«شاهرگ» روایتی متفاوت از جهاد با منافقین

«شاهرگ» سریالی به کارگردانی «سید جلال اشکذری»، تلاش گروهی به نام «شاهرخ» را روایت می‌کند که وظیفه چک و خنثی‌سازی بمب در سال‌های ابتدایی دهه شصت را به عهده دارند، سریالی که در نوع خود اثری متفاوت و موفق است.

به گزارش مشرق، دهه شصت در تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، دهه‌ای پرتلاطم و ملتهب است. در این دهه با جنگ تحمیلی عراق علیه کشورمان مواجه بودیم، همچنین در گوشه و کنار مرزهای گسترده ایران گروهک‌های تجزیه‌طلب اعلام موجودیت کرده و قصد داشتند با هدف تجزیه ایران ضربه‌ای مهلک به نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران بزنند. از طرفی گروهک‌های منافقی تحت عناوین مختلف از جمله «مجاهدین خلق»، «فرقان» و ... در صدد ایجاد ناامنی بودند تا از این طریق سهم خود را از انقلاب اسلامی مطالبه کنند.

وقایع دهه شصت را نباید به همان چند سال خلاصه کرد و به‌اصطلاح پرونده آن را بست. حوادث سال‌های بعد و حتی دهه‌های بعد منبعث از همان وقایعی است که در شتاب انقلاب اسلامی اخلال ایجاد کرد. اگر هشت سال جنگ تحمیلی، آتش‌افروزی‌ها و ترورهای پی‌درپی منافقین نبود چه‌بسا انقلاب اسلامی ایران در جایگاه رفیع‌تری ایستاده بود.

حذف نیروهای متعهد انقلابی نظیر شهید بهشتی، شهید مطهری، شهید مفتح، شهید رجایی و باهنر هرکدام به‌تنهایی می‌توانستند داشته‌های ارزشمندی برای امروز انقلاب اسلامی باشند. متأسفانه ترور این بزرگان ضربه‌های جبران‌ناپذیری به پیکره ایران اسلامی وارد کردند. البته باید پذیرفت ریشه‌های انقلاب اسلامی چنان مستحکم است که با این حوادث دردآور از مسیر خارج یا حرکت آن متوقف نخواهد شد.

به دلایل متعددی نیازمند آن هستیم که این وقایع با ابزار فرهنگی ثبت و ضبط شوند. عمده دلیل این اقدام آن است تا شبهات بسیاری که دشمنان سعی دارند آن‌ها را در جامعه تسری دهند پاسخ داده شوند. از این نظر ساخت فیلم و سریال در گونه‌های متفاوت آن کاملاً ضروری و لازم است. متأسفانه ما در این زمینه موفق عمل نکردیم و آنچه تاکنون ساخته شده آن‌قدر نیست که بتوان به آنها تکیه کرد. خالی بودن آثار هنری قابل تأمل از یک‌سو و اقبال مخاطبان از سوی دیگر فضایی بکر ایجاد کرده تا هنرمندان بسیاری وارد این عرصه شوند.

سریال «شاهرگ» ساخته «سید جلال اشکذری» از نمونه‌های موفق در این حوزه است که هر شب از شبکه دو سیما پخش می‌شود. این سریال که «کریم لک» و «مقداد محمدی‌نژاد» روایتگر یک گروه چهار نفره به نام «شاهرخ» است که مسئولیت چک و خنثی‌سازی بمب را به عهده دارند. داستان این سریال در سال 1360 و هم‌زمان با حادثه هفتم تیر و انفجار دفتر نخست‌وزیری است.

نویسندگان سریال به‌خوبی توانسته‌اند با خلق یک داستان سرراست و پرهیز از روایت داستانک‌های پرشمار فیلم‌نامه‌ای قابل دفاع خلق کنند. هر چند در متن سریال با کلیشه‌های بارها استفاده شده روبه‌رو هستیم اما این کلیشه‌ها در کنار طراحی شخصیت‌هایی که به‌خوبی طراحی شده‌اند چنان به چشم نمی‌آید. اشکذری در جایگاه کارگردان نیز توانسته از پس کار برآید و با دوری از افتادن به دام نوستالژیک زدگی‌های رایج این گونه کارها فقط روی به تصویر کشیدن متن فیلم‌نامه تمرکز کند.

مهم‌ترین رکن سریال حفظ ریتم اثر است که این مقوله مهم نیز در هنگام نگارش فیلم‌نامه و کارگردانی و تدوین کاملاً رعایت شده و به حسن اثر تبدیل شده است. هرچند هنوز داستان «شاهرگ» چندان گسترش نیافته و قسمت‌های زیادی از آن باقی مانده اما تا این جای کار باید گفت سریال «شاهرگ» اثری قابل دفاع در حوزه تاریخ انقلاب اسلامی است که باید امیدوار بود راه برای ورود چنین آثاری باز شود و در آینده‌ای نزدیک شاهد پخش چنین آثاری باشیم.

منبع: دفاع پرس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس