جزیره "سقطری"

تا قبل از قیام ضداستعماری مردم یمن علیه انگلیس، این جزیره بارها بین قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای مانند پرتغال، فرانسه، انگلیس، عمان، جیبوتی، یمن و...دست به دست شد.

به گزارش مشرق، کانال تلگرامی مطالعات عمان نوشت: جزیره زیبای سقطری در شمال غرب اقیانوس هند و مشرف به آب‌راه تجاری مهم دریای سرخ و در مجاورت قاره آفریقا و تنگه باب‌المندب قرار دارد. و از اهمیت تجاری و نظامی فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

به لحاظ زیبایی‌های طبیعی‌می‌توان این جزیره را با جزایر مالدیو، قناری، هاوایی مقایسه کرد. آب و هوای معتدل در زمستان و تابستان، ساحل زیبا و مرجانی، شن‌زارهای سفید، رودخانه، درختان خارق‌العاده و... از ویژگی‌های این جزیره ناشناخته است.

مساحت این جزیره ۳۶۵۰ کیلومتر مربع است در ۲۵۰ مایلی جنوب شبه جزیره عرب و ۱۴۰ مایلی شاخ آفریقا قرار دارد. پایگاه نظامی در این جزیره باعث قدرت خاصی در اقیانوس هند می‌شود.

تا قبل از قیام ضداستعماری مردم یمن علیه انگلیس، این جزیره بارها بین قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای مانند پرتغال، فرانسه، انگلیس، عمان، جیبوتی، یمن و...دست به دست شد. این وقایع نشان از اهمیت این جزیره است. انگلیس پس از تاسیس کانال سوئز همواره به دنبال تسلط بر این جزیره بود.

‏مردمان این جزیره درحال حاضر تقریبا ۵۰ هزار نفر و مسلمان هستند. گفته می‌شود در گذشته مسیحی بوده و در آنجا کلیسا هم وجود داشته است. تا قرن نوزدهم میسیونرهای انگلیسی و فرانسوی به دنبال مسیحی‌سازی این منطقه بودند.

این مردمان خود را متعلق به خاندان المهره می‌دانند که در حال حاضر در جنوب عمان و شرق یمن ساکن هستند. آنها  به زبان سواحیلی تکلم می‌کنند.

تا قبل از تشکیل دولت یمن جنوبی در دهه ۱۹۶۰ ، این جزیره زیر نظر حکومت محلی سلطنت المهره( اکنون استان یمن است) تحت قیومیت انگلستان اداره می‌شد.

آخرین حاکم این جزیره قبل از اخراج انگلیسی‌ها از یمن، از خاندان عفرار بود که هنوز هم در میان مردم استان المهره یمن و جزیره سقطری محبوبیت زیادی دارد. پدر عبدالله آل عفرار یعنی عیسی تا ۱۹۶۷ حاکم بر المهره و سقطری بود. خود عبدالله که اکنون به مستظهر به  حمایت عمان و مردم المهره و سقطری است ‏دنبال حکومت بر سقطری به عنوان استاندار است. او هم اکنون در عمان زندگی می‌کند و تا کنون چندین میلیون ریال عمانی از سلطان قابوس دریافت کرده است.

پس از اتحاد یمن، سقطری زیر نظر عدن اداره شد و ارتباط اداری‌اش با المهره قطع شد. بعد از حمله ائتلاف عربی به یمن این جزیره فوق استراتژیک مورد طمع امارات قرار گرفت، و برخی از مبادی مهم آن توسط امارات اشغال شد. گفته می‌شود امارات تعداد زیادی از درختان بومی این جزیره را ریشه کن کرد.

‏در حال حاضر دولت منصور هادی، دولت عمان، مجلس انتقالی جنوب، حزب اصلاح در این جزیره نفوذ دارند.

در صورت تجزیه یمن عمان از تشکیل ایالت خود مختار المهره و سقطری حمایت خواهد کرد تا مرزهای خود را امن کند. عمان در حال حاضر با تشکیل شعبه مجلس انقاذالوطنی و حمایت از عبدالله بن عیسی آل عفرار به دنبال نفوذ قوی در این جزیره است. عمان در استان المهره یمن نفوذ خوبی دارد و به دنبال تسلط بر سقطری هم است‌.

البته سیاست اصولی عمان اتحاد یمن و عدم تجزیه این کشور است. با تجزیه یمن امواج استقلال طلبی به استان ظفار عمان در همسایگی یمن نیز خواهد رسید، اتفاقی که در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ میلادی سلطنت عمان را وارد درگیری با معارضین ظفار کرد. در صورت تجزیه یمن، عمان اجازه نخواهد داد المهره و سقطری به مجلس انتقالی جنوبی بپیوندند.

 سقطری مدت‌ زیادی تحت سلطه عمان بود و چند سلطان عمان در آنجا دفن هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  16 2
  ۱-مردمش عرب نیستند ۲- درخت خون سیاوشان بومی این جزیره است،که شیره اش همرنگ و هم قیمت زعفران است
 • IR ۰۶:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  13 0
  چه درختای باحالی داره!
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  6 0
  وجدانا به جزیره قشم وضلش کنید چقدر خوشکله دلم خواست برم اونجا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس