بانک مرکزی مکلف به تامین فوری ارز برای واردات حبوبات شد

کارگروه تنظیم بازار بانک مرکزی را مکلف کرد با توجه به کسری ۳۴ درصدی حبوبات در بازار بدون فوت وقت اقدام به اختصاص ارز برای ترخیص حبوبات مانده در گمرک کند.

به گزارش مشرق، در نود و چهارمین جلسه کارگروه تنظیم بازار بانک مرکزی مکلف شد بدون فوت وقت اقدام به تامین ارز واردات حبوبات مانده در گمرک کنند.

در این صورت جلسه آمده تا تاریخ 10 خرداد ماه سال جاری 34 درصد کسری در بازار به دلیل کاهش واردات در مقایسه با سال گذشته وجود دارد.

 اختصاص ارز 4200  به واردات حبوبات در سال جاری متوقف شده و ارز نیمایی جایگزین آن شده که روند اختصاص ارز نیمایی به کالاهای اساسی نیز به کندی صورت میگیرد .

بیشتر بخوانید

افزایش قیمت مواد غذایی زیر سایه آزاد سازی سهام عدالت

قیمت حبوبات کاهش می‌یابد

نرخ ارز نیمایی در بازار حدود 15 هزار تومان است که تفاوت بالایی با ارز 4200 تومانی دارد و هزینه واردات و قیمت تمام شده این محصول را بالا برده است.

همچنین بر اساس این صورت جلسه وزارت جهاد کشاورزی مکلف شده است که نسبت به تولید مکفی این محصول برای رفع وابستگی و خودکفایی درتولید و صرفه جویی ارز اقدام کند.

دستگاه های نظارتی نیز مکلف شده اند که نظارت  و بازرسی های خود را  برای کنترل بازار حبوبات تشدید کنند.

کالاهای اساسی , واردات , ستاد تنظیم بازار ,

قیمت حبوبات

بنابراین گزارش در حال حاضر نرخ هر بسته لپه 900 گرمی به قیمت های مختلفی مانند 39 هزار و 500 تومان، 41 هزار تومان، 36 هزار و 900 تومان،  29 هزار و 900 تومان، 38 هزار و 500 تومان، 39 هزار و 900 تومان و 36 هزار تومان به فروش می رسد.

قیمت هر بسته 900 گرمی عدس ریز نیز 26 هزار و 700 تومان قیمت گذاری شده است و  عدس درشت 31 هزار تومان تا 35 هزار تومان به فروش می ر سد.

قیمت هر بسته 900 تومانی  لوبیا چیتی 900 گرمی 29 هزار و 500 ، 40 هزار تومان ، 29 هزار و 900 تومان و 39 هزار و 500 تومان به فروش می رسد در حالی که انواع آن تا قبل از اسفند ماه سال گذشته هر بسته 900 گرمی از این محصول  در محدوده قیمتی 19 تا 22 هزار تومان و به صورت فله ای هر کیلوگرم آن  به قیمت 17 هزار تومان به فروش می‌رسید.

حبوبات همواره به عنوان یکی از جایگزین های گوشت قرمز به حساب می آمد اما افزایش قیمت های بی سابقه، این محصول را از سبد بخش زیادی از مردم خارج کرده است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • NL ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
    2 0
    اولا کمبود حبوبات؟ گرانی از سال قبل همین وقت شروع شده، این روش گران کردن دولت و عاملان دولت است برای تامین حقوق های نجمومی کارنکن های دولت؟ ثانیا اگر گران است بگذارید کشاورز ایرانی برداشتش را انجام دهد به سود برسد بعد وارد کنید نه اینکه به فصل برداشت که میرسد وارد کنید و کشاورز را خانه خراب کنید. دولت و وزارت کشاورزی واقعا مریض است.سم چی؟ یک قوطه 40 هزار تومان سم قیمتش ظرف چند روز به 120 هزارتومان و 180 هزار تومان رسید. دولت واقعا مریض است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس