سردار شبان

فرمانده پدافند هوایی نیروی هوافضای سپاه در گفتگوی تفصیلی با خبرگزاری فارس، ابعاد مختلف ماجرای سرنگونی پهپاد آمریکایی و برنامه‌های پدافند هوایی سپاه را تشریح کرد.

به گزارش مشرق،  ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ جهان شاهد اتفاقی تاریخی بود؛ درحالیکه دولت آمریکا با اقداماتی نمایشی از جمله اعزام ناو هواپیمابر و بمب‌افکن به منطقه در پی القای سایه‌ای سنگین از جنگ بر سر کشور برای کشاندن ایران به پای میز مذاکره و امتیازگیری بود، پهپاد MQ-4C تروریست‌های آمریکایی که بر فراز دریای عمان و در نزدیکی تنگه هرمز در حال پرواز بود، تنها پس از چند مایل تجاوز به فضای آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران مورد اصابت موشک سامانه پدافندی «سوم خرداد» نیروی هوافضای سپاه قرار گرفت و سرنگون شد.

اثرات و برکات اقدام قاطع ایران ساقط کردن پهپاد آمریکایی و پس از آن توقیف نفتکش انگلیسی، آنچنان اثری برجای گذاشت که علاوه بر عقب‌‎نشینی مفتضحانه و بی‌سروصدای نیروهای آمریکایی از منطقه و باطل شدن گزینه سایه جنگ، به اذعان تحلیلگران مسائل امنیت ملی، تراز قدرت جمهوری اسلامی ایران به طرز چشمگیری افزایش یافت.

بیشتر بخوانید:

از سوی دیگر، سرنگونی این پهپاد در ارتفاع بیش از ۵۲ هزارپایی از سطح زمین و توسط یک سامانه پدافندی صددرصد بومی که تمامی مراحل ساخت آن در داخل کشور و توسط نیروی هوافضای سپاه انجام شده است، از دیگر نکات و موضوعاتی بود که مورد توجه قرار گرفت.

سردار رضا شبان فرمانده پدافند هوایی نیروی هوافضای سپاه است که از اسفندماه ۱۳۹۸ مسئولیت این فرماندهی به وی واگذار شده است. او پیش از این معاونت هماهنگ‌کننده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) و در مقطع پیش از آن هم فرماندهی پدافند هوایی نیروی هوافضای سپاه را بر عهده داشته است.

به بهانه سالروز سرنگونی پهپاد فوق پیشرفته آمریکایی، در واپسین روزهای بهار میهمان او در دفتر کارش بودیم تا در اولین گفتگوی رسانه‌ای وی، ابعاد مختلف قدرت پدافند هوایی سپاه را به بحث و گفتگو بگذاریم.

مشروح این گفتگو را در ادامه بخوانید:

** پیشرفت پدافند هوایی سپاه با حضور سردار حاجی‌زاده شتاب گرفت

 تا پیش از هدف قرار گرفتن پهپاد آمریکایی در ۳۰ خرداد ۱۳۹۸، توانمندی های پدافند هوایی سپاه برای عموم چندان شناخته شده نبود؛ در حالی که این موضوع ثابت کرد علاوه بر حوزه‌های موشکی، پهپادی و ... سپاه در پدافند هوایی نیز به یک سطح بسیار بالایی از توانمندی رسیده است؛ روند این تقویت توان پدافندی سپاه را تشریح بفرمایید؛ کار از چه زمانی شروع شد و چه مراحلی را طی کرد؟

سردار شبان: بسم الله الرحمن الرحیم- پدافند هوایی از زمان تاسیس تا به امروز فراز و نشیب های بسیار زیادی داشت. به ویژه از زمانی که سردار حاجی‌زاده فرمانده محترم نیروی هوافضای سپاه مسئولیت پدافند را بر عهده گرفتند، از آن زمان شاهد پیشرفت‌های متعددی در حوزه پدافند هوایی بودیم چراکه با ورود ایشان و طراحی و ترسیم یک نقشه راه در حوزه پدافند هوایی، کار شروع شد.

در آن زمان جهاد خودکفایی نیروی هوافضا وجود داشت، اما در حوزه پدافند هوایی طرح‌های زیادی را در اختیار نداشتند که بحمدالله با گذشت زمان و تدبیر و نگاه راهبردی که فرمانده محترم نیرو داشتند، پروژه‌های مختلفی در حوزه تولید سلاح‌های بومی، متناسب با تهدید و نیازمندی‌های پدافند هوایی سپاه طراحی و در جهاد خودکفایی سپاه و صنعت تولید شد که امروز شاهد بالندگی تجهیزات پدافند هوایی هستیم.

در حوزه‌های مختلف هم برنامه‌های بسیار زیادی وجود داشت؛ از جمله در حوزه کشف و شناسایی اهداف، سامانه‌های راداری در باندهای مختلف فرکانسی و همچنین سامانه‌های موشکی که امروز بعنوان نمونه‌ می‌توان به سامانه سوم خرداد، طبس و ... اشاره کرد که مورد افتخار همه است و امروز در سطح پدافند هوایی به کارگیری می‌شود و قدرت بازدارندگی را برای کشور فراهم کرده است.

** در حوزه‌های مختلف پدافندی توانمندی‌های قابل توجهی داریم

سال گذشته نمایشگاهی توسط نیروی هوافضای سپاه تحت عنوان شکار کرکس‌ها برپا شد که در آن پهپادهای غنیمتی به نمایش در آمده بودند، شکار برخی از این پهپادها رسانه ای شده بود، اما بخش اعظمی از پهپادهای به نمایش درآمده برای نخستین بار بود که شکار آنها علنی می‌شد، این موضوع حاکی از یک حرکت چراغ خاموش پدافند هوایی سپاه طی سال های گذشته بود، از ابعاد شکارهای متنوع سپاه در حوزه پهپادهای متخاصم برایمان بگویید.

سردار شبان: با گذشت سال‌ها در نیروی هوافضای سپاه و بخش پدافند، به قابلیت‌های بسیار خوبی دست پیدا کرده ایم که شاهد مثال آن همین پهپادهایی است که توسط پدافند مورد اصابت قرار گرفت و یا برخی از آنها هم سالم به غنیمت گرفته شد. این حاکی از توانمندی‌هایی است که طی سال‌های گذشته ایجاد شده و می‌توانیم امروز به جرأت بگوییم که در حوزه‌های مختلف دارای توانمندی‌های قابل توجهی و حرف برای گفتن هستیم که نمونه‌های آن هدف قرار گرفتن پهپاد هرمس و همین پهپاد MQ-4C بود.

** پدافند هوایی سپاه در سراسر کشور حضور دارد

امروز پدافند هوایی سپاه چه ماموریتی را در حوزه پدافندی انجام می‌دهد و در چه پهنه ای از کشور استقرار دارد؟

سردار شبان: پدافند نیروی هوافضای سپاه بخشی از پدافند هوایی کشور است که تحت کنترل عملیاتی شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور قرار دارد و در عرصه‌های مختلف ماموریت‌های متنوعی را در حوزه کشف، شناسایی و درگیری بر عهده دارد. از سویی در شبکه و در موارد و نقاط مختلفی که از سوی ستادکل نیروهای مسلح ماموریتی واگذار شود نیز در سراسر کشور ماموریت خود را انجام می‌دهد.

** نمونه‌های اولیه سامانه سوم خرداد با نمونه‌های فعلی تفاوت‌های عملیاتی جدی دارد

پس از هدف قرار گرفتن پهپاد متجاوز آمریکایی یکی از دستاوردهایی که تبدیل به نماد پدافند هوایی سپاه و بلکه پدافند هوایی کشور شد، سامانه بومی سوم خرداد بود که با شلیک آن پهپاد ترایتون ساقط شد. گرچه تاکنون برخی مسائل درباره این سامانه مطرح شده است، اما تاکنون روایت جامعی از چگونگی تولید و به کارگیری این سامانه وجود نداشته، چگونگی دستیابی نیروی هوافضای سپاه به این فناوری را تشریح بفرمایید.

سردار شبان: سطح و کیفیت تهدید دائماً در حال تغییر است و منطق بر این است که توانمندی‌ها و قابلیت‌های پدافندی هم متناسب با این تهدیدات هر روز تغییر کند. ما در یک مقطع زمانی به این نتیجه رسیدیم که سطح تهدید متناسب با تجهیزاتی که در اختیار داریم نیست و نیازمند سلاح‌ها و ابزارهای جدیدتری برای مقابله با این تهدیدات هستیم. لذا با بررسی های فنی و عملیاتی و اطلاعاتی که انجام داده بودیم، نقطه شروع سامانه سوم خرداد و ایضا طبس به وجود آمد و طی مراحلی در چند سال طراحی سامانه با توجه به الگوها و مشخصات فنی و عملیاتی که برای مقابله با تهدیدات موجود در ذهن داشتیم انجام شد.

بدین ترتیب نمونه اول سامانه ساخته و تست شد و به این نتیجه رسیدیم که این سامانه بر اساس فرضیاتی که داشتیم، می‌تواند پاسخگوی تهدیدات امروز برای ما باشد. البته این را هم باید بگویم که بر روی این سامانه هر روز ارتقاءهای متفاوتی صورت می‌گیرد و همین امروز که صحبت می‌کنیم، نمونه اولی که ساخته شده با نمونه‌ای که امروز تحویل می‌گیریم تفاوت‌های بسیار جدی در مشخصات فنی و عملیاتی سامانه دارد که این مرهون شناخت درست تهدید و پیاده سازی نیازمندی‌ها روی این سامانه بوده که باعث شده امروز به سطح بسیار خوب و قابل قبولی در حوزه تولید تجهیزات بومی برسیم.

** تمام مراحل طراحی و ساخت سوم خرداد در نیروی هوافضای سپاه انجام می‌شود

ساخت این سامانه تماماً در نیروی هوافضا صورت گرفته است؟

سردار شبان: بله- تمام این تسلیحات و سامانه‌های موجود مانند سوم خرداد، طبس و رادارها و سامانه‌های دیگر، مبدأ شروع آن و طراحی و ساخت و تولید و بکارگیری آن در مجموعه پدافند نیروی هوافضا و سازمان جهاد خودکفایی انجام می‌شود.

** تست موفق سامانه سوم خرداد در دریا و اصابت به هدف

سامانه پدافندی سوم خرداد به نظر می رسد بستر و پلتفرم بسیار خوبی برای توسعه و تجهیز به قابلیت های جدید و بهتر باشد، اخیرا نیز تصاویری منتشر شد که حاکی از عملیاتی شدن نسخه دریایی این سامانه بود که قابلیت های رزمی چشمگیری برای نیروهای مسلح فراهم می‌کند، از برنامه‌هایی که برای توسعه این سامانه اجرا شده و یا در دست اجرا است برای مان بفرمایید.

سردار شبان: طراحی و ساخت و تولید سامانه‌های پدافندی از یک پیچیدگی بسیار خاصی برخوردار است و نیازمند فناوری روز است. ما بر اساس نیازمندی‌هایی که در حوزه تهدید عرض کردم و تغییرات و ارتقاء‌هایی که روی سامانه های مختلف ایجاد می‌کنیم، به این نتیجه رسیدیم که نیازمندیم در حوزه دفاع هوایی بر روی شناور هم یک سلاح متناسب و درخوری داشته باشیم. کارشناسان فنی می‌دانند چه می‌گویم؛ طراحی چنین سیستمی که بر روی یک شناور قرار بگیرد و در حال حرکت بتواند شلیک کند دارای پیچیدگی بسیار زیادی است که بحمدالله با بهره‌گیری از دانش فنی عزیزان‌مان در سپاه توانستیم به این فناوری دست پیدا کنیم و سامانه‌ای را طراحی کنیم که بتواند در حال حرکت بر روی شناور شلیک داشته باشد و الحمدالله تست موفقی را هم داشتیم و توانستیم هدف را مورد اصابت قرار دهیم.

امروز ما حتی از این بخش هم عبور کردیم و ارتقاءها و موضوعات دیگری را هم در سامانه خواهیم داشت که به تناسب زمان رونمایی خواهد شد.

** سپاه وارد عرصه پدافند هوایی برد بلند می‌شود

یکی از نکاتی که در خصوص پدافند هوایی سپاه مطرح می‌شود، ورود به موضوع پدافند برد و ارتفاع بلند است چراکه آنچه تاکنون از توان پدافندی سپاه دیده شده، در حوزه برد و ارتفاع کوتاه و متوسط بوده است، آیا سپاه برنامه‌ای برای ورود به موضوع پدافند برد/ارتفاع بلند دارد؟

سردار شبان: قاعدتا بر اساس تعاریفی که در پدافند هوایی وجود دارد، در حوزه‌های کشف، درگیری و انهدام نیازمندی در سطوح مختلف وجود دارد. ما هم در سطح ارتفاع پست، ارتفاع متوسط و ارتفاع بالا نیازمند برخورداری از سامانه‌های پدافندی هستیم. این امروز نقطه شروعش انجام شده. در حوزه ارتفاع پست هم دارای سامانه‌های بومی هستیم که تست‌های بسیار موفقی را گذرانده‌ایم و در ارتفاع بالا و برد بلند هم که یکی از نیازمندی‌های ضروری پدافند هوایی است، طرح‌های بسیار خوبی وجود دارد که انشالله در آینده نزدیک شاهد ورود سامانه‌های متنوعی در این بخش خواهیم بود.

** قادر به طراحی و ساخت هر نوع راداری هستیم

در حوزه حساسه ها و رادارها هم سپاه طی سال‌های گذشته دستاوردهای قابل توجهی داشته است؛ رادارهای برد بلند قدیر، رادار بشیر و ... نمونه هایی از این موضوع هستند.

سردار شبان: ما در حوزه راداری وابستگی زیادی داشتیم؛ اما با گذشت زمان و توجه جدّی به این بخش باعث شد که ما به ساخت رادارها در باندهای فرکانسی متنوع و برد و ارتفاع‌های متفاوت ورود کنیم. امروز ما از برد خیلی کم تا برد بسیار زیاد توانایی ساخت رادار را داریم از جمله رادار بشیر، رادار قدیر و رادارهای دیگری که با گذشت زمان وارد مدار عملیاتی پدافند سپاه می‌شود.

امروز ما در سطح و تراز کشورهای صاحب فناوری ساخت رادارهای پیچیده هستیم و امروز از این مرحله هم عبور کرده‌ایم و برای همه نیازمندی‌هایمان در حوزه کشف و شناسایی، با دانش فنی عزیزانمان توانسته‌ایم انواع رادارها را بسازیم و بکارگیری کنیم. در واقع قادریم هر نوع رادار مورد نیاز خودمان را طراحی کنیم و بحمدالله در این بحث به خودکفایی رسیدیم.

** سامانه‌های پدافندی‌مان برخوردار از آخرین فناوری‌های مقابله با جنگ الکترونیک است

 در موضوع پدافند هوایی همواره یکی از چالش‌ها موضوع سرکوب دفاع هوایی است که تکنیکی شناخته شده در جهان است؛ امروزه از تجهیزات گسترده جنگ الکترونیک برای سرکوب دفاع هوایی طرف مقابل استفاده می‌شود، جنگ الکترونیک نیز در ارتباطی تنگاتنگ با بحث پدافند هوایی قرار دارد، در این زمینه چه اقداماتی در مجموعه پدافند هوایی سپاه صورت گرفته است؟

سردار شبان: مصون سازی سامانه‌های پدافند هوایی در مقابل تهاجم الکترونیکی دشمن یکی از اساسی‌ترین کلیدواژه‌هایی است که مورد توجه قرار می‌گیرد؛ چراکه در غیر این صورت سامانه کارایی خود را در مقابل این تهدیدات نخواهد داشت. بالطبع ما در این حوزه هم ورود کردیم و سامانه‌های جدیدی را که می‌سازیم برخوردار از آخرین فناوری و روش‌های مقابله با تهاجم الکترونیکی دشمن است. این قابلیت‌ها را در میدان به کرّات تست کرده‌ایم که بسیار موفق و قابل قبول بوده است.

** با کمترین هزینه پیشرفته‌ترین سامانه‌ها را تولید می‌کنیم

یکی از نکاتی که راجع به سامانه‌های پدافندی مطرح می‌شود، هزینه‌های آنهاست و در منطقه ما هم مرتبا شاهد عقد قراردادهایی با مبالغ نجومی میان کشورهای مرتجع منطقه با کشورهای غربی برای دریافت سامانه‌های پدافندی هستیم که البته در موارد متعددی عدم کارآمدی آنها ثابت شده است؛ از سویی یکی از ویژگی‌های تسلیحات ما هزینه‌های تولید بسیار پایین نسبت به رقبای خارجی است؛ آیا این موضوع کم بودن هزینه درست است؟

سردار شبان: همان‌گونه که اشاره کردم سامانه‌های پدافندی نیازمند یک فناوری بسیار پیچیده است و بالطبع دارای قیمت و هزینه‌های بسیار بالایی است. شاهد هستید که کشورهای مختلفی دارای خریدهای متعدد تجهیزاتی و سلاحی هستند که وقتی به اعداد و ارقام آنها رجوع می‌کنیم می‌بینیم اعداد بسیار قابل ملاحظه و بالایی است.

از آنجایی که سامانه‌هایی مثل سوم خرداد، طبس و ...چون تولید خودمان و بومی است، ما سعی کردیم در قیمت تمام شده به یک قیمت بسیار پایین‌تر از قیمت‌هایی که امروز در دنیا روال است برسیم چراکه تکنولوژی و فناوری این سامانه‌ها دست خودمان است و خودمان طراحی کردیم. این موضوع در حالی است که بکارگیری این سامانه برای ما هیچ مشکلی ندارد و هیچ نوع وابستگی هم به خارج از کشور نداریم. از سویی ما می بینیم کشورهایی که میلیاردها دلار سلاح و تجهیزات خریداری می‌کنند، حتی در به کارگیری آن هم وابسته هستند!

به طور کلی در به کارگیری، تولید و هزینه‌ها می‌توانیم بگوییم که اصلا قابل مقایسه نیستم و بحمدالله توانسته‌ایم با کمترین هزینه‌ها، پیشرفته‌ترین سامانه‌ها را تولید کنیم. امروز وقتی به اعداد و ارقام و آمارهایی که جزو خریدهای تسلیحاتی کشورهای متعددی است نگاه کنید و با هزینه‌های بخش دفاع کشورمان مقایسه کنید متوجه می‌شود اعداد آنها اعداد بسیار بالایی است که اصلا قابل مقایسه نیست؛ اما در عین حال تسلیحات ما با کمترین هزینه در تراز تسلیحات پیشرفته دنیا است که این یکی از ویژگی‌های خاص ما در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در تولید نیازمندی های دفاعی است.

امروز با اتکاء به خداوند متعال، اتکاء به دانش داخلی و اتکاء به جوانان‌مان که می‌توانند هر کاری را شروع کنند و به سرانجام برسانند، تمام نیازمندی‌هایمان را می‌توانیم در داخل تولید کنیم، مشروط بر اینکه اعتقاد و نگاهمان به توان داخلی باشد نه خارجی. نگاه به خارج مساوی است با وابستگی و هزینه‌های بالا. مادامیکه نگاه به خارج باشد باید سرمایه های کشورمان را در قبال چیزهای کم ارزشی که وابستگی‌های زیادی دارد صرف کنیم.

با اتکا به این ویژگی‌ها توانسته‌ایم هم در حوزه نظامی و هم در حوزه صنعت، نانوفناوری و ... به پیشرفت‌های بسیار چشمگیری دست پیدا کنیم و این برای کشور ما که امروز در تحریم‌های بسیار شدیدی که از سوی کشورهای غربی به ویژه آمریکا جنایتکار قرار دارد بسیار ارزشمند است.

** با تکیه به جوانان و قطع امید از خارج به همه اهداف‌مان می‌رسیم

در تصاویری که از مجموعه خط تولید سامانه پدافندی سوم خرداد منتشر شد، شاهد حضور پررنگ جوانان در تولید این سامانه بودیم، حتی بانوانی نیز در آنجا مشغول به فعالیت و به نوعی دست‌اندرکار تولید این سامانه بودند؛ نقش جوانان و نیروی انسانی در دستیابی به چنین موفقیت‌ها و فناوری‌هایی چیست؟

سردار شبان: مادامیکه تکیه بر نیروی انسانی داخلی، متعهد و انقلابی داشته باشیم، می‌توانیم با اعتماد و تکیه به آنها و قطع امید از خارج کشورمان به همه اهداف و نیازمندی‌های‌مان برسیم.

حداقل من در حوزه سلاح و تجهیزات پدافند عرض می‌کنم که ما امروز زیرساخت‌های لازم و کافی را به کمک همین جوانان توانستیم تولید کنیم و لازمه‌اش این است که به این جوانان مومن و انقلابی باور و اعتماد داشته باشیم چراکه اینها می توانند هر کاری را در هر سطحی انجام دهند مشروط بر اینکه نگاهمان به آنها باشد و نگاهمان را از خارج قطع کنیم . رمز پیروزی ما همین است.

حضرت آقا در فرامین‌شان مکررا به این موضوع اشاره کردند و مادامیکه ما به آن عمل کردیم، موفق بودیم و به نتیجه رسیدیم. حتی در فناوری های بسیار پیچیده ای که در اختیار معدود کشورهای دنیا قرار دارد هم پیشرفت کردیم، در حوزه هسته‌ای، نانوفناوری و تولید سلاح‌های پیچیده و پیشرفته پدافندی، ما فقط با این نگاه در این موقعیت قرار گرفتیم.

** دشمنان باید نگاهشان به جمهوری اسلامی ایران متفاوت باشد

این مسیر باز است و در آینده نزدیک شاهد پیشرفت‌های بسیار زیادی خواهیم بود که لازمه‌اش فقط نگاه به داخل، نگاه به توانمندی ها و دانش فنی خودمان و بهره گیری از جوانان انقلابی، مومن و بانگیزه است که اینها اداره کننده کشورمان خواهند بود. اگر کار را به جوانان بسپاریم مطمئن باشید که به خوبی و حتی بهتر از چیزی که مد نظر هست کشور اداره می شود.

تحریم ها و تهدیدها هم مادامی‌که نگاهمان به داخل باشد هیچ تأثیری نخواهد داشت؛ آمریکایی‌ها هم در موضوع ۳۰ خرداد و سرنگونی پهپاد فوق پیشرفته شان به این نتیجه رسیده اند که جمهوری اسلامی ایران به توان بسیار بالایی دست یافته است.

به دشمنان هم می‌گوییم که باید نگاهشان نسبت به جمهوری اسلامی ایران متفاوت باشد. ایران کشوری مقتدر در منطقه و فرامنطقه است و بدانند که اگر فکر خطایی در تجاوز و تهدید به کشورمان داشته باشند، ما قطعا ایستاده‌ایم و محکم پاسخ‌شان را خواهیم داد و بدانید که امنیت ملی برای ما خط قرمز است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 48
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
  14 17
  پدافند چی هست حالا؟
  • AT ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
   9 3
   پدافند همان است
  • IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
   25 14
   12:18 از مزرعهٔ خشخاش کو چکتر و از دستهٔ وافور بزرگتره، فهمیدی عژیژم؟؟!
  • IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
   5 13
   طرف با ای پی ایران میگه هوا خیلی گرم یک نفر میاد کامنت میکنه صداتو بِبُر و دیگه نشنوم آلبانیایی! موتور داغ باشه این میشه
  • IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
   18 9
   احتمال زیاد خودتم آلبانیایی هستی ناراحت شدی!! اولأ خود منافقین حتی عکسهاش پخش کردن که لشگر سایبری کامنت گذار ضد ایران دارن. دومأ تو هیچ خبرگزاری ای من ندیدم کسی با پرچم آلبانی کامنت گذاشته باشه! پس عقل سلیم میگه که حتمأ اینها با کمک فنی آمریکا وی پی ان ایرانی دارن و با پرچم ایران کامنت میزارن. حالا یا شماذاز خودشونی و اومدی رد گم کنی یا اینکه منطقت خیلی لنگ میزنه!!!
  • GB ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
   17 4
   پدافند نوعی کوسه آب های گرم میباشد که در آب های سرد زندگی می کند.
  • سروش IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱
   0 0
   با پدافند میزنن زیر میزی که همه گزینه ها روش نوشته شده و پازل تحریم طراحی میشه.
 • ش. AE ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
  26 10
  خدا پشت و پناه شما خسته نباشید اگر مسولین آن زمانی که صرف برجام کردن صرف شما عزیزان کرده بودن الان کاسه چه کنم چه کنم دست نمی‌گرفتند ای اراذل غرب و آمریکا و صهیونیست ها همین رو می خواستن که انجام شده حال باید قوی شویم چشم امید این مردم به شما هست نیروی مردم دنبال روی رهبر معظم انقلاب پسر فاطمه زهرا و پشتیبان شما هستن مثل همیشه سپاه در صدر اقدامات انقلابی
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
  12 42
  چه نیازی داریم به این جور چیزا آخه ...کشور پدافند میخواد چکار
  • محسن US ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
   17 3
   خطاب به 12:34، با این چیزهای پیچیده، مغزت!!!! را درگیر نکن، برو لالا کن کوچولو.
  • IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
   13 1
   ای نادان
  • NL ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
   11 7
   راست میگه دیگه. کشور پدافند و ارتش میخواد چکار. میریم دست به دعا می بریم و مذاکره می کنیم همه مشکلا حل میشه. باور نمی کنید؟ نمی تونید آفتاب تابان رو ببینید؟
  • IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
   15 4
   هر کسی هستی یه بیشعور و احمق محض هستی!! اگه اینها نبود ایران هم مثل عراق ، سوریه و افغانستان شده بود.. یه ذره غیرت داشته باشین
  • محمد IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
   10 3
   اگه اینا نبود که توهم الان نبودی که این مضخرفات رو بگی
  • طاها IR ۰۶:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱
   0 0
   هنوزم گیژی که عزیزم !!!
  • مینا IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱
   1 0
   پس هواپیما رو با چی بزنیم؟ با آرپی چی که نمیشه
 • فردین IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
  13 6
  انشاالله ک موفق بشن عزیزانم
 • IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
  14 5
  سپاه باید بیشتر تلاش کنه کمه این کارها . باید کار کنید بیشتر و بیشتر
  • احمد IR ۲۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱
   0 0
   قطعا سخن شما درسته ولی عزیزم،سپاه که نمیاد همه چیو بگه.خیلی از اطلاعات طبقه بندی شده هست.ضمن اینکه ما دشمنان قدرتمندی داریم که کمر به نابودیمون بستن و اگه جزییات رو بدونن که دیگه کارمون تمومه.بچه های سپاه پرتلاشترین و نخبه ترین و متعهدترین نیروهای این کشورن و واقعا خستگی ناپذیر و سخت تر از فولاد.من اصلا نگران حوزه دفاعی نیستم چون قطعا دارن کارشونو به بهترین شکل انجام میدن
 • IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
  16 3
  کاش سپاه یه کاری کنه از مشکل مسکن و خودرو خلاص شویم
  • حقجو IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
   7 2
   در این صورت سپاه مثل مادری میمونه که مشق بچه های تنبلشو می نویسه. باید با چشم باز به کسانی رای بدیم که دغدغه رشد ایران و روحیه عزت و انقلابیگیری داشته باشند و مثل بچه های سپاه در اینصورت دو بال در کنار هم به رشد و آبادانی و قدرتمند شدن ایران جهش می دهد
  • IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
   9 1
   عزیز اخه نمیشه که همه کارا سپاه کنه که اون وقت یه مشت مفت خور کلید به دست کاری نکنن
 • IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
  10 10
  كشتي جنگيمان هدف قرار گرفت يا قايق ماهيگيري؟
 • avdt IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
  6 6
  چهل سال فرزندان این مملکت در حال مبارزه با دشمنان خارجی اند!.اما درسایه امنیتی که به بهای خون هزاران شهید بوجود آمده :شهدایی که یک تار مویشان به تمام دشمنان داخلی می ارزه!.دست به غارت بیت المال میزنند و با پررویی تمام خود را خدمت گذار ملت معرفی میکنند!!.وقتی اینهارو میبینی به جای اشک خون گریه میکنی !.کاش سپاه یک مبارزه همه جانبه با اختلاس گران-محتکران -دلالان ازخدا بی خبرکه همگی از دشمنان نظام دستور میگیرند با یاری دل سوختگان این مملکت-بسیج مردم و...آغاز کند!......
 • عیسی IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
  5 6
  خدا قوت قهرمانان. همیشه پیروز
 • IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
  20 3
  این سامانه سوم خرداد یک مقدار شبیه بوک ام دو نیست احتمالا دوقولو هستندپدرشون یکیه
  • IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
   2 1
   اولش رفتیم روسیه بوک ام ۲ رو دیدیم قراردادشو بستیم اما روسیه تحویلش نداد بعدش خودمون بهترشو ساختیم...اون پهپادی که زدیم بالای سر روسیه ای که ادعای پدافندی داره رفته اما اونا نه با بوک ام ۲ ام ۳ و است ۴۰۰...نتونستن بزننش...
 • علی خدایی IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
  7 3
  ماشالله خدا قوت به سپاه مقتدر و ارتش مقتدر بله کاملا درسته است باید توان و قدرت پدافند دفاع هوایی کشورمان را همیشه با ساخت انواع سیستم ها سامانه ها و سلاح ها بسازیم اختراع کنیم و ابداع کنیم که حتا در دنیا هم اولین ها باشیم
  • IR ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
   0 0
   موازی کاری نکنید دیگه اس300 و باور داریم
 • IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
  6 3
  وقتی قرارگاه خاتم آجا باور 373 داره دیگه چه نیازی به سامانه برد بلند موازی داریم؟؟
  • IR ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
   0 2
   برای تسلیحاتی مثل موشک های بالستیک قاره پیما با باور ۳۷۳ نمیشه مقابله کرد...
 • NL ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
  9 32
  یادش بخیر همیشه امنیت داشتیم و راحت مسافرت و مهمانی میرفتیم و کنار خانواده مینشستیم اما االان ایران شبیه سوریه شده و جنگ داخلی و ناامنی و بدبختی گریبان ملت را گرفته . نمیدانم چرا؟..../ مشرق پفیوز منتشرش کن
  • IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
   2 5
   داری از آرزوهایت صحبت می‌کنی منافق و إن شاء الله این آرزوها را به گور خواهی برد.
  • IR ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
   3 2
   16:06 الان تو پورتلندی یا واشنگتن؟ اونجاها الان بیشتر شبیه سوریه هست تا ایران، منتشر کن مشرق برای این پفیوز!!!
 • مهدی IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
  1 1
  از خبرنگار حوزه امنیت مشرق سوالی دارم و اون اینکه آیا پدافند تور ام 2 که هواپیمای اوکراینی رو ساقط کرد دارای iff بوده یا نه؟ چون یه شخص نظامی که ادعا میکنه در پدافندی ایران مشغوله، میگه این پدافند تور ام 2، چنین سامانه ای نداره؟! لطفا نظرتون بفرمایید با تشکر
 • اصغر IR ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
  6 1
  من فقط میتونم به غیرت شما عزیزان ببالم ودر مقابل آدمهای غریب پرست تسو صفت (در فیلم جومونگ ) حرص بخورم انشالله خداوند یاورتان باشد
 • IR ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
  10 1
  کشو. آفتاب تابان ژاپن و آلمان زمان جنگ جهانی خود ابرقرتی بودند دارای سلاح و هواپیما و ناو هواپیمابر . بعد از شکست شان و نهایتا تسلیم . کاری که کردند از آمریکائی ها استفاده کردند و باز کشورشان را ساختند . اما تعهداتی به آمریکا داده اند که هنوز زیر سایه آمریکا کار میکنند . هر چه آمریکا حکم کند بدون چون و چرا باید انجام دهند . کشورهائی که آمریکا در آنها پایگاه نظامی دارد بسیارند و صاحب صنایع پیشرفته با برندهای معروف .که هر چه تولید میکنند با مجوز آمریکا صادر میگردد تا آسیبی به اقتصاد آنها که صهیونیزم آنرا رهبری میکند خدشه ای وارد نشود . یاد آوری خرید دو دستگاه خودرو تویوتا شاید ده سال قبل توسط سفارت ایران در هند موجب عذر خواهی ژاپنی ها از آمریکا شد . بعد این پایگاه ها دو منظوره هستند ابتدا برای مقابله با کشورهای دیگر مانند چین روسیه و ایران که اطراف ما را احاطه کردند . دوم خود آن کشورها که مراقبت نمایند از سیاسیتمدارها و نظامیان که راه خطا نروند و بدون اجازه آمریکا آب نخورند . اینجا ما اگر واقعا دوست داریم این استقلامان که با جانفشانی ها و عملکرد دلسوزانه اقشار مختلف طی چهل سال همراه بود حفظ شود باید نقاط آسیب پذیر خود را مانند اقتصاد و فرهنگ اجتماعی خود را هر چه بیشتر تقویت نمائیم . همانطور که در بالا ذکر رفت هیچ وقت نباید از کوشش فروگذاری کرده و با فکر اینکه دشمن یک قدم از ما جلوتر است .رفتار کنیم . متاسفانه علیرغم صحبت ها و آمارهای ارائه شده طی دوره های گذشته و پیوسته خواسته ها و تذکرهای رهبرمان اکنون متوجه هستیم که مسئولان امور یا واقعا متوجه نبوده اند و از چیزی سر در نماوردند تا هدایتگری صحیح و لازم داشته باشند که اکنون نتائج آنرا با تراز انقلاب قابل سنجش باشد و یا متاسفانه فاسد تشریف داشتند و از مناصب خود سو استفاده شخصی کرده اند و بواقع به نظام و مردم صدمه وارد کردند که بعضا موجب عصیان مردم نیز شده است و دشمنان مترصد فرصت هم از آن تا توانسته بهره وری کرده . کلید کار بدست طبق فرمایش امام متخصصان متعهد است که باید از آنها حمایت لازم بعمل آید و ستادی شکل گیرد تا مسائل کشور در آنجا رصد و از آن طریق به دیگر بخش های مختلف تخصصی ارجاع داده شود تا نقشه راه ترسیم و بعد از تنفیذ رهبر هر کدام به اتاق فکر و اجرا مانند بخش کشاورزی که خود دارای زیر مجموعه های متعدد. بخش اول
 • رسول IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
  9 3
  مرگ بر خائنین وطن فروش که چشم دیدین سپاه را ندارند پدافند همان چیزی که اول اخر بعضی را یکی کرده درود بر غیرت ملت خوب ایران.
 • IR ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
  9 9
  سپاه پدافند کوتاه برد رو درست مدیریت کنه بلند پیشکش
  • IR ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
   0 0
   احمق خودتو زدی او راه
 • IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
  12 0
  ادامه بخش اول. -- مانند آب زمین نوع بذر و گیاه منطقه کشت و .... و صنایع هم که بسیارند . از قطعه ساز و تامین مواد اولیه و هموار ساختن موانع و اینکه کدام صنعت اکنون واجب تر است بعنوان صنایع مادر و تا انتهای زنجیره که بشود محصولی قابل عرضه در داخل و بازار بین الملل . . باور کنید ما اگر زیر ساخت های اقتصادی توانمندی داشته باشیم و با فعالیت رونق وار آنها جوانان ما جذب کار شوند و زندکی تشکیل دهند . خود همین افراد در دفاع از حریم امن خانواده دیگر سراغ مطالب فرهنگی نا مانوس فرهنگ ما نخواهند رفت و در صورت لزوم برای حفظ آن خودکار دست بکار میشود و از حریم فرهنگ اسلامی و ایرانی بخوبی پاسداری خواهد کرد . اکثر آسیب های اجتماعی ما متاسفانه ریشه در فقر و اقتصاد بد شکل میگیرد . در نهایت به اندازه کافی آموختیم نمیشود به افراد ظاهر الصلاح که جز حرف کاری بلد نبودند و یا اگر بلد بودند کم بودند و فرصتی پیدا نکردند و یا از ناشیگری خرابترش کردند اعتماد کرد . ماشاالله بسیار جوانان مستعد خلاق اکنون حضور دارند . کافیست فرصت و میدان را در اختیارشان قرار دهید و از آنها کار بخواهید . فقط نیاز به هدایت دارند . به آنان اعتماد کنیم همانگونه که امام به جوانان اعتماد کرد و جوان عاشق کار خودش را حتی با خون خود کرد و چه بسیارند که اکنون نیازمند توجه هستند . نقش دولت اینجاست که محک میخورد . بسم الله. ا
 • FR ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
  21 6
  بودجشو بدن برای تکمیل باور ۳۷۳ لطفاً موازی کاری نکنید.
  • IR ۲۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
   22 1
   باور ۳۷۳ جای خود تکمیلشم ان شاءالله به زودی انجام میشه...موازی کاری هم نیست ما نیاز به پدافند دفاع بالستیک و هایپرسونیک داریم...
 • سعید IR ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱
  1 0
  انشالله خدا همه شما سربازان اسلام را حفظ کند فقط شما ها دارید خدمت میکنید .امیدوارم دشمنان شما در هر کجا که باشند نابود شوند .شما ها اسلام و ایران را سربلند کردید
 • عباسعلی IR ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱
  0 0
  رضا شبان .فرمانده من بودن خیلی مقتدر و جنگ جو.دهزیره
 • عباسعلی IR ۰۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱
  0 0
  رضا شبان .انسان مقتدر وجنگجو خدا پشت و پناهش.من سربازشان بودم .دهزیره
 • شکوهی IR ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱
  0 0
  درود بی پایان خدا بر دلاور مردان سپاه قدرتمند اسلام ، مطمئنا سپاه مورد عنایت و رضایت آقا امام زمان،عج، هست همانگونه که مورد رضایت نایبش حضرت آقا،روحی فدا، هستید، سپاه مقتدر ما مایه عزت وآبرو و سربلندی و دلگرمی و اطمینان ملت مسلمان و امت اسلام است ،خداوند از شما راضی باشد ۰
 • رضا عساکره IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱
  0 0
  اگر سپاه نبود ایران نبود درود بر غیرت و شرفتون ایران همیشه سربلند با وجودتون پیام اهل اهواز...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس