کد خبر 1091972
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۹
مادر امام رضا - به نشر - کراپ‌شده

در فصل اول این کتاب در خصوص ارزیابی بیرونی و درونی روایات مربوط به مادر امام رضا(ع) و تفاوتها و تعارضات روایات و حل آن ها و تفاوتها و تعارضات در اسامی بانو مطالبی آمده است.

به گزارش مشرق، کتاب زیست نامه مادر امام رضا(ع)، بازپژوهی روایات مربوط به «أروی» مادر امام رضا(ع) به کوشش ناهید طیبی در 244 صفحه و قطع رقعی توسط به نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) همزمان با دهه کرامت منتشر شد.

این اثر در چهار فصل بررســـی روایــات مربوط به مـــادر امام رضــا(ع) ،  بررسی هویت و شخصیت مـــادر امام رضــــا(ع)  ، ویژگــیهـای شخصیتی و اخــلاقی مــادر امام رضا(ع) و مـــــادر امام رضـا(ع) در خاندان امامت گردآوری شده است.

در فصل اول این کتاب در خصوص ارزیابی بیرونی و درونی روایات مربوط به مادر امام رضا(ع) و تفاوتها و تعارضات روایات  و حل آن ها و تفاوتها و تعارضات در اسامی بانو مطالبی آمده است.

نامهای مادر امام رضا(ع) ، دلایل تعدد نامهای کنیزان، مفهوم شناسی اسامی مادر امام رضا(ع)، کنیه و نسب و تبار مادر امام رضا(ع) مذهب و فرزندان بانو از مهم ترین سرفصل هایی است که در فصل دوم این اثر منتشر شده است.

اما در فصل سوم این کتاب در خصوص صفات ظاهری بانو، صفات اخلاقی به عنوان عاقل ترین و متدین ترین بانوی زمان خود و رازدار بزرگ خاندان امامت مطرح شده است.

در فصل پایانی نیز در خصوص کیفیت ورود بانو به خانه امام موسی کاظم(ع) ، نقش سیاسی اجتماعی وی ، تاریخ رحلت و محل قبر بانو مطالبی آمده است.

این کتاب در پـی پاسـخگویی بـه ایـن پرسـش است که مادر امام رضا؟ع؟ کیست و به لحاظ شخصی و شخصیتی چـه ویژگیهایـی دارد. از نظـر روشـی، تلاش نگارنـده بـر ایـن بودهاسـت کـه بـه روش توصیفـی و تحلیلـی بـدون تأ کیـد، تمرکـز و تعصـب بـر مشهورات و بـا اسـتفاده از منابـع متقدم و پس از ارزیابی های سندی و دلالی و در مواردی پس از حل تعارضات روایات و گزارش های تاریخی به حقیقت نزدیک شده و تصویری واقعی تر از شحصیت مادر امام رضا(ع) ارائه دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس