RQ 170

در حالی که هدف از تولید پهپاد RQ-۱۷۰، جاسوسی از کشورهایی چون ایران بود، تصویر ماهواره ای بدست آمده از پایگاه هوایی Creech در ایالت نوادا آمریکا، نشان می دهد این پرنده فعلا در آن مرکز مستقر شده است.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، سالهاست که نبردی پنهان و آشکار در جبهه های مختلف بین ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران در جریان است. یکی از ابعاد این نبرد که در یک دهه اخیر شکلی آشکار و جدی به خود گرفته و در مواردی نیز تبعات آن جهانی بوده و توجه کل دنیا به را سمت خود جلب کرده مسئله پرنده های بدون سرنشین یا در اصطلاح "پهپاد" ها است. حال که به آخرین روزهای خردادماه سال ۱۳۹۹ نزدیک می شویم، یادآوری اتفاق مهمی که در ساعات اولیه روز ۳۰ خرداد سال ۱۳۹۸ یعنی حدود ۱ سال پیش رخ داد و یکی از مهمترین صحنه های رویارویی پهپادی بین ایران و آمریکا رقم خورد، می تواند مورد توجه باشد چراکه در آن زمان، یک فرونده پرنده بدون سرنشین شناسایی استراتژیک ارتش آمریکا با نام "گلوبال هاوک" توسط سامانه پدافند هوایی سوم خرداد نیروی هوافضای سپاه شناسایی، رهگیری و به علت تجاوز مکرر به آسمان کشورمان سرنگون شد.

بیشتر بخوانید:

شاهد ۱۲۹ و مهاجر۶ مشغول شکار سران تروریست‌ها در ادلب / دومین عملیات هدفمند و موفق پهپادهای ایرانی در سال جدید +تصاویر

جانشین مدرن‌تر و بزرگتر پهپاد شاهد ۱۲۹ آماده پرواز شد/ «ریپر» ایرانی با موتور توربوپراپ به آسمان ایران می آید +جزییات

«عین الاسد» پنجمین سیلی سپاه به قدرت پهپادی آمریکا/ کلکسیونی که ظرف ۸ سال پر از جانور قندهار، پریدیتور و ریپر شد +عکس

سرنگونی این پهپاد متجاوز به حریم هوایی کشورمان، شرایط بسیار حساسی را بین ایران و آمریکا ایجاد کرد و بنا به روایت آمریکایی ها، این کشور حتی آماده حمله محدود نظامی به نقاطی در درون ایران نیز شده بود؛ هرچند که هیچ وقت جرات این موضوع را پیدا نکرده و نخواهد کرد و در روزهای بعد، ترامپ حتی مجبور به تشکر از کشورمان بابت هدف قرار ندادن هواپیمای جاسوسی دارای چندین سرنشین که در نزدیکی گلوبال هاوک حرکت می کرد نیز شد. البته شکار موفق یکی از گرانترین پرنده های امریکایی، تنها موفقیت سپاه در این عرصه نبوده چراکه در روزهای اخیر، تصویر و اطلاعات جدیدی در خصوص یک شکار بی نظیر و مهم پهپادی دیگر توس کشورمان منتشر شده که داستانی جالب را دوباره زنده کرده است.

بقایای لاشه گلوبال هاوک در اختیار ایران

اندازه جانور قندهار هم همچنان محرمانه است!

۱۳ آذر ۱۳۹۰ یکی دیگر از تاریخ های مهم در بحث تقابل مستقیم نظامی بین ایران و آمریکا است. در این تاریخ بود که نیروهای مسلح کشورمان اعلام کردند یک فروند پهپاد شناسایی RQ-۱۷۰ آمریکایی را که به حریم هوایی کشور نفوذ کرده بود با موفقیت به زمین نشانده و سالم تصرف کرده است. آمریکایی ها هنوز هم در خیلی از موارد آنچه برای این پهپاد رخ داده را پنهان کرده و تلاش داشته اند قدرت پدافندی کشورمان را زیر سوال ببرند اما هیچگاه توضیح نداده اند چطور یک پرنده ویژه جاسوسی و مرموز آنها، از فاصله هزاران پا، در خاک ایران سقوط کرده اما هواپیمای مورد نظر آنقدر سالم باقی مانده است!

این پهپاد شناسایی استراتژیک که به نوعی مرموزترین و مخفیانه ترین پروژه هوایی بدون سرنشین آمریکا در سالها و دهه های اخیر محسوب می شود، توسط شرکت لاکهید مارتین طراحی و ساخته شده و سالها به صورت مخفیانه توسط نیروی هوایی آمریکا و سازمان سیا مورد استفاده قرار گرفته بود. کار درباره RQ-۱۷۰ به شکایت ایران از آمریکا در سازمان ملل و درخواست ذلیلانه اوباما رییس جمهور وقت آمریکا از ایران برای پس دادن این پهپاد رسید بدون آنکه بابت این جاسوسی و نفوذ مخفیانه به خاک کشورمان عذرخواهی یا قول عدم تکرار صورت بگیرد.

گزارش در سایت آمریکایی در خصوص کشف اندازه جانور قندهار

چند سال قبل از شکار این هواپیمای جاسوسی در ایران، تصویری از آن در قندهار افغانستان منتشر شد که نام جانور قندهار را برای آن به ارمغان آورد. شکار آر کیو ۱۷۰ و ماجرای مختلف پس از آن مثل نمایش تصاویر بدست آمده از حافظه آن تا تولید نمونه بومی از آن در ایران و استفاده از آن در حمله به مواضع گروه های تروریستی در سوریه، همه و همه جزو بحث هایی بود که هر از چند گاهی در داخل کشور بحث این میهمان ناخوانده آمریکایی را داغ می کرد. البته این جاسوس خجالتی یانکی ها همچنان در مواردی در نقاط مختلف آمریکا در اطراف پایگاه های هوایی در حال پرواز یا بر روی باند یا در کنار آشیانه ها رصد شده و به نظر همچنان در خدمت ارتش آمریکا فعالیت می کند اما دیگر خبری از حضور و ماموریت های آن در اطراف خاک کشورمان به دست نیامده است.

اما ماجرای RQ-۱۷۰ ابعاد جالبی نیز دارد. در بین سیستم های پروازی شناخته شده در خدمت نیروهای مسلح آمریکا شاید جانور قندهار پرنده ای باشد که با وجود افتادن به دست دشمن این کشور، همچنان صحبت درباره آن بسیار کم است و به نوعی خط قرمز ارائه اطلاعات توسط رسانه ها و مسئولان رسمی آمریکایی به شمار می رود. این مسئله تا به آنجا ادامه دارد که آمریکایی ها هنوز به صورت رسمی حتی ابعاد این پرنده را نیز اعلام نکرده اند.

البته ی روزهای اخیر بار دیگر نام این پرنده و این بار توسط کارشناسان غربی بر سر زبان ها افتاده است چراکه بر اساس تصویر ماهواره ای بدست آمده از پایگاه هوایی Creech در ایالت نوادا در آمریکا، یک فروند پهپاد RQ-۱۷۰ در نزدیکی یک فروند پهپاد MQ-۹ قرار دارد. با استفاده از ابزار اندازه گیری هوشمند مخصوص کار روی تصاویر و مقایسه با با پهپاد ریپر، بالاخره کارشناسان آمریکایی اندازه دهانه بال (فاصله بین دو نوک بال در یک وسیله پرنده) در آر کیو ۱۷۰ را تخمین و ۱۱.۵۸ متر اعلام کرده اند.

تصویر ماهواره ای بدست آمده از پایگاه هوایی Creech - آر کیو ۱۷۰ با فلش قرمز و MQ-۹ با فلش مشکی مشخص شده است

یک فروند RQ-۱۷۰ در پایگاه هوایی آمریکا در گوام

جانور قندهار شکار شده در ایران در نمایشگاه نیروی هوافضای سپاه

نکته مهم که بایستی به آن توجه کرد این مسئله است که ایالات متحده آمریکا حتی درباره اندازه این پرنده بدون سرنشین که سالهاست یک فروند از آن به شکل سالم به دست دشمن شماره ۱ آنها افتاده همچنان سکوت کرده اند، لذا به نظر می رسد اینکه چه زمانی آمریکایی ها بخواهند درباره محموله مخصوص شناسایی، سیستم پیشران یا اجزای ساخت بدنه این پرنده صحبت کنند امری است که شاید تا دهه ها بعد نیز شاهد آن نباشیم. چنین اقدامی توسط ارتش و رسانه های آمریکایی -که معمولا به کارشناسان این حوزه دسترسی غیررسمی دارند- حاکی از آن است که این دارایی به قدری ارزشمند و مهم است که همچنان سازنده چنین پهپادی تلاش دارد در خصوص آن سکوت کند؛ حتی با اینکه حدود ۹ سال از شکار آن توسط سپاه پاسداران می گذرد.

همانطور که اکثر محققان و کارشناسان نظامی اعلام کرده اند، ار کیو ۱۷۰ که بر فراز ایران به دام سیستم های جنگ الکترونیکی افتاد تقریبا لبه فناوری پرنده های بدون سرنشین آمریکا و به نوعی جهان محسوب می شد و امروز نیز با وجود گذشت نزدیک به یک دهه از تصاحب آن توسط ایران، نشان می دهد ارزش های فنی و اطلاعاتی این پهپاد، هنوز هم برایشان ارزش دارد. از سوی دیگر، نشان می دهد جانور قندهار چقدر برای سیستم های اطلاعاتی آمریکا همچون سیا ارزش داشته و از دست دادن آن چه ضربه مالی، فنی و اطلاعاتی به آنها وارد کرده است.

بازاری بزرگ و آینده ای مهم در انتظار بدون سرنشین ها

ایران کشوری است که فناوری پرنده های بدون سرنشین را در میانه یک جنگ تحمیلی ویرانگر و در شرایط تحریم همه‌جانبه تسلیحاتی بدست آورده و پس از آن نیز در آرامش و به صورت چراغ خاموش توسعه آنها را دنبال کرد. ار کیو ۱۷۰ در حکم یک کتاب کمک آموزشی مهم برای صنایع بدون سرنشین کشورمان بود که به ما کمک کرد در زمان و با هزینه ای بسیار کم، هر چه بیشتر با بازیگران بزرگ این عرصه به رقابت بپردازد. این عرصه مشخصا پر از بازیگران مختلف است که به دنبال هر نوع اطلاعات و دانستی جدید در این حوزه هستند بنابراین حفظ اطلاعات در خصوصا این پرنده برای ایران در حکم یک دست برتر در زمینه توسعه پهپادها برای آینده خواهد بود.

آینده هوانوردی، خصوصا در بخش نظامی به شکل واضح در اختیار پرنده های بدون سرنشین خواهد بود و ایالات متحده نیز از طرفی برای حفظ آبرو و عدم ضربه بیشتر به حیثیت خود و همچنین از دست ندادن بازار میلیارد دلاری فروش پهپاد به کشورهای دیگر، سکوت درباره توانایی های جانور قندهار را ادامه داده است و پرنده ای که می توانست در بسیاری از نقاط جهان برگ برنده آمریکا برای جاسوسی و کسب اطلاعات به صورت مخفیانه باشد، در حال تبدیل شدن به مهاجمی ترسناک علیه منافع و نیروهای نیابتی آمریکا در منطقه است. اکنون که سالگرد شکار گلوبال هاوک فرارسیده، می توان با این تحلیل و خبر جدید رسانه های آمریکایی مطمئن شد که سیلی های سپاه به قدرت پهپادی آمریکا، چقدر موثر و قدرتمند بوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 66
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 11
 • IR ۰۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  ارکیو 170 از نوعی از موتور tf-34 استفاده میکنه که در هواپیمای اِی 10 استفاده میشه پس یعنی موتورش پنهانکار نیست
  • IR ۰۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   40 66
   آقا جان اصلاً چیزی به نام پنهان کار وجود نداره. اینها حرف مفت است که برای خودشون نوشابه باز کنند. دمای موتور جت که بسیار داغ میشه، در آسمان که بسیار سرد است مثل یک نورافکن در تاریکی شناسایی میشه. به گفته برخی از کارشناسان آمریکایی، پنهان‌کار حرف مفته. درضمن امروز سامانه‌های راداری با دوربین اپتیکی مجهز شدند. پس بدون رادار یا سنسور حرارتی، به چشم هواپیما رو میبینند. مثل فناوری اپتیکی که در دست یمنی‌ها هست و تورنادو عربستان رو باهاش ترکوندند.
  • محققی IR ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   188 9
   اخه چرا شماهانمی خواین ازخواب خرگوشی بیداربشین وبه توانمندبهای خودمون ایمان بیارین ایرانی اگر بخواد وامکانات دراختیارش بگذارن دنیا روفتح میکنه به امید روزی که تمام این امکانات دراخیارصاحب اصلی برای نجات دنیا قراربگیره انشاالله به زودی زود
  • IR ۰۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   93 5
   مهم نیست ما هر جوری دلمون بخواد به آمریکات سیلی می زنیم. حالا می خواد پنهان کنه می خواد نکنه.
  • سجاد IR ۰۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   64 10
   اخی طراحش چقد خنگ بوده که اینو نفهمیده پروفسور شما میرفتی بهش مشاوره میدادی میگفتیی بهش/لاکهید مارتین به پروفسورای مثل شما نیاز دارن دیروزم اگهی زده بودن به یک پروفسور ساد نیازمندیم برو و مشکلات طراحی ار کیو 170 و بی 2 رو بهشون بگو
  • gg GB ۰۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   46 1
   نخبه نظامی تنها نوع موتور هایی که نمی توان ان ها را به هیچ وجه پنهان کار کرد موتور های ملخی هستند ( حالا از هر نوع ) موتور ارکیو 170موتور جت هست پنهان کاری موتور جت به شکل خروجی اگزاست موتور بر میگرده نه به خود موتور به عکس های خروجی موتور اف 35 سوخو 57 و اف 22 نگاه کن بعد حرف یزن مشرق جان چاپ کن
  • رحمت عیدی IR ۰۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   55 1
   اولا خودت داری میگی نوعی از موتور بکار رفته در جنگنده A10 که یعنی طراحی شده برپایه این موتور و در اندازه خیلی کوچکتر برای استفاده در پهپاد RQ170 دوما وقتی پهپادRQ170 اساسا یک طرح رادار گریز و کاملا سری و برلبه فناوری روز است که برای مقاصد جاسوسی و شناسایی است و اصول طراحی موتور برای یک پرنده رادار گریز مثل حداقل صدا،حرارت،تشعشعات فروسرخ و... ونحوه جانمایی آن در پرنده مثل قرار گیری در بالا،پوشش بصورت محو و یکپارچه،کنترل حداکثریه حرارت خروجی با کمترین دما وتشعشعات و... کاملا در طراحی حداکثریه رادارگریزی آن رعایت شده پس حرف شما که موتورش رادار گریز نیست بی معنی و جفنگ است،ضمنا بعد از ۱۰ سال این حرفها فقط نقش پماد سوختگی را دارد برای غربگدایان و براندازان آنهم در حالیکه خوده آمریکا همه جوره تسلیم بوده و رضایت کامل داده در این ماجرا اما شما رضایت نمیدید!!! داداچ بالا بری پایین بیای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران قدرتمند است و جمهوری اسلامی ایران یک ابرقدرت است تازه اون مال ۱۰ سال پیش بود الان رو دریاب و حالشو ببر،ضمنا کلکسیون پهپاد پیشرفته غنیمتی بدم خدمتتون
  • آرش IR ۰۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   51 1
   پروفسور اولا که معلوم نیست موتورش چیه. دوما این پرنده پس سوز نداره و طراحی خروجی موتور هم که پنهان کاره. پس موتورش پنهانکاره. با اینکه تمام مشخصات این پرنده مخفی هستش ولی مطمئنا آر سی اس این پهپاد اگر از بی 2 و اف 22 کم تر نباشه بیشتر نیست. هنوز هم مرموز ترین پهپاد جهان هستش پس سعی نکن با حرف های الکی که پشتوانه علمی نداره همچین دستاورد مهم و تاریخی رو که سپاه توی کارنامه خودش ثبت کرده زیر سوال ببری.
  • IR ۰۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   37 0
   مگر موتور پنهانکار میشه؟!!چیزی که باعث میشه که پهپاد در قسمت موتور پنهان کار باشه تا توسط حسگر های حرارتی شناسایی نشه بحث خروجی موتور هست که با تکنولوژی خاصی این گاز گرم خروجی موتور خنک میشه و به پنهانکاری اون پرنده در این بخش کمک میکنه که مسلما این پهپاد هم این ویژگی را داشته...
  • یوسف ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   10 1
   خب! که چی!!؟؟ حالا خودت فهمیدی چی گفتی!!؟؟؟؟ فقط موتورش مهمه!؟ خخخخخخخخخخخخخخ
  • IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   21 0
   آقا سجاد پروفسور ساده رو خوب اومدی
  • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   12 0
   موتور پنهان کار! خخخخخخ
  • IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   8 2
   ار سی اس RQ170 برابر 0.5 B-2 برابر 0.1 F-22 برابر 0.0001
  • IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   8 0
   دوست عزیز موتور rq-170 کاملا داخل بدنه قرار داره و موتورش هم توربوفنه این موتور به دلیل نداشتن پس سوز حتی خروجیش هم داخل بدنه هست . یعنی حتی نوع شکل اگزاست هم دیگه مهم نیست و تنها تفاوت موتور های هواپیما های معمولی و پنهانکار شکل اگزاست هست و با توجه به این که اگزاست موتور این پهپاد داخل بدنه هست، تو این مورد استثنائا حتی شکل اگزاست هم تفاوتی ایجاد نمیکنه . بنابراین برخلاف گفته شما این پهپاد و موتورش هردو پنهانکارند .
  • علی خدایی IR ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   3 0
   برو خودتو دلقکی کن بی حیا زیادی نسوز
 • علی IR ۰۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  62 12
  دست برادران سپاهی درد نکن ضرب شست خوبی به دشمن مغرور یانکی دادند
  • IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   2 21
   ار کیو ۱۷۰ در حکم یک کتاب کمک آموزشی مهم برای صنایع بدون سرنشین کشورمان بود که به ما کمک کرد در زمان و با هزینه ای بسیار کم، هر چه بیشتر با بازیگران بزرگ این عرصه به رقابت بپردازد این یعنی صفر تا صد مملکت ما کپی کاریه نه ابداع
 • F35 US ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  10 97
  بهتره با آژانس همكاري كنيد وگرنه بانكرباستر ها جهت تعبيه در B52 ها از انبار مهمات خارج خواهند شد و با اسكورت F35 بر سرتان خراب خواهند شد .
  • مرتضی IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   65 5
   اگر قبلش آشیانه شان با رعد 500 خراب نشده باشد
  • IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   30 3
   آخ زرشک
  • محمد IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   30 1
   مه فشاند نور و سگ عوعو کند
  • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   27 3
   شما همیشه نبرد های هوایی رو اینقدر ساده بررسی می کنی ؟ چندتا B52 با چند تا F35 میآن و تمام . طراحی عملیات و پدافند موشکی و رهگیری و .... هم کشک با پیاز داغ
  • IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   18 2
   بمب افکن B-52H که پیشرفته ترین ورژن این پرنده هستش، هواپیمایی بزرگ با سطح مقطع راداری بسیار بالا در حد مسافربری (غیر رادارگریز) و سرعت فروصوته. واسه همین هیچ وقت این هواپیما تو جنگ امروزی واسه ورود به خاک یه کشور با پدافند پیشرفته مثل ایران و حمل بمب سنگر شکن سنگین استفاده نمیشه. چون باید تا بالای هدف پرواز کنه که در این صورت ساده ترین پدافند برد بلند ایران میتونه ساقطش کنه. از این هواپیما بیشتر برای بمباران کشوری که پدافند درست حسابی نداره مثل افغانستان و عراق استفاده میشه. یا اینکه از فاصله بیرون مرز، موشک های هوا به زمین شلیک کنه. ضمناً تحقیق کن قویترین بمب سنگرشکن آمریکا چقدر میتونه در سنگ و بتون مسلح تقویت شده نفوذ کنه تا دیگه حرف مفت نزنی.
  • IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   3 32
   مرتضی و سایرین شما هر چی باشید قطعا مهندس نیستید وگرنه میفهمید قطب مهندسی دنیا بلاشک امریکاست
  • سید IR ۲۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   10 1
   عه تو هنوز زنده ای?وای وای اربابت سقوطش نزدیکه برو پوشکت عوض کن نبندمت به سجیل بری تو افق محو شی بروووووو
  • IR ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   5 1
   دقت کردید این اف ۳۵ چقدر شبیه ترامپ حرف میزنه؟ از صد تا حرفش یکیش هم قابلیت اجرا نداره!!!!!!!
  • IR ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
   3 0
   نه بابا!!!!
 • بختیاری NL ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  47 4
  ارتش وحـشــــی و تروریـــسـت امریــکا !
 • سجاد IR ۰۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  54 5
  کاش مردم میفهمیدن گرفتن یه همچین پهبادی اونم 10 سال پیش یعنی چی /اینقد خودمونو کوچیک نبینیم جهت اطلاع ترکه برای خرید اس 400 مردمش میریزن تو خیابون جشن میگیرن بعد ما باور 373 میسازیم یه سری پروفسور میان میگن این به درد نمیخوره موشک سجیل میسازیم فاتح میسازیم میگن اینا که به درد نمیخوره مردم ما هم برای امضا کردن برجام میریزن تو خیابون جشن میگیرن
  • IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   27 2
   مردم کلمه ی کلی هست این را نگو خیلی از مردم قدر میدانند و خدا را شاکر هستند عده ی کمی هم متاسفانه به دلایل گوناگون که این موفقیت ها را نمیبینند و یا نمیتوانند ببینند
  • IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
   7 0
   بهتر بگی بخشی مردم غرب زده یا مسخ شده
 • مغزمتفکر IR ۰۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  16 7
  آواکس،آواکس اوجب واجبات است
  • gg IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   14 1
   دلم برات تنگ شده بود رفیق
  • مغز متفکر اصلی IR ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   0 0
   این من نیستم . جعلیه . من زدم توو کار بشقاب پرنده و فرا زمینی ها .
 • IR ۰۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  4 9
  وقتی با دوربین حرارتی بشه دید پس با موشک حرارتی میشه زد
 • ابوعلى IR ۰۴:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  5 13
  بابا لبه ى فناورى تونو برم من !!
  • IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   9 1
   لبه کجا بود یه دهه پیشه ها :)
 • لطیفی روزنامه نگار IR ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  15 8
  این همزمانی سفر ظریف به ترکیه و تشکر از ترک ها با بمباران شمال عراق توسط ارتش ترکیه در عملیات پنجه عقاب ضربه بدی به جایگاه ایران در عراق زد...آنهم همزمان با نیمه بسته بودن مرز بازرگان به دلایل سیاسی!...خیلی داریم بیش از حد به ترکیه باج می دیم گاز رایگان هم که میدیم با این وضع اکثر محور مقاومت به سمت ترکیه گرایش پیدا می کنن....
 • IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  2 23
  دروغ در دروغ.
  • IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   7 0
   سوزش در سوزش.
 • NL ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  6 36
  شکار نشده سقوط کرده. قشنگ معلومه داغون شده. در ضمن مردم نون میخوان پهپاد اسقاطی نمیخوان.
  • آرش IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   12 2
   یخ کووووووو؟ بریزید رو اینا....
  • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   18 2
   هک کردن mq9 که در آسمان کشور دیگر در حال پرواز بود رو چی میگی؟که فیلم هاش هم منتشر شده...خود لاکهید مارتین سازندش بعد این قضیه خواست rq 170 رو مثل ایران هک کنه نتونست خخخخ شما آب رو بر موضع سوختگیت بریز و بدان که اگر اقتدار نظامی و امنیت نباشه نان هم نیست
  • IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   16 1
   تو ارزش جواب دادن نداری نون مردم را هم هم فکرهای تو آجر می کنند
  • IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
   2 1
   مردم نون میخوان برن کار کنن .....مردمی که همش منتظر هستن یکی پیدا بشه مثل سگ یه تیکه نون بندازه جلوشون بهتره اصلا نباشن ......همین طرز تفکر امثال شما اقتصاد مملکت را به این افتضاح کشونده .....این همه شغل کاذب(تیکه نونی که دولتها جلوشون می اندازن) ایجاد کرده .....بجای اینکه برن زیرساخت ها (انتقال آب اقیانوس هند بداخل فلات ایران و تکمیل راه آهن ایران)را درست کنن همش دنبال زنده باد و مرده باد گفتن برای این و اون هستن..... شما کی از یک کاندیدای ریاست جمهوری اینها را خواستین .....
  • IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
   2 1
   این با یخ ریختن خوب نمیشه .....باید بره تو لگن پر از یخ بشینه ......
 • IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  4 6
  حتما تا الان نواقص نفوذ الکترونیکش رو برطرف کردن
 • علی محمد نصیری IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  10 2
  خیلی لذت بردم درود وخداقوت به نیروهای مسلح ج.ا
 • IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  4 13
  همین عکس ماهواره ای رو از کجا گیر اوردید؟؟از سامانه گوگل امریکایی؟!!!!؟پس سکوت کنید
  • IR ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   10 1
   همین که فکر میکی عکس های ماهواره ای همه برا گوگل هستن سطح فکرت رو مشخص میکنه
  • اقا جان IR ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   5 0
   اقا جان کاری نداره ، سوختی عمو جون اره خخخ ایران کشوریه که ارکیو 170 و ار کیو 4 گلوبال هاوک و ام کیو 9 و 1 و هرمس شکار کرده اره نمیتونی ببینی ایران از مرز ها اف 35 ها و 22 ها رصد میکنه و اماده شلیک عیب نداره پسرجان اب بریززززززززززز اونجا که میسوزه برو پسر خوب برو
 • IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  5 9
  اینا رو ولش فعلا مسکن و گرانی و اقتصاد ضعیف رو ...... بچسب
  • SE ۲۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   7 1
   اگه امنیت نباشه دیگه مسکنی نیست که گرونی و ارزونیش مهم باشه عزیز
 • ایران IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  5 1
  یک عده بدبخت خود فروخته ام به هر نحوی میخوان ایران بکوبن حرفم خطاب به منافقین بدبخت ، بیشرفها ما پای کار ایم و پای کار میمانیم مصلحت نیس همه انچه ساختیم رونمایی کنیم به فضل الهی سقوط اربابتون و صیهونیسم جهانی و شما نزدیکه برید از اونایی که بهشون رای دادین مسکن و پراید بخوایین ما چشممون به دهان فرمانده سید علی ست شما و منافقین بیشرف برای ما ارزش ندارید
 • سمانه IR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  5 1
  زنده باد ایرانی که اسمش لرزه بر تن بیشرفان میندازه پاینده باد نیروهای مسلح ایران اسلامی مرگ بر منافق غربگرا
  • نیکو IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
   4 1
   سلام خدمت تمام دوستان و عزیزان چندین سال قبل دوستی میگفت عزیزان ما روی سیستم ناو بری موشکها کار میکنن تا موشک شلیک شده را کنترل ودوباره به سمت دشمن هدایت کنن برای من مثل رویا وغیر باور بود تااینکه ارکیو دشمن صحیح وسالم به زمین نشانده شد ومن به این گفته ایمان آوردم به امید روزی که بتوانیم تمام تجهیزات دشمن را کنترل کنیم و آمریکا را زیر پا بگذاریم هر چندکه اندیشه ما امروز در حال فتح آمریکا هست انشاالله
 • رهام IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
  1 1
  این پهبادی که بعضی ادعا دارند سپاه کاری نکرده بحث فرود و کنترل ان میدانید چقدر مشکل هست شما باید کدهای رمزگذاری بین اپراتور و پهباد را دکودر کنید و بعد سیستم خود نابودگر را غیر فعال و به پرنده بفهمانید سیستم توسط خودی هدایت میشود و سیستم تشخیص دوست از دشمن از کار بیفتد بعد بحث فرو د سالم پیش میاید .بعد فرود میدانید ان پرنده دیگر روی فضای ایران از طرف امریکا یا سازنده نمیتواند کنترل شود مظورم به طور ساده این هست فرض که امریکا یک ارکیو 170 دیگر روی فضای ایران ارسال کند یا گلوبال هاوک عملا برایش کاری انجتم نمیدهد چون با داشتن کدهای هدایت و سیستم تشخیص دوست از دشمن ان پرنده نمیتواند تشخیص دهد که اطلاعات را کجا ارسال و ایا هدایت از طرف کجا و این سرزمین دشمن و باید عملیات انجام دهد این ضربه به امریکاست وگرنه قیمت پهباد که چیزی نیست مهم شکست ان پروژه توسط ایران هست .چون دقیقا با داشتن کدهای ارسال و رمز ماهواره ارسال دریافت که هوافضای ایران در اختیار دارد عملا امریکا نمیتواند کااری انجام دهد .شاید ما نتوانیم مانند موتورهای ان یا عین انرا بسازیم ولی با دانش نرم افزاری و هدایت وکنترل ان عملا ان پرنده ناکارمد و حتی نمیتواند شلیک کند .و اگر ایران کدهای اف 22 و اف 35 و موشکهای امریکا را داشته عملا ان پرنده نمیتواند دستور شلیک بدهد .یک پرنده اهنی در اسمان که هیچ کاری نمیتواند انجام دهد دانشجوی هوافضا
 • پاسخ به 12:41 IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
  0 0
  آر سی اس آرکیو 170 رو از کدوم منبع در آوردی ؟ یا همینطور از خودت یه چیزی گفتی؟
  • IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
   0 0
   منبعش گلوبال سکیوریتی هستش.
 • IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
  1 2
  هرچه سپاه می کارد سیاه نما های احمق آتش میزنند ایکاش روزی سپاه دست به کار شود و این زباله های نامرد و دزد را از دم تیغ بگذارانند
 • محمدرضا علی رحیمی IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
  1 0
  ای جانم سپاه و ارتش ورهبر ومردمم ای جانم فدات ایرانم
 • IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
  0 3
  نکنه این عکس با ماهواهر نور گرفته شده
 • مهدی IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
  0 0
  سلام به همه شما خل و چل ها پهبادهایی با این قابلیت من سوادی ندارم اما فکرم نکنم با بنزین یا سوخت موشک کار بکنه که بخاد خروجی داشته باشه خیلی هم به مغز کوچیکتون فشار نیارید
  • سید IR ۰۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
   0 0
   خیلی به خودت فشار نیار اوردوز نکنی خخخخخ برو پی بازیت تو رو چه به پهپاد
 • جعفر IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۹
  1 0
  کاش این دقت در مورد هواپیمای اوکرانی نیز انجام میشد و پدافند ما قادر باشه در هنگام جنگ الکترونیک هم هواپیمای سرنشین دار رو تشخیص بده
  • سید IR ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۰
   1 2
   جنگ الکترونیک نبود خطای انسانی بود ، انشاالله دیگه شاهدش نباشیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس