اصل راهنمای وزارت امور خارجه در تدوین این سند راهبردی بوده است و مذاکرات با دقت و وسواس کامل صورت گرفته که ان شاء الله مردم ایران به زودی ثمره آن را مشاهده خواهند کرد.

سخنگوی وزارت خارجه در پایان با اظهار امیدواری نسبت به نهایی شدن این سند در آینده نزدیک افزود: بدیهی است که تا قبل از نهایی شدن مذاکرات هیچ متنی اعتبار ندارد و لذا از رسانه ها درخواست می شود از بازنشر متونی که با اهداف و اغراض مختلف تهیه و منتشر می شوند، خودداری نمایند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 8
 • TH ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
  2 19
  درود بر چین کمونیست. من عاشق کمونیست ها هستم مرگ بر امپریالیسم امریکا
  • IR ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
   10 1
   برو پا بوس
  • IR ۱۹:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
   1 1
   اي خالی بند
  • IR ۰۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
   3 0
   وزارت خارجه ایران باید به سند دقیق که اهداف ملی ایرانیان را در بلند مدت در نظر دارد برسند نه به یک اشتباه تاریخی مثل برجام در هر صورت باید از اشتباه محض برجام عبرت گرفت نروند یک معاهد ه و سند را امضا کنند که خسارات محض برجام تکرار گردد
  • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
   3 1
   مانفهمیدیم چین کمونیست درحال قدرت برتر دنیا میشه وابرقدرت امریکا درحال ضعیف شدن ونابودی هست وازحالا باید زیر نفوذ ابرقدرت شرق باشیم یا استفاده کنیم ازامپریالیسم غرب نابوده شده !؟بهرحال آشکار وپتهان ابرقدرتها ی غرب وشرق میخواهند اسنقلالمان را(تنها چیز باقیمانده ازایران وایرانی)بدهیم به ابرقدرت شرق کمونیست که دوستشان داریم
 • احمد IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
  16 16
  اینکه غربیها و غربگداها دارن همه زورشون رو می زنن، علیه این قرارداد، معنیش اینه که منافع زیادی برای ایران داره.
 • CA ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
  9 18
  "برخی ادعاها درباره سند ۲۵ ساله حتی ارزش تکذیب هم ندارد". در پکنچمنچای هزاران بار بدتر مثل برجام ننگین همه چیز شفاف قفل و بتن ریزی خواهد شد واستقلال و منابع کشور از کف دریا تا سقف اسمان جارو و به تاراج خواهد رفت؛نه تنها دم خروس بلکه خود خروس هم نمایانه، خودتون را چهارگوش فرض کنید نه مردم را....عاقبت التماس دعا از کمونیسم و یا لیبرالیسم جهنم و خسر الدنیا و الاخره میباشد.
 • DE ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
  23 13
  خب کدوم رسانه ها این شایعات رو درست میکنند؟ منافقین و ضد انقلاب و عاشقان آمریکا.بجای تذکر دادن به اینها باید زد تو دهنشون.هرجا منفعت آمریکا و اسراییل و کلا غرب در خطر باشه وطن دوست میشن! این خط راهنمای وطن دوستها نسبت به وطن فروشای آمریکا و غرب پرسته.
 • DE ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
  21 10
  به یکی از این اسکول ها گفتم چرا بحرین رو دادین رفت گفت قاجار عملا داده بود رفت! گفتم چرا پس سال 1350 سازمان ملل استقلالش رو پذیرفت و ایران اولین کشور برسمیت شناخت؟! میگه اون رسما بود وگرنه عملا زمان قاجار جدا شد! گفتم خرمشهر هم عملا اشغال شد ولی رسما هیچ وقت اتفاق نیفتاد با خون سربازان وطن آزاد شد.گفت اگه ما مخالفت میکردیم با انگلیس کل دنیا درمیفتادیم!گفتم پس واسه چی سرباز داریم و نیروی نظامی؟! که از کشور دفاع کنند.دیگه نتونست چیزی بگه فقط گفت مستعمره چین و روسیه شدیم رفت!!! گفتم برو خودتو رنگ کن وطنت آمریکا و اسراییله وطن فروش!
 • IR ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
  11 4
  امیدوارم مجلس انقلابی قرارداد با چین را رد کند ظریف مانند برجام نقشه بدی کشیده
  • IR ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
   2 3
   البته به دولت تدبیر و وزارت خارجه خیلی اطمینان نیست باید بادقت و ،وسواس بسیاری درمجلس مطرح و حفظ تمامیت حقوق ایرانیان در ان گنجانده گردد
  • IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
   2 0
   مگر برجام را نيم ساعته تصويب نكردند؟ اينهمه ظريف داد زد كه دستور از بالاست يعني چه؟ اينهم كاري ندارد فقط نيم ساعته.
 • IR ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
  5 2
  چین هم یک کشور است دیگر. فقط با ما سر جنگ ندارد. مگر نباید با همه جهان تعامل کنیم. نکنه منظور بعضیا از جهان فقط خم شدن جلوی آمریکایی هاست.
 • IR ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  0 0
  هیچوقت نباید جزئیات قرارداد منتشر بشه ....افشای جزئیات قرارداد یعنی گرا دادن به کشورهای غربی برای از بین بردن آن .... سرو صدا راه انداختن غربی ها و طرفداراشون علیه این قراردادچند علت داره 1 _ برای همیشه باید با حضور در ایران خداحافظی کنند 2 _ با افزایش همکاری ایران و چین همه اهرمهای فشار برایران رو ازدست می دهند. 3 - با این سرو صداها میخوان دو طرف رو تحریک کنند تا از جزئیات معاهده مطلع بشوند و بازی را خراب کنند. 4_ شکل گیری همکاری آسیایی آخرین میخ برتابوت حضور استعمارگران غربی در منطقه خواهد بود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس