کد خبر 1091733
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۹
حسین شریعتمداری نمایه

چرا انتخابات ریاست جمهوری ایران را با «اعتبار اروپایی‌ها و مذاکره‌کنندگان ایرانی» گره زده بودید؟

به گزارش مشرق، «حسین شریعتمداری» در یادداشت روزنامه «کیهان» نوشت:

دیروز آقای ظریف که برای گزارش کار وزارت امور خارجه کشورمان در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، به مسائل و موضوعاتی اشاره کرده و درباره آنها توضیح داد که بعضاً یکصد و هشتاد درجه با واقعیات فاصله داشت!

جناب ظریف بسیاری از اقدامات وزارت خارجه را مورد تائید رهبر معظم انقلاب معرفی کرد که تیتر یک کیهان امروز با عنوان «راستی‌آزمایی اظهارات ظریف در مجلس» به فاصله میان ادعای ایشان با واقعیات اختصاص دارد و از این روی در وجیزه پیش‌روی سخن دیگری در میان است. بخوانید!

۱- اگر آقای ظریف اقدامات و عملکرد وزارتخانه تحت مسئولیت خود را قابل دفاع می‌دانند چرا از خودشان مایه نمی‌گذارند و با ارائه اسناد متقن و دلایل محکم از آن دفاع نمی‌کنند؟ و چنانچه عملکرد وزارت خارجه را ناموفق ارزیابی می‌کنند چرا آن را به حضرت آقا نسبت می‌دهند؟! یعنی دقیقاً همان راهکاری که جناب رئیس‌جمهور نیز بارها برای توجیه ناکارآمدی‌های دولت به آن متوسل شده‌اند!

۲- نگارنده با اهانت برخی از نمایندگان به جناب ظریف و دروغگو نامیدن ایشان موافق نیست ولی تاکید حضرت آقا بر صادق و شجاع بودن ایشان نیز نمی‌تواند نشانه عملکرد قابل‌قبول وزارت خارجه باشد، چراکه یک انسان می‌تواند مؤمن و راستگو و حتی شجاع باشد ولی در مسئولیتی که بر عهده گرفته کارآمد نباشد و مثلاً به راحتی سرش را کلاه گذاشته و فریبش بدهند یعنی همان ترفندی که آمریکا در مقابل تیم مذاکره‌کننده کشورمان به کار گرفت و برجام سراسر خسارت و فاجعه را به آنان تحمیل کرد. به عنوان مثال -و فقط یکی از ده‌ها نمونه دیگر- حضرت آقا در آغاز سال ۹۴ تأکید فرمودند که؛ لغو تحریم‌ها پس از اجرای توافق، خدعه آمریکایی است ولی آقایان همه امتیازها را دادند و درمقابل وعده نسیه لغو تحریم‌ها را گرفتند و نتیجه آنکه نه فقط تحریم‌ها لغو نشد بلکه ده‌ها تحریم دیگر هم به آن اضافه شد! و بی‌توجهی تیم مذاکره‌کننده کشورمان به هشدار حضرت آقا باعث شد آمریکا کلاه گشادی را که تدارک دیده بود به آسانی بر سر تیم مذاکره‌کننده مؤمن و شجاع و راستگوی کشورمان بگذارد! یعنی بازهم به توصیه رهبری که فریب لبخند دشمن را نخورید توجه نکردند و شد آنچه نباید می‌شد! و یا حضرت آقا ۱۱ شرط برای توافق تعیین و ابلاغ فرمودند، آقایان به کدامیک از آنها عمل کرده‌اند که حالا ناکامی و ناتوانی خود را به حساب حضرت ایشان می‌نویسند؟! آقای ظریف! چرا نمی‌فرمائید که حضرت آقا با صراحت اعلام کرده بودند به مذاکره با آمریکا خوشبین نیستند و نگران خدعه و نیرنگ آنها هستند؟! و آقایان امضای کری را تضمین می‌دانستید! و یا مگر نفرمودند «من به برجام به صورتی که عمل و محقق شد اعتقادی نداشتم و این را به رئیس‌جمهور و وزیر خارجه هم گفتم»؟

چرا نمی‌فرمائید حضرت آقا به شما چه گفتند؟! و یا... نمونه‌های دیگر را در گزارش تیتر یک کیهان امروز بخوانید.

۳- آقای ظریف فرموده‌اند «من هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبردم»! بدیهی است که معتقد نیستیم جناب ظریف به منافع ملی پشت کرده‌اند و نگارنده حتی در مصاحبه با واشنگتن‌پست گفته بودم که یک موی ظریف را با تمامی اعضای تیم‌های مذاکره‌کننده ۱+۵ نیز عوض نمی‌کنیم ولی متأسفانه ایشان در جریان سفر به نیویورک برای شرکت در شصت و نهمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد (مهرماه ۹۳) در مصاحبه با شبکه تلویزیونی PBS آمریکا که در محل شورای روابط خارجی آمریکا صورت گرفته بود در پاسخ به این سؤال خبرنگار (هاله اسفندیاری جاسوس سیا) که پرسیده بود «آیا شکست در مذاکرات هسته‌ای بر سیاست خارجی ایران تأثیرگذار خواهد بود؟» می‌گوید  «بی‌تردید، همین‌طور است زیرا ما روندی را شروع کرده‌ایم که هدف از آن تغییر فضای سیاست خارجی کشور است. اگر با وجود تلاش‌های ما برای تعامل، این تلاش‌ها بی‌نتیجه بماند، مردم ایران این فرصت را خواهند داشت تا ۱۶ ماه دیگر که انتخابات پارلمانی در ایران برگزار می‌شود، به این عملکرد ما (با آرای خود) پاسخ دهند...

حالا هم کسانی هستند که نمی‌خواهند هیچ‌گونه توافقی حاصل شود... به نظر من، در انتقال پیامی که جامعه بین‌المللی و به‌ویژه غرب می‌خواهد به ایران منتقل کند باید بسیار دقت کند...

من فکر می‌کنم مردم ایران پاسخ خود را در صندوق‌های رأی نشان خواهند داد.»!

جناب ظریف! انتخابات پارلمانی ایران چه ربطی به آمریکا دارد که می‌فرمائید اگر در توافق به نتیجه نرسید، رقبای سیاسی شما در ایران مجلس را در اختیار می‌گیرند؟! آیا این سخن جنابعالی کشاندن مسائل داخلی ایران به کشورهای بیگانه، آنهم آمریکا نیست؟!

آقای ظریف! جنابعالی پیش از این هم در آن هنگام که آقای‌روحانی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ‌ملی در دولت اصلاحات مشغول مذاکره با طرف غربی بود طی سخنانی که فیلمش سال‌ها بعد منتشر شد خطاب به البرادعی دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌ فرموده بودید: «بسیاری از کاندیداهای ریاست جمهوری از شکست مذاکرات ما سود می‌برند. آنها موفقیتی در این گفت‌وگوها نمی‌بینند و از طرفی آنها آدم‌های پرنفوذی هستند. اعتبار اروپایی‌ها و مذاکره‌کنندگان ایرانی هردو در ایران از دست رفته است»!

چرا انتخابات ریاست جمهوری ایران را با «اعتبار اروپایی‌ها و مذاکره‌کنندگان ایرانی» گره زده بودید؟! و این نمونه‌ها با ادعای جنابعالی که می‌فرمائید «من هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبردم»! چگونه قابل جمع است؟!

۴- درباره تائید -البته مشروط- رهبر معظم انقلاب از دولت و تیم مذاکره‌کننده باید گفت حضرت ایشان از همه دولت‌ها حمایت کرده و می‌کنند و در همان حال نظرات خود را علناً و در مواردی به طور خصوصی به دولتمردان ابلاغ می‌فرمایند و بسیار بدیهی و طبیعی است که به عنوان مثال، وقتی تیم‌کشورمان برای مذاکره رفته است تضعیف آنها، تضعیف نظام و باعث سوءاستفاده دشمنان خواهد بود. حضرت ایشان توصیه‌های ضروری و هشدارهای لازم را ارائه می‌فرمایند و اما برای ارزیابی نتیجه باید آنچه انجام گرفته را با آنچه حضرت آقا در نظر داشته و رسماً اعلام کرده‌اند به مقایسه نشست و چنانچه دو سوی این مقایسه یکسان نبود، به حکم عقل و علم و منطق نمی‌توان نتیجه را به حضرت ایشان نسبت داد. حضرت آقا در همین زمینه می‌فرمایند:

«... خب شما چشم و گوش دارید. نامه‌ای که من نوشتم را ببینید. ببینید تصویب برجام چه شکلی بوده و چه شرایطی داشته است. اگر آن شرایط اعمال نشد وظیفه رهبری این نیست که بگوید برجام نباید باشد. عقیده من این است که رهبری در زمینه‌های اجرایی نباید ورود کند مگر جایی که به حرکت کلی انقلاب مربوط است. من به برجام به صورتی که عمل و محقق شد اعتقادی نداشتم و این را به رئیس‌جمهور و وزیر خارجه هم گفتم.».

۵- و بالاخره حضرت آقا، مراد، رهبر، جان و جان‌مایه نزدیک به یک میلیارد مسلمان و صدها میلیون انسان پاکباخته در سراسر جهان هستند. در استناد به این ذخیره الهی که متعلق به همه مظلومان و محرومان عالم و مخصوصاً نقطه امید و تکیه‌گاه امت فراگیر اسلامی است ‌اندازه نگه‌دارید و احتیاط کنید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  31 10
  کاش اقایون اهل مجلس به جای فریاد و هیاهو با تدبیر و درایت مثل بیانات حاج حسین به نقد عملکرد وزیر می نشستند کاش عقلا صاحبان قدرت و صندلی شوند مطمئنا دولت خدمتگزار برای چند روز شاید هم چند هفته، ماهی بسیار درشتی از مجلس شکار کرده است این رسمش و روشش نیست برادران یا علی
 • IR ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  23 2
  بسیار عالی اما کو گوش شنوا؟؟؟
 • IR ۰۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  11 6
  اين عالى ترين نوشته آقای شريعتمدارى تو ١٥ ، ١٦ سال اخير بود . واقعا تو اين ٢٤ ساعت چنين پاسخ درستى به اظهارات آقای ظريف نخونده يا نشنيده بودم . به دور از غيظ سياسى بود و هر مطلب بى ربطى رو به ايشون منتسب نكرده بودند . از اظهارات خودشون و اظهارات آقا مرتبط با صحبت هاى ديروز آقای ظريف استفاده شده و نتيجه گيرى شده .
 • IR ۰۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  22 8
  ظریف از خودش مایه نگذاشت چون دستش از همیشه خالی تر بود و از همیشه ضعیف تر بود و بوی تعفن جنازه برجام عزیزش تمام دنیا رو فرا گرفته
 • IR ۰۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  16 7
  آدم های بی عرضه و چپاولگر همیشه تقصیر خودشونو گردن این و اون میندازن و میخوان راه گم کنند.. حالا چی توی سر داشته الله و اعلم
 • شرقی IR ۰۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  11 4
  این ها مغزهای تربیت یافته ی غرب هستند، از آن ها توقع نداشته باشید منافع ملی ایران عزیز را تامین کنند.
 • محسن IR ۰۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  18 14
  بعضی از نمایندگان، ظریف را دروغگو و ذلیل نامیدند و ایشان هم در پاسخ گفت که رهبری مرا صادق و شجاع نامیدند. (یعنی: شما بهتر می دانید یا رهبری؟). اینکه کسی در دفاع از خود به سخنِ رهبری استناد کند، آیا به معنای خرج کردن و مایه گذاشتن از رهبری است؟ اگر اینطور باشد، آقای شریعتمداری هم که در سراسرِ همین نوشته برای اثباتِ نظراتِ خود به سخنانِ رهبری استناد کرده است. پس طبقِ منطقِ خودش، لابد باید گفت شما چرا همه اش از رهبری هزینه می کنید و چرا از خودتان مایه نمی گذارید؟!
  • حسین US ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
   10 0
   اقا محسن خودتو به اون راه نزن، جناب شریعتمداری از اهانت برخی نمایندگان به جناب ظریف انتقاد کرد، حرف ایشان این بود که جناب ظریف به جای اینکه به صورت مصداقی بگویند که به کدامی یک از بیانات رهبری عمل کرده اند، با کلی گویی سعی کرده اند از پاسخگویی فرار کنند، جناب شریعتمداری اگر به سخنان رهبری استناد می کند، به صورت مصداقی این کار را می کند، چرا جناب ظریف به عدول تیم مذاکره کننده از شرایط رهبری نسبت به برجام حرفی نمی زنند؟!!! جناب ظریف طوری حرف می زند که گویا همه کارهایی که در برجام انجام داده اند، دقیقاً طبق نظر رهبر انقلاب بوده است، در حالی که اصلاً چنین چیزی نیست، صحبت های رهبر انقلاب و اینکه در قضیه برجام وارد جزییات نمی شوند را همه ما به یاد داریم،بهتر است اشتباهات تیم مذاکره کننده را به پای تایید رهبر انقلاب ننویسید، جناب شریعتمداری اگر به سخنان رهبر انقلاب استناد می کند، اولاً به درستی استناد می کند، ثانیاً کلی گویی نمی کند و به صورت مصداقی این کار را انجام می دهد، ثالثاً در کنار آن تحلیل و استدلال هم انجام می دهد، پس لطفاً قیاس مع الفارق نفرمایید.اینکه ممکن است کسی صادق و شجاع باشد ، ولی در عین حال ناکارآمد باشد، را هر بچه مدرسه ای هم می فهمد، پس مغلطه نفرمایید.
  • محسن IR ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
   0 0
   پاسخ به آقای حسین (13:15) : حسین آقای عزیز، بنده اصلاً وارد مقولۀ کارآمدی یا عدم کارآمدیِ دکتر ظریف نشدم و این بحثِ جداگانه ای است. حرف من این بود که دکتر ظریف در پاسخ نمایندگانی که به ایشان القابِ غیرِ محترمانه ای همچون «دروغگو» و «ذلیل» داده اند، می گوید من همانم که حضرت آقا _ درست برعکسِ شما _ مرا «صادق» و «شجاع» نامیدند... و پرسیدم این کجایش هزینه کردن و مایه گذاشتن از رهبری است که آقای شریعتمداری می گوید؟
 • فهرجی IR ۰۶:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  21 5
  بنظرم ظریف خیلی سیّاسانه خودش را پشت رهبر عزیزمان قایم می کند ...... مجلس رو خلع سلاح کرد! ........ خداییش ما انقلابی ها لااقل برا #پدافند هم که شده این جور حمله ها رو یاد بگیریم ......
 • IR ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  23 10
  احسنت عالییییییییییییی سلام و درود بر بصیرت قلم سردار قلم حاج حسین شریعتمداری عزیز و بزرگوار
 • IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  6 4
  فتنه گر!
 • IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  15 8
  ببینید ! جواب دارید بگویید!اقای ظریف گفتند چه راست گفتم چه دروغ، حضرت اقا مرا شجاع و انقلابی خواندند . بعد از تصویب برجام! درسته؟
  • IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
   4 0
   منطق دارید؟، این رو هم گفتن که برجام خسارت محضه؟
  • IR ۰۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
   0 0
   آقای 13:03 پس نرمش قهرمانانه چه می شود؟
 • US ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  9 12
  کاش بفهمید که با این ترفند های نخ نما و جنگهای زرگری، نظام از سرنگونی نجات داده نمیشه.
  • BE ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
   11 5
   کدام نظام ازش صحبت می کنید؟ نظام کمونیستی امریکا یا نظام سوسیالیستی اروپا یا نظام استماری انگلیس !؟
 • BE ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  10 2
  احسنت -- بابا گفت سیاست خارجی جناحی نیست -- این درست ولی ۷ ساله پیش خودشو این کار رو کردند... چرا کسی این سوال ساده نه پرسید؟
 • IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  10 5
  رهبر هم گفتن برجام خسارت محضه ظریف، چرا این رو نمیگید
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  5 4
  نمایندگانی که حرفتان منطقی بود، اما با سر و صدا یه عده کلام منطقی تان را بی منطقی جلوه میدهن، میتونید با آرامش هم این حقایق رو بیان کرد.
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  2 2
  فتنه گراصلی کسیکه هنوز نقش وعملکردش درانقلاب مشخص نشد انقلابی است یا وابسته پنهان
 • DE ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  9 0
  جناب ظریف! انتخابات پارلمانی ایران چه ربطی به آمریکا دارد که می‌فرمائید اگر در توافق به نتیجه نرسید، رقبای سیاسی شما در ایران مجلس را در اختیار می‌گیرند؟! آیا این سخن جنابعالی کشاندن مسائل داخلی ایران به کشورهای بیگانه، آنهم آمریکا نیست؟! چرا انتخابات ریاست جمهوری ایران را با «اعتبار اروپایی‌ها و مذاکره‌کنندگان ایرانی» گره زده بودید؟! و این نمونه‌ها با ادعای جنابعالی که می‌فرمائید «من هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبردم»! چگونه قابل جمع است؟!
 • DE ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  2 6
  اقای ظریف اگر جان کری کلک بازی در میاورد باید جلوش می ایستادی. اگر اروپائی ها حقه بازی می کنند بعنوان نماینده دولت ایران در خارج باید جلوشان بایستی.
 • IR ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  1 0
  روایت جالب از آقا زاده های دلال توسط یک آگاه گرگ زاده لاجرم گرگ میشود
 • IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  0 0
  شرف ندارین مردم تو فشار دارن له میشن اونوقت شما در حال تسویه حساب سیاسی جناحی خودتون هستین
 • جمال IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  0 0
  دوک انگلیس به شمایل ایرانی
 • IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  0 0
  از سیاستمدار کثفیتر نداریم....

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس