گویا

گویا گفت: ما در موج سنگین بیماری به سر می‌بریم و باید طوری مدیریت کنیم که تعداد فوتی‌ها کاهش پیدا کند.

به گزارش مشرق، محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی در جلسه کارگروه ارزیابی فرصت‌های مدیریت کرونا اظهار کرد: ما با یک ویروس کاملا جدید مواجه هستیم که شخصیت آن به لحاظ عملکردی با شخصیت سایر ویروس‌های هم‌خانواده خود کاملا متفاوت است. این ویروس ویژگی‌هایی از خود نشان داده که تا به حال در هم‌خانواده‌های آن مشاهده نشده بود و پیچیدگی‌هایی دارد که تا به حال بشر با آن مواجه نشده بود.

بیشتر بخوانید:

شناسایی ۲۴۸۹ بیمار جدید کرونا در کشور

ویروس کرونا هر روز پیچیده‌تر می‌شود

وی ادامه داد: ویروس کرونا هر آن در حال تغییر است و برخی موارد که اعلام شده بود در جلوگیری از شیوع آن موثر است، ممکن است در آینده مشخص شود که تاثیری ندارد. برای مثال روزی گفته می‌شد که این بیماری تنها دستگاه تنفسی را درگیر می‌کند، اما امروز مشخص شده که همه دستگاه‌های بدن را می‌تواند درگیر کند. بی‌تردید اگر بگوییم این ویروس روز به روز پیچیده‌تر می‌شود اغراق نکرده‌ایم.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در خصوص راه انتقال کرونا ویروس از طریق تنفس اظهار کرد: بیماری که از راه تنفس انتقال پیدا می‌کند. درمان آن بدون واکسن در کوتاه مدت بسیار دشوار است. این ویروس قدرت سرایت بسیار بالایی دارد. برای مثال اگر امشب ۱۵۰ نفر در مراسم عروسی شرکت می‌کنند سه روز بعد ۱۲۰ نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند که نشان از قدرت بالای آن است. در ابتدا تصور می‌کردند قدرت و شدت بیماری‌زایی این ویروس کم است، اما امروز به این نتیجه رسیده‌اند شدت بیماری‌زایی بسیار بالایی دارد.

گویا ادامه داد: در حال حاضر بیماری در بیش از ۹۰ درصد موارد در ابتدا کم‌علامت و خفیف است و اگر بیمار به بیمارستان مراجعه نکند و دارو هم دریافت نکند، ممکن است خود به خود بهبود پیدا کند، اما اگر دستگاه تنفسی به صورت شدید در بیماری گرفتار شود بیمار باید با شرایط خاص تحت درمان قرار گیرد و شکل بدتر این‌که علاوه بر دستگاه تنفسی دستگاه‌های دیگر بدن نیز گرفتار شوند.

سه سیاست کشورهای مختلف دنیا برای مقابله با کرونا

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد: در دنیا سه سیاست برای مقابله با این بیماری در پیش گرفته شد، نخست سیاست مهار بود که در ابتدا در کشور چین به همراه سنگاپور و چند کشور دیگر به کار گرفته شد. این سیاست شاید با امکانات و تجهیزات پیشرفته در کوتاه مدت قابل اجرا باشد.

وی در تشریح سیاست دوم اظهار کرد: سیاست سرکوب یکی دیگر از سیاست‌ها بود که با برنامه‌ریزی بهتر در درازمدت دستاوردها و اطمینان بیشتری دارد. در این سیاست چهار استراتژی وجود دارد، نخست آنکه مردم کمتر مبتلا شوند و این کار از طریق اعمال محدودیت‌ها انجام می‌شود، دوم مردم کمتر پایشان به بیمارستان برسد، سوم اگر به بیمارستان مراجعه کردند کمتر به بخش‌های ویژه بروند و در نهایت این‌که مردم کمتر فوت شوند. ما در مرحله‌ اول سیاست کاملا دفاعی داشتیم، اما بعد از تعطیلات سیاست دوم یعنی سیاست سرکوب اجرایی شد.

گویا ادامه داد: در مرحله‌ی دوم به جای این‌که شناسایی بیماران با مراجعه به بیمارستان انجام شود ما به خانه‌های مردم مراجعه کردیم و افراد مبتلا را شناسایی کردیم.

بیماریابی سرپایی از رموز موفقیت وزارت بهداشت

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد: امروز ۱۰ برابر بیش از آنچه که در بیمارستان‌ها شناسایی می‌کنیم، خارج از بیمارستان شناسایی می‌شوند؛ به شکلی که در برخی استان‌ها بیش از ۱۰ برابر شناسایی بیماران به صورت سرپایی انجام می‌شود که همین موضوع یکی از رمزهای موفقیت وزارت بهداشت بوده است.

وی ادامه داد: برخی کشورها سیاست سومی در پیش گرفتند که سیاست تخفیف است که همه به بیماری مبتلا می‌شوند و به نوعی ایمنی جمعی ایجاد می‌شود. در حال حاضر در کشور ما تجربه پزشکان افزایش پیدا کرده به شکلی که ما مرگ و میرمان کمتر از کشورهای پیشرفته‌ای بود که همین سیاست ما را در پیش گرفته بودند. روزی که برنامه را آغاز کردیم سه آزمایشگاه تشخیصی داشتیم، اما امروز بیش از یکصد آزمایشگاه در سراسر کشور داریم. یکی از دلایل افزایش موارد ابتلا نیز افزایش تعداد بیشتر آزمایش‌ها و تشخیص بوده است. امکانات بیمارستانی و مراقبت‌های ویژه ما چندین برابر روزهای نخستین بیماری شده است.

ما در موج سنگین بیماری کرونا به سر می‌بریم

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد: ما در موج سنگین بیماری به سر می‌بریم و باید طوری مدیریت کنیم که مردم کمتر به بیمارستان‌ها، بخش‌های مراقبت ویژه بروند و تعداد فوتی‌ها کاهش پیدا کند البته این مدیریت سخت و پیچیده است. این در حالی است که هنوز درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد.

نمی‌دانیم در فصل سرما چه اتفاقی می‌افتد

وی ادامه داد: نه این‌که فکر کنیم خیلی عالی هستیم، قطعا ایراد داریم،‌ اما نگرانی‌ها از این است که هنوز واکسنی برای این بیماری پیدا نشده، داروی قطعی درمان ندارد و بی‌تردید ما با موج بعدی بیماری روبه‌رو خواهیم شد. از سوی دیگر نمی‌دانیم در فصل سرما چه اتفاقی می‌افتد. قابل پیش‌بینی نیست که کرونا با بیماری مانند آنفلوآنزا همزمان شود و چه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی رخ می‌دهد که همگی آنها از نگرانی‌های وزارت بهداشت است. اما از سوی دیگر امروز نیروی انسانی با تجربه‌تر و امکانات و تجهیزات خیلی بهتری داریم.

گویا تصریح کرد: مدیران استانی باید یک دست و همراه شوند تا در جهت مدیریت این بیماری گام برداریم.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • MY ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  13 0
  از اول تا آخر حرف های مفت زده. حداقل آماری های روزانه را مطالعه کن بعد از خودتون تعریف کنید.
 • IR ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  6 5
  دولت روحانی میخواهد همگام با رسانه‌های اسکتباری جمعیت شیعه کم شود. باید هشیار و شیعه را خیلی بیشتر بکنیم
 • IR ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  5 5
  اگه میتونستید مدیریت کنید که رعایت نکات ایمنی را به عهده مردم بیخیال نمیگذاشتید!
 • IR ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  0 0
  تعجبم از اینه هم تعداد مبتلایان روزانه بیشتر شده و هم تعداد فوت شدگات روزانه بمراتب بیشتر دو ماه قبل که کشور در قرنطینه و کنترل شدید بود پس چرا کسی کاری نمیکنه؟ الان که اوضاع از اول بدتر و تلفات هم بیشتر شده چرا اینقدر بی خیالی طی میکنیم؟!!!
 • US ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  8 0
  اگر یک مشت شرف دارید راستش بگید به ملت
 • رضا IR ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  0 0
  همون کسیه که اسفند اومده بود تلویزیون و می‌گفت کرونا از آنفولانزای فصلی هم ضعیف تره و ماسک نمی خواد و... و مردم با همین نظرات بی تفاوت شدن.. کاش در مورد چیزی که نمی‌دونیم اظهار نظر نکنیم.
 • IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  10 0
  کنکور رو میخوان برگزار کنند خدا رحم کنه. خدا رحم کنه. الان جوانان خیلی مبتلا میشن.
 • علی DE ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  0 0
  ایشون که همش گفتن نمیدونیم و نمیتونیم پیش بینی کنیم پس چکار میکنید خدا تمن حقوق میگیرین بماند کارانه و .....

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس