کد خبر 1089298
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۸
محکومیت سنگین گازی ایران/ دارایی‌های کشور در خطر توقیف ترکمنستان

برخی منابع از صدور داوری ICC سوئیس خبر می دهند که بر اساس آن ایران باید میلیون ها دلار بابت شکایت گازی شرکت ترکمن گاز، به ترکمنستان پرداخت کند.

به گزارش مشرق، زمستان ۹۵ بود که اختلاف گازی میان ترکمنستان و ایران بالا گرفت و باوجود سفر حمیدرضا عراقی، مدیرعامل وقت شرکت ملی گاز به ترکمنستان برای استمرار واردات گاز از این کشور، ترکمنستان گاز جریان گاز را به دلیل افزایش بدهی ایران قطع کرد.

بیشتر بخوانید:

بر اساس قرارداد ۲۵ ساله‌ای که در سال ۱۹۹۷ میلادی میان ایران و ترکمنستان امضا شده است این کشور باید سالانه بین ۸ تا ۱۰ میلیارد مترمکعب گاز به ایران صادر کند و ایران هم باید پول واردات را به‌حساب شرکت ترکمن گاز واریز کند.

خدمات بجای پول

در دوره اول تحریم‌ها، به دلیل سخت شدن نقل‌وانتقال پول صادرات گاز از ترکیه به ترکمنستان، دولت دهم توافقنامه‌ای با ترکمنستان امضا کرد که بر اساس آن، بجای پول گاز، ایران خدمات فنی، کالا، محصولات پتروشیمی، تجهیزات راه‌سازی و حمل‌ونقل و … به ترکمنستان صادر می‌کرد.

این کار در حال انجام بود تا اینکه زنگنه به وزارت نفت رسید و در شهریور ۹۲ طی توافقی جدید با ترکمنستان و طی یک الحاقیه جدید قراردادی، ایران علاوه بر تعهد پرداخت ارزی پول گاز، جریمه دیرکرد را نیز قبول کرد و به طوری که هر ماه تأخیر در پرداخت هر صورتحساب گازی ترکمنستان، منجر به پرداخت درصدی مشخص بابت دیرکرد می‌شد.

با تعهدی که وزارت نفت به ترکمن گاز داده بود، دی‌ماه ۹۵ میزان بدهی ایران به مرز ۲ میلیارد دلار رسید تا ترکمن‌ها خواستار تعیین تکلیف طلب خود شدند و بر اساس قرارداد، ایران را تهدید کردند اگر پول گاز پرداخت نشود جریان گاز بر مبنای یکی از بندهای قرارداد، قطع می‌شود.

کری خوانی و شکایت ترکمن‌ها

باوجود رایزنی‌های انجام شده، جریان گاز قطع شد و وزیر نفت که پیشتر از بی نیازی به گاز ترکمنستان سخن گفته بود، باز هم بر موضع خود پافشاری کرد؛ مواضع و اقدامات وزارت نفت، منجر به شکایت شرکت ترکمن گاز برای دریافت مطالبات خود و جریمه دیرکردی بود که وزارت نفت خودش آن را پیشنهاد و امضا کرده بود!

بر اساس قرارداد، داوری ICC سوئیس محل شکایت طرفین در صورت عدم پایبندی طرف دیگر به قرارداد بود؛ ترکمنستان شکایت خود را مطرح کرد و ایران هم در پاسخ به این شکایت، موضوع گران‌فروشی گاز توسط این کشور، پنالتی‌های قرارداد، استاندارد نبودن گاز در برخی دوره‌ها و … را پیش کشید تا از این ابزار برای کاهش ادعای (Claim) ترکمن گاز استفاده کند.

گل دولت یازدهم در دروازه خودی

ترکمنستان در شکایت خود روی بدهی گازی ایران و الحاقیه ای دست گذاشت که توسط دولت یازدهم امضا شده بود. آخرین جلسه داوری میان دو کشور، در زمستان سال گذشته در ژنو برگزار شد که وکلای آمریکایی ترکمن گاز، در قبال انفعال، دفاع ضعیف و عدم ارائه مستندات قوی شرکت ملی گاز ایران، توانستند پیروز داوری شده و ایران محکوم به پرداخت جریمه شود که برخی منابع میزان این جریمه را حدود ۲ میلیارد دلار اعلام کرده اند.

طبق گفته مطلعین، با توجه به قوانین داوری ICC سوئیس، این داوری می‌تواند حکم کند طلب ترکمنستان از محل دارایی‌های ایران در خارج از کشور پرداخت شود چه از کره جنوبی و چه از عراق. این دومین باری است که وزارت نفت حسن روحانی، در اختلافات حقوقی در حوزه صادرات گاز بازنده داوری‌ها می‌شود. یک‌بار در سال ۹۶ که مجبور شد ۲ میلیارد دلار غرامت به ترکیه – در قالب صادرات مجانی گاز- بپردازد و یک‌بار هم در تابستان ۹۹ که باید میلیون‌ها دلار به ترکمنستان پرداخت شود.

گفتنی است مسئولیت این پرونده حقوقی بر عهده سید اصغر هندی، مشاور حقوقی سابق زنگنه و برخی رؤسای شرکت ملی گاز بود که مانند پرونده‌های دیگر، منجر به صدور رأی علیه کشورمان شده است؛ خبرنگار ما طی تماسی تلفنی با سید اصغر هندی مسئول حقوقی این پرونده پیگیر رأی صادر شده بود که وی به این پاسخ بسنده کرد که هم اکنون بازنشسته شده و سمتی درمجموعه وزارت نفت ندارد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 16
 • IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  46 2
  ما که خودمان این همه گاز داریم و راهی برای صادرات آن نیست پس این همه گاز از ترکمنستان را برای چی میخواستیم. اینم از کار ژنرال پینوشه (یعنی ژنرال زنگنه)
  • IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
   30 1
   نگو جنرال زنگنه بگو مرتال زنگزده
  • IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   1 0
   اینم مملکتیه که داریم روی گاز خوابیدیم اونوقت از همسایه درخواست صادر کردن گاز به خودمون رو داریم قطع بشه که شهر مشهد مثل افغانستان میشه
 • IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  33 1
  یعنی بدهی هایی که کشورهایی چون کره و هند و غیره بما دارن و نمیدن کم کم پای جریمه های اینچنینی حساب میشه و آخرشم هیچی به هیچی
 • DE ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  38 0
  این مشاور چه راحت از جوابگویی سرباز زده.
 • IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  19 2
  علی برکت الله
 • IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  37 2
  حکومت فامیلی و رفاقتی و غیر شفاف آخرش میشه رانت و فساد و اختلاس و دروغگویی و ....
 • IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  37 5
  حالمون دیگه از شنیدن اسم حسن روحانی و افراد کابینه اش که بی لیاقت ترین ادمهای کشور هستند بهم میخوره. لعنت خدا بر حسن روحانی و این اشغال هایی که بعنوان وزیر و وکیل کشور را به باد دادند
  • IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   0 1
   داداش کدوم بهتر جواب داده تو این 40 سال بگو ما به اون رای بدیم؟!!!!!
 • محمد IR ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  22 18
  یا باید به usaباج داد یا به همه دنیا
  • IR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
   21 11
   شاید هم باید محکم کوبید تو دهن همه ی دنیا تا حساب کار دستشون بیاد.
  • وطن پرست DE ۰۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   0 2
   باج های برجامی رو نقد کن بعد بفکر باج دهی بیشتر باش. راستی فقط به خارجی ها باج می دی یا به ملت هم باج خواهی داد!!! درمقابل خارجی ها ذلیل و بدبخت، در مقابل هم وطنشون متوقع و مستکبر. به کی باج بدیم تا از شر شما کامنت گذار های پولی راحت بشیم؟
  • IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   0 0
   دکتر IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹ ما که مرگ بر همه کشورها میگیم آخرش که چی؟
 • جواب محمد DE ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  17 4
  نخیر شما غرب پرست برو به امریکا هر چقدر دلت خواست باج بده. بجاش به ات کرونا جایزه میدن! هر مسئولی با تیم اش قصور کرده از دارایی شون هر چقدر که دارند بعنوان جریمه این مقدار باید کسر و به بیت المال ریخته بشه تا دیگه این رویه ها تکرار نشه و در تصمیم گیری هاشون بیشتر دقت کنن.
 • اسماعیلی IR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  23 1
  واقعا زمان کنار گذاشتن امثال وزیر نفت که نزدیک بیست و پنج سال وزیر بودن فرا نرسیده.به خدا دیگه بسه تمومش کنید؟
 • IR ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  2 1
  بسمه تعالی "این داوری میتواندحکم کند........" اگر هنوزحکم نکرده است آیا این گرادادن به دادگاه مذکورنیست؟ منتظرپاسختان هستیم.
 • حسين DE ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  6 0
  ژنرال خائن.
 • علی IR ۰۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 0
  هرکس به طریقی ازبیت لمال پول میبرد بیگاته جدا دوست جدا نیبرد
 • IR ۰۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  بابا فساد چقدر دیگه .این بی لیاقت و بی ارزه که مردشورشو ببرند با وزارتش .مدیریت باد برده اش چقدر پیر پاتال بایستی بشند وزیر .جوان بیارید زنگنه عمرشو کرده .دیگه براش مهم نیست این همه ضرر
 • IR ۰۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  انا لله و انا الیه راجعون
 • IR ۰۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  جالبه البته پانترکهای ایرانی که در مشرق جولان مسدن ..خوشحال باشن
 • کارشناس IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  به زودی ایران هیچ دوستی به جز ترکیه در منطقه نخواهد داشت
 • IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  من اگه جای نیروهای مسلح بودم، همه رو کنار می زدم...واقعا خجالت آوره...!
 • IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  0 1
  تقصیر خودتونه ‍ندادین بهشون حالا چرا ندادین اگر یک شرکت خصوصی بود که بیچاره اش کرده بودین یعنی واقع هیچی نمیتونم بگم بعد بگید قاجار بی عرضه بود
 • IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
  0 0
  همین کم داشتیم ترکمنستان برامون شاخ بشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس