کتاب تا پلاک 140 - خانم آذر خزایی

محمودزاده درباره ویژگی های نویسنده حرفه ای گفت: حرفه ای ترین نویسنده کسی است که قبل از چاپ با متنش سر و کله بزند و بعد از چاپ کتاب هم از اشتباهاتش دفاع نکند.

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، نشست نقد و بررسی کتاب تا پلاک ۱۴۰ که حاوی خاطرات ۱۴۰ نفر از اهلالی هنر و قلم است، در سرای اهل قلم خانه کتاب برگزار شد.

در این نشست که به صورت همزمان در شبکه های اجتماعی پخش می شد، ابتدا محمد قاسمی پور، پژوهشگر و نویسنده دفاع مقدس با اشاره به نام کتاب گفت: معمولا پلاک برای مردانی که در عرصه رزم حضور دارند معنا پیدا می کند حال این که بیشتر نویسندگان خاطرات در این کتاب، سابقه حضور در رزم را نداشته اند و به همین خاطر ارتباط این اسم و محتوای آن برایم نامعلوم است.

وی افزود: فهرست کتاب با حروف یکسانی تنظیم شده که انتخاب نام نویسندگان از بین آن را با مشکل روبرو می کند همچنین چپ چین بودن آن هم به این مشکل، اضافه کرده است.

این پژوهشگر دفاع مقدس ادامه داد: یادداشت ناشر در ابتدای کتاب سخت فهم است و نسبت خودش را با خوانندگان کتاب روشن نمی کند. نویسنده هم در مقدمه، یک تلنگر عاطفی را سرمنشأ تدوین آن ذکر می کند که قابل درک نیست.

قاسمی پور گفت: در خاطرات هم با چندپارگی مواجه هستیم؛ یعنی برخی خاطرات خودنوشت هستند، برخی از خاطرات به صورت شفاهی بیان شده و برخی دیگر انگار در سخنرانی هایی بیان شده است. کاش نحوه دریافت و اخذ خاطره از راوی هم در بخش معرفی راوی می آمد تا ما را بیشتر با حس و حال آن نویسنده و هنرمند آشنا کند. البته در بخش معرفی راوی ها هم کاش عدالت رعایت می شد.

وی در پایان سخنانش پیشنهاد کرد بعد از این مرحله به سراغ تجربیات خاص اهالی قلم از دفاع مقدس رفته شود به نحوی که مثلا بپرسیم در روز آغاز جنگ دقیقا کجا بوده اند و چه می کرده اند.

سخنران بعدی این نشست، نصرت الله محمودزاده، نویسنده دفاع مقدس بود.

وی با اشاره به دغدغه برخی نویسندگان برای ارائه خاطره برای این مجموعه گفت: اگر کسی دغدغه نداشته باشد، به جای خاطره گویی، فقط مقداری اطلاعات را رد و بدل می کند.

محمودزاده درباره ویژگی های نویسنده حرفه ای گفت: حرفه ای ترین نویسنده کسی است که قبل از چاپ با متنش سر و کله بزند و بعد از چاپ کتاب هم از اشتباهاتش دفاع نکند و نقدها را برای کارهای بعدی اش به کار ببندد.

این نویسنده باسابقه دفاع مقدس در ادامه با تشکر از انتشارات صریر و خانم خزاعی برای تدوین این کتاب گفت: من اگر بودم، فقط ۴۰ پلاک از این کتاب را گزینش می کردم تا وزن خاطره ها بالا بماند. پیش گفتار کتاب نشان می دهد که این کتاب برای خواص است اما در ادامه با بخش هایی مواجه می شویم که نشان می دهد متن برای مخاطب عام تنظیم شده است.

وی همچنین به برخ اشکالات سندی در خاطرات اشاره کرد و گفت: انتظار داریم بنیاد حفظ آثار و نشر صریر، مشاورانی داشته باشد تا محتوای کتابها را از این منظر هم بررسی کند تا احیانا اظلاعات اشتباهی به مخاطب عرضه نشود.

کتاب تا پلاک ۱۴۰، مجموعه ی از خاطرات نویسندگان و هنرمندان از دفاع مقدس است که گردآوری آن ها بر عهده آذر خزاعی سرچشمه بوده و نشر صریر آن را چاپ و منتشر کرده است. این کتاب با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و با ۵۴۴ صفحه، ۴۰۰۰۰ تومان قیمت دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس