کد خبر 1074313
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۹
غلامحسین اسماعیلی نمایه

سخنگوی قوه قضائیه گفت:بار اول نیست که نوسانات قیمت سکه اتفاق می افتد؛مرحله اول اعلام کردیم در تقسط مهریه، میزان سکه‌هایی که برای پیش پرداخت و تقسیط در نظر گرفته شده، نیازمند تعدیل است.

به گزارش مشرق، غلامحسین اسماعیلی در ادامه بیست و ششمین نشست خبری خود درباره صدور حکم تخلیه برای مستاجران به رغم دستور قوه قضائیه مبنی بر استمهال دو ماهه اظهار کرد: رصدی که انجام دادیم، این دستور در حال اجراست و تخلفی گزارش نشده و اگر هم گزارش شود، پیگیری می‌کنیم تا اصلاح شود. یکی دو مورد که در رسانه‌ها منعکس شد را پیگیری کردیم و متوجه شدیم مربوط به احکام قضائی نیست و منازل سازمانی است. 

بیشتر بخوانید:

بازداشت یک نفر در پرونده هواپیمای اوکراینی

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال دیگری درباره اقدامات قوه‌قضائیه در حوزه زندان‌ها در ایام کرونایی گفت: در ارتباط با وضعیت تعیین تکلیف زندانیانی که در حال مرخصی هستند، رئیس قوه قضائیه بخشنامه‌ای صادر کرد و در این بخشنامه که بندهای متعدد دارد، تکالیف گروه‌های مختلف زندانیان روشن شده است و عده قابل توجهی از زندانیان با این بخشنامه دیگر به زندان باز نمی‌گردند.

اسماعیلی ادامه داد: یک عده‌ای هم هستند که به لحاظ نوع جرم خود و سوابقی که دارند، باید به مرور و برابر تدابیر اتخاذ شده، به زندان بازگردند تا خدای ناکرده بیماری وارد زندان نشود. 

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال دیگری درباره دستور اخیر رئیس قوه قضائیه در خصوص اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون استقلال کانون های وکلا گفت: بارها گفتیم به قانون احترام می‌گذاریم و معتقدیم همکان باید به قانون احترام بگذارند اما قوانین ما پراکنده و متعدد است. نمی شود در یک حوزه به یک قانون توجه کنیم و سایر قوانین را نادیده بگیریم. ما در تحول نظام قضائی و در کارآمدی و سلامت مجموعه قضایی نیازمند سلامت و کارآمدی و تحول و ساماندهی حوزه‌هایی هستیم که شانه به شانه مجموعه‌های قضائی ایفای نقش می‌کنند یعنی وکلا، کارشناسان و ضابطان. عدالت زمانی اجرا می‌شود که در حوزه قضا، وکالت، کارشناسی و ضابطان یک ساماندهی جدی انجام دهیم و قوه قضائیه آنچه قانون برای نظارت تکلیف کرده، حتما اعمال می کند.  

وی ادامه داد: نظر دستگاه قضا بر این است که آیین‌نامه فعلی وکالت پاسخگوی نیازمندی‌های امروز نیست و این آیین‌نامه حتما باید متناسب با شرایط روز مورد بازبینی و بازنگری قرار گیرد و در این حوزه بارها گفتیم از نظرات حقوقدان و وکلا و به ویژه کانون های وکلا استقبال می‌کنیم و با حفظ استقلال آنها حتما این گام در آینده برداشته می شود. 

اسماعیلی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره نوسامات قیمت سکه افزود: متاسفانه بار اول نیست که نوسانات قیمت سکه اتفاق می افتد و در هر مرحله سعی کردیم وظایف درون و بیرون قوه‌ای خود را انجام دهیم. در مرحله اول اعلام کردیم که در تقسط مهریه بانوان، میزان تعداد سکه هایی که برای پیش پرداخت و تقسیط در نظر گرفته شده، نیازمند تعدیل است. هم در دوره های گذشته این کار انجام شده و هم در دوره جاری انجام می شود. 

وی اضافه کرد: به طور طبیعی متولی این حوزه بانک مرکزی است. ما به عنوان قوه قضائیه بخشی به عنوان مطالبه گری و بخشی به عنوان وظایف نظارتی و بخشی نیز به عنوان همکاری، آماده کمک هستیم. آنجایی که نیاز بوده وارد میدان شدیم و اخلالکران را محاکمه کردیم، آنجایی که نیاز بوده به کمک تعزیرات رفتیم، آنجایی هم که نیاز بوده سازمان بازرسی ورود کرده و مطالبه گری ها را انجام داده است. 

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال دیگری درباره تاکیدات رئیس قوه قضائیه برای حمایت از سوت‌زنان فساد اظهار کرد: بارها اعلام کردیم که از آمران به معروف و ناهیان از منکر و از گزارش دهندگان فساد به دستگاه قضایی هم تقدیم و تشکر می کنیم و هم حمایت. از مطالبه گری هایی که اقشار مختلف جامعه به ویژه قشر جوان و دانشجویان از بخش های حاکمیتی دارند حمایت و استقلال می کنیم و البته همان طور که رهبر انقلاب نیز روز گذشته در ملاقات با دانشجویان فرمودند، معتقدیم این مطالبه گری ها باید با رعایت موازین اخلاقی و قانونی باشد. 

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس