کد خبر 1091746
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۰
دلار نمایه

یک سایت حامی دولت معتقد است برجام موجب گرانی دلار شده است.

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

در حالی که دلار قبل از برجام ۳۷۰۰ تومان بود، طی هفته‌های اخیر تا ۲۰ هزار تومان هم رسید. سایت «عصر ایران» در این باره نوشت: نمی‌توان نقش و سهم برجام را در بروز نابسامانی‌ها، بحران‌های اقتصادی و مهم‌تر از آن گرانی دلار و روی دیگر این ماجرا، کاهش بی‌سابقه ارزش پول ملی که در حدود ۶ برابر در طول ۲ سال رخ داد را نادیده انگاشت.

بیشتر بخوانید:

چه کسی برنده دلار ۲۲ هزار تومانی است؟

نویسنده می‌افزاید: آغاز مذاکرات برجام و تداوم ۲ ساله این مذاکرات، انتظارات عمومی برای ورود به شرایط جدید را به شدت افزایش داد. همگان در انتظار ورود به دورانی جدید از رونق و رفاه بودند. امضای برجام زمینه تحقق این رویا را فراهم کرد اما خیلی زود اجرای کند، ناقص و ضعیف این توافق، تحقق این رویا را با تردید زیاد مواجه ساخت.

انتظارات و خواست‌های عمومی در رونق اقتصادی و بهبود معیشت عمومی برآورده نشد و ناامیدی از برجام کم‌کم گسترش یافت. افکار عمومی به تدریج به این نتیجه رسید که آبی از برجام برای مردم گرم نمی‌شود و ظاهرا قرار است در همچنان بر همان پاشنه بچرخد.

برجام فنر چالش‌ها و مشکلات اقتصادی را برای نزدیک به دو سال متراکم کرد. فنری که انتظارات و خواست‌های عمومی بود اما نه فقط انتظارات و خواست‌های عمومی قبل از برجام برای رونق اقتصادی و بهبود معیشت عمومی بلکه انتظاراتی قوی‌تر در فضای عمومی جامعه با ناامیدی از اثربخشی برجام فرا گرفت و بر انتظارات قبلی سایه افکند. انتظار برای تجربه یک شوک اقتصادی دیگر که البته اثرات به مراتب مخرب‌تر و سخت‌تری بر گرده معیشت مردم می‌توانست وارد کند. این واقعیت را نباید نادیده انگاشت که برجام موجب تحمیل شوک بزرگتر و قوی‌تر و آسیب‌زا تر به اقتصاد شد. اگر برجام نبود شوکی با این قدرت سرعت و البته کشدار به لحاظ زمانی به اقتصاد کشور و معیشت مردم وارد نمی‌شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  29 3
  وقتی اقتصاد ایران متمول زمین میخوره شک نکنید حکومت رو یک مشت بی خاصیت اداره می کنند.
  • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
   5 0
   بی خاصیت هایی که با رای جاهلانه خود مردم به تکرار فتنه‌گران و رقص و دروغهای سلبریدی های بی سواد انتخاب شدند
  • IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
   4 0
   مردم گرفتار کرونا شدن و این بهترین فرصت برای دولتمردان بود تا از بار فشار افکار عمومی فعلا بگریزند
 • IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  11 15
  همیشه جای شاکی و متهم در این مملکت عوض میشه. قیمت دلار را عدم برجام چندین برابر کرد
  • IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
   7 9
   داداش فرمون رو نپیچون توی کلم ها ... خوبه هم فیلم ها و هم اظهارات دوستان برجام مند شما هنوز هست
  • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
   6 12
   سنگ پا
  • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
   13 8
   عزیزم، دلبندم، وقتی در بحران اقتصادی سال 1356 دلار 4 برابر شد و در نتیجه هویدا عزل شد کجا بودی؟ وقتی در سال 74 دلاری که صد تومان بود شد ششصد تومان - و بعد هاشمی دستور داد بشود سیصد تومان!- تو کجا بودی؟ زمانی خاتمی که دلار 400 تومان را کرد 1000 تومان کجا بودی؟ زمان احمدی نژاد که دلار 3700 تومان را با ایجاد مرکز مبادلات ارزی رساند به 2950 تومان کجا بودی؟ زمانی که همین برجام عزیزت بود و ترامپ هنوز گپاره اش نکرده بود و دلار 3000 تومانی به 7000 تومان رسید تو کجا بودی؟ درد این کشور امثال شما هستند همیشه منتظرند خارجی ها تصمیمی بگیرند که مشکلات ایران حل شود.
  • IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
   1 3
   نبود آمریکا
  • IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
   3 0
   نه آمریکا نبود، برو ایستگاه بعدی پیاده میشم داآش!!!!
  • IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
   1 4
   عزیز دلبند 09:15 ، خود تو کجا بودی وقتی که دلار 900 تومنی پایان سال 89، ظرف دو سال رسید به 3700 تومن؟! اونوقت که نه برجامی در کار بود، نه دولت یا مجلس دست اصلاح طلب های ملعون بود!
  • به IR ۱۳:۴۶ DK ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
   3 0
   چرا خودت را می زنی به آن راه؟ وقتی دلار زمان احمدی نژاد گران شد گقتید به خاطر تحریم اما جطور احمدی نژاد بدون برجام ترمز دلار را کشید؟
 • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  4 1
  قیمت دلار را درست کنید تمام مشکلات حل میشه چرا کسی کاری نمیکند بانک مرکزی باید دستور بدهد قیمت دلار امروز اینقدر هست وهر هفته 1000تومن کم کنه هرکه تخطی کرد دستگیر به مردم معرفی واعدام بشه
 • IR ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  5 0
  البته شکی نیست که نتیجه برجام شرطی شدن جو روانی بازار ارزی ایران بود تا حدی که به کمترین و بی اثرترین تصیمیمات خارجی فورا واکنش نشان می دهد. دیدید که در پی جلسه اخیر شورای حکام دلاررشد انفحاری به خود گرفت در حالی که صرفا بیانیه ای صادر شد و هیچ ارزش اجرایی نداشت و فرضا هم که داشت با توجه به تحریمهای همه جانبه ایران تحریم دیگری نمی توانست اضافه کند. این نشان می دهد که خود مردم و دلالان در پی بهانه ای برای گران گردن ارز هستند. تنها راهی هم که وجود دارد و من هر بار می نویسم و هر جا شما مشرقیها به جای آنکه این راه حل را سر دست بگیرید و بروید به تمام مسوولان بگویید، آن را مسخره کمی کنید، بی ارزش کردن خود دلار است. با جایگزینی بیت کوین در معاملات خارجی. لیکن فهمیدم عمدی در کار است که دلار گران شود. نمی خواهید مشکل را حل کنید. خدا لعنت کند همه کسانی که راه خل را شنیدند اما خود را عمدا به آن راه زدند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس