تشریح وضعیت سرانه مطالعه در کشور از زبان نویسنده «آن بیست و سه نفر»

یک نویسنده کتاب گفت: برای جلب توجه مخاطب و افزایش سرانه مطالعه در کشور باید رویکردهای متفاوتی را در پیش گرفت از جمله آن‌ها تخصیص سالن‌های بزرگ و شیک به کتاب فروشی‌ها و ایجاد برنامه‌های فرهنگی است.

به گزارش مشرق، احمد یوسف‌زاده پیرامون افزایش نیافتن سرانه مطالعه در ایام قرنطینه خانگی بیماری کرونا درکشور گفت: من با برخی از آمارها که بیانگر عدم افزایش سرانه مطالعه در دوران قرنطیه بیماری کرونا بیان شده مخالف هستم، زیرا هنگامی که من با دوستان و اطرافیان صحبت می‌کردم متوجه شدم تعداد افرادی که در این زمان مطالعه داشتند افزایش یافته بود پس نمی‌توانیم بگوییم که مطالعه در این دوران افزایش نداشته است.

وی در همین راستا ادامه داد: خود من به شخصه در ایام قرنطینه کرونا کتاب‌هایی را که دوست داشتم و زمان برای مطالعه آن‌ها را نداشتم خواندم و زمان واقعا مناسبی برای مطالعه بود البته نمی‌توان کمبود سرانه مطالع را پنهان کرد، ولی من معتقدم قرنطینه حاصل از بیماری کرونا زمانی بود برای آشتی جامعه با کتاب.

یوسف زاده افزایش سرانه مطالعه را نیازمند زیر ساخت دانست و بیان کرد: باید زمینه برای مطالعه در جامعه فراهم شود چنانچه زیر ساخت‌ها ایجاد گردد شاهد بالا رفتن سرانه مطالعه خواهیم بود.

وی قیمت‌ کتاب را یکی از عوامل مهم در کاهش سرانه مطالعه خواند و ابراز کرد: قیمت‌های کتاب این روزها روند سعودی داشته این امر برای خانواده‌های متوسط نیز یک بار اضافی محسوب می‌شود لذا بخش کوچکی از سبد خانواده را به خود اختصاص می‌دهد و در مواردی حتی حذف می‌شود.

یوسف زاده وضعیت سرانه مطالعه در سایر استان‌های کشور را مورد بررسی قرار داد و بیان کرد: سرانه مطالعه در استان‌ها و مراکز دور از پایتخت بسیار ناگوار است چندی پیش شاهد کوچک شدن مغازه‌های فروش کتاب بودیم، اما اکنون شاهد جمع شدن آن‌ها و پا گرفتن قهوه خانه‌ها به جای کتاب فروشی‌ها هستیم، کتاب فروشی‌ها در هر کشوری بیانگر ارزش کتاب در هر کشور هستند حال با کم شدن و  کوچک شدن کتاب فروشی‌ها احساس ناخوشایندی به افراد دست می‌دهد در حالی که پاساژها و مراکز تجاری بزرگ در کنار این کتابفروشی‌های کوچک شکل گرفته و رونق بسیار زیادی دارند و این اتفاق جالبی نیست.

وی پیرامون تاثیر تخصیص سالن‌ها و فضاهای مدرن و راحت را برای کتاب فروشی‌ها مناسب دانست و تاکید کرد: برای جلب توجه مخاطب باید رویکردهای متفاوتی را در پیش گرفت از جمله آن‌ها تخصیص سالن‌های بزرگ و شیک به کتاب فروشی‌ها و ایجاد برنامه‌های جانبی فرهنگی در این مراکز است.

وی پیرامون نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ابراز کرد: بیماری کرونا باعث شد تا آخرین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را در روزهای پایانی این قرن از دست بدهیم، برای جبران آن باید نمایشگاه‌های کوچک استانی را برپا کنیم چراکه نمایشگاه‌ها همواره محلی برای معرفی کتاب‌ها هستند و هر ساله به همه افراد جامعه یادآوری می‌کنند که کتاب بهترین و مهمترین منبع اطلاعات است.

یوسف زاده به معرفی و پیشنهاد دو کتاب پرداخت و اظهار کرد: کتاب «وقتی شهر آرام شد بر می‌گردم» نوشته علی هادی تبار از آزادگان هشت سال دفاع مقدس است این کتاب در انتشارات انقلاب اسلامی منتشر شده و دارای بخش‌های جذابی است، این کتاب روایتگر حوادث تکان دهنده‌ای از آنچه در اردوگاه‌های رژیم بعث بر سر یک جوان ۱۷ ساله در شش ماه نخست حضورش در اسارتگاه رژیم بعثی گذشته است.

این نویسنده کتاب در همین رابطه خاطرنشان کرد: همچنین کتاب «ممد یزدی» نوشته محمد دهقان است او نیز به عنوان اسیر ایرانی در بند رژیم بعث بوده که در عملیات فتح المبین به اسارت در آمده، کتاب وی از سوی موسسه پیام آزادگان منتشر شده که معتقدم کتابی خواندی و بسیار جذاب است.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس