پشت پرده ارتباط رسانه ها و فعالان اصلاح طلب با دلالان ارز، سکه و خودرو / تاج زاده: دلار را چقدر گران کنیم که مجبور به مذاکره شوید؟

خط دهی این روزهای رسانه و چهره های اصلاح طلب به بازار دلار و سکه و مردم، و تناقض های اینچنینی موجود در اظهارنظرهای پیشین آنها حکایت از برنامه ریزی پنهان این جریان برای افزایش فشار به مردم دارد.

به گزارش مشرق، طی ماه های گذشته و با شدت گرفتن فشار اقتصادی، برخی جریان ها و گروه های سیاسی تلاش می کنند تا از این فضا برای بهره گیری و رسیدن به مقاصد خود استفاده کنند.

اصلاح طلبان به عنوان جدی ترین حامیان دولت در انتخابات های سال 92 و 96 از جمله گروه هایی هستند که تلاش دارند بیشترین استفاده را از فضای فعلی و فشارهای اقتصادی بر معیشت مردم که بخش عمده ای از آن ناشی از عملکرد دولت است، داشته باشند.
این گروه که در ایام انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و دوازدهم شرایط اقتصادی را مهم ترین سوژه خود برای پیروزی کاندیدای دلخواهشان قرار داده بودند، طی 6 سال گذشته همواره با دوگانه سازی معیشت و فقر، اهداف کاندیدای مطلوب خود در مذاکره با غرب و به ویژه آمریکا را توجیه کنند؛ مساله ای که با شکل گیری برجام و اوج گیری این دو قطبی سازی به عنوان دستاوردی جدی در میان افکار عمومی مطرح شد.
بیشتر بخوانید
انتخابات سال 96 اوج این فضا سازی در میان افکار عمومی از سوی رسانه ها و چهره های اصلاح طلب بود و آنها با هشدار های کاذب به افکار عمومی مبنی بر اینکه «اگر کاندیدای رغیب را بیاورد نرخ دلار به 5 هزار تومان خواهد رسید» و در صورت این رویداد رابطه مطلوب ایجاد شده با جهان نابود خواهد شد و فشار اقتصادی افزایش می یابد، راه را برای رای آوری کاندیدای خود، هموار کردند.
حالا در اوج فشار اقتصادی و بی ثمر ماندن اهداف برجام، رسانه ها و چهره های اصلاح طلب حرف های عجیب و معنی داری می زنند.
بازی جدید اصلاح طلبان با افکار عمومی/ چه کسانی دوست دارند دلار گران تر شود؟
فعالان اصلاح طلب و رسانه های همسو با آن ها مدتی است با انتشار اخبار مستقیم و غیر مستقیم باعث تحریک بازار می شوند. 
در حالی که بعد  از انتشار اخبار جدید در خصوص نقض مجدد برجام توسط اروپا مدتی فضای بازار آرام بود و مردم واکنش خاصی به موضوع نداشتند، به نظر می رسد بالا رفتن نرخ دلار و این فضاسازی رسانه ای بدون ارتباط با مقاصد سیاسی نباشد.

به طور مثال "پویا ناظران" عضو تحریریه روزنامه دنیای اقتصاد در پیامی تحریک آمیز از مردم خواسته تا "ریال" نگه ندارند و پول هایشان را تبدیل کنند و یا روزنامه ابتکار با انتشار طرحی مشکوک سعی در تحریک مردم همزمان با افزایش قیمت دلار دارد.
این موارد نشان می دهد که جریان اصلاح طلب به دنبال ایجاد فضایی است تا کشور مجبور شود احتمالا تجربه تلخ برجام را تکرار کند و سمت بی ثباتی حرکت کند.
مصطفی تاجزاده از فعالان اصلاح طلب نیز روز گذشته در توئیتی هدف دار و با اشاره به شرایط اقتصادی کشور نوشت: با اینهمه فشار اقتصادی بر گرده مردم، دلار چند هزار تومان بشود، نرمش قهرمانانه موجه و مذاکره از موضع برابر با آمریکا مجاز شود؟»

در واقع تاجزاده تلویحا گفت که دلار را چقدر گران کنیم مذاکره می کنید؟
قرار دادن این توئیت تاجزاده در کنار اظهارنظر وی در سال 95 حکایت از یک برنامه ریزی پنهان برای هدایت کشور به سمت یک مسیر تجربه شده است، مسیری که نتیجه آن برجام و مشکلات اقتصادی فعلی کشور است.
تاجزاده در 21 اسفند 95- چند هفته قبل از آغاز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری 96 در مصاحبه با روزنامه شرق گفته بود:«حتی اگر روحانی نخواهد نامزد شود، باید این گزارش را ارائه بدهد...اگر قرار بود نرخ دلار با همان رشد 400 درصدی زمان احمدی نژاد افزایش یابد، هر دلار الان 12 هزارتومان بود سکه به جای یک میلیون تومان، سه تا چهار میلیون شده بود. پراید 20 میلیونی به 50 تا 60 میلیون رسیده بود و قیمت مواد خوراکی نیز...به شدت افزایش می یافت».

خط دهی این روزهای رسانه و چهره های اصلاح طلب به بازار دلار و سکه و مردم، و تناقض های اینچنینی موجود در اظهارنظرهای پیشین آنها حکایت از برنامه ریزی پنهان این جریان برای افزایش فشار به مردم دارد.
در حالی که فشارهای اقتصادی امروز به دلیل رویکرد دولت مورد حمایت اصلاح طلبان و افرادی نظیر تاجزاده است، آنها حتی پا را فراتر گذاشته و سعی می کنند خود و کاندیدای مورد حمایتشان در انتخابات سال 92 و 96 را تطهیر کنند؛ مصطفی تاجزاده در مصاحبه اخیر خود عملا رئیس جمهور را فاقد اختیارات لازم جازده و مدعی شده است که عملا هیچ تفاوتی نمی کند که چه کسی رئیس جمهور است.
وی تاکید دارد: «واقعیت این است که دولت اختیارات چندانی در برخی سیاست ها و برنامه های داخلی و حتی سیاست خارجی ندارد...هر فرد دیگری هم که رئیس جمهور شود، همین مشکلات وجود دارد».
از سویی دیگر برخی نیز معتقدند احتمالا برخی رسانه ها و افراد خودشان با دلالان سکه و ارز در ارتباطند و هر قدر قیمت ها افزایش پیدا کند سود بیشتری نیز نصیب این افراد می شود و به این دلیل علاقه ای به ثبات بازار ندارند.
منبع: دانا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
  0 0
  خریت نه به شاخ و دم است خریت به گزیده شدن از یک سوراخ برای چندین بار و باز هم منجی معرفی شدن هما عاملان بدبختی مردم است.خدایا به مردمان ما درک و شناخت دشمنان و دوستان کشور را عطا بفرما تا هر بی سروپایی نتواند مردم را بفریبد... میترسم دوباره همین شارلاتان هایی که امروز دلار را 20 هزار تومان کردند فردا دوباره قدیس و منجی این خرابه اقتصادی شوند.
 • IR ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
  50 10
  اسلاحتلبان به عنوان سگ های هار آمریکا جز اغتشاش و وحشی گری چه برای کشور به ارمغان آوردند؟ چرا کارشون رو یسره نمی کنید؟
  • IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
   0 0
   به وسیله ی سردار سازندگی! سد هم زیاد ساختند که بسیاری از آن ها اضاف و مقدمات خشکسالی را فراهم کرد. ( مدیونی فکر کنی عمدی بوده و قصد سازندگی نداشتن)!!!
  • علی IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
   0 0
   چون رای مردم محترمه حتی اگه بنی صدر رو انتخاب کرده باشند مردم خودشون باید رای شون رو پس بگیرند وپای انتخابشون هم وایسند.
  • گراوند IR ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
   0 0
   خیلی لی ادبی چرا توهین میکنید
  • IR ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
   1 0
   لطفا به حیوان با وفا توهین نکنید
 • IR ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
  0 0
  رافت اسلامی پدر این ملت و مملکت در آورده و ظاهرا در هم خواهد آورد. اگر 88 اتمام حجت می شد و به جای حصر می کشیدین بالای دار امروز این فشارها رو مردم نبود و مردم هم به اسلام و انقلاب بدبین نمی شدن. از ماست که بر ماست.
 • وطن پرست DE ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
  0 0
  حرف اینها که چرته اما خداییش چه تصویر گری حرفه ای انجام دادن. توش حتی یک کلمه نوشته وجود نداره اما خود تصویر تقریبا گویاست. ای کاش تو رسانه های انقلابی هم همچین حرفه ای گری وجود داشت.
 • IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
  0 0
  افساد طلبان عشق مذاکره با خیانت و عهد شکنی غربیها در قضایای برجام بی آبرو شدن
 • IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
  0 0
  همین منگول ها گفتند با ریختن بتن به صنعت هسته ای ایران رضایت غرب جلب میشه و حالا چی داریم ؟ خیانت، عهد شکنی ،زیاده خواهی ... و خرهایی که یکبار گول خوردن ولی مغز ندارن
 • IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
  1 0
  دیاثت سیاسی اسهال طلبان حد لایقف ندارد.
 • آوای ققنوس IR ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
  0 0
  در پاسخ به عطش تاجزاده در رابطه باامریکا حیفم امد تاجزاده که شعر مولوی رو برای این حماقتگریت بفرستم ولیکن این بیت مشابه رو بخوان،؛ آن کس که نداند و نخواهد که بداند حیف است چنین جانوری زنده بماند
 • بهزاد IR ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
  0 0
  سلام خدا می دونه کی دروغگو و منافق هست اینا دارن با کم کاری و چوب لای چرخ اقتصاد گذاشتن ، یه کاری می کنن صدای مردم دربیاد تا توی کشور اغتشاش راه بندازن از اونطرف مجبور کنن که حتما باید با آمریکا مذاکره کنیم مذاکره با آمریکا هم که معلومه چه به سرمون میاد تهش می گن نفت در برابر غذا
 • حسن IR ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
  1 0
  آیا عنوانی بهتر از ستون پنجم ویا خائن برای امثال تاج زاده پیدا می شود
 • حسن IR ۲۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
  0 0
  .همین جوری بی دلیل به اطلاح طلبان بد وبیراه بگین ..،خیلی بهتره اتا این تحلیل های آب دوغ خیاری رو قالب کنین
 • IR ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
  0 0
  واقعا نهایت بی عقلی است که از کشوری مثل آمریکا انتظار کمک داشته باشیم در حالیکه دنیا چهره کثیف و فاسد آنرا دیده است و علایم افول آن مشهود است
 • IR ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
  0 0
  خدا الهی لعنتتون کنه که جز خیانت و بیشرفی و وطن فروشی چیزی ازتون درنمیاد
 • IR ۰۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
  15 6
  بیچاره حزبی که بزرگش بشه تاجزاده!
 • IR ۰۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
  5 17
  بله اکبر طبری وقاضی منصوری منصوبی ودیگر مرتبطین با پرونده طبری ونیز خاوری و...هم اصلاح طلب بودند واقعا خجالت هم خوب چیزیه ودر این وانفسای تنگنای فشار تحریم وقتی یکی از دلسوران به مردم وبنده وآفرینندگان خداوند باری تعالی پیشنهادی برای بهبود اوضاع معیشت وبه طبع آن زمینه سازی فراهم کردن آرامش روحی وروانی مردم میدهد وبه مذاق شما خوش نیامده به نام کل اصلاح طلبان باز در بوق وکرنا کردید
  • IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
   23 0
   فساد چپ و راست نمشناسه. فاسد براي پيشبرد كاراش دم همه رو ميبينه. يادتون رفته شهرام جزايري حتي دم رئيس مجلس رو ديده بود. بنابراين بايد با فساد و فاسد مبارزه كرد و روندهاي فسادزا رو اصلاح كرد.
 • IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
  17 6
  وی تاکید دارد: «واقعیت این است که دولت اختیارات چندانی در برخی سیاست ها و برنامه های داخلی و حتی سیاست خارجی ندارد...هر فرد دیگری هم که رئیس جمهور شود، همین مشکلات وجود دارد». پس چرا اینقدر اصرار داشتید روحانی رئیس جمهور شود ؟؟شما که تا چند وقت پیش کاربلد بودید و همه مشکلات بخاطر دولت قبل از شما بود و....