کد خبر 1092392
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۱
عراق|چالش‌های دولت الکاظمی در مذاکرات آینده با آمریکا و تنها سلاح برای اخراج اشغالگران

هیئت دولت مصطفی الکاظمی طی روزهای آینده برای سفر به واشنگتن در راستای انجام ادامه مذاکرات با آمریکا آماده می‌شود که قطعا چالش‌هایی پیش روی تیم عراقی در این گفتگوها خواهد بود.

به گزارش مشرق، عراق در حال آماده‌سازی هیئت خود برای فرستادن به واشنگتن در راستای انجام ادامه مذاکرات استراتژیک با آمریکاست. پیش از این «هادی العامری» رئیس ائتلاف فتح عراق از «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر این کشور خواسته بود تا چند نفر از اعضای ائتلاف فتح را در این هیئت گنجانده و در محافل آمریکایی از حشد شعبی تقدیر و تجلیل کند.

اما الکاظمی تنها «قاسم الاعرجی» را از سازمان بدر(از اعضای ائتلاف فتح) به عنوان مشاور امنیت ملی و «عبدالغنی الاسدی» را به ریاست دستگاه امنیت ملی منصوب کرد تا بتوانند در هیئت مذاکره‌کننده عراقی حضور داشته باشند.

بیشتر بخوانید:

مصطفی الکاظمی از زمان انتصاب به نخست‌وزیری عراق تاکنون به جز برخی اقدامات در کنترل مرزها٬ اصلاحات ریشه‌ای و مهمی در این کشور انجام نداده است. همچنین روابط عراق با آمریکا نیز در این مرحله با بسیاری از موانع و دیدگاه‌های مختلف و متناقض میان طرف‌های سیاسی و نیز چشم‌اندازهای آمریکا در این زمینه برخورد کرده است.

واقعیت این است که آمریکایی‌ها با این وجود که بارها ظاهرا گفته‌اند هرزمان عراق بخواهد حاضر به خروج از این کشور هستند٬ چیزی به نام عقب‌نشینی از عراق در استراتژی آنها وجود ندارد.

در این میان هادی العامری به هیئت مذاکره کننده عراقی تاکید کرده که باید بر اخراج کامل نیروهای آمریکایی از عراق در یک بازه زمانی سریع متمرکز باشند. اما این امر نیاز به یک راه درست و منطقی برای بازگرداندن حاکمیت عراق دارد که آماده‌سازی آن مستلزم نکات زیر است:

-از بین بردن تاثیرات منطقه‌ای به شکل عینی و واقعی و نه فقط صرفا با حرف؛ به این صورت که عراق باید به شکل کامل درباره حاکمیت و استقلال خود تصمیم‌گیری کرده و با اعلام آمادگی در زمینه روابط اقتصادی٬ برای آمریکا تثبیت کند که بحث اخراج نیروهای بیگانه و از جمله آمریکایی‌ها یک تصمیم کاملا عراقی بوده و در پارلمان این کشور تصویب شده و همه مردم خواستار آن هستند.

-در زمینه مذاکرات استراتژیک با واشنگتن٬ باید همه طرف‌های سیاسی عراق از همه احزاب درباره یک موضع و چشم‌انداز واحد به توافق رسیده و با قاطعیت و اتحاد بر آن پافشاری کنند تا آمریکا کمی از موضع بالای خود در برابر عراق پایین بیاید.

-اتخاذ یک موضع واحد و یکپارچه در برابر آمریکا ٬ مستلزم مهیا شدن یک شرایط مناسب است که این امر با کنار گذاشتن رویکردهای فرقه‌ای و طائفه‌ای و ایستادن در یک جبهه واحد ممکن می‌شود. البته همه اینها باید واقعا در عمل بوده و صرفا به کلمات منحصر نشود. اگر این اتفاق واقعا بیفتد مهم ترین ابزار بازی آمریکا در عراق از بین می‌رود؛ چرا که آمریکایی‌ها عراق را تهدید می‌کنند که اگر آنها نباشند٬ این کشور به هرج و مرج و جنگ داخلی کشیده می‌شود٬ درحالی که خودشان عامل آشوب در عراق بوده و قصد اشغال آن را دارند.

-هرکشوری در هرکجای جهان همواره اولویت اول و آخر را منافع خود می‌داند و توجهی به منافع یک کشور دیگر ندارد. البته گاهی ممکن است اقدامی در راستای منفعت سایر کشورها نیز انجام دهد؛ اما این امر هم زمانی صورت می‌گیرد که از این طریق دستاوردهایی برای خودش کسب کند. بنابراین عراق نیز باید در نظر داشته باشد که منافع ملت خودش را در نظر گرفته و در کنار دوستی با کشورهای همسایه اجازه اشغال کشورش توسط آمریکایی‌ها را ندهد.

به طور کلی درست است که آمریکا صرفا با اهداف استعماری به عراق حمله کرده و همواره فکر اشغال آن را در سر می‌پروراند؛ اما عراقی‌ها اگر واقعا همگی بخواهند و متحد شوند می‌توانند با اخراج آمریکایی‌ها از کشورشان حاکمیت و استقلال کامل خود را دوباره به دست بیاورند.

منبع: روزنامه القدس‌العربی

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس