کتاب پاره‌‏های انسان‏‌شناسی جنگ و شهادت - سوره مهر - کراپ‌شده

جلد اول مجموعه مقالات «پاره‏‌های انسان‌‏شناسی جنگ و شهادت» به کوشش میثم مهدیار و سیروس ذوالفقاری منتشر شد.

به گزارش مشرق، جلد اول مجموعه مقالات «پاره‏‌های انسان‌‏شناسی جنگ و شهادت» به کوشش میثم مهدیار و سیروس ذوالفقاری منتشر شد.

در این کتاب هشت مقاله ترجمه و یک تألیف در کنار هم قرار گرفته‌‏اند. وجه مشترک این مقالات علاوه بر قلمرو آنان، یعنی مقوله جنگ و مفهوم شهادت در ایران، روش آن‏هاست. عمده این مقالات ذیل روش نشانه‏‌شناسی و زیبایی‏‌شناسی انتقادی قرار می‏‌گیرند و در برخی از مقالات نویسندگان تلاش کرده‏‌اند رویکردی پدیدار‏شناسانه در فهم مقوله دفاع مقدس/ جنگ هشت‌‏ساله ایران از طریق تحلیل بازنمایی آن در ادبیات، هنرهای تجسمی و نیز فرهنگ و هنر عامه اتخاذ کنند.

در مقاله اول، «شهادت در فرهنگ سیاسی ایرانیان»، پیشینه مفهوم شهادت در ادبیات کلاسیک و معاصر و دیدگاه روشن‏فکران معاصر ایرانی بررسی شده است. مقاله دوم، «‏خاطرات رستگاری‏‌بخش: پرتره‏‌نگاری در مراسم یادبود»، به بررسی پیشینه پرتره‏‌نگاری در سنت شیعی و تداوم آن در دفاع مقدس پرداخته است. «‏هنر دیواری در ایران پس از انقلاب» عنوان مقاله سوم این مجموعه است که در آن سنت دیوارنگاری در ایران بعد از انقلاب و تطورات و نسبت آن با قدرت با بررسی نمونه‏‌هایی از آن در شهر تهران از سوی نویسنده تحلیل شده است.

در مقاله سوم، «‏پوسترهای ایرانی درباره جنگ ایران و عراق»، نیز سه پوستر از مجموعه پوسترهایی که در زمانه جنگ از سوی هنرمندان ایرانی تهیه شده‏‌اند از طریق نوعی نشانه‏‌شناسی و زیبایی‏‌شناسی انتقادی بررسی شده‏‌اند. مانند سه مقاله قبلی، «‏مطالعات تمثیل‏‌شناسی بر روی پیکر شهدا» شش پوستر از پوسترهای انقلاب و دفاع مقدس راـ که مربوط به قبل، حین و بعد از انقلاب بوده‏ به صورت تطبیقی تحلیل و بررسی کرده است.

در مقاله ششم، «‏نقاشی‏‌های مربوط به جنگ و سفر زیارتی در ایران»، نقاشی‏‌های دیواری ناصر پلنگی در مسجد جامع خرمشهر، که از مناطق زیارتی کاروان‏‌های راهیان نور در ایران است، به صورت تطبیقی با نقاشی‏‌های دهه بیست در آلمان پس از جنگ جهانی اول بررسی شده است. مقاله «‏تفاوت‏‌ها در نحوه نمایش تصاویر شهدا در فضاهای خصوصی و عمومی جنوب تهران» به بررسی تطبیقی دیوارنگاره‏‌ها و بیلبوردهای منطقه علی‏‌آباد (خزانه) در جنوب تهران با آلبوم‌‏های خصوصی و فضاهای خانوادگی خانواده شهدا پرداخته است. مقاله هشتم تلخیصی از کتاب نفیس ‏راز جعبه آیینه است که در آن نویسنده با رویکردی انسان‏‌شناختی و با روش نشانه‏‌شناسانه به بررسی جعبه آیینه‏‌های مزار شهدا در جامعه ایرانی پرداخته است. در مقاله آخر، «موزه شهدا در تهران، تجسم خاطرات در ایران پس از انقلاب»، نیز کارکردهای فرهنگی و اجتماعی موزه شهدا و تفاوت‏‌های آن با مفهوم مألوف موزه مدرن بررسی شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس