کد خبر 1090671
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۹
هفت تپه

در حالی که قاضی پرونده قاچاق کلان ارز، آزادی موقت اسدبیگی و مالکان نیشکر هفت‌تپه شوش را به منظور پرداخت حقوق کارگران عنوان کرده که تجمعات کارگران به علت عدم تحقق این موضوع، ادامه دارد.

به گزارش مشرق، به‌دنبال ۱۸ روز از اعتصاب کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در اعتراض به عدم دریافت حقوق، مدیرعامل این شرکت از پرداخت حقوق فروردین ماه خبر داد.

این خبر در حالی اعلام شد که کارگران می‌گویند تنها به بخشی از کارگران پرداختی صورت گرفته و در این شرایط سخت اقتصادی باید ۳ ماه حقوق معوقه به همه پرداخت شود.

بیشتر بخوانید:

چرا فغان کارگران به گوش مسئولان نمی‌رسد؟ +عکس

بنا بر این گزارش، روز گذشته تجمع کارگران شرکت به فرمانداری شوش کشیده شد و کارگران خواستار لغو واگذاری شرکت به اسد بیگی، پرداخت مطالبات و بازگشت کارگران اخراجی شدند.

رسیدگی به فساد بخش خصوصی شرکت نیشکر هفت‌تپه از سال ۸۷ آغاز و دادگاه‌های آن از یک ماه و نیم قبل به صورت علنی برگزار شد.

مبلغ اتهام قاچاق عمده ارز و معاملات غیرمجاز ارزها، بیش از ۱.۴ میلیارد دلار بوده که در چند محور آمده است.

برگزاری دادگاه‌های علنی امید اسدبیگی و شرکا در حالی است که آزادی او بنا به گفته قاضی، برای پرداخت حقوق کارکنان است و حقوق کارکنان باید پرداخت شود.

این در حالی است که آزادی اسدبیگی و خانواده او نه تنها موجب پرداخت حقوق کارگران نشده، بلکه آنها با شرکت در یک مصاحبه زنده رسانه‌ای، یک کارگر منتقد را تهدید به اخراج کردند!

آنها همچنین بارها اعلام کردند حقوق‌های عقب مانده و پروژه‌های متوقف شده نتیجه رسیدگی به پرونده‌های آنها از سوی قوه قضاییه است و وضعیت شرکت تنها درصورتی سامان پیدا می‌کند که در دادگاه محکوم نشوند.

تکرار گروکشی

کارگران معتقدند عدم پرداخت حقوق کارگران و تلاش برای تعطیلی کارخانه همانند سال ۹۷ به نوعی یک گروکشی برای فشار به روند رسیدگی به دادگاه قاچاق کلان ارز است.

در سال ۹۷ نیز آش اعتراضات آنقدر شور شد که به اعتقاد عده‌ای، عدم پرداخت مطالبات کارگران نه به علت نبود اعتبارات بلکه با هدف فشار کارگران به دولت برای دریافت حمایت‌های بیشتر و تاثیر گذاری بر روند دادگاه بوده است.

در اوج اعتراضات آن سال، استاندار خوزستان در نامه‌ نگاری با هیئت دولت به خطر وجود داعش و فرقه‌های ضاله در جمع کارگران هشدار می‌دهد و خواستار ورود جدی دولت برای حمایت از شرکت می‌شود.

استاندار خوزستان در این نامه‌نگاری، به توسعه صنایع جانبی شرکت و راه‌اندازی چندین خط تولید جدید از سوی اسدبیگی اشاره می‌کند و از جمله پیشنهادات او به دولت، پرداخت یارانه صنعت به اسدبیگی و یا آزادی احسان الله اسدبیگی به‌منظور رفع مشکل و توقف اعتراضات کارگری بوده است.

بعد از نامه‌نگاری شریعتی استاندار خوزستان در آبان سال ۹۷، بازرسان وزارت کار در بازدید از صنایع جانبی شرکت، صحت موارد مطرح شده را زیرسوال برده و اعلام کردند که اغلب این صنایع جانبی درصد پیشرفت خاصی ندارند.

تبعات خصوصی‌سازی

خصوصی سازی شرکت نیشکر هفت‌تپه در سال ۹۴ اخیرا بازهم به موضوع انتقاد کارشناسان و مسوولان تبدیل شده تا جایی که پای معاون اول رئیس جمهور هم به آن باز شده و نماینده شوش در مجلس شورای اسلامی نیز گفته است: واگذاری و برون سپاری غیراصولی این صنعت به افراد فاقد اهلیت از طریق برگزاری مزایده که شبهه داشت، به پشتوانه حمایت‌های جهانگیری واگذار شد که در نهایت به اضمحلال صنعتی منتهی شد.

بنا بر این گزارش، شرکت نیشکر هفت‌تپه در نزدیکی شهر شوش دانیال و دارای کارخانجات و همچنین ۲۴ هزار هکتار زمین مرغوب در ساحل رودخانه دز است که کارگران آن در روزگاری نه چندان دور از قشر مرفه جامعه محسوب می‌شدند.

این شرکت در مزایده سال ۹۴ با پیش پرداخت تنها ۶ میلیارد تومان، به امید اسدبیگی و مهرداد رستمی چگنی، دو جوان ۲۸ ساله و ۳۱ ساله واگذار شد؛

قیمت و نحوه این واگذاری و اهلیت این دو جوان از همان ابتدا انتقادات بسیاری به همراه داشت.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۳
  0 0
  مشکل از ذات خصوصی سازی است و نه شکل خصوصی سازی. گوشت خوک حرام است و بد بودنش به خاطر اینکه خوشمزه درست نشده نیست. برای مثال فرض کنید واقعا خصوصی سازی درست رخ بدهد - مطابق آرزوی شما- و مدیران واقعا کاری و مغزهایی در حد بیل گیتس و استیو جابز هم کنترل این شرکتها را به عهده بگیرند و نفروشند که بروند خارج و یا خصولتی کنند و... اما بعد چه می شود؟ آیا مدیر خصوصی اقدام به مدرنیزاسیون شرکت و اتوامسیون و افزایش بهره وری نخواهد کرد؟ قطعا اینکار را خواهد خواهد کرد و قطعا نسبت به اخراج و تعدیل نیروی انسانی اقدام می کند و تا بتواند از ربات به جای انسان در کارخانه استفاده می کند تا سود خود را حداکثر کند و کیفیت کالا را هم افزایش دهد. اما آن وقت فکر کرده اید با این خیل جمعیتی که بیکار می شوند چه می خواهید بکنید؟ وقتی تعدادی کارخانه با پرسنل اندک و رباتهای زیاد توانستند نیاز بازار را تامین کنند دیگر چه این کارگران بیچاره بیکار شده کجا باید بروند؟ جز همان لشکر بیکاران که مستعد همه نوع شورش و بحران هستند؟ در کشوری مانند ایران با این رقم بیکاری بالا اصلا حرف زدن از خصوصی سازی یک حرام عقلی و شرعی است. حال کارگر بدبخت یا باید بیکار بشود و یا با دستمزدی بسیار پایین کار کند به گونه ای استفاده از او برای سرمایه دار و کارخانه دار ارزانتر از استفاده ربات تمام شود. و این است معنای حقیقی بردگی مدرن و استثمار انسانها. اینکه کارگر چینی بدبخت باید با دستمزد بسیار اندک کار کند و حتی در همان محل کارخانه بخوابد تا مبادا کارخانه دار تصمیم بگیرد به جای او از ربات استفاده کند. این است راز محصولات ارزان چینی و هندی. و سوال دیگر اینکه اگر قیمت کارگر کمتر از قیمت ربات نشد و در نتیجه کارگر اخراج شد و بیکار شد، این جماعت بیکار شده با کدام درآمد قرار است محصولات همان کارخانه ها و رباتها را بخرد و مصرف کند؟ نتیچه می شود این همان محصولات روی دست کارخانه دار و رباتهایش می ماند و در نتیجه رکود رخ می دهد و همان کارخانه های مدرن شده هم یکی پس از دیگری ورشکست می شوند و همان پرسنل اندکشان هم بیکار می شوند! و این است راز بحران بزرگ اقتصادی فعلی در جهان سرمایه داری. و بحران شنبه های فرانسه و وال استریت. آن وقت سرمایه داری چه راه حلی برای این بحران دارد؟ عملا هیچ.
 • IR ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۳
  0 0
  هفت تپه رو در درجه اول خود کارگرانش بدبخت کردن، با کار نکردنشون!! راندمان شرکتزیر ۲۵ درصد بوده تو ده سال اخیر. معلومه ورشکست شده و به بخش خصوصی میدش دولت، چرا باید نگهش داره!؟
 • IR ۰۵:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۳
  0 0
  استاندار خوزستان منبع با ارزشی از اطلاعات هست. نهادهای امنیتی راحت از دستش ندن. از ما گفتن.
 • AT ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۳
  0 0
  تو رو بخدا به داد کارگران هفت تپه برسید
 • IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
  0 0
  اون سه نفر در عکس آخر به لعن و نفرین دچار خواهند شد
 • عاشق ایران IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
  0 0
  جالبه شکر کیلویی هشت هزار تومان . آنوقت حقوق کارگرانش پرداخت نمی شود .. علی برکت الله

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس