کد خبر 1080601
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۶
چگونه با کرونا زندگی کنیم؟

کرونا تمام می‌شود یا برای همیشه می‌ماند؟ در بدترین سناریو اگر مجبور شویم برای همیشه با کرونا زندگی کنیم در مقابلش یک سلاح قدرتمند داریم؛ افزایش آگاهی‌ها درباره این ویروس.

به گزارش مشرق، نخستین روزهای شیوع کرونا درباره این بیماری چه می‌دانستیم؟ فقط اینکه علائمی شبیه آنفلوانزا دارد. بعدها معلوم شد که دقیقاً چه علائمی دارد و چقدر کشنده است و احتمال ابتلا چقدر است و برای جلوگیری از شیوع آن چه‌کارهایی می‌توان کرد و برای پیشگیری از ابتلا چه‌کارهایی باید کرد. در روزهایی که درگیر اوج شیوع کرونا بودیم اطلاعات ما درباره کرونا بیشتر شد و شایعات هم بیشتر؛ ازجمله درمان‌های عجیب برای کرونا و روش‌های غریب برای جلوگیری از ابتلا به کرونا. البته این شایعات و روش‌های نامعتبر از سراسر جهان منتشر می‌شد و به‌سرعت و به‌راحتی ابعاد بین‌المللی هم می‌یافت. البته از آنجا که کرونا بیماری کشنده‌ای است این شایعات نیز می‌توانست کُشنده باشد. به هر ترتیب باوجود خبرها و راهکارهای ضدونقیض به‌تدریج اطلاعات ما درباره کرونا بیشتر شد و حالا با یک بیماری مواجهیم که لااقل می‌شناسیمش و این می‌تواند به‌مرور ما را نسبت به کرونا در موضع قدرت قرار دهد تا جایی که بر آن غلبه کنیم.

اوایل شیوع کرونا، کم بودن دانش علوم پزشکی مدرن درباره این بیماری موجب شد بسیاری افراد در سراسر دنیا به طب سنتی پناه ببرند و بازار داروهای ادعایی برای درمان و پیشگیری از کرونا داغ شد

دانش کم؛ شایعات زیاد

در بسیاری از کشورها کرونا در ابتدا جدی گرفته نمی‌شد؛ چه وقتی هنوز بیماری خارجی‌ها بود، چه وقتی وارد کشور شده بود. با شیوع همه‌گیری جهانی کرونا نیز بازار شایعه درباره آن داغ و داغ‌تر شد و جالب‌ترین شایعه اینکه کرونا اصلاً وجود ندارد! البته این فقط یک شایعه نبود بلکه برخی افراد در سراسر دنیا چنین فرضیه‌ای را قبول داشتند. فهرست اطلاعات غلط و فرضیه‌های اشتباه درباره کرونا بسیار بلندبالاست؛ از تأثیر نوشیدن مشروبات الکلی در جلوگیری از ابتلا به کرونا تا نوشیدن و بلعیدن مواد ضدعفونی، استفاده از داروهای گیاهی مختلف، نشستن طولانی‌مدت در آفتاب، نوشیدن یک لیوان آب هر ۱۵ دقیقه یک‌بار، نخوردن بستنی، خوردن سیر و خوردن پودر نقره. به هر ترتیب شایعات درباره کرونا به‌قدری زیاد بود که در برخی برهه‌های زمانی سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت کشورهای مختلف در واقع به‌ جای اطلاع‌رسانی درباره بیماری به پاسخگویی به فرضیه‌هایی مشغول بودند که میان مردم کشورهای مختلف شایع شده بود! در واقع اطلاع‌رسانی درباره کرونا گاهی از مسیر تأیید یا رد شایعات غیرعلمی صورت می‌گرفت. معلوم است باوجود شایعات بی‌اساس که البته از دانش کم ما درباره این بیماری ناشی می‌شد، نمی‌توان به مقابله درست و مؤثر با کرونا پرداخت. البته این روزها دیگر بازار این شایعات از رونق افتاده است و بیشتر نتایج تحقیقات علمی درباره کرونا را می‌شنویم تا اظهارنظر دانشمندان و محققان درباره شایعات کرونایی را.

ادعای مفید بودن «هیدروکسی‌کلروکین» برای پیشگیری از کرونا و تاکید بیجای ترامپ درباره آن، افزایش مصرف خودسرانه و مسمومیت دارویی افراد زیادی به ویژه در آفریقا و جنوب شرق آسیا را موجب شد

شایعه در حد مرگ!

کرونا هنوز دارویی برای درمان و واکسنی برای پیشگیری ندارد؛ البته دارو و واکسن‌های ادعایی زیاد داشت. اغلب ادعاها نیز از سوی افرادی مطرح می‌شد که صلاحیت علمی و پزشکی نداشتند و اصلاً این‌کاره هم نبودند. در واقع کرونا فصل جدیدی در پدیده شایعه‌سازی آغاز کرد که تابه‌حال بی‌نظیر بوده است. این شایعات تا حدی فراگیر بود که حتی رئیس‌جمهور آمریکا نیز با اجازه خودش داروی «هیدروکسی‌کلروکین» را برای پیشگیری از کرونا مصرف و تجویز می‌کرد. درحالی‌که آزمایش‌ها نشان داد مصرف این دارو موجب مرگ شمار بیشتری از مبتلایان به کرونا می‌شود.

ضدعفونی معابر در اغلب کشورهای جهان یکی از مهم‌ترین اقدامات اولیه برای مقابله با کرونا بود ولی حالا معلوم شده تاثیر چندانی در کنترل شیوع این بیماری ندارد

ماسک بزنیم؟!

رعایت فاصله اجتماعی از نخستین روش‌هایی بود که برای مقابله با شیوع کرونا مطرح شد و البته بسیاری هم آن را باور نکردند و رعایت هم نکردند. اما با گذشت زمان اثبات شد که این روش مؤثر است. استفاده از ماسک همواره با اماواگر همراه بود ولی جدیدترین توصیه سازمان بهداشت جهانی این است که ماسک بزنید چون مؤثر است. استفاده صحیح از دستکش و همچنین ضدعفونی کردن دست‌ها و سطوح نیز روش‌های مؤثری هستند. در مقابل حالا معلوم شده که برخی روش‌های مرسوم برای مقابله با کرونا بی‌تأثیر بوده یا تأثیر ناچیزی داشته است. ازجمله ضدعفونی معابر و اماکن عمومی که حالا می‌دانیم تأثیر چندانی در مقابله با کرونا نداشته و اگر در آینده نیز درگیر کرونا باشیم دیگر نباید وقت و بودجه را برای آن اختصاص داد.

با افزایش دانش پزشکی درباره ویروس کرونا، امیدها به یافتن دارو و واکسن این بیماری هر روز بیشتر می‌شود؛ شاید اصلا مجبور نشویم با کرونا زندگی کنیم

دانش و آموزش علیه کروناspan>

کرونا ناگهان و طوفانی بروز کرد ولی مقابله با آن از صفر شروع شد؛ حتی کیت تشخیص قابل‌اتکا نیز وجود نداشت. ولی گذشت زمان با افزایش آگاهی ما درباره این بیماری همراه است و این در عرصه رفتارهای فردی و اجتماعی یعنی افزایش آموزش و افزایش قدرت کنترل بیماری و در عرصه پزشکی یعنی افزایش دانش و نزدیک شدن به کشف واکسن و داروی کرونا. افزایش آگاهی درگذر زمان سلاح مؤثری در مقابله با کروناست و این‌طوری ماندگاری کرونا در آینده و حتی بروز موج دوم و سوم احتمالی این بیماری دیگر این‌قدر خسارت‌بار و دلهره‌آور نخواهد بود. اگر لازم باشد خواهیم توانست با کرونا زندگی کنیم؛ با کمترین خسارت و ترس.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس