محسنی اژه ای

معاون اول قوه قضاییه معاون اول قوه قضاییه به روز شدن و ارتقا یافتن سند تحول را از تاکیدات مقام معظم رهبری دانست و گفت: خدمت سریع تر و آسان تر به مردم یکی از اولویت های قوه قضائیه است.

به گزارش مشرق، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای، معاون اول قوه قضاییه در برنامه بدون توقف بیان کرد: یکی از ارکان نظام و قوای مهم نظام قوه قضاییه است که در طول چهار دهه گذشته نقش برجسته ای در زمینه استیفای حق مظلوم از ظالم، ایجاد امنیت، تحقق عدالت و گسترش آن است و وظایف قابل توجهی در قانون برای آن در نظر گرفته شده است.

معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد: علی رغم اقدامات انجام شده هنوز تا رسیدن به آن نقطه مطلوب که مورد نظر قضای اسلام و مجموع وظایف قوه قضاییه است فاصله داریم و اگر بخواهیم این مسیر را سریع و خوب طی کنیم نمی توانیم با اقدام معمولی جلو برویم و نیاز است با یک اقدام فوق العاده قدم هایی برداریم تا هم به اهداف اصلی نظام برسیم و هم عقب ماندگی ها را جبران کنیم.

وی تصریح کرد: قوه قضاییه در این زمینه سعی کرد و از آغاز سال ٩٧ برنامه ای برای گام دوم انقلاب تهیه کرد چرا که نیاز به یک سند تحول و اقدام فوق العاده بود.

محسنی اژه ای گفت: معاونت راهبردی قوه قضاییه از سال ٩٧ به صورت جد با نخبگان، حقوقدانان و اساتید و خود مجموعه قوه قضاییه اعم از مدیران شاغل و قضات یک سندی را تنظیم کرد که کلیات آن تصویب شد؛ اما به این معنا نیست که این سند نقص ندارد و همچنان از آن تاریخ تاکنون تلاش می شود تا هر میزان نیاز باشد تکمیل شود.

معاون اول قوه قضاییه به روز شدن و ارتقا یافتن سند تحول را از تاکیدات مقام معظم رهبری دانست و بیان کرد: علی رغم اقدامات انجام شده، به نظر ما اقدامات کافی نیست و انشالله با یک اقدام بیشتری قدم برداریم.

 اژه ای با تاکید بر لزوم انجام اقدامات عاجل به منظور ایجاد تحول در قوه قضاییه گفت: یکی از تجربه های خوب این بود که هر جا به مردم اعتماد کردیم و مردم را شریک در کار دانستیم، در آنجا موفقیت، ثمرات و برکات بیشتر بود و یکی از موضوعات مهم، همراه با مردم بودن، شفافیت با مردم و کمک گرفتن از مردم است.

معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد: هم باید به مردم کمک کنیم و هم از مردم کمک بگیریم. باید بدانیم خادم مردم هستیم و مردم ما صبور و قابل اعتماد هستند و مردم و نظامشان را دوست دارند و شایسته خدمت هستند.

وی با بیان اینکه مردم را گرامی بدانیم و بدانیم تکریم مردم ارزش است، اظهار کرد: وقتی می خواهیم به مردم خدمت کنیم باید از حقوق فردی و اجتماعی آن ها دفاع جدی داشته باشیم و دسترسی آن ها را به عدالت ارزان تر و آسان تر کنیم.

اژه ای اذعان کرد: علاوه بر اعتماد به مردم و گرامیداشت آن ها و ستاندن حق آن ها می خواهیم حق آن ها را زودتر بستانیم.

معاون اول قوه قضاییه افزود: این یکی از مسائل مهمیست که در سند تحول دیده شده و ما یکی از محورها و مسائلی که در آن عقب ماندگی داشتیم این است چگونه از مردم کمک کنیم که در این سند دیده شده است.

وی با تاکید بر رویکرد قوه قضاییه در دوران تحول به منظور بهره گیری از ظرفیت هایی مردمی بیان کرد: ثمن هایی وجود دارند که اولا باید آن ها را شناسایی کنیم و وظایف آن ها بررسی شود و اینکه الان چه اختیاراتی دارند. با این ها جلسه گذاشته شد و دستورالعملی تهیه و ابلاغ شد.

اژه ای با تاکید بر لزوم دسترسی راحت مردم به عدالت بیان کرد: الان یک مرکز وکلا و یک کانون وکلا داریم. در سال قبل تعداد زیادی از حقوقدانان که آمادگی داشتند و می توانستند تحت عنوان وکالت به میدان بیایند، برای آن ها آزمونی برگزار شد.

معاون اول قوه قضاییه اظهار کرد: سال گذشته مرکز وکلا این کار را کرد و آزمون برقرار شد و کانون وکلا هم انتخابات برگزار کرد و تعدادی را جذب کرد. وقتی وکلا بیشتر باشند دسترسی راحت تر است و هزینه پایین تر می آید. در سند تحول ما، یکی از اولویت ها خدمت سریع تر و آسان تر به مردم است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس