کد خبر 1090132
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۷
چند سیلندر گاز در کلینیک سینا اطهر بود؟/برخورد با مقصران حادثه

کلینیک سینا اطهر آتش گرفت.18 نفر در این حادثه جان باختند. شهردار منطقه یک می گوید بر اساس شواهد 30 سیلندر گاز در این کلینیک بوده که 2 سیلندر بزرگ و 4 سیلندر کوچک منفجر شده است.

به گزارش مشرق، حوالی ساعت 21 سه‌شنبه 10 تیرماه مرکز درمانی و تصویربرداری سینا اطهر حوالی میدان قدس آتش گرفت. بعد از وقوع حادثه علل مختلفی برای این اتفاق عنوان شد.

به احتمال زیاد نشت گاز باعث این حریق شد 

حمید گودرزی معاون امنیتی انتظامی استانداری تهران گفت: احتمال زیاد این حادثه بر اثر نشت گاز بوده است و دلیل اصلی آن مشخص نیست. 

بیشتر بخوانید:

به گفته معاون استاندار تهران، ساختمان آسیب جدی دیده است و تأکید می کنم که اظهارنظر درباره این حادثه سخت است و باید بررسی دقیق صورت گیرد. 

در حادثه کلینیک سینا اطهر، 18 نفر فوت کردند و گفته می‌شود که بیشتر فوت‌شدگان در طبقه پنجم و در اتاق عمل و بخش ریکاوری حضور داشتند. 

مهدی داوری مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهر تهران در این باره گفت: در همان ثانیه‌های نخست از سوی ستاد فرماندهی عملیات، چهار ایستگاه عملیاتی حریق به همراه یک گروه نجات و خودروهای پشتیبانی عازم محل حادثه شدند و در دقایق بعدی تعداد ایستگاه‌ها و تجهیزات مورد نیاز با دستور فرمانده عملیات افزایش پیدا کرد. 

صدای انفجارهای متعدد به گوش رسید

داوری ادامه داد:  آتش‌سوزی یک ساختمان پنج طبقه با کاربری کلینیک درمانی بوده است که در طبقه منهای 2 حجم بالایی از شعله‌های آتش مشاهده و صدای انفجار متعدد به گوش رسیده است. این صداهای انفجار حتی در زمان حضور نیروهای آتش‌نشانی هم به گوش می‌رسیده است و بررسی‌ها نشان می‌داده که عمده صدا از سیلندرهایی بوده که در این طبقه نگهداری می‌شده است. 

وی در ادامه تأکید کرد: شدت آتش به حدی بود که از فاصله‌های زیاد مسیرهای قدس هم قابل ملاحظه بود و در بدو ورود مشاهده شد که آتش به طبقات بالا نیز رسیده است. 

حادثه در نزدیکی ساختمان شهرداری منطقه 1 

شهرداری تهران برای این منظور ستاد بحران تشکیل داد. سیدحمید موسوی شهردار منطقه یک درباره حادثه شب گذشته خیابان شریعتی گفت: در کمتر از دو دقیقه تمام مدیران منطقه به محل حادثه رفتند، چرا که محل حادثه در نزدیکی شهرداری منطقه یک قرار دارد و آتش‌نشانان هم کمتر از دو قیقه به محل حادثه رسیده و عملیات را انجام دادند. 

وی به برگزاری ستاد مدیریت بحران با حضور حناچی در دفتر شهردار منطقه اشاره کرد و گفت:‌ دادستان تهران سردار رحیمی... در این جلسه حضور داشتند. 

وی به انفجار کپسول اکسیژن در این حادثه اشاره کرد و گفت: حال علت انفجار چه بوده دقیق مشخص نیست و در دست بررسی است. دیشب حجم آتش بسیار بود و شرایط صحنه به شکلی بود که نمی‌شد خیلی تحقیق کرد، اما امروز بررسی‌ها ادامه دارد. 

بازدید رئیس شورای شهر از محل حادثه/تشکیل ستاد بحران

وی به بازدید محسن هاشمی رئیس شورای شهر از محل حادثه اشاره کرد و گفت: جلسات بحرانی درباره این حادثه شکل گرفته است.

شهردار منطقه 1  با بیان اینکه هنوز برآورد خسارت صورت نگرفته است، گفت:‌ عمدتا حریق در طبقه همکف و اول بوده است و طبقات بالا بیشتر دود گرفته بود. 

موسوی با تأکید بر این موضوع که در حال حاضر وضعیت عادی است گفت:‌ علت حادثه باید مشخص شود. ما یک ستاد بحران در لحظه تشکیل دادیم که جا دارد از همکاری بسیج نیروی انتظامی و ‌پلیس راهور تشکر کنم که همه بلافاصله در محل حضور یافتند. 

30 سیلندر گاز در کلینیک سینا/چند سیلندر منفجر شد/مخزن بزرگ هلیوم آتش نگرفت

وی به وجود 30 سیلندر گاز براساس شواهد در این درمانگاه اشاره کرد و گفت: دو سلیندر گاز بزرگ و 4 سیلندر گاز کوچک منفجر شده است. یک مخزن بزرگ هلیوم در این مکان وجود داشت که با حضور به موقع مأموران و خنک نگه داشتن این مخزن اتفاقی رخ نداد و اگر به موقع این امر مدیریت نمی‌شد، ابعاد حادثه گسترش بیشتری پیدا می‌کرد. 

برخورد با مقصرات احتمالی

اعضای شورای شهر تهران بر لزوم بررسی وضعیت سیستم اطفای حریق در کلینیک سینا تأکید کردند و حجت نظری عضو شورای شهر در صفحه شخصی خود ضمن ابراز همدردی با خانواده جانباختگان خواستار بررسی وضعیت سیستم ایمنی و اطفای حریق این کلینیک و برخورد با مقصران احتمالی شد.

وی نوشت که آسمانی شدن دست‌کم حدود 18 نفر از همشهریان‌مان در حین وقوع آتش‌سوزی و انفجار در کلینیک سینا در شمال تهران، واقعه‌ای دردناک و غم‌انگیز بود که کام همه را تلخ کرد و این واقعه را به خانواده همه کشته‌شدگان تسلیت عرض می‌کنم.

عضو شورای شهر تهران تأکید کرد: لازم است دلیل وقوع این حادثه به دقت بررسی شده و با مقصران احتمالی آن برخورد قاطع صورت گیرد. در همین راستا از دستگاه قضایی، کارشناسان آتش‌نشانی می‌خواهم که بررسی کنند آیا تقصیر یا قصوری در سیستم ایمنی و اطفای حریق این کلینیک وجود داشته یا نه؟ و علت وقوع این حادثه چه بوده است؟ 

دلیل حادثه ظرف چند روز آینده مشخص می شود

مدیران شهری می‌گویند علت حادثه ظرف چند روز آینده مشخص می‌شود و ماموران آتش نشانی همچنان در محل حادثه مستقر هستند.

جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران در این باره گفت: چند انفجار در محل حادثه رخ داد که کوچک هم نبود. بررسی علل حادثه زمان‌بر است و کارشناسان در حال بررسی موضوع هستند و ظرف چند روز آینده حتما علت حادثه مشخص می‌شود. 

وی ادامه داد: همچنین یک تیم آتش‌نشانی در محل حادثه مستقر هستند و در حوادث این چنینی 10 تا 15 ساعت بعد از وقوع حادثه همچنان آتش‌نشانان در محل می‌مانند تا اگر حادثه‌ای رخ داد سریعا اقدام کنند. 

وی در خصوص بررسی علت حادثه گفت: کارشناسان ما در محل هستند و البته کارشناسان قضایی هم حضور دارند. 

بازجویی از مدیران کلینیک

پلیس هم پیگیر علل حادثه است، تا جایی که سردار حمید هداوند جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ خبر داد که پلیس چهار نفر از جمله مدیرعامل، مدیر داخلی، مدیر تصویربرداری و متصدی سانترال کلینیک سینا اطهر را تحت نظر دارد و در حال بازجوئی است. اظهارات این چهار نفر بعد از تکمیل، به تشخیص مقام قضایی می‌رسد و اگر مقام قضایی تشخیص و دستور دهد، این افراد بازداشت می‌شوند.

اجساد به پزشکی قانونی منتقل شد

همچنین اجساد 18 تن از جانباختگان حادثه کلینیک سینا جهت تعیین علت فوت به مرکز تشخیص آزمایشگاهی پزشکی قانونی تهران ارجاع شد و پس از بررسی و احراز هویت، با دستور مقام قضایی اجساد تحویل بستگان درجه اول خواهد شد. 

براساس این گزارش، سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران شناسایی ساختمان‌های پرخطر و ناایمن را را در دستورکار خود قرار داده است و در این باره مسئولین شهری می‌گویند خلأهای قانونی زیادی وجود دارد چرا که مالکان با وجود اخطارهای متعدد در خصوص ناایمن بودن ساختمان‌ها توجهی به اخطارهای آتش‌نشانی نمی‌کنند.

آتش سوزی های زیادی در پی ناایمن بودن ساختمان های شهر تهران رخ می دهد و در این باره تاکنون اقدام اساسی صورت نگرفته است بعد از حریق خیابان جمهوری، پلاسکو و ... این بار کلینیک سینا دچار حریق شد حال باید دید حریق بعدی در پی نبود ایمنی لازم در ساختمان ها  در کجا رخ می دهد؟

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 13
 • غیر قابل انتشار: 1
 • هرمز IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  7 0
  سلام به نظر من این اتفاق میتونه مال کپسول اکسیژن باشه نه کپسول گاز ! کپسول اکسیژن اگه روغن بهش برسه منفجر می شه و قاعدتا تعداد زیادی کپسول اکسیژن برای اتاق عمل نگهداری می شده که همگی تو یه محل خاص جمع بودن البته من این حرف رو با توجه به شغلم می زنم نه چیز دیگری !
  • jimi IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   1 4
   دانشمند اونجا روغن چیکار میکرده؟ نشت گاز بوده و نبود فضای ایمن برای نگهداری کپسولها ...معمولا کپسولها در فضای باز باید نگهداری شوند.
 • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  3 3
  من فقط متوجه نشدم که چرا میگن اتیش از طبقه منفی دو شروع شده اونوقت همه طبقه اخر فوت شدن یه ذره موضوع بودداره
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  15 7
  مدیرسابق شبکه خبر صدا و سیما برای کوبیدن قالیباف یک هفته تمام دوربین ها را در پلاسکو مستقر کرد اما نه اینجا خبری از کاشتن دوربین هاست و نه در مورد کشتی سانچی که هر دو دسته گل اصلاح طلبان بود انچنان پرداخت شد!! حتی فردوسی پور زبان گنده هم برنامه اش ربطی به پلاسکو نداشت از قالیباف انتقاد کرد اما الان همه شون لاااااااااااااال شدن
 • IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  7 1
  "یک مخزن بزرگ هلیوم در این مکان وجود داشت که با حضور به موقع مأموران و خنک نگه داشتن این مخزن اتفاقی رخ نداد..." _____ اسکولها مگر هلیوم اشتعال زاست؟ چه پروفسورهایی هستند اینها. چه دکترهایی اند اینها. چه دانشمندانی هستند اینها. چقدر هم انرژی گذاشته اند که آتش نگیرد. یاخدااااا
 • IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  4 0
  نشت گاز یک مقدار زیاد نشده
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  4 4
  آتش نشانی را راست میگه که زود آمد چون من چند سال پیش که تجریش ، دزاشیب زندگی می کردم و یک بار کولر خانه مان آتش گرفته بود ، ظرف یک دقیقه دو تا ماشین بزرگ آتش نشانی رسید ! خدا خیرشان بدهد . البته خانه ما تا ایستگاه آتش نشانی دزاشیب فقط صد و پنجاه متر فاصله داشت خخخخخ
 • IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  6 0
  مادرزنم ميگه دروغ بايد تيغ داشته باشه گلوي ادمهارو بگيره!! ...تمام مديران ظرف مدت دو دقيقه .... دو دقيقه يعني 120 ثانيه! ما فرض مي كنيم ساختمان شهرداري و مديران در 120 متري محل حادثه باشه .و اگر مديري در طبقه سوم محل كارش باشه و بخواهد بيايد پايين 80 ثانيه طول خواهد كشيد.مدير اگر دونده دوي ماراتن باشد با آن شكمشان ! عمرا اگر بتواند 120 مترو در 2 دقيقه بدوند؟!! تا الان شد 180 ثانيه چيزي بيش از دو دقيقه!! چرا مردم را احمق فرض مي كنيد. جالبه خودتان هم جزو همين مردميد؟!! البته از ژن آلوده بقيشو كارشناسان نظر دهند.
 • IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  6 0
  هلیوم منفجر میشه؟!!
 • IR ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  2 1
  کاش به جای بیمارستان, شهرداری میترکید که انقد مردم رو اذیت میکنن ولی بساز بفروشها و گردن کلفتها هر کاری میخوان میکنن
 • توحید IR ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  2 0
  هر گازی تحت فشار ظرفش رو میترکونه.
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
  0 0
  هلیوم قابل اشتعال نیست اما وقتی حرارت بهش بخوره منبسط میشه و طبیعتا در اون صورت کپسولش می ترکه ولی باز هم آتش نمیگیره

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس