کد خبر 1084443
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۸
سرگردانی دانشجویان ایرانی در خارج کشور/ درخواست از وزارت خارجه برای رسیدگی

این روزها تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی خارج کشور به‌دلیل شیوع کرونا با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند، دانشجویان سرگردانی که برای بازگشت به کشور چشم امید به مسئولان دستگاه دیپلماسی دوخته‌اند.

به گزارش مشرق، شیوع کرونا در کشورمان همانطور که مشکلاتی را برای دانشجویان ایجاد کرد و منجر به تعطیلی دانشگاه‌ها و برگزاری مجازی کلاس‌ها شد، شاید بتوان گفت برای دانشجویان ایرانی خارج از کشور مشکلات بیشتری را به همراه داشت.

بیشتر بخوانید:

شیوع کرونا موجب شد تا بسیاری از دولت‌ها اتباع خود را از سایر کشورها خارج کند، ایران جزء اولین کشورهایی بود که شامل ممانعت های پروازی شد. البته چند پرواز از چند کشور برای بازگرداندن دانشجویان ایرانی انجام شد و دانشجویانی از هند، آلمان و ایتالیا امکان بازگشت به کشور پیدا کردند.

یکی از دانشجویان ایرانی خارج کشور با اشاره به مشکلاتی که در این ایام برای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در کشورهای دیگر ایجاد شده، گفت: با ادامه پیدا کردن شرایط قرنطینه در کشورهای مختلف، خیلی از دانشجویان و هموطنان ایرانی به دلیل مشکلات معیشتی علاقمند به بازگشت به کشور بودند اما علیرغم درخواست از سفارتها اقداماتی جهت تسهیل برگشت هموطنانی که مایل به بازگشت بودند انجام شد.

وی ادامه داد: اکنون با طولانی‌تر شدن ممنوعیت‌های پروازی تعداد زیادی از هموطنان و دانشجویان باید به کشور برگردندولی هنوز این موضوع برای آنها امکان پذیر نیست، این در حالی است که لبنان در شرف انجام چهارمین مرحله از بازگرداندن اتباعش به کشور است که هر مرحله شامل چند روز و چند پرواز می‌شود.

وی با بیان اینکه بسیاری از کشورها تمهیداتی برای بازگرداندن اتباع مایل به بازگشت خود از کشورهای دیگر انجام دادند، تاکید کرد: آیا وقت آن نرسیده که برای بازگرداندن دانشجویان و در کل ایرانی‌های گرفتار شده در آن سوی مرزها تدبیری اندیشیده شود؟

این دانشجو یادآور شد: دانشجویان زیادی درگیر مشکلات برگشت هستند که چشم امید آنها به سفارت‌خانه‌ها دوخته شده که با رایزنی های دیپلماتیک اقدامی جهت برقراری پرواز به پایتخت کشورها انجام شود و بتوانند به کشور بازگردند.

وی گفت: تاریخ ویزاها یا به اتمام رسیده و یا در حال اتمام است که همین موضوع برای اتباع ایرانی و دانشجویان ایجاد مشکل می‌کند.

وی افزود: با توجه به اینکه موج جدید کرونا در راه است از دولت تقاضا داریم که هرچه سریعتر تمهیداتی برای بازگرداندن دانشجویان و اتباع ایرانی که مایل به بازگشت هستند، بیندیشد.

یکی از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در لهستان هم در این رابطه گفت: عدم وجود پرواز از بسیاری از پایتختها به ایران و عدم همکاری دولت برای برگرداندن دانشجویان به کشور از مشکلاتی است که این روزها دانشجویان ایرانی را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

وی افزود: مرزهای لهستان تا 15 ژوئن بسته است اما اگر رایزنی دیپلماتیک صورت گیرد می‌توان راه‌حلی برای بازگشت دانشجویان پیدا کرد. البته مرزهای شینگن تا اخر ژوئن بسته است.

این دانشجوی ایرانی گفت: از طرفی پروازهای محدودی برای ایران وجود دارد که قیمتهای آن خیلی بالاست و دانشجویان نمی‌توانند با آنها برگردند و گاهی لازم است به صورت زمینی از مرز زمینی به یک کشور دیگه برویم و خیلی بیشتر در معرض ابتلا به ویروس باشیم. از طرفی به دلیل اینکه دانشجویان ایرانی محجبه هستند در معرض خطرات دیگری نیز قرار دارند.

وی تصریح کرد: فقط خواهش می‌کنیم تدابیری برای ما برگردان ما اندیشیده شود، ما نگران این هستیم با توجه به شرایط شیوعه کرونا تا پایان تابستان مرزها بسته باشند و دانشجویان ایرانی در کشورهای دیگر سرگردان باشند.

این دانشجوی ایرانی شاغل به تحصیل در لهستان افزود: ما فقط دانشجو هستیم و در این شرایط فقط و فقط می‌خواهیم به کشورمام برگردیم. هزینه اقامت خیلی بالاست و اگه اقامت ما تمام شود هم مشکل ویزاداریم. مثلا ویزای بنده خودم کمتر از یک ماه دیگر باطل می‌شود. اجاره خانه بسیار بالاست و البته اینجا به راحتی به ما خانه اجاره نمی‌دهند اگر بدهند هم وضع مالی خیلی از دانشجویان اجازه نمی‌دهد که خانه اجاره کنند.

وی گفت: شرایط روانی اغلب دانشجویان در خارج کشور خوب نیست، چون نمی‌دانند قرار است چه شود و همه به شدت درگیر استرس و اضطراب شده‌اند. از مسئولان دیپلماسی و نهادهای مربوطه تقاضا می‌کنیم برای مشکلات دانشجویان ایرانی خارج از کشور چاره‌اندیشی کنند و آنها را به حال خود رها نکنند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس