روحانی نمایه

رئیس‌جمهور با اشاره به اقدامات دولت در ایام کرونا گفت: خدمت مردم شهادت می‌دهم که همه مسئولینی که من می‌شناسم شش ماه است یک روز هم استراحت نکرده‌اند و پشت سر هم دارند کار می‌کنند.

به گزارش مشرق، حجّت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، صبح امروز (یکشنبه ۸ تیر) در جلسه ستاد ملّی مقابله با کرونا، با اشاره به فاجعه هفتم تیر گفت: دشمنان فکر کردند با ترور شهید بهشتی و یاران ایشان، توانستند ضربه نهایی را به نظام وارد کنند. چرا که رئیس‌جمهور، یعنی بنی‌صدر عزل شده بود و می‌گفتند شرایط انتخابات هم نیست و فکر می‌کردند که این ضربه ضربه نهایی است. 

وی با بیان اینکه هفت تیر کشور را عوض کرد و همه مردم حالت دیگری پیدا کردند، گفت: شعار «ایران پر از بهشتیه» در آن ایام، تحول عظیمی به‌وجود آورد.

روحانی خاطرنشان کرد: فشار مثلث شوم آمریکا، صدام و منافقین بالای سر کشور بود و کشور را دچار مشکلات عظیمی کرد.

بیشتر بخوانید:

رئیس‌جمهور با تبریک هفته قوه قضائیه به قضات و مسئولین قوه قضائیه، گفت: تنها راه، روابط بسیار صمیمانه بین سه قوه است و راه دومی وجود ندارد. در شرایط فعلی حتماً‌ باید وحدت و یگانگی بین همه قوا حفظ شود.

روحانی با بیان اینکه سال ۶۰ سخت‌ترین سال از لحاظ امنیتی بود، گفت: سال ۹۹ هم سخت ترین سال از لحاظ اقتصادی و بیماری عالم‌گیری است که شاهد آن هستیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به اقدامات دولت در ایام کرونا گفت: خدمت مردم شهادت می‌دهم که همه مسئولینی که من می‌شناسم شش ماه است یک روز هم استراحت نکرده‌اند و پشت سر هم دارند کار می‌کنند. البته به این معنی نیست که همه مشکلات مردم حل شده است. به مردم کمک کرده‌ایم، به عده‌ای که مشاغلشان تعطیل شده وام داده‌ایم. بسته معیشتی ویژه به سه میلیون خانوار در چهار ماه اخیر اختصاص یافت.

وی ادامه داد: این اقدامات، حداکثر توان دولت بوده و دولت تمام توان خود را به‌کار گرفت و ما امروز نه نیاز به استقراض از خارج داریم نه بانک مرکزی. البته نیاز به وحدت و همکاری داریم و این‌، قطعی و ضروری است.

روحانی با بیان اینکه الان زمان دعوا نیست، گفت: اکنون وقت دعوای مجلس و دولت و قوه قضائیه و مجلس نیست. این سه قوه باید با هم متحد باشند و نیروهای مسلح هم در کنار این سه باشد و رهبری هم بالای سر اینها باشد و مردم هم باید حضور کامل در صحنه داشته باشند.

روحانی درباره مشکل مستأجران گفت: مقرر کردیم اجاره‌بها از فردا در تهران نمی‌تواند ۲۵ درصد بیشتر از سال قبل باشد. در سایر کلانشهرها از 20 درصد بیشتر نباید باشد و در بقیه شهرها، هم ۱۵ درصد.

وی افزود: این مبنایی برای افزایش اجاره بها است. اینکه اجاره بهایی که از فردا منعقد می‌شود تا کی معتبر است، محل بحث است. تصمیم بر این است تا زمانی معتبر باشد که وزارت بهداشت شرایط این ویروس را از حالت اضطرار خارج کند. از آن تاریخ به بعد، قراردادها سه ماه دیگر تمدید می‌شود و بعد از آن سه ماه، موجر و مستأجر می‌توانند با توافق جدیدی با هم ادامه دهند.

وی با تاکید بر اینکه سال ۱۳۶۰ سخت‌ترین سال از لحاظ امنیتی برای ما بود، گفت: سال ۱۳۹۹ سخت‌ترین سال کشور از لحاظ فشار اقتصادی دشمن و بیماری عالمگیر است. این هم در تاریخ کشور ما بی‌نظیر بوده است. یعنی همین‌طور که مسأله امنیتی سال ۶۰ گفتم نظیرش را کمتر در تاریخ کشورمان پیدا کنید.

رئیس جمهور اظهار داشت: از لحاظ فشار اقتصادی، فشاری که از سال ۹۷ آغاز شد، در سال ۹۸ بیشتر ‌شد و در سال ۹۹ هم بیشتر می‌شود. امروز شدیدترین فشار اقتصادی بر کشور عزیزمان وارد می‌شود و خطرناکترین بیماری هم همه جهان را فراگرفته و این دو با هم ضمیمه شده است. چنین بیماری در تاریخ کشور نداشتیم. لااقل در این یک قرن و بیش از یک قرن و از حدود ۱۴۰ سال پیش در کشورمان چنین بیماری بی‌سابقه است. در دنیا هم از سال ۱۹۱۸، یعنی حدود صد سال پیش، بی‌نظیر بوده است که همچون بیماری مسری و جهان‌شمولی همه جا را فرا بگیرد.

وی تصریح کرد: این شرایط سخت و خطرناکی را که با آن مواجه شدیم، کمتر سراغ داریم. سابقه نداشته که یک بیماری اینقدر روی اقتصاد، اجتماع، زندگی مردم و سیاست و روابط بین‌الملل اثر گذاشته باشد. ممکن است یک بیماری یک روزی بوده و خطرناک هم  بوده، اما وضع اقتصادی دنیا اینجوری نبوده است.

روحانی خاطر نشان کرد: حالا خودمان را به عنوان کشوری که تحت فشار تحریم هستیم کنار می‌گذاریم. کشورهایی که تحت تحریم و هیچ فشاری، هیچ تحریمی نبوده و هیچ فشار اقتصادی ندارند، مثل کشورهای اروپایی و آمریکا، اینها که هیچ فشاری نداشتند، شما ببینید بعد از کرونا چه شدند!

وی اظهار داشت: شرایطی پیش آمد که در آمریکا امروز ۲۵ درصد افزایش بیکاری دارند. تحریم نبودند و فقط همین بیماری روی اقتصادشان اینچنین اثر گذاشته است. کاهش تولید ملی را کم یا زیاد در تمام کشورهای صنعتی بزرگ مشاهده می کنیم. از آن طرف برخی از مشاغل به طور کامل برای چند ماه تعطیل شده است، مثل مشاغل حمل و نقل، گردشگری، تالارها، اجتماعات. ۲ تا ۳ ماه در سراسر دنیا تعطیل شده و شما ببینید چه ضربه عظیمی بر اقتصاد جهانی وارد شده است. صادرات در ماه آوریل و می در بعضی کشورهای صنعتی، ۲۵ درصد و بعضی از کالاها مثل پتروشیمی ۲۹ درصد و بعضی از کالاها مثل خودرو ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

رئیس جمهور اظهار داشت: یک حادثه جهانی است. اینکه دیروز مقام معظم رهبری فرمودند که کسی نباید این ویروس را عادی تلقی کند، کاملا درست است. البته ایشان عمدتاً بهداشت و سلامت مدنظرشان بود و درست هم هست و علاوه بر آن از لحاظ اقتصادی هم همین‌طور است. هیچ بیماری‌ای سابقه ندارد در طول یک قرن که اینقدر در اقتصاد اثرگذاشته باشد، تورم‌ها را بالا برده، جی‌دی‌پی‌ها را پایین آورده و تولید ناخالص داخلی را پایین آورده، ارزش پول ملی را پایین آورده، بورس را پایین کشیده است. حالا غیر از کشور ما که خوشبختانه از این یکی‌اش مصون بودیم و شرایط خوبی داشتیم و امیدواریم مسئولین اقتصادی آن را در بازار سهام حفظ کنند. می‌بینیم همه جا لطمه خورده است.

وی اضافه کرد: خروج سرمایه از بسیاری از کشورهای آسیایی و غیرآسیایی اتفاق افتاده است. از چند کشور ۷۰ میلیارد دلار سرمایه خارج شده است. این برای چند کشور است، ۲ الی ۳ کشور است.

روحانی اظهار داشت: بحمدالله به عنوان کشوری که تحت تاثیر این بیماری هستیم و تحت فشار هم هستیم، تا امروز یک ریال از بانک مرکزی استقراض نکرده‌ایم. نه در سال ۹۷، نه در سال ۹۸ و نه در سال ۹۹ که ان‌شاء الله تا پایان سال استقراض نخواهیم داشت و کشور را اداره می‌کنیم.

وی تصریح کرد: اما شما ببینید در اروپا چه خبر است، استقراض؛ انگلیس این ایام برای بعد از کرونا ۲۷۳ میلیارد پوند استقراض کرده است. در دنیا چه خبر شده و چه وضعی دارند. تازه در بسیاری از کشورهای دنیا، بیماری که بستری می‌شود از او پول می‌گیرند، برای آزمایش پول می‌گیرند. در ایران در مواردی که بیمارستان و پزشک آزمایش را ضروری بدانند، پول نمی‌گیریم. کسی که بستری می‌شود از او پول نمی‌گیریم. شما ببینید دنیا چه وضعی دارد و ما چه وضعی در کشورمان داریم.

رئیس قوه مجریه خاطر نشان کرد: در داستان حمل و نقل در بعضی از کشورها، ۸۰ درصد درآمد حمل و نقل در این ۲، ۳ ماهه کاهش پیدا کرده است. در بعضی از کشورها کمتر و تا ۴۰ درصد بوده است. آثار اجتماعی بیماری چقدر زیاد بوده و چقدر از لحاظ روانی و خشونت، خشونت اجتماعی و خانوادگی آمار بالا رفته است. اصلاً تصور مردم از این بیماری یک آنفلوآنزا بود که آمد و رفت و تمام شد. بله ممکن است از یک جهاتی شباهتی به آنفولانزا باشد، اما این بیماری دنیا را متحول کرده به سمت گرفتاری و مشکلات برده و اقتصاد دنیا را تضعیف کرده است.

وی اضافه کرد: امروز بار مسئولیت بسیار سنگینی بر دوش همگان است. خدمت ملت عزیز ایران عرض می‌کنم، کار وزارت بهداشت و درمان افتخار آمیز بوده، کار بخش تولید، حمل و نقل، بخش کشاروزی، صنعت، بانک مرکزی، اقتصاد و بورس افتخار آمیز بوده است. اینها کار کم‌نظیری انجام دادند. کسی جمع و تفریق کند و با دنیا مقایسه کند تا ببیندن کار عظیمی انجام گرفته است و همه تلاش کرده‌اند.

روحانی گفت: خدمت ملت ایران شهادت می‌دهم همه مسئولینی که می‌شناسم و با آنها آشنا هستم، ۶ ماه است که حتی یک روز استراحت نکرده و پشت سر هم کار کرده و شبانه‌روز تلاش می‌کنند؛ البته معنی‌اش این نیست که همه مشکلات مردم حل شده است، بله یکسری مشکلات باقی مانده است، اما کار بزرگی شده است.کمک کردیم، به عده‌ای که مشاغل‌شان تحت فشار بوده وام دادیم؛ آنجاهایی که امکان‌پذیر بوده به مردم وام دادیم.

وی تصریح کرد: بسته معیشتی ویژه برای ۳ میلیون خانواده در ۴ ماه اخیر که ۲ تای آن در یک ماه بود ۴ نوبت کمک معیشتی دادیم؛ کمک معیشتی هم برای ۱۸ میلیون خانواده از پارسال ( ماه آبان ۹۸)شروع کردیم و پرداخت می‌کنیم. این بسته‌های معیشتی و کمک‌هایی که انجام می‌دهیم و اضافه حقوقی که انجام گرفته اینها حداکثر توان دولت بوده و دولت این توانش را بکار گرفته و امروز بحمدالله نه نیاز به استقراض خارجی و نه بانک مرکزی داریم.

روحانی افزود: البته به وحدت و اتحاد نیاز داریم ؛ حتماً به تعاون و همکاری و یاری همدیگر نیاز داریم ؛ اینها قطعی و ضروری برا ما است و بدون آن نمی‌توانیم کار کنیم؛ اگر می‌خواهیم در این شرایط بسیار سخت، سال را تمام کنیم که قاعدتاً تا پایان سال با این کرونا روبرو هستیم و با آن مقابله کنیم و شاید در ماه‌های آینده یک آنفلوآنزا کمک این ویروس بیاید؛ باید متحدتر و متشکل‌تر در کنار همدیگر باشیم.

وی گفت: الان موقع دعوا نیست؛ بر فرض یک کسی نظری دارد، الان وقت دعوای مجلس و دولت نیست؛ وقت دعوای قوه قضائیه و دولت نیست؛ این سه قوه امروز باید کامل متحد باشند و همدیگر را یاری کنند؛ نیروهای مسلح در کنار اینها و رهبری معظم بالا سر همه اینها، همه باید در کنار یکدیگر باشیم و مردم باید حضور کامل در صحنه داشته باشند؛ بدون حضور و یاری مردم حتماً موفق نخواهیم شد، اما با یاری مردم حتماً موفق خواهیم بود؛ چون یاری مردم آمد «یدالله مع الجماعه» وقتی همه آمدیم، آن وقت دست خدا هم است؛ آن دست خداست که کار نهایی را انجام می‌دهد و ان‌شاء الله دست خدا بالا سر ما خواهد بود و عبور خواهیم کرد.

روحانی در مورد مساله کرونا تصریح کرد: همه می‌دانیم که ریشه‌ این ویروس در دی‌ماه در چین منتشر و بعد در آخر بهمن در کشور با این ویروس مواجه شدیم. این ویروس قدم به قدم آمد همه جهان را گرفت؛ یعنی هیچ کشوری را نیامد استثناء کند؛ حالا یک کشوری بیشتر و یکی کمتر؛ همه را تحت تأثیر قرار داد و همه کشورها دچار این گرفتاری شده و ناچار شدند محدودیت‌ها را اعمال کنند. همه کشورها بعد از مدتی، یک ماه، ۴۰ روز، کمتر و بیشتر، محدودیت‌ها را کم کردند و کاهش دادند و برداشتند؛ این چیزی است که همه کشورها با هم عمل می‌کنند و  جلو می‌روند.

وی خاطر نشان کرد: در کشور ما هم این ویروس علی الظاهر اول در ۲ استان قم و گیلان وارد شد و بعد از آن در استان‌های مختلف شیوع پیدا کرد و به تدریج آمد؛ حالا می‌بینید که هر استانی که قبلاً بارانداز این ویروس نبوده، حالا بارانداز این ویروس شده و ویروس آنجا رفته است و شروع کرده و همینطور اعلام می‌کنند که ۵، ۶ استان وضعیت‌اش قرمز است و شرایط سختی دارد؛ بعضی از استان‌ها در وضعیت هشدار است، یعنی بعد از اینها نوبت آنها بشود؛ پس ما این را داریم و در ادامه راه، خواهیم داشت.

روحانی خاطر نشان کرد: ۶ ماه از این بیماری تقریباً گذشته است؛ تا امروز واکسنی برای این بیماری نیامده است؛ تا امروز دارویی هم برای این بیماری نیامده است؛ ممکن است ۳ ماه الی یک سال دیگر ادامه پیدا کند و ممکن است تا زمانی که به واکسن برسیم؛ پس باید خودمان را باید برای بلندمدت آماده کنیم.

وی افزود: بنده از هفته اولیه‌ شیوع این ویروس گفتم باید با این ویروس مدت مدیدی زندگی کرده و سازگاری داشته باشیم و خودمان را آماده کنیم؛ بعضی‌ها آن زمان فکر کرده بودند اگر  ۱۰، ۱۵ روز برویم خانه و از خانه خارج نشویم تمام می‌شود؛ معلوم بود که با ۱۰، ۱۵ روز در خانه ماندن تمام می‌شود؛ البته کمک بزرگی می‌کند.

روحانی گفت: مردم بدانند این ویروس وارد هر استانی شده و شیوع پیدا کرد، کار ما این است که نگذاریم پیک تند پیدا کند یا به صورت کله‌قندی این شیوع بالا می‌رود؛ آنجا دچار مشکل می‌شویم؛ حرکت این ویروس به صورت ملایم است و یک پخی درست می‌کند و عبور می‌کند ما باید سراغ دومی باشیم و کار دیگری نمی‌توانیم بکنیم برای اینکه از این حالت کله‌قندی به حالت پخ برسیم و اینجا یاری مردم را می‌خواهد؛ همه مردم باید در صحنه بیایند و چون اگر یک شدت ناگهانی یک مرتبه‌ای ایجاد شود، یک دفعه بیمار فراوانی به بیمارستان می‌ریزند و تخت‌ها و آی‌سی‌یوها پر می‌شود و این جهادگران عزیز  خسته و ناتوان شده و  خیلی کار سخت می‌شود.

وی ادامه داد: بنابراین اینکه گفته می‌شود مردم اصول بهداشتی را رعایت کنند، برای این است که ما با کمترین خسارت و پیچیدگی عبور کنیم البته وقتی در آن استان عبور کردیم، یک مقدار کار سهل می‌شود ولی در عین حال باید اصول بهداشتی را مراعات کنیم.

روحانی افزود: حالا باید در این شرایط چه کار کنیم. باید همه حرف، مشاغل، خدمت‌دهندگان و مردم اصول بهداشتی را مراعات کنند و راه دومی نیست که راه دوم درمان یا واکسن است که نداریم و راه آن فقط مراعات اصول بهداشتی است.مراقبت کنیم که عمدتاً چیز پیچیده‌ای نیست.

رئیس جمهور گفت: فاصله از همدیگر اولین اصل است و مراقب این باشیم که اگر یک جا جمعیت متراکم می‌شود و مخصوصاً سرپوشیده است، حتماً از ماسک استفاده کنیم و به طور مداوم دست‌مان را بشوییم. خیلی پیچیدگی ندارد این 2 و 3 کار اصلی است و خیلی از کارهای جزیی دیگر هم است بنابراین ما باید امروز همدیگر را کمک و یاری کنیم و دستورالعمل‌ها را مراعات کنیم.

وی اضافه کرد: محل تجمع محل خطر است. وقتی می‌گوییم فلان شهرستان قرمز شد، بله نسبت به شهرستانی قرمز، یکی نارنجی و یکی سفید است ولی در محل تجمع و وقتی جمعیت کنار هم جمع شد خود آن مکان به طور اتوماتیک قرمز می‌شود و ممکن است آن شهر سفید باشد اما وقتی یک عروسی می‌شود و همه دور هم در سالنی جمع می‌شوند و یا یک عزایی می‌شود و همه در کنار هم جمع می‌شوند و یا یک میهمانی در خانه‌ای داده می‌شوند و همه اقوام در کنار هم جمع می‌شوند، کنار سفره می‌نشینند، بغل دست هم می‌نشینند، با هم تعریف می‌کنند و آن یکی سرفه و یکی دیگر عطسه می‌کنند و فکر می‌کنیم عروسی و میهمانی به خوبی تمام شد، نه اتفاقاً سرآغاز گرفتاری شد.

روحانی خاطر نشان کردئ: شما می‌بینید یک عده‌ای ۳ روز الی یک هفته بعد ناچار می‌شوند به بیمارستان بروند و عده‌ای کارشان به آی‌سی‌یو و عده‌ای هم خدای ناکرده کارشان به فوت برسد بنابراین محل تجمع را باید منطقه قرمز بدانیم و شهر قرمز هم مکانی قرمزی است که باید بیشتر مراعات شود.

وی ادامه داد: مرتب به مسئولین می‌گوییم که ماسک ارزان‌قیمت و ساده تقسیم کنند اما از مردم خواهش می‌کنند که درست کردن ماسک در خانه بسیار ساده و آسان است یعنی همه می‌توانند یک ماسک درست کنند البته ماسک ارزان هم باید در اختیار مردم باشد و این چیزی است که امروز وزارت بهداشت ما بیش از همه تأکید می‌کند و امروز در یک جدولی نشان داده شد که اگر 2 نفری که با هم هستند هر دو ماسک داشته باشند چه وضعی پیش می‌آید، یکی داشته باشد چه وضعی پیش می‌آید و یکی داشته باشد و یا هیچ کدام نداشته باشند، چه وضعی پیش می‌آید.

روحانی افزود: این قاعدتاً در صدا و سیما نشان داده شد و مردم باید در این زمینه کاملاً آگاه باشند که چه شرایطی خواهد بود البته همه ما باید مراقب سالمندان و بیماران زمینه‌ای باشیم و علی القاعده دیگران اگر دچار این بیماری می‌شوند ۸۰ الی ۸۸ درصد نجات پیدا می‌کنند یعنی آنها اگر بیماری زمینه‌ای نداشته باشند و سالمند نباشند و اگر سالمند باشند این مشکل بیشتر می‌شود و اگر بیماری زمینه‌ای باشد، مشکل می‌شود بنابراین نسبت به اینها باید مراقب بود.

وی بیان داشت: اما امروز در ستاد ملی چند تا مصوبه داشتیم که یک مصوبه به نظر من بسیار مهم بود و آن مربوط به استان‌هایی است که برخی از شهرستان‌های آن ها قرمز است و طبق مصوبه امروز ستاد استانی‌ هر شهرستانی که قرمز است، می‌تواند برای محدودیت برای مدت یک هفته به وزیر کشور، وزیر بهداشت و درمان پیشنهاد بدهد و با هماهنگی این 2 کمیته سلامت و اجتماعی – امنیتی اگر توافق کردند و با اطلاع و تأیید رئیس جمهور برای یک هفته اجرا می‌شود و اگر لازم بود دومرتبه تمدید می‌شود، اگر شدت عملی می‌خواهیم نسبت به شهرستان‌های قرمز نشان دهیم.

روحانی اعلام کرد: دوم اینکه هر کجا که محل تجمع است، ماسک را دیگر الزامی می‌دانیم از هفته آینده این ترتیبات تهیه شود از ۱۵ تیرماه ماسک را الزامی کنیم تا آخر تیرماه اگر دیدیم لازم است دومرتبه تمدید کنیم، تمام محل تجمع هایی که وزارت بهداشت  می‌گوید آن محل و آن اجتماع از نظر من قرمز است، لیست‌اش مشخص و معلوم است و همه باید نظارت کنند و همه باید دستورالعمل را اجرا کنند.

وی افزود: در این زمینه بنا شد تا هفته آینده از نظر قانون و مقررات، اتحادیه‌ها، تعزیرات، بخش‌های مختلف، نیازی  به یک ماده قانونی علاوه بر وظایفی که هست دارند، بیاورند و تصویب کنیم که همه آنها بیایند نسبت به قوه قضائیه در اینجا نکته‌ای گفته شد که باز هم با هماهنگی قوه قضائیه یک ماده‌ای را تهیه کنید که در چه مواردی خارج از نوبت قوه قضائیه کمک و رسیدگی کند که بتوانیم در بعضی از مکان‌ها و در بعضی از شهرستان‌های قرمز ماسک را الزامی بکنیم،‌آنجایی که اجتماع و مکان سرپوشیده است، الزامی کنیم در بعضی جاها خودشان می‌دانند ولی در اینجاها بخاطر اهمیت مسأله برای همه الزامی می‌شود.

رئیس جمهور اظهار داشت: نکته دیگری که در جلسه امروز تصویب شد، کمک به مستأجرین بود، این ایام هم در زمینه مسکن، آنهایی که می‌خواهند مسکنی را تهیه کنند و بخرند ،مسکن و اجاره بها گران شده و برای مردم طاقت‌فرسا شده است.

وی ادامه داد: امروز گفتیم که وزارت مسکن و همچنین وزارت کشور طرح‌هایی را بیاورند برای مسأله مسکن، اگر چیزی لازم است تصویب کنیم اینجا که زمین ارزان‌تر در اختیار سازنده قرار بگیرد. مصالح با تسهیلات در اختیار سازنده قرار بگیرد، تشریفات شهرداری به حداقل برسد و حتی‌الامکان غیرحضوری بشود و قرار شد تهیه شود و هر چه لازم است تصویب کنیم.

روحانی گفت: اما نسبت به اجاره بها، ما در یک مقطعی گفته بودیم که اجاره ۲ ماه تمدید شود چون بنگاه‌ها باز نبود و همه جا تعطیل بود و از آن عبور کردیم، بعد از آن اجاره‌ها بسته شد. اجاره‌ها خیلی مستأجرین را تحت فشار قرار داد. هر جا اجاره‌ای تاکنون منعقد نشده و موجر و مستأجر متنی را تا امروز امضاء نکرده اند از فردا که این مصوبه ما ابلاغ می‌شود، یک مقرراتی امروز گذراندیم که اضافه اجاره‌بها، نسبت به سال قبل در تهران ۲۵ درصد بیشتر نمی‌تواند باشد در کلانشهرها از ۲۰ درصد و در بقیه شهرها ۱۵ درصد بیشتر نمی‌تواند بشود. این ۳ تا را به عنوان مصوبه اعلام کردیم و از فردا باید اجرا و عمل کنند و این مبنایی است برای اجاره بها.

وی بیان داشت: اینکه این اجاره بهایی که از فردا منعقد می‌شود تا کی معتبر است اینجا محل بحث بود و اینجور تصمیم گرفته شد که این اجاره بها تا زمانی معتبر خواهد بود که وزارت بهداشت و درمان ما شرایط این ویروس را از حالت اضطرار خارج کند و بگوید شیوع آنچنانی نیست و از آن تاریخی که وزارت بهداشت ما اعلام کرد، 3 ماه دیگر این اجاره بها تمدید می‌شود و بعد از 3 ماه می‌توانند با توافق جدید زندگی کنند بنابراین مصوبه ما بر این مبنا است که تصویب شده است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 48
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 16
 • IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  26 6
  اگر استراحت نکردن ، کار هم نکردن
  • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
   7 5
   استراحت نکردن، صفا کردن.
  • رییس دارالمجانین IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
   5 2
   خُب مرد حسابی حالا با این درصد رشد اجاره که اعلام کردی، اون کسی هم که میخواست کمتر اضافه کنه به وسوسه می افته همان 25 درصد را ببره بالا
  • IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
   8 1
   روحانی. توی دلت چه چیز را پنهان کرده ای؟‍! شیطون؟! چه نقشه ای داری؟
  • IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
   6 5
   این آقا مثل اینکه از اجاره های تهران خبر نداره. به شیخ پرزدنت مون بگویید که 25 درصد افزایش یک اجاره 4 میلیونی میشه 5 میلیون. آیا خودت همینقدر روی حقوقها گذاشته ای
  • IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
   6 2
   7 سال با برجام نافرجام فرصت سوزی کردند و کار نکردند.
  • US ۰۶:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
   0 0
   راست میگه یه مدته کمتر با هواپیماهای دولتی با خانواده هاشون رفتند اروپا گردی
 • احمد IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  25 5
  ما که راضی به خستگی پیرمردهای تدبیر نیستیم. استعفا بدید، برید. هر چی خدمت کردید بسه. برید استراحت کنید بذارید ما هم یه نفسی بکشیم.
  • IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
   6 0
   دولت تبخیر امید
 • علی IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  18 1
  بنده خدا اشتباه گفته منظورش این بوده که مسئولان شش ماه است که یک روز هم کار نکردند
 • سیددلسوخته IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  16 4
  من افراطی متحجر بیسواد بدون شناسنامه ..... گواهی میدهم 7 سال شما و همقطارانتان عامل بدبختی و فلاکت و حال امروز مردمان سرزمینم بوده و هستید جناب رییس جمهور محترم فرار رو به جلو چرا وضعیت امروزو حال کنونی خبر از بی تدبیری و سوء مدیریت حضرتعالی در همه امورات کلی امروز این کشور و مردمانش میباشد مسکن . خودرو . مواد غذایی و آسایشیو ... هنوز هم نمیخواهید بدانید که چه کرده اید و شما چکاره هستید
 • IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  12 2
  منظورش اینه مسولین کار می کردن منم تو حال خودم بودم مجلس به ما کار نداشته باشه بگذارید همه چیز گرونتر بشه
 • IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  16 2
  من هم شهادت میدهم دولت در هفت سال گذشته تمام تخم مرغها را در سبد برجام گذاشت و حاصلش شد دلار ۲۰ هزاری و.........
 • مسعود IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  9 5
  بله راست میفرمائید.وامروزه حاصل تلاش جنابعالی ومسئولان سخت کوشتان را همه شاهد هستیم .خدارا شاکر هستیم
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  11 2
  اقای روحانی / مردم هم هفت سال است استراحت نکرده اند .
 • IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  5 2
  آن یکی پرسید اشتر را که هی از کجا می آیی ای اقبال پی گفت از حمام گرم کوی تو گفت: خود پیداست از زانوی تو(
 • IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  10 5
  شما كه خوب در حال استراحتي البته ارايشگر شما فعال ترين عضو كابينه تان است
 • معلم IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  10 2
  باز هم شیخ حسن حرف زد!!
 • IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  6 3
  مردم هم 30 ساله استراحت نکردن و دقیقا آرامش مردم از سال 72 تا کنون گرفته شده÷
  • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
   3 1
   چرا ٧٢؟؟مثلا سردار سازندگي كه تئوري له شدن يك نسل زير چرخ توسعه را داشت به شما خوش گذشت!؟؟؟ فقط هشت سال احمدي نژاد ملت نفسي كشيدند اگر شك داريد به حساب يارانه خود نگاهي بيندازيد
 • مهدی IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  11 4
  آقای روحانی ما دیگه رد دادیم رددددددددد برو فقط شیخ برو
 • سعید IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  5 2
  زرشک بدبخت کردی مردم را بدترین دولت تاریخ ایران که ما تاکنون دیدیم
 • علی IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  5 2
  اما من شهادت می دهم 7سال است که مملکت راتا لبه پرتگاه سقوط برده ای وهیچ کارمثبتی برای مردم نکردی. البته برای دارودسته ات خوب کارکردی وحسابی به آنها خوراندی حسن. دلارپاشی جهانگیری برای د و...
 • SG ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  7 2
  اره تو راست میگی ..مرغ و تخم مرغ و مسکن شاهدن
 • IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  5 5
  ممنون از مشرق عزيز اول صبحي حسابي خنديديم با اين تيتر خبررررررررررر خخخخخخخخخخ
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  4 2
  مسکن نیمایی نداریم؟
 • IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  4 2
  خیلی ممنون من میخواستم 10 درصد بالا ببرم
 • DE ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  4 0
  شهادت می‌دهم مسئولان ۶ ماه است یک روز هم استراحت نکرده‌اند. شما به مقام شهادت نمیرسی داداچ به موقعش که شد حضرت عزراییل میبره تورا .شهید و شهادت مقوله ایست جدا از کلید بازی و رفیق بازی و داداچ بازی
 • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  4 0
  آیا در این کشور فردی یا افراد آزاده ای هستند که ریشه فساد را از بیخ و بن بکنند؟ آیا کسانی هستند که مردمی را که بی قرارند و شب و روز ندارند را درک کنند؟ آیا کسانی هستند بدانند تابستان و خیس عرق شدن و نفس نفس زدن یعنی چی ؟ آیا کسانی هستند و بدانند سرمای شدید و قطع گاز توسط مامور گاز یعنی چه؟ آیا گریه شدید کودک به دلیل سوتغذیه و گرسنگی شدید را شنیده اید؟ آیا کسانی هستند بدانند تب و لرز ناشی از کم خونی چیست؟ آیا حال و هوای جوانان مجرد را می دانید آیا زجری که در درونشان می کشند را می فهمید؟ آیا بی پولی و وقت پرداخت اجاره را می دانید یعنی چه؟ آیا شستن ماسک یکبار مصرف و استفاده مجدد از آن را می دانید یعنی چه؟ آیا می دانید سه سال نخوردن گوشت یعنی چه ؟ آیا می دانید به دلیل فقر اتوبوس سوار شدن یعنی چه؟ آیا می دانید از ۶ صبح تا ۷ بعد از ظهر کار کردن سخت یعنی چه؟ آیا شرمنده زن و فرزند تان شده اید ؟ آیا به خاطر بی پولی اشک زن و فرزندتان را دیده اید؟ آیا خشک شدن شیر مادر به دلیل سو تغذیه را دیده اید؟ آیا خوردن غذا از سطل زباله را دیده اید؟ آیا آب جوش و رب گوجه و نان را به جای نهار خورده اید؟ آیا فروختن تلویزیون را به خاطر بی پولی شنیده اید؟ آیا وقت آن نرسیده به ظلم و بی عدالتی و اشرافی گری و کاخ نشینی پایان داد؟ آیا وقت آن نرسیده به گریه و بی قراری مردم ناشی از فقر پایان دهید ؟ آیا کسانی نیستند از همین لحظه بلند شوند و یا علی بگویند ؟ امام علی کجایی یتیم ها گرسنه اند و غمگین از آن روزی که رفتی هیچ کسی در خانه هایشان غذا نگذاشت
 • IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  5 0
  پس کاش میخوابیدین!!!!!!!!!
 • ایران زاد IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  0 0
  6522
 • US ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  4 0
  جناب روحانی یادت باشد تاریخ از شما و کابینه تو به نفرت یاد خواهد کرد. مردم به فلاکت کشاندی. عده ای ثروت قدرت را در دست دارند که به تو و حزب تو وابسته اند. بهتر است دست برداری از این نگون بخت کردن مردم.
 • IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  12 0
  اگر موقع مذاکره و اعتماد به غرب عهد شکن و خائن دقت میشد ... کاش میشد قیمتهای قبل از برجام را برگرداند ... کاش میشد بتن های راکتور اراک را پاک کرد .
 • ناشناس IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  3 0
  لطفا مسىولان بخصوص ريىس جمهور عدد و رقمي را اعلام نكنند با اين كارشان بازار را بهم ميريزند
 • ایرانی US ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  4 0
  مسئولان به شدت مسئول جمع کردن مال ومنال بودند وهیچ غفلتی نکردند
 • هوشیار IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  3 0
  چرابرای کالاهای دولتی اینقدر دقیق محاسبه نمی کنید حکوت اسلامی است ودرملکی که صاحب ان ناراصی باشد نمازوروزه باطل است
 • رضا IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  0 0
  آقا ترازوتون خرابه! یکی بپر روی ترازوی سالم ببین چقدر اضافه وزن پیدا کردی بعد حرف بزن!
 • وطن پرست DE ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  3 0
  این عملکرد بدون استراحتشونه، ببین اون شش سال که استراحت داشتن دیگه اوضاع چقدر داغون بوده. باز دم احمدی نژاد گرم که تا شش سال بعد از خودش زیرساخت ها رو اماده کرده بود. اگه اون یک میلیون مسکن مهر هم نداشتیم الان مثل هند خانواده ها کنار خیابون تشکیل زندگی می دادند.
 • IR ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  0 0
  ببخشید من معذرت می خواهم ولی این شما نیستید که باید شهادت بدهید چون شما خودتان در راس مضان اتهام کم کاری و کوتاهی هستید آنوقت قصد شهادت دادن هم دارید؟ بازهم معذرت می خواهم ولی کس دیگری باید به نفع شما شهادت بدهد و او کسی جز ملت عزیز ایران نخواهد بود. بنابراین من علاوه بر کم کاری شما متهم به پررویی نیز می کنم. بازهم عذر خواهی می کنم.
 • IR ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  0 0
  توی قبر برجام مرده نیست! تعهدات ۱۱ گانه اروپا هم که به قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام ختم شد...با یک جواب دندان شکن به این خائنین عزت ایران رو حفظ کنید
 • IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  0 0
  بنده مستاجر و مستمری بگیر تامین اجتماعی هستم در سال ۹۹ معادل ۱۵ درصد افزایش مستمری مشمول حالم گردیده شما ۲۵ درصد اجاره بهایم را افزایش داده اید آیا مابه التفاوت آنرا شما به موجر پرداخت می نمایید مضافا عامل وضع بد اقتصادی شما هستید..
 • ناشناس IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
  0 0
  جناب روحانی ملاکین برای هارت و هورت شما تره هم خرد نمی کنن خبلی اربده نکشیدحتی افرادی مثل اخوندی که زمانی در کابینه ات بودن
 • محمدایوب IE ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  1 0
  آقای رییس جمهور اول خودت ماسک بزن که مردم تشویق شوند دوما ماسک بزرگتربزن تا صورتتو بگیره مردم ریختتو نبینن
 • محمد IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  0 0
  تا جایی که همه دیدیم این مردم و گروه های جهادی و نیروهای مسلح کشور هستند که چهل سال هست دارند زجر می کشند از دست امثال شما. رو سیاه بشی انشاالله
 • کارشناس IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  0 0
  بزودی به خاطر عدم استقبال از قیمتهای حبابی مسکن و خودرو ، این دو بخش حمایت خود را از دست خواهند داد و شاهد سقوط قیمتی خواهیم بود . از خرید این دو بخش جدا خودداری شود
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  0 0
  اقای روحانی میشود لطف کنی و نظر ندهی ؟ شما باید اعلام میکردی 7تا 10 درصد و اگر مالکی بیش از این مبلغ اضافه کرد مردم میتوانند به تعذیرات حکومتی شکایت کنند ولی متاسفانه ماردونا را باید ول کنیم و حسن را بگیریم
 • IR ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  0 0
  چه غلطی کردم ببه این غرب گراها و اصلاح طلبها رای دادم زهی خیال باطل . هر سال صاحب خونه اجاره رو ۸ یا ۱۰ درصدی یا به نرخ سال گذشته تمدید میکرد . تو این وضعیت بیکاری ۲۵ درصد صاحب خونه وسوسه شد و اجاره رو گرون کرد گفتم از کجا بیارم میگه دولت گفته و راحت میگه خالی کنید . ولی خودمونیم کاری که آمریکا با ما نکرد این دولت راحت انجامش داد بعداً گندش بالا میاد . نتیجه اینکه خودم کردم که لعنت بر خودم باد
 • IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  عوض اش تو همیشه خواب بودی حتی از گرانی ها هم خبری نداشتی . بخواب که بیداری تو اسایش مردم را به هم میریزد . خواب ابدی گوارایت باد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس